AKTUALNOŚCI  z roku szkolnego 2015/2016         


Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Wszystkim Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom szkoły życzymy by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne.

 


Kolejni absolwenci opuścili mury naszej szkoły.

Uroczyste obchody kończące rok szkolny 2015/2016 rozpoczęły się punktualnie o 8.00 Mszą Świętą. Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich obecnych, w tym poczet sztandarowy. Po Mszy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele wraz z pracownikami szkoły udali się za pocztem sztandarowym do szkoły, gdzie miała miejsce uroczysta akademia.
Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i powitaniu Wszystkich przez p. Dyrektor, nastąpiło zaprzysiężenie nowego składu pocztu oraz przekazanie mu sztandaru. W skład nowego pocztu sztandarowego weszli uczniowie: Kut Julia, Mędrala Aleksandra, Kubik Patryk, Piekiełko Zuzanna, Kuczek Klaudia i Chromik Witold. Następnie zostały wręczone świadectwa z wyróżnieniem. Wychowawcy mieli przyjemność wręczać świadectwa, p. Dyrektor Listy Gratulacyjne Rodzicom, a p. Magdalena Gębczyńska – Przewodnicząca Rady Rodziców- nagrody książkowe (ufundowane przez Radę Rodziców).
Tradycją naszej szkoły jest, że na uroczystym apelu świadectwa otrzymują też wszyscy szóstoklasiści, stający się absolwentami janowickiej szkoły.

Następnie p. Dyrektor oddała głos piątej klasie, która wraz z wychowawcą p. Moniką Krężelok oraz p. Jolantą Kuczyńską przygotowały pożegnalną akademię. Dekorację sali przygotowała p. Dyrektor i p. Ilona Wójtowicz. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był p. Józef Maziarz.
Uczniowie klasy piątej przygotowali niespodziankę dla swoich starszych kolegów. Były to słoniki, które mają im przynieść szczęście w nowej szkole. Natomiast uczniowie klasy szóstej dali piątoklasistom radę, żeby nie robili "z igły widły" i nie bali się „spojrzeć prawdzie w oczy” w przyszłym roku szkolnym. Część artystyczna okazała się dla Wszystkich bardzo wzruszająca, w niejednym oku pojawiła się łza...
W dalszej części p. Dyrektor oddała głos zaproszonym Gościom. Prezes Zarządu OSP Janowice, p. Zygmunt Łukoś wręczył nagrody za konkurs pożarniczy, a p.Anita Kubik (Skarbnik Gminy Bestwina) przekazała słodycze dla wszystkich uczniów na dobry początek wakacji. Następnie głos zabrała p. Magdalena Gębczyńska - Przewodnicząca Rady Rodziców, która na ręce p. Dyrektor złożyła kwiaty i podziękowania dla wszystkich Nauczycieli i Pracowników szkoły.
Na koniec p. Dyrektor jeszcze raz podziękowała Wszystkim za pracę i obecność, przypomniała o bezpieczeństwie podczas wakacji, zaprosiła przybyłych Gości na poczęstunek, a Uczniów do sal po odbiór pozostałych świadectw.
Kolejny rok za nami. Bawiliśmy się świetnie, ale cieszymy się, że WAKACJE się już rozpoczęły!!! :)

/p. Monika Krężelok/

Zdjęcia>>>


Apel podsumowujący rok szkolny 2015/2016

W czwartek, przed zakończeniem szkoły, odbył się uroczysty apel podsumowujący całoroczną pracę. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody za swoje sukcesy, a ludzie dobrego serca podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły.

 

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Archimedes z j.angielskiego

oraz Międzynarodowego Konkursu z j.angielskiego online.

 

Pani Monika Krężelok wręczyła nagrody uczniom za godne reprezentowanie szkoły na arenie sportowej i aktywny udział w zajęciach koła tanecznego. Wyróżnieni to: Olejak Martyna, Natalia Agnieszka Mynarska, Stanclik Katarzyna, Natalia Ewa Mynarska, Kowalczyk Justyna, Formas Roksana, Drzewucka Emilia, Drozd Robert, Maga Grzegorza.

 

Nagrodzeni Szóstoklasiści –Członkowie Kółka Teatralnego z opiekunem-J. Kuczyńską

 

Nagrodzeni Laureaci Szkolnego Konkursu z Języka Polskiego i Szkolnego Konkursu Wiedzy z Historii oraz nagroda dla B. Michulec Laureata Szkolnego Konkursu na Film Promujący Janowice.

 

Uczniowie wyróżnieni w Regionalnym Konkursie „Zwierzęta wokół nas”.

 

Opiekun SU p. Agnieszka Czerwińska podziękowała wszystkim uczniom, którzy w tym roku pracowali w samorządzie za ich wspaniałą, twórczą i pełną zapału działalność. Każdy otrzymał dyplom, a szóstoklasiści nagrody książkowe. Przypomnijmy, kto reprezentował społeczność uczniowską w roku szkolnym 2015/16: z klasy IV – Aleksandra Niemczyk i Karina Brańka, z klasy V – Aleksandra Mędrala, Emilia Szymańska, Klaudia Kuczek, Martyna Kubik, Marek Jordanek, Marcel Ochman, z klasy VI natomiast Martyna Olejak, Natalia A. Mynarska, Justyna Kowalczyk, Aleksandra Gołuszek, Natalia E. Mynarska, Gabriel Gola, Michał Dziergas i przewodniczący Olaf Wiewióra.

 

Wszystkie zdjęcia>>>

 

Prezentacja multimedialna przedstawiająca podsumowanie roku szkolnego 2015/2016, wykonana przez p. Marlenę Niemczyk-Handzlik >>>


Integrujemy się i poznajemy nowych kolegów
21 czerwca szóstoklasiści kolejny raz przybyli do ZSP w Bestwinie, by poznać swoich przyszłych kolegów z klas -gimnazjalistów, czyli jeszcze obecnych szóstoklasistów oraz ich starszych kolegów. Czekały na nich liczne atrakcje, ciekawe lekcje i słodkie niespodzianki. Cała wyprawa okazała się świetną zabawą.
Uczniowie i wychowawczyni składają podziękowania na ręce Pani Dyrektor A. Rak dla Wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień wypadł wspaniale. Szczególne podziękowania składam Gimnazjalistom, którzy zaopiekowali się szóstoklasistami oraz Nauczycielom, którzy przeprowadzili niesamowite lekcje.
Mam tylko nadzieję, że już jako uczniowie gimnazjum janowiczanie będą się czuli w tej szkole równie wspaniale co 21 czerwca. Życzę Wszystkim, by tak właśnie było.

/p. Jolanta Kuczyńska/

PS Dziękuję Pani Marlenie Niemczyk-Handzlik za pomoc w opiece nad uczniami –J.Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Podsumowanie wyników klasyfikacji za rok szkolny 2015/16

Klasa - Średnia ocen:
Czwarta - 4,62
Piąta - 4,52
Szósta - 4,59
szkoła - 4,58

 

Frekwencja II półrocze roku szkolnego 2015/16

Klasa: Frekwencja
Pierwsza - 92,90 %
Druga - 92,40%
Trzecia - 92,95 %
Czwarta - 93,94 %
Piąta - 93,51 %
Szósta - 93,39 %
Szkoła - 93,18%

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

Kacper Dittrich, Wojciech Pycia, Iga Portasińska, Maja Stefańska, Martyna Jordanek, Sara Kondratowicz, Grzegorz Köhler, Patryk Maga, Natalia Stanclik, Julia Wójcik, Marek Jordanek, Dominik Stanclik, Dawid Stefański, Natalia Ewa Mynarska.

 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyższą
Klasa IV

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

1

Sawkiewicz Anna

5,82

2

Niemczyk Anna

5,45

3

Niemczyk Aleksandra

5,18

4

Portasiński Jakub

5,18

5

Wróbel Oliver

4,91

6

Lukowiec Dawid

4,82

7

Michulec Bartosz

4,82

Klasa V

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

1

Bubak Natalia

5,64

2

Chromik Witold

5,55

3

Szymańska Emilia

5,55

4

Mędrala Aleksandra

5,45

5

Kubik Martyna

5,36

6

Zawada Katarzyna

5,36

7

Kubik Patryk

5,09

8

Olejak Mikołaj

5,09

 

Klasa VI

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

1

Mynarska Natalia Agnieszka

6,00

2

Maga Grzegorz

5,73

3

Gołuszek Aleksandra

5,36

4

Olejak Martyna

5,36

5

Mynarska Natalia Ewa

5,27

6

Kowalczyk Justyna

5,09

7

Dziergas Michał

4,91

8

Gola Gabriel

4,91

 


Ahoj, Zielona Szkoło!
Uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce, dlatego w tym roku szkolnym 2015/2016 zorganizowaliśmy wyjazd dla uczniów klasy trzeciej do Darłówka.
Dnia 31 maja wyruszyliśmy w podróż. Nasza grupa składała się z 16 uczniów oraz dwóch osób opieki pedagogicznej. Przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny. Otuchy dodała nam Pani dyrektor, która również serdecznie nas pożegnała i życzyła szczęśliwej podróży.
Rankiem przywitał nas Ośrodek Wypoczynkowy Diuna 2 oraz słoneczna pogoda. W ośrodku czekały na nas nie tylko ładne pokoje, a przede wszystkim smakowite posiłki, zawsze życzliwy personel oraz kadra, a pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.

Posiłki dzieci były wzbogacone owocami, goframi z owocami, sokami. Codziennie po wieczornym spacerze, przed snem dzieci piły herbatkę z sokiem malinowym, co wzmacniało ich odporność.
Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami brzegiem morza połączonymi z naturalną inhalacją i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas pieszych wędrówek mieli okazję poznać malowniczy Darłówek, a przede wszystkim faunę i florę krajobrazu nadmorskiego. Poznali pracę rybaka, zobaczyli go przy pracy w porcie oraz ryby złowione podczas połowu.
Dużą atrakcją były wycieczki do Kołobrzegu, Darłowa i Jarosławca. W Kołobrzegu uczniowie uczestniczyli w imprezie pirackiej, płynęli statkiem po morzu oraz zobaczyli najważniejsze atrakcje miasta. Do Darłowa popłynęli tramwajem wodnym, a tam spacerując ulicami zobaczyli zamek, poznali postać Eryka I, odwiedzili kościół mariacki, zobaczyli kościół św. Gertrudy poświęcony tsunami na Bałtyku oraz przeszli bramą baszty-pozostałością murów obronnych. Na zakończenie zjedli po pysznej mufince zakupionej w znanej piekarni. W Jarosławcu odwiedzili Muzeum Bursztynu, w którym poznali historię bursztynu oraz zobaczyli okazy z różnych stron świata i zwierzęta uwięzione w bryłkach zastygłej żywicy. Po krótkim spacerze klifowym wybrzeżem udali się do Chaty Rybaka gdzie po prelekcji wolontariusza WWF na temat zagrożeń dla zwierząt morskich wysłuchali opowieści rybaka na temat jego pracy i obejrzeli eksponaty związane z tym zawodem.
Dzieci oprócz zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych animacjach, grach i zabawach sportowych. Nie zabrakło takich atrakcji jak: Gwiezdny Teatr, przedstawieniu „Morskie opowieści”, dyskoteki, zabawy z chustą animacyjną, zajęcia z animatorem, ognisko, wyjścia na basen. Wzięły również udział w quizie dotyczącej wiedzy zdobytej na Zielonej Szkole, konkursie plastycznym, literackim i rzeźby w piasku.
Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej stronie, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego możliwości. W każdym dziecku to „coś“, co odpowiednio stymulowane dowartościowywało go, mobilizowało i umożliwiało harmonijny rozwój. Dzieci, które wyjechały na zieloną szkołę uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności. Nauczyły się dbać o porządek w swoim otoczeniu, korzystać ze szwedzkiego stołu, dbać o higienę ciała.
Czas minął bardzo szybko i choć niektórzy tęsknili za rodzicami, ciężko było nam wyjeżdżać i wracać do Janowic. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień i bogatsi o doświadczenia.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Dzień Rodziny

Dnia 24.05.2016 w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Z tej okazji uczniowie klas I-III przygotowali montaż słowno - muzyczny dla swoich najbliższych. Klasa pierwsza bawiła zaproszonych gości żartobliwymi scenkami, zaś uczniowie z klasy drugiej oraz trzeciej zaprezentowali piosenki oraz tańce. Występy dzieci nagrodziły gromkie brawa publiczności. Po programie artystycznym dzieci wspólnie z rodzicami wzięły udział w teleturnieju „Kocham Cię, Polsko!”. Uczestnicy dzielnie odpowiadali na pytania z zakresu historii oraz geografii Polski, pochwalili się również swoimi talentami wokalnymi oraz aktorskimi. Choć nie było łatwo wszyscy uczestnicy spisali się śpiewająco i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Podczas imprezy zadbano również o smakołyki dla dzieci i przybyłych rodziców, aby wszyscy mieli siłę do dalszej zabawy, bowiem kolejną część imprezy stanowiły konkurencje sportowe. Rywalizacja między drużynami była bardzo wyrównana i przebiegała w radosnej atmosferze. Uczestnicy biorący udział w zawodach wykazali się bardzo dobrą kondycją i sprawnością fizyczną, zatem nie mogło być inaczej - wszyscy zostali zwycięzcami.
Dziękujemy wszystkim przybyłym i do zobaczenia w przyszłym roku!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do miasteczka westernowego Twinpigs w Żorach
Dnia 15 czerwca 2016 roku klasy 1 i 2 wraz z opiekunami wyjechały na wycieczkę do miasteczka westernowego Twinpigs w Żorach. Już przed wyjazdem dzieci były bardzo podekscytowane tym faktem i zaciekawione tym, jakie atrakcje na nich czekają w miasteczku. Po dojechaniu na miejsce pani animatorka poprowadziła grupę wskazując po drodze wszystkie atrakcje, z jakich dzieci będą mogły skorzystać i w skrócie omawiając dzieje Dzikiego Zachodu. Następnie pod opieką opiekunów uczniowie mogli zacząć cieszyć się urokami miasteczka. Najpierw dzieci odwiedziły kino 5D i obejrzały film o świnkach, które są tytułowymi bohaterami Twinpigs. Dodatkowe efekty, w postaci ruszających się foteli, podmuchów wiatru i delikatnie opryskującej nas wody bardzo się im spodobały.

    

Kolejnym punktem było młyńskie koło, które w wagonikach przypominających dyliżanse z Dzikiego Zachodu uniosły dzieci wraz z opiekunami wysoko nad ziemię, skąd mogły podziwiać nie tylko całe miasteczko, ale i miasto Żory. Okazało się, że wbrew pozorom nikt nie ma lęku wysokości ;) Kiedy już zeszliśmy na ziemię, poskakaliśmy na ogromnym sercu wodnym i obejrzeliśmy mieszkańców mini zoo znajdującego się na miejscu, przyszedł czas na odwiedziny w położonym niedaleko Muzeum Ognia.

Tam dzieci wraz z nauczycielami obejrzały film o historii ognia, pożarach i pracy strażaków oraz historii miasta Żory, następnie przeszły ścieżkę edukacyjną pełną interaktywnych atrakcji, a co poniektórzy rozwiązali test z uzyskanych na miejscu wiadomości. Byli i tacy, którzy w przedziwny sposób zamienili się w zwierzęta czy postacie z bajek, a to za sprawą makijażu twarzy jaki wykonały na ich radosnych buziach panie animatorki. Pobyt w muzeum trochę się przedłużył bo wszystkim bardzo się tam spodobało.

W związku z tym po powrocie do miasteczka Twinpigs już czekał na nas ciepły posiłek, który zniknął z talerzy w mgnieniu oka. Wreszcie przyszedł czas na kolejne atrakcje: wizytę w więzieniu tuż obok budynku szeryfa, nie wszyscy byli tym zachwyceni ;), seans w kuli parowej z pokazem filmu o zdobywaniu kosmosu przez ludzi, wizytę w wigwamie indianki Białej Sowy, naukę kowalstwa, zabawy z wodą, wspinaczkę na wulkanie i kilka innych. W końcu nadeszła chwila powrotu chociaż trudno było się rozstać, z tym jakże ciekawym miejscem. Oczywiście jak to zwykle bywa pogoda dopisywała nam podczas całej wycieczki. Dzieci wróciły szczęśliwe i z pewnością miały dużo do opowiadania. Na pewno wybiorą się tam jeszcze raz przez wakacje, tym razem pod opieką swoich rodziców, dostały nawet zaproszenia na tę okazję:)

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


W imieniu Rodziców oraz Dziadków, pragniemy bardzo serdecznie podziękować Pani Dyrektor oraz wszystkim Nauczycielom, za zorganizowanie rajdu rowerowego oraz przygotowanie występów artystycznych dzieci. Było znowu wzruszająco pięknie.

Rodzice ZSP Janowice: Maria i Jacek Sawkiewicz oraz Wiesława i Eugeniusz Niemczyk

/Męska część rodziców stwierdziła zdecydowanie, że jest w pełni gotowa do organizowania następnego rajdu!:)/


Jedenaście kilometrów frajdy - XI Janowicki Rajd Rowerowy
   
Rajd w Janowicach to nie wyścig i nie zobaczymy na nim gwiazd światowego kolarstwa. Są za to rowerzyści w
 każdym wieku, od kilkulatków po seniorów. Wszyscy pełni entuzjazmu, gdyż zdążyli już przekonać się, że biorąc udział w imprezie mogą liczyć na emocje sportowe oraz znakomitą zabawę po przyjeździe na metę. W 2016 r. rajd odbył się pod znakiem "trzech jedenastek" - 11 czerwca, 11 edycja i jedenastokilometrowa trasa.
"Organizatorzy do późnych godzin nocnych starali się, aby w dniu rajdu każdy element został perfekcyjnie dopracowany!" - wyznała Jolanta Kuczyńska, polonistka z ZSP Janowice pełniąca rolę konferansjerki. Na pewno sukces odniosła kampania informacyjna. 344 uczestników to absolutny rekord, bardzo wiele osób zapisało się przed samym wyruszeniem w drogę. Dyrektor szkoły Urszula Kal systematycznie śledziła prognozy pogody, na szczęście deszcz nie spadł a utrzymywał się przyjemny sprzyjający rowerzystom chłód. Być może pomogła modlitewna interwencja księży - uczestników rajdu: Józefa Walusiaka z Janowic i Józefa Barana z Bestwinki.
Głównym organizatorem XI Janowickiego Rajdu Rowerowego była dyrektor ZSP wraz z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną. W obsługę i zabezpieczenie trasy imprezy włączyła się Ochotnicza Straż Pożarna z Janowic i Bestwiny, Policja i Pogotowie Ratunkowe. Na pechowców czekała ponadto pomoc techniczna. Trasa co prawda nie była długa lecz obfitowała w dużą ilość wzniesień i zjazdów przez co należało często używać hamulców. Oto ulice naszej gminy którymi przemieszczali się rajdowicze: Janowicka, Kubika, Szkolna, Podleska, Bestwińska, Bialska, Ofiar Wojny, Leszczynowa, Szkolna, Prusa, Janowicka, Pszczelarska, Famułkowa, Graniczna, Społeczna, Pielgrzymów, Łanowa, Targanicka i ponownie Janowicka - ogółem ok. 11 km.

Wysiłek organizacyjny został doceniony przez samorządowców - część z nich podążała na "dwóch kółkach", a inni dopingowali cały peleton. Pojawił się w Janowicach wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, wszyscy radni powiatu bielskiego z naszej gminy oraz wielu radnych gminy Bestwina, prezesi i przedstawiciele organizacji społecznych, świata biznesu, instytucji kultury, sportu itp.
Gdy wszyscy cało i zdrowo powrócili na janowickie tereny rekreacyjne i posilili się grochówką bądź kiełbasą, przyszedł
 czas na nagrody. Tradycyjnie rozdano je w kilku kategoriach: Najmłodszy uczestnik jadący samodzielnie - nagrodę i dyplom otrzymał Wojciech Kiedroń; Najmłodszy uczestnik - Zosia Ślósarczyk; Najstarszy uczestnik - Antoni Góra (urodzony w roku 1938!); Najliczniejsza reprezentacja szkoły - ZSP Janowice. Pozostali mogli liczyć na łut szczęścia w losowaniu i otrzymanie atrakcyjnych nagród ufundowanych przez sponsorów. Dzieci bawiły się w dmuchanych zamkach i na zjeżdżalni, natomiast dorośli chętnie posilali się w bufecie, przy grillu, kuchni polowej, w Rollbarze.

W ramach Pikniku Rodzinnego na estradzie zaprezentowały się różne grupy i zespoły artystyczne: Dzieci Przedszkolne - przygotowały Panie: Karolina Pniok, Karolina Wróbel, Ewa Szyma.
Mażoretki z SP Janowice - przygotowała Pani Magdalena Nycz; Akademia Tańca "Filan" Bielsko - Biała (uczennica SP Janowice Natalia Ewa Mynarska); Zespół "Flej Hej" - Bielsko - Biała (uczennica SP Janowice Natalia Ewa Mynarska); Tymoteusz Tomala w utworze ze "Skrzypka na dachu" ; Koło Taneczne z SP Janowice - przygotowała pani Monika Krężelok; Justyna Kowalczyk - "Parostatek" K. Krawczyka ; Natalia Pieczka, Marta Kubiczek, Magdalena Miodońska z Akademii mażoretek "Gracja" ze Starej Wsi; Zespół "Ravage Campaign". Zabawę taneczną poprowadził zespół instrumentalno - wokalny "KamelBand".

Sponsorzy i partnerzy XI Janowickiego Rajdu Rowerowego:
Urząd Gminy Bestwina, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie, Starostwo Powiatowe w Bielsku - Białej, OSP Janowice, OSP Bestwina, KGW Janowice, Bank Spółdzielczy Czechowice - Dziedzice - Bestwina, PEPSI, Pani Jolanta Rąba "Delikatesy Centrum", Pan Sławomir Rąba "Piekarnia-Cukiernia Rąba", Pani Małgorzata Gola i Pan Adam Rezik "Skład przy Białce", Pan Stanisław Kubik i Pan Stefan Płaszczyca Stacja Paliw "Rotor" w Bestwinie, Państwo Aneta i Piotr Maga - Janowice, Państwo Małgorzata i Krzysztof Maga - Janowice , Firma Inżynierska "ZG-Tensor", Pan Bronisław Jonkisz Z.P.U.H. "Ślusarstwo", Pan Przemysław Chromik "Chromet", Państwo Monika i Tomasz Niemczyk, Catering - "Janmar" Zakład Przetwórstwa Mięsnego Maria Niemczyk, Zakład Przetwórstwa Mięsnego INTER-BESTROL Sp. z o.o., Państwo Maria i Jacek Sawkiewicz, Pani Dorota Mynarska, Pan Jan Stanclik, Pan Krzysztof Grzybowski, Pan Tadeusz Kóska, "Kolnet" Sp.Zo.o w Czechowicach - Dziedzicach, Pani Barbara Myśliwiec, Restauracja "Wirtuozeria", Park zabaw dla dzieci BŁONIOLANDIA, Hurtownia Anna w Bestwinie, Pani Anita Gasidło "Zielona Dolina", "Rowery Akcesoria Serwis" Bielsko - Biał, "White Hole" - sklep rowerowy, Kóska Marek Szkółka Drzew i krzewów Owocowych, Zakład Dezynfekcji Dezynsekcji Deratyzacji "Insekt" Maciej Piesiur, "Wojtyła Budownictwo" , Pan Andrzej Kubera Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, "Carbo Asecura", Pani Katarzyna Mazurek - Stolarzewicz "Aster"
Patronat medialny objął "Magazyn Gminny" i strona Urzędu Gminy - www.bestwina.pl

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego składa gorące podziękowania wszystkim rodzicom i osobom zaangażowanym w przygotowanie i obsługę Rajdu i Pikniku Rodzinnego oraz nauczycielom ZSP Janowice. Specjalne wyrazy wdzięczności składa na ręce Pani przewodniczącej Rady Rodziców Magdaleny Gębczyńskiej, Michała Portasińskiego, Jacka Sawkiewicza, Marka Pyki, Tadeusza Kóski za zaangażowanie, wsparcie i optymizm. Nie zapominajmy oczywiście o miłych gościach - wspaniałych rowerzystach którzy w tak dużej liczbie przyczyniają się do promocji Janowic i gminy Bestwina.

/żródło: Oficjalna strona Gminy Bestwina/

Zdjęcia>>>            Foto na stronie Bestwiny>>>       

    XI Janowicki Rajd Rowerowy i Piknik Rodzinny (zdjęcia od rodziców)>>>


Byliśmy w teatrze! – klasa 4
7 czerwca 2016 roku uczniowie klasy 4 mieli wielką przyjemność podziwiać i przeżywać spektakl w
 Teatrze Lalek „Banialuka” pt. „Księga dżungli”. Czwartoklasiści byli oczarowani grą aktorów, lalkami, scenografią, rekwizytami, dźwiękiem i grą świateł oraz wszystkimi pozostałymi rozwiązaniami teatralnymi. Zgodnie uznali, że jeszcze takiego (w pozytywnym znaczeniu) spektaklu nie widzieli i będą polecać go każdemu. Ja zresztą też.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Spotkanie z Tymoteuszem Artystą :)!
Na początku czerwca absolwent naszej szkoły, Tymoteusz Tomala, odwiedził nas na zajęciach kółka teatralnego, czym bardzo wszystkich ucieszył. Tymek pszyszedł zaprezentować przygotowane przez siebie na rajd rowerowy: pantomimę do piosenki A. Rosiewicza „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny” i arię ze „Skrzypka na dachu”. Oba utwory zaprezentował na 11.Janowickim Rajdzie Rowerowym i zostały przyjęte bardzo dobrze.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Gala Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz" 2015/2016
31 maja pojechaliśmy do Bielskiego Centrum Kultury, w którym odbyło się uroczyste podsumowanie 19. edycji Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz". Wśród 550 laureatów i finalistów znaleźli się także nasi uczniowie: Anna Sawkiewicz, Dominik Stanclik oraz Aleksandra Niemczyk. Gratulujemy im wysokiej pozycji. Laureaci oraz finaliści z naszej szkoły odebrali dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodą główną za I miejsce w poszczególnych grupach wiekowych były statuetki Jonasza.
Na scenie zaprezentowali się również laureaci konkursu Małych Form Teatralnych. W pierwszym przedstawieniu młody aktor – bohater opowieści „Za głosem serca” – odsłania sceny ze swojego życia, w których spotyka Jesusa. W efekcie odkrywa znaczenie Jego słów:, „Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii zachowa je”. Mieliśmy także możliwość podziwiania wyróżnionych prac plastycznych.
Ordynariusz diecezji bielsko – żywieckiej ks. bp Roman Pindel pogratulował laureatom, stwierdzając, że każdy, kto sięgnął po Ewangelię św. Marka może czuć się zwycięzcą. „Kto w ogóle czytał tę Ewangelię, odkrył, że ona przemawia. Gratuluję, więc wszystkim”.
Biskup życzył młodym ludziom, aby znajdowali w sobie zdolność i umiejętność uważnego słuchania każdego słowa zawartego w Biblii. „Życzę, żeby to słowo osiadało w was. Nie tylko w taki sposób, że można startować w konkursie i rozwiązywać jakieś testy, ale, żeby ono osiadło i odezwało się wtedy, kiedy będzie potrzebne, kiedy będzie jakaś rozterka, pytanie, niewiadoma. Żeby to właściwe słowo było wtedy bardzo pomocne”.
Po uroczystości, w drodze powrotnej, zobaczyliśmy budynek, w którym pracuje i mieszka nasz Biskup. Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.
A oto relacje naszych uczennic z uroczystości:
„Na rozdaniu nagród bardzo podobały mi się występy teatralne i muzyczne. Cieszę się z mojego wyniku.” - Ola.
„Po obejrzeniu spektaklu czułam się jakbym dowiedziała się 2 razy więcej o Jezusie. Spektakl bardzo mi się podobał, było dużo pięknych prac. Nauczyciele zadbali o piękne dekoracje i o stroje uczniów. Uczniowie śpiewali piękne piosenki. Po całym spektaklu zrobiliśmy sobie zdjęcie pamiątkowe, które na pewno uwieczni tą piękną chwilę.” - Klaudia
Na podsumowaniu konkursu biblijnego Jonasz dzieci zaprezentowały krótkie przedstawienia. Najbardziej podobał mi się spektakl o „Bogatym chłopcu”, ponieważ nie miał dużo pieniędzy, ale miał największy skarb - rodzinę - Ania

/p. Krzysztof Liberadzki/

Zdjęcia>>>


Najpiękniejszy Dzień Dziecka
W tym roku szkolnym kl.1 i 2 zostały zaproszone na obchody Dnia Dziecka do stadniny koni w
 Janowicach przy ul. Targanickiej. Organizatorami tego wydarzenia byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Janowicach, które reprezentowały panie: przewodnicząca Krystyna Norymberczyk i pani Danuta Zdrojewska, pan radny Stanisław Nycz i właścicielka stadniny pani Krystyna Łukasik.
Po śniadaniu o godz. 9.00, pod opieką nauczycieli grupa uczniów z młodszych klas wymaszerowała sprzed szkoły i pamiętając o zasadach bezpieczeństwa na drogach, przeszła na miejsce spotkania. Spacer był długi, ale nikt nie narzekał na ból nóg, bo każdy był ciekaw jakie atrakcje czekają na wszystkich po dotarciu na miejsce. Podczas marszu im bliżej stadniny się znajdowaliśmy tym więcej można było zaobserwować koni, które dumnie paradowały po pastwiskach.


Na wstępie dzieci z opiekunami zostały zaproszone na tzw. „ujeżdżalnię”, gdzie odbyły się konkurencje sportowe poprowadzone przez panią Ewelinę Olejak, takie jak: biegi slalomem, toczenie opony, przeskoki przez przeszkody, skoki w workach i kilka innych. Nawet panie nauczycielki dały się namówić na wyścigi w workach, przy głośnym dopingu dzieci, (chyba w głębi serca też czują się dziećmi). Podczas zabaw cały czas obserwował nas młody źrebak, który wyraźnie chciał do nas dołączyć. Następnie dzieci miały okazję zwiedzić stajnię, gdzie zapoznały się z takimi pojęciami jak: box, żłób, poidło, uprząż, wędzidło itp., poznać zwyczaje koni, a wreszcie, co najważniejsze, mogły samodzielnie nakarmić konia marchewką, z czego były bardzo zadowolone. Kolejnym punktem programu był przepyszny poczęstunek w postaci: szaszłyków, ciasteczek domowego wypieku i
 napojów. Apetyt dopisywał dzieciom i wszystko zostało zjedzone. Kulminacyjnym wydarzeniem był przejazd na kucyku, który dopełnił szczęścia w tym dniu.
Z tego miejsca w imieniu dzieci i nauczycieli z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Janowicach, chcemy bardzo serdecznie podziękować Organizatorom tego pięknego i radosnego wydarzenia. Zarówno dzieci jak i dorośli zapamiętają je na długo i chętnie będą wracać do niego pamięcią.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Dzień Dziecka klas starszych
1.czerwca, zgodnie z planem, klasy starsze rozpoczęły Świętem Patrona Szkoły, a zakończyły Dniem Sportu.
Ale po kolei….
O 8.00 rano uczniowie klas starszych przez 15 minut rozwiązywali test wiedzy dotyczący życia i
 twórczości patrona szkoły – Marii Konopnickiej, przygotowany przez p. J. Kuczyńską. Test najlepiej napisali szóstoklasiści.
Następnie uczniowie mieli za zadanie przygotowanie krótkich inscenizacji do tekstów M.
 Konopnickiej, których wcześniej nie znali. Przewodniczący klas rozlosowali teksty miedzy sobą i przedstawili kolegom z klas. Później zostały dopasowane do tekstów rekwizyty i elementy strojów, które uczniowie mogli wypożyczyć ze szkolnej garderoby, a uzbierało się strojów, przez te wszystkie lata widowisk zimowych, sporo. Po około 20 minutach przygotowań klasy zaprezentowały swoje talenty aktorskie na sali gimnastycznej. Wypadli rewelacyjnie, co nas nie dziwi, bo janowicka szkoła słynie z niezwykle utalentowanych uczniów. Na zakończenie obchodów Święta Patrona Szkoły p. J. Kuczyńska ogłosiła wyniki Szkolnego Konkursu Wycieczkowego „Szlakiem Orlich Gniazd”. Zwycięzcą został Witold Chromik, który otrzymał dyplom oraz plecak, który można schować nawet do kieszeni, a po rozłożeniu potrafi zastąpić dużą torbę. Pozostali uczestnicy konkursu, którzy otrzymali ilość punktów powyżej 50% otrzymali zdrowe przekąski (rodzynki, słonecznik, daktyle) ufundowane przez SU (Sklepik).


Zanim rozpoczął się Dzień Sportu, wszyscy uczniowie zostali obdarowani przez Radę Rodziców z okazji Dnia Dziecka soczkiem oraz ciastkiem, z czego bardzo się ucieszyli, co widać na zdjęciach.
Rozgrywki sportowe poprowadziła p. M. Krężelok, a były to wyścigi rzędów oraz mecze piłki nożnej. Trochę plany pokrzyżował niespodziewany deszcz, ale i z tym sobie poradziliśmy. Spędziliśmy ten czas na sali gimnastycznej. Uczniowie w zespołach mieli za zadanie stworzenie figur, liter, przedmiotów… z własnych ciał. Bawili się świetnie! Po godzinie znowu mogliśmy wyjść na boisko i mecz mógł się rozegrać. Na zakończenie Dnia Sportu piłkarze otrzymali nagrody.
Dzień możemy uznać za udany! Pomysłodawcą całości była p. M. Krężelok, a towarzyszyły jej: J. Kuczyńska, I. Pieczka, M. Handzlik-Niemczyk i A. Czerwińska.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia cz.1>>>        Zdjęcia cz.2>>>


Szlakiem Orlich Gniazd, czyli o wycieczce klas starszych
    12 maja uczniowie klas 4,5,6 wraz z opiekunami wyruszyli na dwudniową wycieczkę szlakiem zamków Kazimierzowskich.
Pogoda i humory dopisały. Podróż w obie strony odbyła się bez przykrych niespodzianek. Plan wycieczki udało nam się zrealizować w 100%.
Uczniowie zwiedzili: Ojców, Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną, przeszli przez Bramę Krakowską, poznali historie zamków w Bobolicach i na Pieskowej Skale oraz podziwiali ruiny zamków w Ogrodzieńcu i Mirowie, dotknęli Maczugi Herkulesa.
Wieczorem, gdy dotarliśmy na miejsce noclegu, uczniowie mogli jeszcze zagrać w ping-ponga i piłkarzyki.
    Wycieczka okazała się wspaniałą lekcją historii, kultury, wychowania fizycznego (kondycja została sprawdzona) i współpracy. W trakcie dwudniowej lekcji uczniowie poznawali, doświadczali i bawili się, zgodnie ze starą zasadą oświeceniową, że najlepiej poznaje się świat, bawiąc i ucząc się jednocześnie.

Opiekunowie: Monika Krężelok, Jolanta Kuczyńska, Iwona Pieczka, Marlena Niemczyk-Handzlik, Agnieszka Czerwińska, Ilona Wójtowicz.
/Jolanta Kuczyńska/

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>        Zdjęcia cz.2>>>


Historia książki, czyli lekcja w Bibliotece Publicznej
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
                    Wisława Szymborska

   
10 maja uczniowie klas 4,5,6, w ramach lekcji języka polskiego, odwiedzili Publiczną Bibliotekę w Janowicach z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek. Bibliotekarka, pani Alicja Englert przygotowała dla uczniów ciekawą prezentację na temat historii książki, uczniowie mogli także wypożyczyć dla siebie ciekawą lekturę oraz zobaczyć, co, oprócz wypożyczania książek, dzieje się w bibliotece, a dzieje się ogromnie dużo. Był to wyjątkowo ciekawy dzień.
Dziękujemy Pani Alicji za wspaniałą przygodę z książką. Do zobaczenia wkrótce!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Zabawa w teatr
Tym razem na zajęciach ogólnorozwojowych postanowiliśmy przygotować przedstawienie teatralne do baśni pt. „Śpiąca królewna”. Sprawnie i szybko przydzieliliśmy zadania do wykonania i po chwili wszyscy z ochotą zabrali się do pracy. Reżyserem została Martyna Ziobro, inspicjentem Filip Słowik, choreografem pani Ela. Scenografami zostali Piotr Barut i Martyna Jordanek, za kostiumy odpowiedzialne były Wiktoria Tańcula, Ala Stanclik i Natalia Stanclik. Zarówno dekoracje jak i kostiumy „wyczarowane” z mebli, bibuły i poduszek wyglądały świetnie. Oświetlenie obsługiwał Patryk Maga, a muzykę Wojtek Nycz. W aktorów wcielili się Julia Wojcik- królowa, Mikołaj Staszewski- król, Ala Pilska-dobra Wróżka, zła wróżka-Kinga Czana, książe- Patryk Pasierbek, śpiąca królewna – Sara Kondratowicz. Każdy odpowiedzialnie wywiązał się ze swojej pracy, a przestawienie wypadło doskonale. Powtórzyliśmy nazwy zawodów związanych z teatrem, doskonaliliśmy umiejętność pracy zespołowej oraz rozwijaliśmy pomysłowość i kreatywność. To była doskonała zabawa.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


3 maja w naszej szkole
   
W piątek 29 kwietnia odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowany został on przez uczniów klasy IV. Ten temat historyczny zawsze jest trudny, czwartoklasistom również nie było łatwo, bo na historii zapoznają się z nim dopiero pod koniec klasy V. Postarali się jednak najlepiej jak potrafili, aby przybliżyć te jakże ważne dla Polski wydarzenia swoim kolegom. Pani Kuczyńska zaapelowała do wszystkich, aby nie zapomnieli uczcić tego dnia uczestnicząc w uroczystych obchodach, które w tym roku odbędą się w Janowicach. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flagi w naszych domach na znak naszego patriotyzmu! Apel został przygotowany pod kierunkiem pani Czerwińskiej, dekorację wykonała pani Wójtowicz. Wykorzystajmy ten majowy czas na refleksję nad wydarzeniami, które przyczyniły się do tego, w jakim kraju możemy teraz żyć.

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Relacja z Festiwalu Książki
    Sześcioro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w Wielkim Finale Festiwalu Książki. Wcześniej zostali zakwalifikowani w drodze powiatowych eliminacji. Nam się udało. Do konkursu 22 kwietnia stanęło 8 zespołów: 4 bielskie szkoły oraz bestwińska, 2 czechowickie i nasza janowicka. Większość zespołów brała udział w Festiwalu kolejny raz. Nam został przypisany kolor różowy i postać małej księżniczki z lektury o tym samym tytule autorstwa Frances Hodgson Burnett.
    Dzień nie należał do najłatwiejszych. Uczniowie w czasie siedmiu godzin musieli wykazać się wiedzą, sprytem, sprawnością fizyczną, talentem aktorskim, ponieważ na ostateczny wynik składały się punkty ze znajomości tekstów lektur (nasz zespół wypadł bardzo dobrze), a było ich 21 (w ciągu niecałych 3 miesięcy należało wszystkie przeczytać) oraz rozgrywek sportowych. W czasie „konkurencji” opiekunowie nie mogli znajdować się na sali, więc praca uczestników była całkowicie samodzielna.
    Osobną konkurencją okazał się konkurs na najlepsze przedstawienie.
    Cóż, nie zdobyliśmy żadnego miejsca, ale nie żałujemy, że pojechaliśmy, bo już sama kwalifikacja do Finału Festiwalu Książki jest ogromnym wyróżnieniem. Nasz zespół był najmłodszym, gdyż 4 osoby na 6 były czwartoklasistami. Pozostałe zespoły „składały się” głównie z piątoklasistów.
Nie odjechaliśmy jednak z pustymi rękami, gdyż każdy otrzymał wartościową i pięknie wydaną książkę od wydawnictwa „Znak”. Dodatkową nagrodę zdobył w osobnej konkurencji Marek Jordanek za pracę indywidualną. Marek zdobył drugie miejsce, a z nim dyplom i książkę, która pochłonęła go całkowicie , jeszcze w trakcie rozgrywek:)
W czasie Festiwalu uczniowie zostali poczęstowani drobną przekąską w formie serka i soczku oraz w porze obiadowej- naleśnikami.
    Jako opiekun grupy, dziękuję moim Uczniom: Ani i Oli Niemczyk, Ani Sawkiewicz, Monice Kasperek, Oli Mędrala i Markowi Jordanek za to, że poświęcili swój czas na przeczytanie tylu książek (choć wierzę, że zrobili to z przyjemnością), że chciało im się podjąć wyzwanie, naprawdę niełatwe, że starali się ze wszystkich sił, by dobrze wypaść oraz za to, że swoją wysoką kulturą godnie reprezentowali naszą szkołę.
Dziękuję też Rodzicom Ani i Oli za organizację transportu i przygotowanie koszulek oraz Rodzicom pozostałych Uczestników za wszelką okazaną pomoc. Dziękuję!
Szczegóły można zobaczyć tutaj>>> oraz tutaj>>>
Festiwal Książki portal społecznościowy

Jolanta Kuczyńska
PS. Mamy zamiar spróbować za rok, niestety, bez obecnych piątoklasistów,

gdyż szóstoklasiści nie mogą brać udziału w Festiwalu, szkoda…

Zdjęcia>>>


Dzień ZIEMI

22 kwietnia na całym świecie świętujemy Dzień Ziemi. Właśnie w tym dniu zastanawiamy się, skąd się biorą motyle, jak sadzić drzewa i czemu ptaki śpiewają. Przyroda to nieodłączny element naszego codziennego życia, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy szóstej nagrali słuchowisko pt. „Soła- czysta woda z gór”>>>, a na sali gimnastycznej odbyło się artystyczne przedstawienie

Zdjęcia>>>


Lapbooki gotowe!
Uczniowie klasy szóstej wykonali lapbooki pt. „II woja światowa” a czwartoklasiści „Magiczne drzewo”. Są to prace, można powiedzieć, eksperymentalne. Zobaczymy, jak będzie się nam tą metodą pracować. Jeśli okaże się nieskuteczną, wrócimy do metod tradycyjnych, zeszytowych.
Uczniowie włożyli dużo pracy, by lapbooki spełniły swoje role, tzn. by były zbiorem różnego rodzaju notatek, informacji, zdjęć, map, pojęć, opisów postaci, zdarzeń, planów, dat…
Dziękuję Wszystkim za zaangażowanie.
PS Nie martwcie się, na pewno nie zrezygnujemy z wypracowań i tradycyjnych metod pracy, ale jeśli można coś urozmaicić, to dlaczego nie spróbować? Powodzenia:)!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


VI Gminny Międzyświetlicowy Turniej "Cztery Pory Roku"
Konkurs Plastyczny - "Wielkanoc w malarstwie i sztuce ludowej"
Uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach świetlicowych wykonali prace plastyczne na gminny konkurs świetlicowy. Najwięcej prac wykonały dzieci z klasy 1. Prace były pomysłowe, kolorowe i oczywiście malowane farbami. Kilka prac naszych uczniów zostało docenione. Uczennica Nikola Mikoda z kl.1 zdobyła I miejsce w tym konkursie, uczeń Kacper Dittrich z kl.1 zdobył II miejsce, a uczeń Dominik Rąba również z kl. 1 zdobył wyróżnienie. Nagrodzonym dzieciom gratulujemy, a
 organizatorom dziękujemy w imieniu dzieci za wspaniałe nagrody.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia nagrodzonych>>>


Gminny Konkurs plastyczny pod hasłem "Zwierzęta egzotyczne"
W tym roku konkursowi recytatorskiemu pt: "Zwierzęta egzotyczne" towarzyszył konkurs plastyczny pod tym samym hasłem, również zorganizowany przez nauczycieli z ZSP Bestwina. Z naszej placówki wytypowane zostały trzy prace plastyczne, które dostały się do finału konkursu w Bestwinie. Były to prace uczniów: Kacpra Dittrich z kl.1, Joanny Wołoszczak z kl.2 i Martyny Jordanek z kl.3. Prace uczniów ze wszystkich szkół były pomysłowe i pięknie wykonane, a konkurencja była ogromna. Tym bardziej jesteśmy dumni, że praca uczennicy Martyny Jordanek z kl. 3 zajęła I miejsce w tym konkursie. Gratulujemy!

/p. Ewelina Olejak/


Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Zwierzęta Egzotyczne"
7 kwietnia, w ZSP Bestwina odbyła się czwarta edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Tematem tegorocznej edycji były zwierzęta egzotyczne. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klas I - III: Maja Brach z kl.1, która zaprezentowała wiersz pt: "Hipopotam" Jana Brzechwy, Kamila Klasa z kl.2, która recytowała wiersz pt: "Zebra" Hanny Niewiadomskiej oraz Martyna Ziobro z kl.3 która zaprezentowała wiersz pt: "Anakonda" Małgorzaty Strzałkowskiej. Konkurencja w każdej z
 kategorii była ogromna, a wszyscy uczestnicy zaprezentowali się rewelacyjnie. Jury w składzie mgr Agata Karaś, mgr Maria Halama oraz mgr Karolina Żurowska miało na prawdę trudny wybór. Pod uwagę brane były nie tylko wiersze i ich prezentacja ale również rekwizyty oraz przebrania do nich, które były bardzo pomysłowe, zabawne i kolorowe. Tym bardziej cieszy fakt, że uczennica Maja Brach z kl.1 zdobyła III miejsce w kategorii klas pierwszych, a uczennica Martyna Ziobro z kl.3 zdobyła I miejsce w kategorii klas trzecich. Uczennica Kamila Klasa również pięknie reprezentowała naszą szkołę i została nagrodzona za udział w konkursie. Nagrodzonym uczniom gratulujemy! Przy tej okazji dziękujemy serdecznie organizatorom za miłe przyjęcie, poczęstunek i wspaniałe nagrody dla dzieci.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


FINAŁ KONKURSU JONASZ
W budynku bielskiej Kurii Diecezjalnej w dniach 11 – 12 kwietnia odbyły się finały XIX Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.
W poniedziałek testy finałowe pisały dzieci szkół podstawowych, a we wtorek klasy gimnazjalne oraz szkoły specjalne.
Do końcowych testów sprawdzających znajomość wybranych fragmentów Biblii przystąpili uczniowie ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej oraz na Słowacji.
W późniejszym terminie jury konkursowe wyłoni zwycięzców konkursów towarzyszących: MAŁE FORMY TEATRALNE i PLASTYCZNY.
W konkursie Jonasz na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilka tysięcy dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego oraz diecezji cieszyńskiej
i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych wyznań protestanckich.

Celem organizatorów konkursu było w tym roku zachęcenie dzieci i młodzieży do poznania Ewangelii wg św. Marka i odkrycia najważniejszego jej przesłania.
Dla wielu uczniów konkurs ten stał się coroczną tradycją i zmaganiem o najwyższe laury.
Naszą Szkołę dzielnie reprezentowali: Ania, Ola i Dominik. Z ich wypowiedzi wynika, że pytania finałowe wcale nie były trudne. W konkursie plastycznym wzięły udział: Julia Kut, Julia Wójcik i
 Klaudia Kuczek. Pełni nadziei czekamy na wyniki konkursu.

/p. K. Liberadzki/

Zdjęcia>>>


Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w naszej szkole
   
Prawdopodobnie 14 kwietnia 966 roku w Wielką Sobotę książę Mieszko, władca Polan, przyjął chrzest.
    Gdyby nie decyzja piastowskiego księcia o wejściu w krąg cywilizacji łacińskiej - właśnie obchodzimy 1050. rocznicę tego wydarzenia - nie wiadomo, jak dalej potoczyłyby się losy kraju nad Wisłą.
    Chcąc uczcić to wydarzenie, uczniowie kółka teatrlnego przygotowali krótki apel, na którym opowiedzieli o początkach chrześcijaństwa w Polsce, przyczynach i skutkach przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka. Następnie uczniowie klas 4-6 obejrzeli film „Wyspa władców” w reżyserii Z. Cozacah
Dokument pokazuje Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy był rezydencją Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego. Film prezentuje wyniki wieloletnich badań archeologów i naukowców. Postawili oni wiele kontrowersyjnych pytań oraz hipotez dotyczących roli i miejsca poszczególnych grodów w państwie Mieszka.
    W czasie projekcji zostały wyjaśnione trudniejsze zagadnienia i uczniowie uzyskali odpowiedzi na szereg pytań.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Praca metodą lapbooka
W czasie ostatnich lekcji historii szóstoklasiści wykonywali LAPBOOKI. Co to takiego? Lapbook , czyli książka na kolanach, to rodzaj tematycznej teczki, w
 której umieszcza się wiadomości na jakiś wybrany temat, np. lapbook o Polsce, o ulubionej książce, filmie czy komiksie, o pogodzie … o wszystkim, co wpadnie nam do głowy.
Przygotowywane lapbooki dotyczyły materiału związanego z II wojną światową i stanowiły podsumowanie i utrwalenie opracowanego na lekcjach materiału.
Zawarliśmy w nich, oprócz informacji, zdjęcia, obrazki, nasze rysunki, puzzle, krzyżówki, zagadki, zadania itp. Bardzo ważne, aby cały ten materiał ciekawie „opakować” w koperty, kieszonki, książeczki (harmonijkowe, z poprzecznymi klapkami i in.), karteczki o przeróżnych kształtach. Ograniczeniem jest tylko … nasza kreatywność.
Do wykonania książki na kolanach potrzebne są: tekturowe teczki na dokumenty formatu A4 lub kartki z brystolu formatu A3, kolorowy papier ksero, klej, taśma klejąca, nożyczki. Praca nad lapbookiem to same zalety.
Zachęcam do uczenia się tą metodą, szczególnie przydatna jest wtedy, gdy trudno nam opanować ilość wiadomości, ale także wtedy, kiedy chcemy rozwijać nasze pasje.
Już niedługo relacja z pracy lapbookiem w klasie czwartej, która opracowuje lapbook pt. „Magiczne drzewo”.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wielkanocne ozdoby
   
Trzecioklasiści uwielbiają zajęcia ogólnorozwojowe, na których rozwijają swoje zainteresowania i pasje, rozszerzają swoją wiedzę, a przez wspólną zabawę i pracę integrują zespół klasowy. Prace plastyczno-techniczne, teatrzyki, zabawy muzyczne, obserwacja przyrody w terenie, zadania logiczne, krzyżówki oraz ulubione eksperymenty to tematyka naszych spotkań. Przed świętami Wielkanocnymi dzieci wykonały kurczaczki i zajączki, co sprawiło im wiele radości.
„Proszę pani, to jest niesamowite!”- ucieszył się Grześ, który właśnie sam zrobił pompona potrzebnego do zrobienia kurczaczka.
Myślę, że te maskotki były wesołym akcentem w przystrojonych domach, bo przecież nic nie daje tyle satysfakcji co własnoręcznie wykonana ozdoba.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wiem już więcej…To mój region-to moje miejsce!
   
11.marca klasa V i VI odwiedziła bibliotekę publiczną w Janowicach. Uczniowie spotkali się tam z Panem Sławomirem Ślósarczyk - kierownikiem artystycznym Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca w Bestwinie, choreografem, znawcą folkloru i pasjonatem historii naszego regionu. Opowiadał o naszym regionie, jego historii, naszych korzeniach i naszych przodkach-Lachach. Zapoznaliśmy się również ze strojem laskim: sukienką, kłobukiem, bruślocekiem, spencerekiem czy płoscem. Niektórzy z nas mieli okazję przymierzyć dawne stroje i zaprezentować się. Słyszeliśmy dźwięki laskich instrumentów muzycznych: fujarek czy dudów. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz i poszerzymy nasze skromne wiadomości o wiedzę o naszym regionie.
Dziękujemy bardzo!

/p.Marlena Niemczyk-Handzlik/

Zdjęcia>>>


Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!

 

Dzień Kobiet w naszej szkole
   
Miłym wydarzeniem tego tygodnia w naszej szkole był obchodzony
8 marca Dzień Kobiet. Aby umilić to święto uczniowie klasy 4 przygotowali krótką scenkę artystyczną. Chłopcy wcielili się w rolę mężczyzn różnych zawodów, którzy gorączkowo biegali od kwiaciarni do kwiaciarni w poszukiwaniu kwiatka dla swoich pań. Wytrwałość i determinacja mężczyzn opłaciła się, bo oto Bartek, który zagrał rolę miejscowego ogrodnika, przywiózł furmanką do miasta świeże kwiaty. Dzięki temu uradowani panowie wykupili wszystkie bukiety dla swoich pań.
Na zakończenie w imieniu całej męskiej społeczności szkolnej nasi artyści złożyli najserdeczniejsze życzenia naszym paniom i wręczyli pachnącego wiosną tulipana.

/p.Józef Maziarz/ p. Krzysztof Liberadzki/


Konkurs Pożarniczy


1 marca w naszej szkole odbył się Konkurs Pożarniczy. W konkursie wzięło udział pięciu uczniów: Michał Dziergas, Robert Drozd, Marek Jordanek, Krzysztof Janota i Jakub Portasiński. Do kolejnego etapu, który odbędzie się 12 marca, zakwalifikowali się następujący uczniowie: Jakub Portasiński, Krzysztof Janota i Michał Dziergas. Gratulujemy!

 


„Noc w Szkole”
   
Z 18 na 19 lutego w naszej szkole odbyła się tradycyjnie "Noc w Szkole". Brali w niej udział 6-toklasiści i zeszłoroczni absolwenci naszej placówki. Najpierw odbyła się gra terenowa. Szóstoklasiści zostali podzieleni na dwie grupy, w których zbierali koperty z zaszyfrowanymi zadaniami. Rozwiązywanie ich wraz z udzielaniem odpowiedzi należało wykonać w jak najszybszym czasie. Podczas gry „straszyli” uczniowie pierwszej klasy gimnazjum - autorzy całej zabawy. Dziękujemy! Następnie graliśmy w siatkówkę, krzesełka i zabawę z chustą animacyjną. Później był film pt. "W głowie się nie mieści". Około godziny trzeciej w nocy opowiadaliśmy straszne historie… i mieliśmy spać. Jednak z szóstoklasistów prawie nikt nie zasnął. Rano zjedliśmy śniadanie i o godzinie dziewiątej wszyscy rozeszli się do domów. Uczniami opiekowały się pani dyrektor Urszula Kal i pani Ewelina Olejak.

/Michał Dziergas/

Zdjęcia>>>


„Wreszcie znalazłam sens mojego życia….” – zimowa impreza środowiskowa
   
Karnawał w naszej szkole pożegnaliśmy przy pełnej sali sobotnią zimową imprezą środowiskową, czyli widowiskiem pt: „Mała Syrenka”, które powstało na kanwie baśni H. Ch. Andersena. To kolejna próba podjęcia tematu miłości, niespełnionych marzeń i przypadkowości w życiu.

Tworząc scenariusz, jak zawsze, skupiłam się na przesłaniu. Tegoroczne widowisko poruszyło trudny temat niespełnionej miłości, która, mimo że niespełniona, to jednak prawdziwa, pokonała własne ambicje, plany i wybrała dobro i życie ukochanej osoby, tym samym poświęcając swoje. W spektaklu „Mała Syrenka”, tytułowa bohaterka mając do wyboru życie własne lub księcia, postanawia pozwolić mu być szczęśliwym, a sama postanawia zamienić się w pianę, która istnieje tylko chwilę. I tutaj spotyka ją nagroda za dobre serce, zamiast w pianę zamienia się w córę powietrza (takiego aniołka), otrzymuje duszę i życie wieczne oraz możliwość dostania się do Królestwa Bożego, jeśli na świecie będzie dość dobrych dzieci, których dobre uczynki przybliżą tę wielką chwilę. Okazuje się, że bycie szczęśliwym to pomaganie innym. Kiedy wydaje się, że już nic dobrego w życiu nie spotka główną bohaterkę, spełnia się jej największe marzenie, marzenie dotyczące życia wiecznego danego tylko ludziom, niedostępnego syrenom, zatem warto żyć, nie poddawać się i w każdej chwili odnajdywać coś pięknego, niepowtarzalnego.

To możliwość spełnienia marzeń sprawia,
że życie jest tak fascynujące.

 Paulo Coelho, Alchemik

    Mała Syrenka powie: „Dziękuję wam, cóż to za piękny dar, mogę mieć nieśmiertelną duszę, mogę spotkać się z najbliższymi… jestem szczęśliwa, i ty książę bądź szczęśliwy, niepisane było nam razem spędzić resztę życia. Dziękuję wam siostry, ojcze, babko, nie martwcie się, jestem naprawdę szczęśliwa, będę pomagać innym być szczęśliwym, przecież tylko w taki sposób można naprawdę być szczęśliwym. Wreszcie znalazłam sens mego życia. Jak cudownie unosić się w powietrzu….”

    

    Nie jest łatwo napisać scenariusz, w którym szóstoklasiści mają główne role lub przynajmniej takie, które pozostaną zapamiętane. W tym roku wśród aktorów kółka teatralnego było ich aż jedenaścioro. Były to role: Syren, Neptuna, Czarownicy i Pomocnika, Księcia oraz drugiego Narratora. Mimo wszystko mam nadzieję, że się to udało i każdy z Nich miał swoje „5 minut sławy” na scenie. :)

    Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie, a tworzącym widowisko za zaangażowanie i udział w tym naszym szkolnym tradycyjnym przedsięwzięciu.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia w naszej Galerii>>>

Zdjęcia w Galerii pana Sławomira Lewczak (dziękujemy)>>>

 

 

    Scenariusz „Małej Syrenki” na kanwie baśni H. Ch. Andersena „Mała Syrenka”, reżyseria, przygotowanie aktorów - Jolanta Kuczyńska
Obsada – członkowie kółka teatralnego (22 osoby, w tym aż 7 osób- „połowa” uczniów klasy 4 – pierwszy raz w roli aktora na zimowej imprezie środowiskowej, 2 piątoklasistów i aż 11 –szóstoklasistów na 17 w klasie! – którzy już w przyszłym roku szkolnym swoje talenty będą mogli zaprezentować w gimnazjum) – przygotowania od grudnia.

1. Syrenki tytułowe: 1. z ogonem i śpiewająca – Aleksandra Gołuszek, sama opracowała piosenkę i 2. bez ogona – tańcząca-Natalia Agnieszka Mynarska, sama opracowała układ taneczny.
2. Ojciec syrenek - Tomasz Pasierbek
3. Czarownica - Olaf Wiewióra
4. Pomocnik czarownicy - Michał Dziergas
5. Babka - Anna Niemczyk
6. Syrenki – pozostałe siostry: Martyna Olejak, Katarzyna Stanclik, Julia Olek, Aleksandra Mędrala, Justyna Kowalczyk – także wykonawczyni piosenki: „Kocham Cię życie”.
7. Książę - Natalia Ewa Mynarska
8. Nieznajoma, Żona księcia, Meduza i prezentująca talenty - grająca na keyboardzie (przygotowanie własne) - Anna Sawkiewicz
9. Narrator: Marcel Ochman
10. Córy powietrza: Monika Kasperek, Aleksandra Niemczyk, Karina Brańka, Dorota Walaszek
11. Marynarze i morskie zwierzątka: Józef Zoń - Ośmiornica, Jakub Portasiński - Ślimak, Marek Jordanek - Żółw.
 

Opracowanie podkładów muzycznych oraz gra na keyboardzie- pan Józef Maziarz.
Opracowanie układów tanecznych i przygotowanie uczniów kółka tanecznego oraz pomysł i uszycie strojów dla aktorów i tancerzy – Monika Krężelok.
Operator dźwięku i obsługująca sprzęt muzyczny- Marlena Niemczyk- Handzlik.
Przygotowanie dekoracji i rekwizytów- Urszula Kal i Ilona Wójtowicz.
Opracowanie i przygotowanie plakatów, zaproszeń, emblematów- Danuta Uniwersał.
Obsługa szatni: Iwona Pieczka oraz Uczniowie: Bartosz Michulec, Krzysztof Janota

Koło taneczne: „Taniec Strzyg” i „Taniec Cór Powietrza”
Olejak Martyna, Mynarska Natalia Agnieszka, Mynarska Natalia Ewa, Kowalczyk Justyna, Stanclik Katarzyna, Formas Roksana, Chromik Witold, Mędrala Aleksandra, Kubik Martyna, Sawkiewicz Anna, Kasperek Monika, Cygan Kacper, Stanclik Natalia, Ziobro Martyna, Stanclik Alicja, Pilska Alicja, Czana Kinga, Konratowicz Sara, Wójcik Julia.
Solówka Natalii Agnieszki Mynarskiej – jej własna choreografia.


Opracowanie układów tanecznych i przygotowanie strojów dla tańczących w klasach I - III:
Klasa I – Ewelina Olejak
"Taniec syrenek ratujących marynarzy": tańczyli:
Biedroń Julia, Brach Maja, Dittrich Kacper, Domeracki Krzysztof, Domeracki Tomasz, Dyrdoń Franciszek, Jachowicz Marcin, Jasik Maria, Maga Paulina, Mikoda Nikola, Morończyk Wojciech, Murawska Joanna, Nycz Katarzyna, Olma Oliwia, Pieczka Wojciech, Pycia Wojciech, Pyka Wiktoria, Rezik Maja, Sacher Daniel, Stanclik Oliwier, Szlosarczyk Aleksandra, Sygit Emilia, Ślósarczyk Hubert, Wojtyła Emily.


Klasa II – Natalia Wójcik
„Taniec Księżyca i Gwiazdeczek”. Dzieci biorące udział:
Paulina Adamaszek, Iga Gębczyńska, Sylwia Kasperek, Paulina Kiedroń, Piotr Kubik, Zuzanna Pieróg, Iga Portasińska, Amelia Staszewska, Maja Stefańska, Magdalena Szlosarczyk, Patrycja Świerczek, Nikodem Wala, Joanna Wołoszczak, Kamil Zeman.

Klasa III – Elżbieta Żmij
„Taniec dworski –Menuet”, tańczyli:
Kinga Czana, Martyna Jordanek, Sara Kondratowicz, Grzegorz Kohler, Patryk Maga, Patryk Pasierbek, Alicja Pilska, Filip Słowik, Alicja Stanclik, Natalia Stanclik, Mikołaj Staszewski, Julia Wójciki, Martyna Ziobro.

   

    Serdeczne podziękowania kieruję do Pracowników Naszej Placówki, którzy przygotowali salę na poczet widowiska, pracowali w kuchni i porządkowali po imprezie środowiskowej. Dziękuję Rodzicom za przygotowanie i udostępnienie strojów. Radzie Rodziców za słowa wsparcia i poczęstunek dla występujących uczniów. Dziękuję Wspaniałym Widzom za frekwencję i wsparcie udzielone szkole.
Uczniom klas I – VI biorącym udział w spektaklu oraz Nauczycielom przygotowującym swoich podopiecznych dziękuję za profesjonalizm i niezapomniane wrażenia, które na długo zapadną w
 naszej pamięci.
Urszula Kal - dyrektor ZSP w Janowicach


Podsumowanie wyników za I półrocze 2015/16

Klasa - Średnia ocen:
Czwarta - 4,47
Piąta - 4,28
Szósta - 4,28

szkoła - 4,34

 

Frekwencja I półrocze roku szkolnego 2015/16

Klasa: Frekwencja
Pierwsza - 93,56 %
Druga - 95,00%
Trzecia - 92,95 %
Czwarta - 94,13 %
Piąta - 95,39 %
Szósta - 93,02 %
Szkoła - 94,01%

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

Kacper Dittrich, Maria Jasik, Wojciech Pycia, Wiktoria Pyka, Dominik Rąba, Iga Portasińska, Amelia Staszewska, Maja Stefańska, Patrycja Świerczek, Kamil Zeman, Martyna Jordanek, Sara Kondratowicz, Grzegorz Köhler, Patryk Maga, Natalia Stanclik, Julia Wójcik, Jakub Portasiński, Julia Zolich, Marek Jordanek, Marcel Ochman, Dominik Stanclik, Dawid Stefański, Emilia Szymańska, Emilia Drzewucka, Grzegorz Maga, Natalia Ewa Mynarska.

 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyższą
Klasa IV

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

Zachowanie

1

Sawkiewicz Anna

5,45

wzorowe

2

Niemczyk Anna

5,18

wzorowe

3

Portasiński Jakub

5,09

wzorowe

4

Niemczyk Aleksandra

5,00

wzorowe

 

Klasa V

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

Zachowanie

1

Bubak Natalia

5,27

wzorowe

2

Szymańska Emilia

5,18

wzorowe

3

Mędrala Aleksandra

5,09

bardzo dobre

4

Chromik Witold

5,00

wzorowe

5

Kubik Martyna

4,91

wzorowe

6

Kubik Patryk

4,91

wzorowe

7

Olejak Mikołaj

4,91

wzorowe

8

Stanclik Dominik

4,82

dobre

 

Klasa VI

Lp.

Nazwisko i imię

Średnia ocen

Zachowanie

1

Maga Grzegorz

5,4

wzorowe

2

Mynarska Natalia Agnieszka

5,4

wzorowe

3

Gołuszek Aleksandra

5,2

wzorowe

4

Olejak Martyna

5,1

wzorowe

5

Mynarska Natalia Ewa

4,9

wzorowe


Karnawałowe uciechy
   
21 stycznia uczniowie klas I – III już od rana byli bardzo podekscytowani ponieważ po śniadaniu miał się rozpocząć bal karnawałowy. Wszyscy wspaniale wczuli się w role i przebrali się tak, że byli nie do poznania. I tutaj brawa dla rodziców, którzy włożyli wiele starań i wykazali się inwencją twórczą podczas przygotowywania kostiumów. Tradycyjnie zabawa rozpoczęła się od powitania wszystkich dzieci w zabawie kołowej i jednocześnie integracji międzyklasowej. Kółeczkom, wężykom i swobodnym wygibasom do tanecznej i skocznej muzyki nie było końca. Nie obyło się również bez zabaw i konkursów oraz słodkiego poczęstunku.

 Dziękujemy przedstawicielkom samorządu szkolnego za pomoc w prowadzeniu zabaw podczas balu. Wszystkie dzieciaki zgodnym chórem stwierdziły, że zabawa była na sto dwa. Panie zresztą tez bawiły się wyśmienicie. Z niecierpliwością czekamy już na następny bal. Według nas wszyscy zasłużyli na tytuł króla i królowej balu.

/Panie Ewelina i Elżbieta/

Zdjęcia>>>


„W 80 dni dookoła świata”
Szóstoklasiści wyruszyli w podróż w Phileasem Foggiem i jego kompanami po własnoręcznie wykonanych grach. Tworzyli je dwie lekcje, wykorzystali w tym celu przeróżne materiały, wiadomości z lektury i własną wyobraźnię. Oprócz samej planszy uczniowie musieli opracować zasady w taki sposób, by można było wykazać się wiedzą podczas grania.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Ania z Zielonego Wzgórza”- lektura inaczej (j.polski)
Uczniowie klasy 4, w ramach podsumowań rozważań na temat lektury - „Ania z Zielonego Wzgórza”, wystąpili w przez siebie przygotowanych scenkach związanych z utworem. Świetnie poradzili sobie z zadaniem, na szczególną pochwałę zasługuje grupa w składzie: Ania Sawkiewicz, Jakub Portasiński, Bartosz Michulec i Krzysztof Janota. Grupa nie tylko wspaniale zagrała, ale zadbała jeszcze o szczegóły: rekwizyty, stroje, fryzury. Niezłą intuicją aktorską wykazał się też Józef Zoń (3. grupa), tworząc strój z dostępnego własnego ubrania i świetnie wcielając się w rolę Maryli.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Ostatni próbny sprawdzian szóstoklasisty!
21 stycznia szóstoklasiści pisali próbny sprawdzian szóstoklasisty. Sprawdzian składał się z 2 części: polonistycznej i matematycznej oraz języka angielskiego. Nie był to łatwy dzień dla przyszłych absolewntów, ale najważniejsze, że mogli sprawdzić swoje umiejętności i zweryfikować wiedzę. Zatem: Do nauki!

/Jolanta Kuczyńska (wychowawczyni)/

Zdjęcia>>>


Gry o tematyce historycznej
W ramach powtórzenia i utrwalenia wiadomości piątoklasiści, ci, którzy chcieli, przygotowali gry planszowe do rozdziału: „Polska i Krzyżacy”. Celem tego zadania było przypomnienie wiadomości i sprawdzenie wiedzy oraz uzupełnienie jej w przyjemny i przystępny sposób, gdyż efektem końcowym było zagranie w nie na lekcji i tym samym zaangażowanie w powtórzenie wiadomości uczniów, którzy gier nie przygotowali. Podobne prace mogą uczniowie przygotowywać do podsumowania każdego rozdziału.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Wspieramy WOSP

24. Finał WOŚP Mierzymy wysoko!
Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów
W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, 120 tysięcy wolontariuszy 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszło na ulice nie tylko polskich miast. Wśród nich znaleźli się nauczyciele naszej placówki, którzy wraz uczniami zbierali fundusze na ten szczytny cel. Mimo deszczowej pogody kwestującym dopisywał świetny humor.
Pani Iwonie Pieczka towarzyszył Jakub Portasiński, Bartosze Michulec i Wojtuś Pieczka. Panią Elżbietę Żmij wspierali Patryk Pasierbek, Julia Wójcik, Ala Pilska i Mikołaj Staszewski. Maja Brach, Kacper Dittrich, Joanna Murawska "grali" wraz z Panią Eweliną Olejak. Wspólnie zebraliśmy blisko 3500zł.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli WOŚP !
 


„Lyg Bog w żłobie, rusz się chopie kolyndować ku Nimu…”- śląskie kolędowanie szóstoklasistów.
    29 grudnia uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią J. Kuczyńską wyruszyli, zgodnie z tradycją kolędowania, głosić światu radosną nowinę, że narodził się Zbawiciel. Kolędnicy rozpoczęli kolędowanie od odwiedzenia przedszkolaków w budynku szkoły i przedszkola, a następnie odwiedzili domy i ich mieszkańców przy ulicy Janowicekiej, Miodowej, Pszczelarskiej i Targanickiej. Nie zapomnieli także o sklepie w centrum i bibliotece.
    Wszystkim, którzy przyjęli w domach kolędników, bardzo spodobały się przebrania i przygotowane kolędy, szczególnie że po śląsku były bardzo trudne do wyśpiewania. Uczniowie i wychowawczyni przy akompaniamencie gitarowym Martyny Olejak (w najbardziej diabelskim przebraniu), z kolędami na ustach podbili serca mieszkańców, czego skutkiem były składane datki i słodkie poczęstunki. Było wiele śmiechu, kiedy domownicy rozpoznawali w przebraniu swoją dawna nauczycielkę, p. Kuczyńską, nie spodziewając się jej w tej roli (dlaczego?). Byli też tacy, którzy dziwili się akurat takiemu diabelskiemu przebraniu i tacy, którzy stwierdzili, że jest to strój najbardziej odpowiedni. Za każdym razem było dużo śmiechu, radości i ciepłych słów. W poczcie kolędników znalazł się św. Józef- T.Pasierbek, Baranki i Owieczki- J.Olek, E.Drzewucka, Król- G.Gola, Anioł R.Formas, Śmierć - N.E.Mynarska, Diabły - K.Stanclik, J.Kowalczyk, M.Olejak, J.Kuczyńska. Kolędnikom towarzyszyła też szopka.
    Gościnni mieszkańcy Janowic zostali obdarowani przez kolędników własnoręcznie wykonanymi ozdobami choinkowymi i to też pozytywnie zaskoczyło mieszkańców, że oprócz kolęd po śląsku, odwiedzin, otrzymali jeszcze podarunki.
    Mimo wyjątkowo zimnego i wietrznego dnia (bardzo zmarzliśmy) stwierdzamy, że warto było odwiedzić z kolędom janowiczan. Mamy zamiar w przyszłym roku powtórzyć kolędowanie, zobaczymy tylko w jakim składzie, bo obecni szóstoklasiści będą już wtedy gimnazjalistami bestwińskimi.

Wych. Jolanta Kuczyńska

          
PS. W imieniu uczniów i własnym pragnę bardzo podziękować Mieszkańcom Janowic, że nas zaprosili do domów, Państwu Formas za poczęstunek, Państwu Olejak za gipsowe figurki, szkatułkę, szopkę i poczęstunek, pozostałym Rodzicom, że pomogli dzieciom w przygotowaniu przebrań oraz Szóstoklasistom, że nie zapomnieli o podarunkach dla mieszkańców, a przede wszystkim, że chciało im się nieziemsko zmarzniętym wraz ze mną przez ponad trzy godziny z kolędami na ustach przemierzać janowickie ulice, nie będąc pewnym, czy ktokolwiek otworzy nam drzwi.


Jasełka w naszej szkole

Adwent to czas przygotowania do Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 3 i 2 aktywnie przygotowywali się do Świąt, szlifując swoje umiejętności aktorskie. Efekty ich wysiłków mogliśmy podziwiać tuż przed Bożym Narodzeniem, kiedy to przedstawienie jasełkowe połączone z kolędowaniem wprowadziły nas w klimat zbliżających się Świąt.
    Jasełka w naszej szkole na stałe wpisują się w wielowiekową tradycję przedstawień o narodzeniu Jezusa, zainicjowaną przez świętego Franciszka z Asyżu, który niegdyś zbudował prawdziwą szopę z desek i przyprowadził do niej zwierzęta. Do Polski ta tradycja przywędrowała z Włoch w XIII wieku.
Śpiew kolęd, życzenia i prostota betlejemskiej stajenki skłania nas do refleksji nad własnym życiem.
    Podziękowania składam na ręce uczniów, rodziców i nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy w różny sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

/p. K. Liberadzki/

Zdjęcia>>>


Konkurs na najpiękniejszą choinkę klasową rozstrzygnięty!
   
W grudniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą choinkę klasową. Jak zawsze w konkursach klasowych wszystkie zespoły spisały się na medal. Każda praca była wyjątkowa i wspaniała! Komisja w składzie Pani Dyrektor, Pani Wójtowicz i Pani Czerwińska oraz Olaf Wiewióra (przewodniczący SU) musiała dokonać trudnego wyboru jednej choinki z klas I-III i IV-VI. Po dokładnym obejrzeniu wszystkich, przeanalizowaniu pomysłowości, wkładu pracy całego zespołu klasowego i estetyki jednogłośnie wybrano choinkę z KLASY I oraz choinkę z KLASY IV. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i „czek” na 30 zł do wykorzystania na klasowe potrzeby.
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałe prace! Mamy nadzieję, że cel, jakim są konkursy klasowe, a mianowicie umacnianie wzajemnej współpracy został zrealizowany!

/p. Agnieszka Czerwińska/


Podziękowania
Uczniowie wraz z opiekunem kółka plastycznego dla klas I - III, pragną podziękować pani Małgorzacie Pyka, pani Sylwii Wołoszczak oraz pani Katarzynie Jordanek za dostarczanie materiałów plastycznych, które uczniowie wykorzystują do wykonywania prac na zajęciach kółka plastycznego.

/p. Ewelina Olejak/


Choinka w klasie I - podziękowania
Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą chcą serdecznie podziękować Państwu Domerackim, rodzicom Krzysia i Tomasza, za podarowanie pięknej choinki do klasy. Teraz będzie nam bardzo przyjemnie spędzać przedświąteczny czas w naszej sali lekcyjnej.

/p. Ewelina Olejak/


Dla Mikołaja

Niedawno zawitał do naszej szkoły Mikołaj, któremu dzieci są bardzo wdzięczne za piękne prezenty. Klasa pierwsza podczas zajęć plastyki chciała uhonorować przybyłego gościa i wykonała na jego cześć sylwety Mikołajów z czerwonego bristolu, papierowych talerzyków i wacików kosmetycznych oraz waty. Prawda, że ich prace wyglądają tak realistycznie, że każdy mógłby je pomylić z prawdziwym Mikołajem. P.S. Mikołaju do zobaczenia za rok. Już nie możemy się doczekać ;) Wdzięczni pierwszoklasiści.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Sałatki warzywne pierwszaków

Podczas zajęć dotyczących zdrowego odżywiania oraz czynności, jakie należy wykonywać podczas przygotowywania posiłków uczniowie klasy pierwszej mogli osobiście poćwiczyć zdobyte wiadomości i umiejętności w praktyce. Wykonali oni sałatki warzywne, które potem ze smakiem zajadali na przerwie śniadaniowej, a także podzielili się nimi z rodzinami. Dzieci zrobiły je pamiętając o higienie przygotowywania posiłków i włożyły w nie swoje serca. Aż miło było popatrzeć jak uczniowie pięknie kroili ugotowane warzywa i mieszali wszystkie składniki, a potem doprawiali do smaku według ich uznania. Na pewno nie jedna mama wykorzysta teraz talent kulinarny swojego dziecka do pomocy podczas przygotowywania świątecznego posiłku.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Mikołaj odwiedził nasza szkołę - dziękujemy za prezenty!

4 grudnia nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny odwiedził oczekiwany przez wszystkich gość. Najmniejsi – przedszkolaki - wyczekiwali go już od dłuższego czasu ucząc się wierszy, piosenek i wykonując prace plastyczne specjalnie dla niego. A któż to taki? Oczywiście Mikołaj. W tym roku nie zapomniał o nikim, jak się okazało wszyscy byli grzeczni – zarówno przedszkolaki, uczniowie, jak i pracownicy oraz administracja szkoły.
Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności: Przewodniczącej – p. Magdalenie Gębczyńskiej, p. Annie Pyci, p. Natalii Wojtyła, p. Annie Kiedroń oraz p. Edwardowi Kowalczykowi za zaproszenie i zorganizowanie spotkania z Mikołajem. Trochę nam smutno, że kolejne takie spotkanie dopiero za rok.

/p. Karolina Wróbel/

Mikołaj w klasie pierwszej>>>

Mikołaj w klasie drugiej>>>

Mikołaj w klasie trzeciej>>>

Mikołaj w klasie czwartej>>>

Mikołaj w klasie piątej>>>

Mikołaj w klasie szóstej>>>


Wycieczka do Zakładu Gospodarki Odpadami.
   
Trzeciego grudnia cała klasa 5. wyjechała na wycieczkę do zakładu gospodarki odpadami. Pani, która oprowadzała nas po ścieżce dydaktycznej mówiła nam o rodzajach odpadów, ich rozkładzie oraz o miejscach, do których można je oddać, jeśli np. są one wielkogabarytowe lub szkodliwe dla środowiska. Przykładowo: odpady szkodliwe są przechowywane w odizolowanych kontenerach, aby nikt nie miał do nich dostępu, ponieważ mogą wywoływać różne choroby. Przechodziliśmy przez ścieżkę edukacyjną poznając różne sposoby wykorzystywania odpadów np. do wyrabiania różnych ozdób i biżuterii. W czasie zwiedzania czekały na nas gry oraz zabawy.
Wycieczka była niesamowitym przeżyciem dla całej naszej klasy.
Linki do strony internetowej ZGO:

Zobacz>>>        to też>>>        również to>>>

/Opracowała: Aleksandra Mędrala/

Zdjęcia>>>


Szóstoklasiści w roli dziennikarzy (język polski)
7 grudnia uczniowie mogli zaprezentować swoje talenty, zamieniając się na parę minut w dziennikarzy. W kilkuosobowych zespołach przygotowywali rekwizyty, teksty i opracowywali „ruchy sceniczne”. Lekcja się podobała, uczniowie wykazali się współpracą, pomysłowością i życzliwością, co było bardzo widoczne w czasie prezentacji. I co najważniejsze, zdobyli nowe doświadczenia.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Andrzejki i Halloween da się pogodzić ;)

Ponieważ w Polsce od niedawna obchodzone jest święto Haloween uczniowie bardzo chcieli wykonać ozdoby z okazji tego święta. Jednak przy okazji musieli sobie przypomnieć o świętach, które istnieją w tradycji polskiej, czyli Andrzejkach i Katarzynkach, które powinny być nadal ważną częścią kultywowanych do dzisiaj tradycji. W wyniku omówionych na zajęciach treści uczniowie wykonali zabawne duszki z serwetek papierowych i wesołe wampirki.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Praca w grupach na języku polskim
Na języku polskim uczniowie nie tylko poznają nowe teksty literackie, uczą się ortografii, gramatyki i poprawnego zapisywania wypowiedzi. Uczą się także pracy w grupach, która uczy współpracy, odpowiedzialności i podziału obowiązków. Coraz lepiej piątoklasiści sobie radzą z tym zadaniem.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Góra Grosza w klasie szóstej


Szóstoklasiści groszami zapełnili już puszkę i słoik. Niektórzy przynieśli pełne woreczki i to nie tylko groszówek. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w zbiórkę. Uczniowie znowu pokazali, że mają wielkie serca.

Wychowawczyni: Jolanta Kuczyńska


Kabaret „Osioł i jego cień” w wykonaniu piątoklasistów
   
Uczniowie klasy 5, poznając zagadnienia związane z teatrem, mieli możliwość zobaczenia spektaklu pt. „Świat legend” oraz, w niedługim czasie po tym, sprawdzenia się w roli aktora kabaretowego.
    Na jednej z lekcji, pracując w grupach, samodzielnie przygotowali przedstawienia w oparciu o tekst Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Osioł i jego cień”. Na parę minut wcielili się w role: Podróżnego, Osła, Właściciela osła i Narratora. Lekcja okazała się świetną zabawą, doświadczeniem i nauką zarazem.
„CZASAMI O BYLE CIEŃ
CZŁOWIEK MA ŻAL DO CZŁOWIEKA,
A ŻYCIE JAK OSIOŁ UCIEKA”
(K. I. Gałczyński)

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Zabawa andrzejkowa
    26 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową dla klas IV-VI. Wszyscy zjawili się zaciekawieni i podekscytowani, gdyż tym razem nie miała to być „zwykła” dyskoteka. Zapowiadał się wspaniały andrzejkowy wieczór pełen niesamowitych wrażeń i tajemniczości. Powodem tego były przygotowane wróżby. Prowadzący spisali się na medal. Mieli odpowiednie stroje, które dodatkowo uatrakcyjniały całą zabawę. Tym razem prowadziła Martyna Olejak, a wróżyły Ola Gołuszek, Ola Mędrala, Martyna Kubik, Natalia E. Mynarska, Justyna Kowalczyk. O oprawę muzyczną zadbali Gabriel Gola, Olaf Wiewióra i Michał Dziergas. Tańce przeplatane były zabawami i konkursami. Poza tym każdy przyniósł jakąś przekąskę i w ten sposób był również czas na wspólne rozmowy przy stole. Nad wszystkim czuwały panie Teresa Maroszek i Agnieszka Czerwińska. Po skończonej zabawie jak zawsze nie było problemu ze sprzątaniem, bo większość osób chętnie to uczyniła. Myślę, że ten wieczór będzie każdy miło wspominał!

/Opiekun SU - p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Byliśmy na spektaklu (kl.4-6)
   
25 listopada uczniowie klas 4-6 mieli okazję zobaczyć spektakl pt. „Świat legend” zrealizowany przez aktorów Teatru Wrocławskiego In-Art. Tematem były polskie legendy oraz stosunek młodych ludzi do swej historii, tradycji, osiągnięć naukowych. Nagle młodzi Polacy zmuszeni zostali do udowodnienia obcokrajowcowi, że Polska to piękny, ciekawy i nowoczesny kraj. W spektaklu pojawiło się wiele stereotypów, które w jego końcowej części okazały się tylko pustymi słowami.
Przedstawienie bardzo się podobało. Na szczególne uznanie, zdaniem uczniów, zasługiwała gra aktorów, którzy rewelacyjnie wcielili się w role, zakładając do niektórych scen niezwykłe maski. Aktorom towarzyszyły kukiełki.
W swoich pracach uczniowie zwrócili uwagę na pojawiający się komizm (słowny, sytuacyjny i postaci), scenografię, rekwizyty, stroje. Podkreślali również ciekawą grę świateł i świetnie dobraną muzykę oraz to, że był to najlepszy spektakl, na jakim byli.
    Dziękujemy Radzie Rodziców za opłacenie autokaru.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Andrzejki w klasie trzeciej


  
 "Czary - mary, hokus - pokus,
    taki wieczór jest raz w roku.
    Wosk się topi, wosk się leje,
    dzięki wróżbie masz nadzieję.
    To tradycja, wieczór stary
    hokus - pokus, czary - mary."


Andrzejki – przypadają na noc z 29 na 30 listopada w wigilię św. Andrzeja. Pierwsze wzmianki kronikarzy o obchodach andrzejek w Europie pojawiły się około XI wieku. Do Polski zwyczaj ten dotarł w XVI w. Niegdyś traktowano wróżby bardzo poważnie i wykonywano w odosobnieniu. Nawiązując do zwyczajów przodków, wszyscy tej nocy chętnie zaglądamy w przyszłość, pamiętając o tym, że wszystkie wróżby należy traktować tylko jako żarty i zabawę. Tak też potraktowaliśmy nasze klasowe andrzejki. Różnorodne wróżby przygotowali chętni uczniowie. Był śmiech, tańce i coś do przegryzienia - pyszne ciasta. Bawiliśmy się wspaniale.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


11 listopada -obchody Święta Niepodległości w gminie Bestwina
Poczet sztandarowy naszej szkoły (A. Gołuszek, N. E. Mynarska, G. Gola), dyrektor U. Kal i opiekun pocztu J. Kuczyńska oraz licznie przybyli Uczniowie naszej szkoły i ich Rodzice uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Bestwinie. Wszyscy wzięli udział w uroczystej mszy św., a potem w towarzystwie samochodów OSP oraz Gminnej Orkiestry Dętej udali się w pochodzie pod pomnik poświęcony „Tym, którzy życie oddali Polsce” znajdujący się przy Urzędzie Gminy Bestwina. Następnie zostały złożone kwiaty i wysłuchane okolicznościowe przemówienie. Nasi Uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę.
W imieniu p. Dyrektor i własnym składam Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom podziękowania za udział w gminnych uroczystościach oraz transport i opiekę. Byliśmy najliczniejszą reprezentacją. :)

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Święto Niepodległości
Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole, jak zwykle, miały miejsce w dzień poprzedzający święto, aby młodzież świadomie mogła w nim uczestniczyć w dniu następnym, czyli 11 listopada.
Uroczystą akademię rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu i powitania zgromadzonych przez Dyrektor szkoły U. Kal. Następnie zespół szkolnego koła teatralnego zaprezentował przedstawienie pt. „Lekcja historii”, którego motywem przewodnim była trudna historia naszego kraju, czyli okres rozbiorów, I wojna światowa, dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także historia naszej gminy, w tym oczywiście przde wszystkim Janowic. Przypomniane zostały tak ważne postacie jak: Jan Grzybowski–nauczyciel filialnej szkoły w Janowicach (ok. 1853r.), Jan Kubik-poseł na Sejm Krajowy ( działacz ludowy związany z księdzem Stojałowskim, a następnie z PSL-em, parlamentarzysta Sejmu Galicyjskiego), Michał Papla–prezes i inicjator Ochotniczej Straży Pożarnej (1908r.), Jan Furczyk- bohater, który brał udział w Bitwie Warszawskiej i został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari.
Kolejnym ważnym elementem uroczystości było sprawdzenie i uzupełnienie wiedzy uczniów dotyczącej historii Polski, w tym historii lokalnej. Uczniowie klas starszych otrzymali do rozwiązania krzyżówki, a uczniowie młodsi rozsypanki słowne, z których miały powstać wyrazy: wolność, niepodległość, Polska, Piłsudski. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, gdyż zadania zostały wykonane poprawnie.
Na zakończenie p.Dyrektor i prowadząca akademię – J. Kuczyńska przypomniały uczniom o wywieszeniu flag państwowych i zaprosiły do udziału w uroczystych obchodach Święta Niepodległości 11 listopada w Bestwinie.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Pasowanie na czytelników

    Wszyscy na pewno pamiętają kiedy klasa pierwsza była z wizytą w Bibliotece Publicznej podczas Dnia Głośnego Czytania. Obiecaliśmy wtedy, że wrócimy tam jeszcze, żeby stać się pełnoprawnymi czytelnikami. I tak też się stało. Wróciliśmy do miejsca, gdzie można "utonąć w fantazji" i dzięki przewodnictwu i wskazówkom pani bibliotekarki złożyliśmy uroczyste ślubowanie, po którym staliśmy się czytelnikami i możemy samodzielnie wypożyczać książki z bogatego zbioru Biblioteki Publicznej. Na pewno każdy z nas będzie pamiętał po tej wizycie jak należy obchodzić się z książkami i jak o nie dbać. Oczywiście nie obyło się bez czytania. Pani bibliotekarka przeczytała nam fragment książeczki pt; "Znawcy książek" autorstwa Agnieszki Stelmaszczyk, a potem nasza pani dokończyła nam czytanie historii w szkole. Teraz będziemy ćwiczyć czytanie nie tylko w podręczniku, ale również na wybranych pozycjach książkowych z biblioteki. P.S. Pozdrawiamy panią bibliotekarkę :)

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Spotkanie policjanta z rodzicami
3 listopada odbyło się zaplanowane spotkanie z nadkomisarzem Wiesławem Mizia. Pan nadkomisarz przeprowadził prelekcję dla rodziców na temat odpowiedzialności karnej nieletnich oraz zagrożeń wszelkimi używkami, w tym dopalaczami. Pan Mizia zwrócił uwagę, że wiedza w tym zakresie jest bardzo ważna. Jednocześnie koniecznie trzeba z dziećmi rozmawiać, obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu, zainteresowaniach, ubiorze, towarzystwie. Warto też swoje wątpliwości konsultować ze szkołą, w której nasze dzieci spędzają mnóstwo czasu, a wychowawcy mają również swoje obserwacje. Myślę, że każdy z rodziców usłyszał coś, co wesprze go w trudnym procesie wychowawczym.

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Zwycięzcy w V Gminnym Konkursie Świetlicowym „Cztery Pory Roku”
    Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na świetlicę szkolną wzięli udział w kolejnej edycji gminnego konkursu świetlicowego. Tym razem temat brzmiał: „Jesień w sadzie i ogrodzie”. Nasze prace zostały nagrodzone w kategorii klas IV-VI.
II miejsce otrzymały Natalia E. Mynarska i Emilia Drzewucka
III miejsce
zdobyły dwie prace: Martyna Olejak i Justyna Kowalczyk oraz Natalia A. Mynarska i Roksana Formas
Serdecznie gratulujemy laureatom, a nagrodzone prace można obejrzeć na stronie Internetowej Szkoły Podstawowej w Bestwinie.

/p. Agnieszka Czerwińska/


Absolwenci pamiętają…
Jak co roku nie
zapomnieli o swej wychowawczyni absolwenci naszej szkoły (rocznik 2000). Było mnóstwo życzeń, śmiechu, łez i wzruszeń. Takie spotkania nadają sens naszej pracy. Bardzo dziękujemy za życzenia, bo życzenia kierowane były także dla pozostałych pracowników szkoły i obiecałam je przekazać.
Nie ma życzeń lepszych czy gorszych, ważniejszych czy mniej ważnych, za wszystkimi kryją się konkretni Uczniowie, ich Rodzice, Absolwenci. Wszystkim w imieniu Pani Dyrektor, Nauczycieli, Pracowników naszej szkoły bardzo DZIĘKUJĘ.

Dziękujemy :)
Jolanta Kuczyńska


„Samochody koło Środy” niespodzianka z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Uczniowie koła teatralnego przedstawili w ramach „Mam Talent” parafrazę wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w wersji samochodowej. Uczniowie klasy czwartej zagrali pojazdy na złomowisku a starsi aktorzy role narratorów. Wszystkim bardzo się podobało, czego dowodem były brawa i śmiech płynący z sali.

Dziękuję moim podopiecznym,
Jolanta Kuczyńska


Uroczyste wręczenie książeczek SKO

W tym roku szkolnym jak co roku uczniowie klasy pierwszej otrzymali książeczki SKO, które pozwolą im na składanie swoich oszczędności w banku. W związku z tym tradycyjnie już Bank Spółdzielczy w Bestwinie, pod którego patronatem istnieje nasza Szkolna Kasa Oszczędności, podarował każdemu uczniowi po 10 zł jako pierwszą wpłatę na ich konto. Jest to razem kwota 250zł ponieważ do klasy pierwszej uczęszcza 25 uczniów. Mamy nadzieję, że to zachęci dzieci do oszczędzania, a biorąc przykład ze starszych kolegów uda im się uzbierać wystarczającą kwotę, żeby spełnić jedno ze swoich marzeń jak np. zakup roweru czy sprzętu muzycznego.

/opiekun SKO: Ewelina Olejak/


Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole.
       
"Wszyscy nasi kochani Nauczyciele,
        Dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
        Za naukę, za trud jaki jest wkładany
        Przeogromny bukiet życzeń składamy.
        Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
        Jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące!"

W dniu 14 października w naszej szkole obchodziliśmy święto Edukacji Narodowej. Na początku spotkania Pani Dyrektor rozdała Nagrody Dyrektora dla nauczycieli i pracowników administracji szkoły. Następnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów ze szkolnego koła teatralnego. Potem rozpoczął się Pokaz Talentów zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Prowadziły Klaudia Kruczek i Emilka Szymańska, a sprzęt nagłaśniający obsługiwały Ola Mędrala i
 Martyna Kubik. Uczniowie w ten sposób chcieli wyrazić wdzięczność swoim Nauczycielom za ich trud, wytrwałość i cierpliwość w swej pracy. Do pokazu zgłosili się uczniowie z klas 1-6 prezentując swoje talenty muzyczne, plastyczne i recytatorskie. Mogliśmy podziwiać uzdolnienia naszych koleżanek i kolegów, poznać ich z zupełnie innej strony niż na co dzień w szkole. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody za udział, trudno bowiem byłoby oceniać, który talent jest lepszy.
W Pokazie Talentów wystąpili: Kasia Nycz, Maja Brach, Emily Wojtyła, Wioletta Janik, Magda Szlosarczyk, Asia Wołoszczak, Julia Wójcik, Martyna Ziobro, Kinga Czana, Piotr Barut, Kacper Cygan, Justyna Kowalczyk, Ola Gołuszek, Roksana Formas.
        Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Opiekun SU
Agnieszka Czerwińska

Zdjęcia>>>


"Od ziarenka do bochenka"-, czyli z wizytą w muzeum
            "Dziś dopiero wiem, dlaczego
            chleb jak świętość ludzie czcili.
            Dziś dopiero wiem, dlaczego
            W kromce chleba ciepła tyle."
/Jan Zych/
    Dnia 8 października uczniowie klasy trzeciej gościli w Muzeum Regionalnym w Bestwinie. Celem wizyty było poznanie pracy i życia rolnika sprzed wielu lat na terenie naszej gminy. Na początek dzieci miały okazje odbyć "przejażdżkę" bryczką i saniami i wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika o codziennym życiu dawnej wsi. Następnie obejrzały narzędzia rolnicze służące do przygotowania ziemi pod ziarno, nauczyły się jak młócić zboże, oddzielać ziarno od plew i obsługiwać żarna. W "Józefowej chacie" przygotowały ciasto na chleb, a czekając na jego upieczenie zapoznały się z maselnicą, dawną pralką i wanną . Szczególnie te ostatnie przedmioty wywołały wiele emocji i uśmiechu. Na zakończenie z apetytem zjadły swój zdrowy i smaczny chleb z masłem, popijając ziołową herbatą z miodem. Myślę, że taka żywa lekcja nauczyła szacunku do ciężkiej pracy rolnika, a przede wszystkim do owoców jego pracy.
Dziękujemy Panu Andrzejowi Wojtyle za miłe przyjęcie, cierpliwość i przekazane wiadomości!

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Dzień głośnego czytania w Bibliotece Publicznej w Janowicach - klasa 1
   
W dniu 29.09.2015 r w Bibliotece Publicznej obchodzony był Dzień Głośnego Czytania. W związku z tym na zaproszenie pani bibliotekarki, klasa 1 wraz z wychowawcą wybrała się do Biblioteki Publicznej posłuchać czytanych głośno opowiadań. Pani bibliotekarka bardzo miło nas przywitała, a następnie przeczytała dzieciom kilka interesujących krótkich opowiadań. Były one tym ciekawsze dla pierwszoklasistów, że ich tematyka dotyczyła zwierzątek, które podobnie jak dzieci po raz pierwszy szły do szkoły i uczyły się wielu nowych rzeczy. Dzieciom bardzo spodobało się czytanie i już nie mogą się doczekać kolejnej wizyty w bibliotece, kiedy to staną się pełnoprawnymi czytelnikami. Oczywiście na razie samodzielnie czytają tylko niektórzy, ale już niedługo, kiedy tylko poznają cały alfabet i trochę poćwiczą, wszystkie dzieci będą robić to samodzielnie. A do tej pory liczymy na kochanych rodziców, którzy będą czytać swoim pociechom, kiedy tylko znajdą na to czas, bo czytanie bawi, uczy i rozwija. Pani bibliotekarce serdecznie dziękujemy za zaproszenie i mile spędzony wspólnie czas.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Pierwszoklasiści bezpieczni na drodze z PZU!
We wrześniu grupa PZU zafundowała wszystkim dzieciom z klasy 1 odblaskowe serduszka, które mają za zadanie zwiększyć ich bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły, a także w czasie wolnym, w trakcie poruszania się po ulicach.

/p. Ewelina Olejak/


Uczymy się przedsiębiorczości i zaradności
    W niedzielę uczniowie klasy 6 wraz w wychowawczynią- Jolanta Kuczyńska, sprzedawali przy wejściu do kościoła ( za zgodą księdza Proboszcza) ciasto i babeczki, by wesprzeć klasowy budżet. Na jednej z lekcji wychowawczych uczniowie z wychowawczynią ustalili, że warto zapracować i zmniejszyć koszty wycieczki, sprzedając po Mszy Św. własnoręcznie wykonane wyroby cukiernicze. Mimo bardzo zimnego i wietrznego poranka życzliwi ludzie przystanęli, by zakupić oferowane słodkości. W bardzo krótkim czasie udało się sprzedać wszystkie ciasta i babeczki, których dla wielu, niestety, zabrakło, ale się poprawimy i następnym razem przygotujemy więcej.
Dziękujemy Wszystkim, którzy zdecydowali się zakupić ciasto i babeczki. Podziękowania kierujemy szczególnie na ręce Księdza Proboszcza, który Parafian zachęcił do kupowania oraz Pani Dyrektor, która specjalnie przyjechała, aby nas wesprzeć i także zakupiła babeczki ( ciasta już nie było). Podobne podziękowania kierujemy na ręce Damiana Mynarskiego (absolwent naszej szkoły i brat obecnej szóstoklasistki), który pomagał przy sprzedaży i organizacji stoiska, także Paniom ze sklepu, (za dobre serca) oraz na ręce Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób nam pomogli.
Ciasta i babeczki upiekli: Robert Drozd, Natalia E. Mynarska, J. Kuczyńska, zebraliśmy 240 złotych i mnóstwa słów pochwały.


Mamy nadzieję, że uda nam się tę akcję powtórzyć.

/p. Jolanta Kuczyńska (wychowawczyni klasy 6)/

Zdjęcia>>>


Zajęcia teatralne
W tym roku szkolne kółko teatralne liczy 23 uczniów. Wrześniowe zajęcia poświęcone zostały integracji zespołu, w grupie pojawili się nowi członkowie, uczniowie klasy czwartej. W czwartkowe popołudnia ćwiczyliśmy również dykcję, opracowywaliśmy ruch sceniczy, próbowaliśmy grać pierwsze role. Mamy nadzieję, że część naszych talenów uda nam się zaprezentować w Dniu Święta Edukacji.
Na jednych z pierwszych zajęć pojawiły się także absolwentki naszej szkoły (Karolina K., Oliwia Sz., Martyna P. i Julia B) i aktywnie włączyły się do pracy na zajęciach. Pokazały młodszym kolegom i koleżankom, jak można wcielić się w role „wrześniowych uczniów”, bo jednym z tematów scenek był „Pierwszy tydzień szkoły oczami ucznia”. Oczywiście śmiechu było dużo, ale wniosków też, dla jednych i drugich. Mamy nadzieję, że uda nam się zaprezentować z jak najlepszej strony nasze talenty w najbliższym czasie.

/p. Jolanta Kuczyńska (opiekun koła)/
 

Zdjęcia>>>


Aktywna sobota, czyli XIV Powiatowy Jesienny Rajd „Brązowego Liścia” Wilkowice 2015
   
Pierwszą sobotę października 40 uczniów naszej szkoły (w tym 4 absolwentów) spędziło na beskidzkim szlaku, biorąc udział w rajdzie górskim. Pogoda dopisała, humory jeszcze bardziej. Uczniom towarzyszyły p. nauczycielki: M. Krężelok (organizatorka) i J. Kuczyńska, I. Wójtowicz oraz K. Zyzańska.
Uczniowie startowali w wielu konkurencjach, otrzymali wiele nagród i upominków. Zdobyliśmy również drugie miejsce w kategorii najliczniej reprezentowanej szkoły na rajdzie, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Uczniowie naszej szkoły wykazali się wielką kulturą oraz humorem i wytrwałością w dążeniu do celu.
Szczególnie słowa pochwały należą się najmłodszym rajdowiczom!
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie kosztów przejazdu.

/p.J.Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Żywa lekcja historii, czyli „Epoka miecza i krzyża”
   
1 października uczniów naszej szkoły (klasy3-6) odwiedził zespół teatralny „Atena” w osobach panów: Damiana i Marcina, znanych uczniom z poprzednich „żywych lekcji historii”.
Tym razem aktorzy zaprezentowali spektakl historyczny, w którym przy udziale uczniów-ochotników opowiedzieli o zadaniach, życiu i kodeksach wikingów i rycerzy oraz dam epoki średniowiecza.
Lekcja bardzo się podobała, widzowie i uczestnicy żywo i radośnie reagowali na prezentowane sytuacje, jednocześnie się ucząc.

/p. Jolanta Kuczyńska (organizatorka)/

Zdjęcia cz.1>>>        Zdjęcia cz.2>>>


Przerwa w naszej szkole
Najlepszym i największym przyjacielem człowieka jest książka. Uczniowie naszej szkoły to wiedzą, każdą wolną chwilę spędzają właśnie z nią. Takie widoki najbardziej radują serca pani polonistki i pani bibliotekarki.

/p.J.Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Ścienne gazetki w naszej szkole
W naszej szkole bardzo dużo się dzieje. Szkolne gazetki zachęcają do udziału w licznych dodatkowych zajęciach, przypominają o ważnych wydarzeniach i zachęcają do pogłębiania wiedzy. Oto przykład.

/p.J.Kuczyńska/

 


Witaj szkoło!
1 września o godzinie 8.00 przywitaliśmy nowy rok szkolny 2015/2016 najpierw mszą św. w kościele parafialnym, a następnie uroczystą akademią w szkolnych murach. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego Pani dyrektor Urszula Kal serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców, pracowników i uczniów naszej szkoły. Następnie trzecioklasiści wystąpili w krótkim żartobliwym programie artystycznym wspominając uroki wakacji i dając wskazówki do pracy na najbliższe miesiące.

Były to chwile szczególne dla pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Otrzymali również swoje pierwsze dowody osobiste - legitymacje szkolne, no i oczywiście rogi obfitości. Potem wszyscy wraz z wychowawcami udali się do klas, po czym z planami lekcji w rękach rozeszli się do domów, żeby wrócić następnego dnia na prawdziwe już lekcje.
"Wybiła już godzina. Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna. Znów dni popłyną pracowite nad książką szkolną, nad zeszytem... Życzymy Wam wszystkim na początek szkolnego roku – samych szóstek i piątek!"

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


    Dzień dobry szkoło!

 

    Żegnajcie lasy zielone,

    Żegnajcie rzeki błękitne,

    Już wrzesień idzie przez łąki

    I wrzosem liliowo kwitnie.

 

    Żegnajcie letnie przygody

    Czas już powracać do domu,

    Złocą, czerwienią się liście

    Dębów jesionów i klonów.

 

    Witaj nam szkoło radosna,

    Grająca dzwonkiem co rano!

    Dzień dobry szkoło wesoła

    Lesie i łąko dobranoc.