Szkoła Podstawowa
w Janowicach

Relacja z obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janowicach

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję jako wyraz solidarności z osobami z autyzmem.

Celem akcji, do której przystąpili uczniowie klas oraz świetlicy szkolnej było propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz kształtowanie postawy przeciwstawiania się dyskryminacji osób z tym zaburzeniem.

Z uwagi na to, że w tym roku święto przypadało w niedzielę, wydarzenie obchodziliśmy w poniedziałek 3 kwietnia. Większość uczniów naszej szkoły tego dnia przyszła ubrana „na niebiesko”. Na korytarzach zostały zawieszone niebieskie balony. Dekoracje, zdobiły sale lekcyjne i korytarze szkolne. Każda klasa otrzymała linki do filmów, które stały się tematem do dyskusji. Uczniowie dzielili się swoimi myślami i uczuciami, które pojawiły się po obejrzeniu materiałów filmowych.

Dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli i dzieci cieszyło się układanie puzzli z hasłami: zaświeć się na niebiesko; wiem, rozumiem, pomagam; 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Entuzjastycznie przyjęto również możliwość odbicia swojej dłoni na papierowym sercu oraz samodzielnego dmuchania balonów, na których dzieci zapisywały hasła nawiązujące do obchodów święta. 3 kwietnia rozstrzygnięto ponadto szkolny konkurs na najciekawszy emblemat, który miał być symbolem solidarności z „autystami”. Wpłynęło osiem prac konkursowych, które zostały nagrodzone. Oto lista zwycięzców:

  1. Jagoda Buczek klasa 1a
  2. Kamil Strączkowski klasa 2b
  3. Oliwier Pytlik klasa 2b
  4. Lena Dzik klasa 2b
  5. Anna Mędrala klasa 2b
  6. Weronika Nycz klasa 2b
  7. Zuzanna Kraus klasa 3a
  8. Mateusz Czorny klasa 3a

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję, która była wyrazem zrozumienia, akceptacji i szacunku dla osób zmagających się z autyzmem na co dzień.

W imieniu Organizatorów

Bożena Kotkowska

Danuta Łaciak, Anna Pycia, Magdalena Grabda-Pełka.

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com