Szkolny Klub Europejski - 2013/14


Eurodebata 2014
17.czerwca uczniowie Szkolnego Koła Europejczyka wybrali się do Biblioteki Publicznej w Janowicach na eurodebatę. Tym razem tematem eurodesputy były podróże po UE. Przedstawiciel Punktu Europe Direct w Bielsku-Białej poszerzył naszą wiedzę na temat państw członkowskich-jak pisze Michał Maj:” Bethooven napisał muzykę do "Ody do radości", która jest hymnem Unii Europejskiej, natomiast słowa napisał Fryderyk von Schiller. Maskotką UE jest Syriusz. W skład strefy Euro w Unii wchodzi 16 państw i każde musi przygotować się na zmianę waluty. Wyjątkiem jest Wielka Brytania. Skargi odnośnie przepisów można zgłosić do Trybunału Sprawiedliwości. Można powiedzieć, że Robert Schuman założył Unię Europejską. Europejski Bank Centralny ma swoją siedzibę we Frankfurcie. Szwajacaria jest powiązana z Unia, ale nie jest jej członkiem. Końcem 2015 roku na terenie państw UE nie trzeba będzie płacić ROAMING'u.” To ciekawostki, o których niejeden z nas nie wiedział. Na koniec dzieci otrzymały ciekawe unijne gadżety w zamian za dobrze odpowiedziane pytanie.
Dziękujemy panu Krzysztofowi Kowalczyk oraz pani Izabeli Mąkinia za współpracę.

Zdjęcia>>>


Send my friend to school 2014
Wciąż około 60 mln dzieci nie ma dostępu do edukacji. Około 24 mln to dzieci niepełnosprawne. Chcemy, aby każde dziecko miało prawo do bezpłatnej nauki. Wykonaliśmy tzw. Buddy chain, który reprezentuje dzieci nie mogące się uczyć. Wyślemy je do Premiera Wielkiej Brytanii wraz z listem. W ten sposób wspieramy ogólnoświatowy ruch GCE. Dzieci wiedzą, że swoją pracą, która nie kosztuje, mogą pomóc znaleźć lepszą przyszłość dla innych.
Oto strona akcji www.sendmyfriend.org

Zdjęcia >>>


V Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów
V i VI klas szkół podstawowych

Uczestnicy: Julia Bogusz, Michał Maj, Kacper Krężelok, Bartłomiej Ajchler, Tomasz Kampczyk zostali zakwalifikowani do finału konkursu, który odbył się w Gimnazjum Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Na wyniki czekamy!

Już gratulujemy dostania się do finałów! Oto fotorelacja>>>


"Pomagamy przez taniec!

Jak co roku bierzemy udział w akcji charytatywnej organizacji GCE. Tym razem pomagamy dzieciom, które nie mają możliwości edukacji w szkołach podstawowych. Popierający akcję wyrażają swoją pomoc przez taniec i ruch. Oto dwa filmiki "Help by dance":

Help by dance >>>

 

Help by Dance 2 >>>

Dziękujemy pani Magdalenie Nycz oraz jej wspaniałym Mażoretkom za pracę i pomoc."