Szkolny Klub Europejski - 2009/10


Otrzymaliśmy podziękowania od pani Nathalie Creste- Manservisi za
udział w Konkursie Europejskim "Narysuj mi prawo". Oto one >>>


Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i eTwinning

7. kwietnia 2010 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i eTwinning. Rywalizowały grupy dzieci klas starszych 4-6. Klasę IV reprezentowały Katarzyna Łukoś, Agnieszka Wróbel oraz Justyna Nóżka, klasę V reprezentowali Kacper Siwiec, Aleksandra Tlaga oraz Kacper Moc, natomiast klasę VI Patryk Dyrdoń, Patrick Wróbel oraz Bartłomiej Kopaczka. Po wielu zmaganiach (losowanie pytania, odgadywanie obrazów, układanie logo eTwinning na czas) emocjach oraz po dogrywce wygrała reprezentacja klasy V, II miejsce przypadło klasie VI a III miejsce klasie IV. Chciałam podziękować dzieciom- zawodnikom  konkursu, prowadzącym (Pawłowi Kubica oraz Kacprowi Siwiec) oraz Paulince Michulec za rzetelne podliczanie punktów, za przygotowanie do konkursu i poświęcenie swojego wolnego czasu.

/opiekun SKE/


Kanadyjczycy piszą do nas…

Mamy gorące pozdrowienia i życzenia wielkanocne prosto z Brytyjskiej Kolumbii. Oto klasa Natalie od której otrzymaliśmy kartkę (podczas występu bożonarodzeniowego):

A to już uczennice Szkoły Podstawowej im. M. Currie – dwie Natalie:

   

Oto ich wychowawczyni pani Liz Powell. Trzyma w ręku znicz olimpijski, który przemierzył całą Kanadę z Grecji aż po Vancouver.

   


Akcja ogólnoświatowa SEND MY FRIEND TO SCHOOL

W tym roku również przyłanczamy się do akcji pomocy dzieciom, które nie mogą się uczyć z przeróżnych powodów: wojny, ubóstwa, braku sal lekcyjnych, braku nauczycieli, gigantycznych odległości do szkół lub przekonań, że dziewczynki są stworzone tylko do pracy w domu. Akcja nosi nazwę 1-GOAL, ponieważ popierają ją i chcą pomóc innym również znani sportowcy- piłkarze. Rozpoczyna się ona wraz z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej. W naszej szkole przeprowadzimy lekcję 1-GOAL 16. czerwca 2010 roku. Prace z lekcji i przygotowań do niej prześlemy do Premiera Wielkiej Brytanii.


Akcja DNI WIOSNY W EUROPIE

Jak co roku jesteśmy jedną z wielu szkół, które biorą aktywny udział w działaniach, rozmowach, debatach, zajęciach z wykorzystaniem ICT o tematyce europejskiej. Na stronach Dni Wiosny zamieściliśmy nasze prace i czynności.


Eurodebata

23 marca 2010 roku klasa szósta wraz z opiekunem Szkolnego Klubu Europejczyka wyruszyli na spotkanie z panem Wojciechem Rosner- konsultantem Europe Direct do pobliskiej i zaprzyjaźnionej już od dawna Biblioteki Publicznej w Janowicach. Tym razem naszym głównym tematem  rozmów były „prawa dzieci” w związku z 20. rocznicą uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Pan Rosner przybliżył nam wszystkie dokumenty, w których zawarte są prawa dziecka: Deklaracja Genewska, Konwencja Praw Dziecka, Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka, Konstytucja RP. UNICEF to również organizacja - fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci. Zauważył, że istnieje Telefon Zaufania dla nieletnich. Uczniowie doskonale wiedzieli do kogo mogą udać się po pomoc w trudnych chwilach, w razie problemów. O samych prawach dzieci wiedziały dużo. Dzieci bardzo chętnie włanczały się w rozmowy, zadawały mnóstwo pytań, ale i znały wiele odpowiedzi na pytania pana Wojciecha.

 

       

Serdeczne podziękowania dla pana Wojciecha Rosner oraz dla pani Alicja Englert- bibliotekarki!

/Tekst napisała pani Marlena Handzlik/


Dzieci z Vancouver dzieciom z Janowic…

Dziękujemy dzieciom z Vancouver: Rasce’owi, George’owi oraz Natalie, które wykonały przepiękne kartki i napisały do naszych uczniów: Tomasza i Kacpra Krężelok. Przesyłają pozdrowienia i czekają na kontakt e-mailowy. Chcą się z nami zaprzyjaźnić i podzielić swoją wiedzą oraz pasjami. Będzie to dla nas świetna lekcja angielskiego oraz lekcja historii i kultury kraju anglojęzycznego. Oto prace Kanadyjczyków.

       


FC Porto i FC Barcelona w akcji 1-Goal

    Dwa potężne kluby przyłączyły się do akcji 1-Goal, popierając ją i przyłanczając się do walki o lepsze jutro dzieci, które nie mogą się uczyć. Uważają, że edukacja to najlepsze dobro dla przyszłości dzieciaków, a sport to potężne narzędzie w walce o edukacje dla wszystkich.  Podczas zawodów Pucharu Świata FIFA 2010 odbędzie się specjalny zjazd dotyczący akcji i edukacji na świecie pod przewodnictwem prezydenta Płd Afryki Zumy i premiera Wielkiej Brytanii Gordona Brown.


„Narysuj mi prawo”

Uczniowie klas 3-6 wykonali ciekawe prace- plakaty, zdjęcia na konkurs europejski. Na każdej pracy zostało przedstawione jedno wybrane przez nich prawo. Powstało 6 prac, sześciu grup uczniów. Oto one:

Eurocamp1: Wróbel Patrick, Dyrdoń Patrick, Kopaczka Bartłomiej, Olejak Jakub

Eurocamp2: Wróbel Agnieszka, Chromik Natalia, Matura Justyna, Głombek Natalia

Eurocamp3: Siwiec Kacper, Olek Mateusz, Moc Kacper, Pękala Tomasz, Walczak Krystian, Matura Mateusz

Eurocamp4: Gola Mariola, Wala Weronika, Woźniak Katarzyna, Michulec Paulina

Eurocamp5:Gierczyk Natalia, Pękala Izabela, Jarnot Aleksandra, Buczek Magdalena

Eurocamp6: Łukoś Katarzyna, Nóżka Justyna, Jakubiec Magdalena


Europejski Konkurs „Narysuj mi prawo”

Uczniowie w wieku 10-14 lat przygotowują się do Europejskiego Konkursu na plakat „Narysuj mi prawo”. Z tego względu plakat musi być ilustracją jednego z praw zawartych w Konwencji ONZ o prawach dziecka. Zespół uczestniczący w konkursie musi wyjaśnić w formularzu zgłoszeniowym, dlaczego postanowił zilustrować  na swoim plakacie wybrane prawo i jaka ideę chce przekazać za pomocą swojego plakatu. Organizatorem projektu jest Komisje Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa. Konkurs to doskonała okazja do dyskusji z młodzieżą i do poprowadzenia ciekawych lekcji nt ochrony praw dziecka w UE.


Akcja 1-Goal

Pomagamy dzieciom bez edukacji. Ponieważ w 2010 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Afryce i na samym czarnym lądzie 33 milionom dzieci brakuje edukacji, duża sieć muzyczna Vevo postanowiła zorganizować dla nich pomoc. 1 Goal popierana jest przez ważnych ludzi polityki, muzyki, sportu: UN Secretary General Ban Ki Moon, UK’s Prime Minister Gordon Brown, France’s President Nicolas Sarkozy, Australia’s Prime Minister Kevin Rudd, Spain’s Prime Minister José Luis Rodriguez Zapatero, Hillary Clinton, President of Ghana John Atta Mills oraz Prime Minister of the Netherlands Jan Peter Balkenende, Bono, Mariah Carey, 50Cent, Lady Ga Ga, Kelly Rawland,Robinho, Anelka, Christiano Ronaldo, miss Płd Afryki i inni. Akcja 1 Goal współpracuje z wieloma organizacjami charytatywnymi np.: GCE, UNICEF, UNESCO oraz z wieloma organizacjami rządowymi państw. Dzieci naszej szkoły pragną pomóc i z zaangażowaniem przyłączymy się do akcji, która przecież nic nie kosztuje. Dzieci naszej szkoły dzięki wpisom na stronę popierają akcje i jednocześnie zostaną zarejestrowani jako honorowi gracze w walce dla potrzebujących dzieci Afryki. Zachęcamy do wspierania akcji www.join1goal.org

      

 


Niech prezydent Barack Obama wie…

Dla milionów dzieci na świecie-takich jak my-szansa na edukację jest marzeniem, nadzieją, ale jeszcze nie rzeczywistością. Te dzieci mogą być w przyszłości naszymi przywódcami, lekarzami, lekkoatletami, nauczycielami, rodzicami. Pomóżmy spełnić ich marzenia. Dzieci naszej szkoły postanowiły dołączyć się ponownie do akcji GCE (Global Campain for Educaction) i poprzeć akcje przez dopisanie się do listy z prośbą o dotacje dla 75 mln dzieci, które nie mają możliwości edukacji. Lista ta dotrze do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który już we wrześniu 2008 roku (jeszcze jako kandydat na prezydenta USA) apelował o stworzenie światowego funduszu dla dzieci bez edukacji.  Zachęcamy wszystkich do poparcia akcji na www.campaignforeducationusa.org/petition


opiekun SKE Marlena Niemczyk-Handzlik