Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Bezpieczne wakacje 2025

1460x616 Copy

 

Wakacje to czas, który wielu z nas spędza na odpoczynku i wyjazdach. Aby ten okres był nie tylko przyjemny, ale i bezpieczny, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Wiele osób zdecyduje się na aktywny wypoczynek – podróże, sport czy inne formy rekreacji. Dzieci i młodzież często wyjeżdżają na kolonie lub obozy, a niektórzy decydują się na odpoczynek w domu.

Choć wakacje to czas relaksu, nie zapominajmy, że nadal musimy dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto mieć na uwadze potencjalne zagrożenia, które mogą się pojawić w tym czasie.

Korzystając ze słońca stosujmy kremy z filtrem przeciwsłonecznym, a przebywając na intensywnym słońcu  osłaniajmy  głowę, uzupełniajmy też płyny w organizmie, pijmy  dużo wody i naturalnych  soków. 

Wybierając aktywny odpoczynek nad wodą, zwróćmy uwagę, aby kąpielisko było odpowiednio oznakowane i przeznaczone do użytku publicznego. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać informacje o jakości wody, które aktualizowane są na stronie Serwisu Kąpieliskowego - > https://sk.gis.gov.pl/index.php . Dzięki temu będziemy pewni, że woda w kąpielisku spełnia normy higieniczne, a my możemy bezpiecznie cieszyć się wypoczynkiem nad wodą.

Zwracajmy uwagę na jakość i świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Żywność przechowujmy w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymujmy czystość, myjmy owoce i warzywa, zwracajmy uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.

Lato, to także sezon grzybobrania. Zbierajmy tylko grzyby znane, co do których nie mamy wątpliwości.

Pamiętajmy, że oprócz grzybów w lesie występują kleszcze. Aby ustrzec się przed ich ukąszeniem zadbajmy o odpowiednie ubranie, które powinno chronić całe ciało, w tym głowę. Stosujmy środki odstraszające, których substancje aktywne powodują, że jesteśmy dla kleszczy niewyczuwalni. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, usuńmy go w sposób prawidłowy, a miejsce po ukąszeniu dezynfekujmy.  

Przed podróżą warto sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane w danym regionie, aby zminimalizować ryzyko zachorowań. Upewnijmy się, że mamy wszystkie wymagane szczepienia aktualne, a także, że wykonaliśmy je w odpowiednim czasie przed wyjazdem. Szczepienia ochronne pomagają chronić nas przed chorobami, które mogą występować w różnych częściach świata.

Substancje psychoaktywne mogą zniszczyć naszą  radość i spokój, ich zażywanie nie tylko zagraża naszemu zdrowiu, ale także podnosi ryzyko wypadków i nieprzewidzianych sytuacji. Wakacje to czas relaksu i wypoczynku, który zasługuje na pełną uwagę i świadome decyzje. Zamiast ryzykować, wybierzmy bezpieczeństwo i cieszmy się każdą chwilą bez niepotrzebnych zagrożeń.

Życzymy zdrowych i bezpiecznych wakacji!

Podstawowe numery telefonów alarmowych:

112 - numer alarmowy dla telefonów komórkowych

999 - Pogotowie Ratunkowe

998 - Straż Pożarna

997 - Policja

986 - Straż Miejska

601 100 100 - numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR)

601 100 300 - numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)

800 702 222 - Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (Fundacja ITAKA)

800 120 002 - Niebieska Linia - ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

800 199 990 - Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii