Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Dzień Kultury Japońskiej w klasie 8

Japonia od dawna fascynuje nas swoją kulturą i odmiennością. Ten wyspiarski kraj jest kolebką znanych na całym świecie sztuk walki, egzotycznej kuchni oraz najnowocześniejszych technologii. Aby lepiej zrozumieć Japonię zorganizowaliśmy w dniu 13 października na lekcji geografii, Dzień Kultury Japońskiej.

Każdy z uczniów świetnie przygotował się do zajęć i przyniósł ze sobą coś z kraju Kwitnącej Wiśni. Były i stroje japońskie i sportowe kimona, medale za osiągnięcia w sztukach walki, origami i zabawy z papierem, podziwianie drzewka bonsai i drzewka szczęścia oraz zabawy kendamą.  Oglądaliśmy komiksy Anime i słuchaliśmy japońskiej muzyki relaksacyjnej. Próbowaliśmy tradycyjnych potraw (sushi, ciasteczka mochi, pocky matcha oraz japońskiej sody o smaku arbuza i mango.). Uczyliśmy się jak należy się posługiwać pałeczkami, choć nie było to wcale tak łatwe jak nam się z początku wydawało.

Dowiedzieliśmy się, że brat pradziadka Huberta był polskim wojskowym, dyplomatą i tłumaczem języka japońskiego, który spędził kilka lata w tym kraju oraz, że napisał kilka książek dotyczących Japonii m.in. „25 wieków w cieniu góry Fudżi”.

Głównym celem zajęć było poznanie kultury i tradycji japońskich, rozwijanie wrażliwości międzykulturowej oraz przygotowanie do życia w wielokulturowym świecie. Szczególne podziękowania należą się Julii B. za inspirację do zorganizowanie tego dnia oraz za ogrom wiedzy, który nam przekazała na wcześniejszej lekcji.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com