Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Spotkanie ze Strażą Ochrony Kolei (SOK)

 

24 czerwca SOK odwiedziła ZSP w Janowicach. Funkcjonariusze uczniom opowiedzieli o swojej pracy.

Straż Ochrony Kolei to formacja dbająca o bezpieczeństwo na obszarze kolejowym Polski, zarządzająca ponad 3019 tysiącami kilometrów torów. Ich głównym celem jest ochrona zdrowia i życia ludzi oraz zapewnienie porządku na terenie kolei.

Zasady Bezpiecznego Poruszania się po Torach

Funkcjonariusze zwrócili uczniom uwagę na kluczowe zasady bezpieczeństwa, które każdy powinien znać:

  • Korzystaj z wyznaczonych przejść: Bezpieczne przechodzenie przez tory odbywa się wyłącznie za pomocą kładki, tunelu lub wyznaczonych przejść.
  • "Dzikie" przejścia są surowo zabronione: Przechodzenie przez tory w miejscach niewyznaczonych jest niebezpieczne i może prowadzić do tragicznych wypadków.
  • Żółte naklejki z numerem przejazdu: W razie niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowym, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112, podając numer przejazdu znajdujący się na żółtej naklejce.
  • Nigdy nie układaj przeszkód na torach: To skrajnie niebezpieczne i grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Wierny Partner w Służbie – Pies Służbowy Dragon

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych funkcjonariuszy SOK jest pan Zbigniew Mynarski, przewodnik psa służbowego Dragona. Ten holenderski owczarek jest uważany za najlepiej wyszkolonego psa patrolowo-obronnego w Polsce. Dragon pracuje z przewodnikiem 24 godziny na dobę, choć aktywnie w służbie spędza do 12 godzin. Psa  nie wolno głaskać, ponieważ jest to pies pracujący, a nie maskotka. Dragon potrafi na przykład wyszukać najgłośniejszą i najbardziej agresywną osobę w tłumie. Taki pies nie może bać się też huku.

Zespoły Interwencyjno-Operacyjne SOK

SOK działa w zorganizowanych grupach liczących  5 – 6 osób. Takich   zespołów interwencyjno-operacyjnych w całej Polsce funkcjonuje około stu. Często zdarza się, że funkcjonariusze pracują po cywilnemu. SOK zabezpiecza m.in. przejazdy kibiców.

Zespoły charakteryzuje znakomite zgranie. Każdy wie, co ma robić w grupie, dlatego czują się razem bezpiecznie. Funkcjonariusze doskonale wiedzą, kto za kim stoi i kogo chroni w sytuacjach zagrożenia. Kilka razy podkreślono ważność kobiet w zespole.

Wyposażenie i Szkolenie Funkcjonariuszy

Funkcjonariusze SOK dysponują szeregiem środków zabezpieczających, takich jak gaz pieprzowy oraz paralizator, który jest szczególnie przydatny w przypadku interwencji wobec osób pod wpływem narkotyków. Należy podkreślić, że żadnemu funkcjonariuszowi nie sprawia przyjemności używanie środków przymusu, a ich użycie jest zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami.

W codziennej pracy funkcjonariusze korzystają z m.in. radiotelefonów, latarek, termowizji.

Chociaż na co dzień stacjonują w Czechowicach-Dziedzicach, funkcjonariusze SOK jeżdżą po całej Polsce, realizując zadania w różnych regionach.

Funkcjonariusze SOK zwrócili uczniom uwagę na  ograniczone zaufanie wobec obcych osób  i przestrzegli przed przyjmowaniem od obcych osób napojów i jedzenia.

W Polsce funkcjonuje 21 zespołów SOK, a ich szkolenie jest na najwyższym poziomie, często odbywa się we współpracy z elitarną jednostką GROM.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com