Co to jest rekreacja?

Rekreacja jest to nic innego jak odnawianie sił fizycznych i psychicznych człowieka za pomocą rozmaitych form aktywności umysłowej lub fizycznej, ale innych niż wynikające z codziennego życia. Do rekreacji należą takie aktywności jak sport, hobby, turystyka, nauka dla przyjemności, uprawianie sztuki czy też rozwijanie innych zainteresowań.

Jeszcze do niedawna zły stan zdrowia, trwały lub tymczasowy, był powodem do nie brania udziału w rekreacji. Na dzień dzisiejszy mit ten odszedł w zapomnienie. Zdrowy czy chory, każdy ma prawo brać czynny udział w rekreacji na swoim poziomie, nie ma takiej choroby, która by uniemożliwiała uprawianie szeroko pojętej rekreacji.

                   My postaramy się jednak skupić, jak zapewne się domyślacie na tej części rekreacji, która dotyczy aktywności fizycznej, zaczniemy od aktywności fizycznej naszej młodzieży. Najbardziej żenujące jest to, że ludzie młodzi już w szkole podstawowej nie korzystają z możliwości brania udziału w lekcjach wychowania fizycznego (ta sytuacja w naszej szkole zdarza się rzadko, co jednak nie znaczy, że nie ma miejsca). Często młodzieży się nie chce i kombinują, jakby tu sobie załatwić zwolnienie z zajęć. I tu prośba do was Rodzice – nie róbcie swoim dzieciom krzywdy, bo może się okazać, że kiedyś będą musiały zapłacić wysoką cenę za to „kombinowanie”. Brak ruchu w tak młodym wieku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w życiu późniejszym i brak nawyków ruchowych oraz brak chęci do rekreacji.

                   Statystyki donoszą, że większość Polaków (61%) co najmniej sporadycznie bierze udział w zajęciach służących sprawności fizycznej.

Najpopularniejszą formą rekreacji fizycznej w naszym kraju jest jazda na rowerze. Ogółem ponad dwie piąte badanych (42%) deklaruje, że czasem jeździ na rowerze na wycieczki dla przyjemności przy czym jedna piąta (18%) czyni to raz w tygodniu lub częściej.

Ja osobiście serdecznie polecam tę formę rekreacji, sama mam przyjemność z niej korzystać bardzo często. A w dodatku przypominam, że już za niedługo II Rajd Janowicki, zatem drodzy Rodzice i droga młodzieży bierzcie się ostro do pracy, która będzie – gwarantuję przyjemna i pożyteczna.

Do popularnych form aktywnego wypoczynku należą także: piesze wędrówki (30%), gra piłkę nożną, siatkową, koszykówkę lub inne gry zespołowe (26%), pływanie (26%) oraz bieganie (21%). Jednak systematycznie przynajmniej raz w miesiącu, te rodzaje aktywności podejmuje  od 9% do 13% badanych.

Piesze wędrówki to szczególnie mi bliska forma aktywności fizycznej, zaszczepili mi ją moi rodzice. Zapewniam wszystkich, że nasze Beskidy o tej porze roku są przepiękne, wszystko budzi się do życia. Wszędzie dookoła zieleń, która koi nawet najbardziej zszargane nerwy. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze tę formę rekreacji wasze pociechy mogą uprawiać wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Postarajcie się więc znaleźć chwilę czasu, żeby spędzić miło czas z dala od zgiełku i codzienności, która przytłacza nie tylko was ale i wasze dzieci.

                   W przyszłym miesiącu czyli czerwcu postaram się wam podsunąć kilka ciekawych zabaw i gier, którymi będziecie mogli wypełnić sobie czas w trakcie trwania tegorocznych wakacji.