Szkolny Klub Europejski - 2010/11


Podróże po krajach Unii Europejskiej

24. maja 2011 roku przyjechała na nasze oraz pani Izabeli Mąkinia zaproszenie pani Iwona Chmiel konsultantka Europe Direct w Bielsku- Białej. Dzieci z koła europejczyka uczestniczyły w lekcji „Podróże po krajach Unii Europejskiej”. Uczestnicy przypomnieli jakie kraje należą do UE, które jeszcze nie, a które do strefy Schengen.  Dowiedziały się jak można podróżować po krajach UE– którą stroną ulicy, jakie pieniążki są walutą danego państwa oraz co muszą posiadać by podróżować: paszport oraz europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Na koniec uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę w jak najkrótszym czasie. Najlepszą znajomością wiedzy o UE wykazał się Mateusz Olek, Kacper Siwiec oraz Izabela Pękala. Gratulujemy wiedzy! Każdy aktywny uczestnik podróży otrzymał od pani wspaniałe nagrody.

Dziękujemy pani Iwonie Chmiel oraz pani Izabeli Mąkinia!

Zdjęcia w naszej Galerii>>>


Tydzień Walki o Edukacje dla dzieci- Kampania Blue Ribbon

   

   

W ramach programu GCE włączyliśmy się do tygodnia akcji 2.-8. Maja 2011 roku, w której chcemy pomóc dzieciom bez edukacji. W tym roku zorganizowaliśmy lekcje dotyczące i obrazujące ubóstwo materiale i intelektualne ludzi, którzy nie byli w stanie się uczyć. Obecnie 72 mln dzieci nie uczęszcza do szkoły, a ponad połowa to dziewczęta. Przesyłamy nasze prace oraz działania do USA, gdzie zostaną one wraz z pracami dzieci z całego świata przedstawione konferencji prasowej w  Washington D.C.

   


Send my sister to school 2011

W ramach programu Global Campaign for Education właczyliśmy się, jak co roku, do akcji SEND MY SISTER TO SCHOOL 2011. W tym roku koncentrujemy się  na dziewczętach, które nie mogą chodzić do szkoły. Statystycznie więcej dziewczyn nie uczęszcza do szkoły niż chłopców. Odbyły się lekcje informujące o obecnej sytuacji dzieci biednych państw, o ważności edukacji, prawie każdego dziecka do edukacji. Pracujemy na stronach akcji i wysyłamy nasze prace i prośby o prawo edukacji dla wszystkich, które kolejno poprzez koordynatorów akcji są przesyłane na szczyty bogatych państw z prośbą o pomoc finansową.


Piszemy listy do Świętego Mikołaja

Na zajęciach SKE piszemy listy (oczywiście w języku angielskim, bo takim również posługuje się Santa Claus) do Świętego Mikołaja, prosząc o różne prezenty. Chcemy podziękować Mu za szybkie odpowiedzi na nasze listy prosto z Bieguna Północnego. Z niecierpliwością czekamy na wymarzone prezenty.


Na szczyt G20…

Walczymy o edukację dla dzieci i dorosłych już od kilku lat. Wysłaliśmy listy do Prezydenta Lee na szczyt G20, który w tym roku ma miejsce w Południowej Korei. Oto jeden z listów:

Dear President Lee,

 

As a supporter of the Global Campaign for Education's 1GOAL campaign I urge the G20, as the world’s pre-eminent international forum, to put the interests of the poorest people and countries at the centre of their efforts. As advocates for education and development, I call on you, the host of the G20, to:

 

· Put development onto the main agenda of the leaders’ Summit this week, let poor countries participate, and commit to driving and monitoring aid commitments and other policy measures designed to reduce poverty

 

· Propose a G20 initiative for improvement of quality and completion of basic education in poor countries, which tackles blockages to finance and reform at both national and international levels

 

· Support the implementation of a financial transaction tax, ensuring that funds generated are targeted towards global development and environmental priorities including basic education

 

The G20 has the opportunity and the responsibility to address development and make basic education a priority within this. This will ensure that poor people and countries can benefit from, and contribute to, a strong, sustainable and equitable global economy.

 


List z Południowej Afryki

Nthabiseng Tshabalala jest 12 letnią dziewczynka z Południowej Afryki, która od niedawna może się uczyć. To dzięki corocznym akcjom organizacji charytatywnej GCE oraz działaniom dzieci z Janowic wiele dzieci takich jak Tshabalala mają możliwość edukacji. Oczywiście na świecie jest jeszcze 75 mln dzieci, które nie chodzą do szkoły. Dlatego nie będziemy ustawać w walce o ich podstawowe prawo do nauki. Dziewczynka przesyła nam podziękowania i opowiada o jej zaangażowaniu się w tą akcję. Wybiera się również na szczyt najbogatszych państw do Nowego Yorku, by tam opowiedzieć swoją historię i poprosić o wsparcie finansowe w celu edukacji dzieci.

Uczniowie naszej szkoły napiszą sugestie, które pomogłyby jej przekonać przywódców państw, aby zrobili największe starania o możliwość uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych wszystkie dzieci do 2015 roku. Zachęcamy do włączenia się w akcję na stronie www.join1goal.org/r/chooseourfuture

 

Dear Marlena and children of Janowice Primary School

Hello from South Africa! My name is Nthabiseng Tshabalala and I'm 12 years old, and go to Winnie Ngwekazi Primary School in Soweto, South Africa. It has been a huge honor to work on this issue with all of you. Education has changed my life, and I want every child around the world to have the same chance.

During the World Cup, I had the incredible chance to work with Shakira and 1GOAL. Together, we delivered Education Yellow cards from 1GOAL supporters to world leaders who were meeting here in South Africa.

I thought that meeting was big. But next week, all the leaders in the world are meeting at the United Nations to discuss how to deal with issues like education. So this week I’m travelling with the 1GOAL Campaign to New York City! At the summit, I will talk to world leaders, tell them my story, and ask them to make sure every child has a chance to get an education.

I also know they will listen much more closely if they are hearing from many people at once. So now I am asking you to join me. Imagine you could tell all the world leaders what you wanted them to do about education by 2015. What would you say? What kind of future do you want in 2015? 

I know I'm very young to be speaking to Presidents and Prime Ministers but they are deciding the future. And it is children, like me, who will live in that future. So I think it is important for us to tell them what kind of future we want to live in.

New York City is farther away from home than I've ever been. I’ve always wanted to go to America, so I am very excited and but I’m also very nervous. But I know I should go. I know that these leaders are choosing which future I will grow up with.

It could be a future where every child gets to go to school. That way, if you're good at maths, you can become an engineer. Or if you are good at science, you can become a scientist. We wouldn't need to worry about going hungry, because everyone would have good jobs that they are good at doing. (I would like to be a writer. Can you tell?)

Or it could be a future where most kids still can't go to school. So even really smart people can't find a job, because they never learned anything. In many places like where I grew up, there would be no engineers to build new buildings and no scientists to help cure diseases. And people will go hungry because they cannot find work.

I am hoping that I can encourage the leaders in New York to choose the better future for me and children around the world.

And I am hoping you will write to me about the world you want in 2015. I want to add all of your voices to mine at the United Nations next week. Please write your answer to me right away: 

www.join1goal.org/r/chooseourfuture

I believe that this way, we don't have to just wait to see what the future brings. We can choose our own future.

Thank you for being part of 1GOAL. And thank you for fighting for me and all the other children and adults in the world who are denied an education.

Sincerely,
Nthabiseng Tshabalala


opiekun SKE Marlena Niemczyk-Handzlik