Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 4 października 2022 r. uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Janowicach udali się z wizytą do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Miejsce to podczas II wojny światowej było największym obozem koncentracyjnym i zagłady dla ludności. Określa się, że około 90% osób, które tu zginęły, było pochodzenia żydowskiego. Pozostałe ofiary to Polacy i inne narodowości. Opiekę nad dziećmi sprawowali: wychowawczyni Krzysztofa Tatoń i nauczycielka historii Renata Martyniak.

Młodzież zapaliła znicz przed ścianą płaczu. W skupieniu wysłuchała opowieści pracownika muzeum o życiu i śmierci w obozie oraz historie niektórych więźniów - Witolda Pileckiego, Maksymiliana Maria Kolbe. Wyjazd ten poszerzył wiedzę uczniów z zakresu okupacji niemieckiej i zagłady ludności żydowskiej.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com