ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2006/7


Znowu sukces!

To już II Rajd Janowicki i trzeci z kolei Piknik Rodzinny w Janowicach zorganizowany przy pomocy Rodziców uczniów, Pani Dyrektor, Nauczycieli, Obsługi szkoły, ZSP w Janowicach oraz Wszystkich Przyjaciół.

Było fantastycznie! Dopisała pogoda, chociaż udało jej się pokazać co potrafi, kiedy próbowała burzą nas przegnać, jednak My się nie daliśmy. W końcu co tam burza, kiedy rajd i festyn trwa.

Dopisali również Goście, czym uczynili miłą niespodziankę organizatorom. Prowadząca, Jolanta Kuczyńska, mogła powitać: Wójta Gminy Bestwina p. Stefana Wodniaka, W-ce Wójta p. Artura Beniowskiego, który brał udział w rajdzie jako rowerzysta, Przewodniczącego Rady Gminy p.Jerzego Zużałek, Sołtysa Janowic p.Jana Stanclika oraz Radnych: p.Jerzego Borutkę, p.Andrzeja Wojtyłę, p.Stanisława Nycza.

Koszulki i bloczki rozdawane były przez nauczycieli już od 13.30. prowadząca, żeby umilić czas oczekującym na start, witała przybyłych rowerzystów, a było ich ponad 130 oraz przypominała regulamin, by wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem, jak też się stało. Punktualnie o 14 .00 II Janowicki Rajd wyruszył!

Trasa biegła ulicami Janowic, Bestwiny, Pisarzowic i miała 19 km długości. Jak się potem okazało dla jednych była zbyt prosta, inni uskarżali się na podjazdy. Jednak o 16.00 rajdowicze w 100 % składzie dotarli na miejsce z powrotem. Na zmęczonych ale zadowolonych rowerzystów czekały już grochówka, napoje, bigos i inne specjały kuchni Rady Rodziców oraz nagrody dla : najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, dla najliczniejszej rodziny i najoryginalniej przebranych rowerzystów. Zaraz potem odbyła się loteria, na której losowane były numery startowe uczestników rajdu i przydzielane im nagrody rzeczowe.

Niestety zaraz potem rozpętała się ulewa z burzą, które utrudniły występy przedszkolakom i uczniom z ZSP w Janowicach. Dzieci spisały się dzielnie. Niestraszne były im burza, wiatr i ulewa. Przedszkolacy odważnie wyrecytowali swoje teksty, a „PO-Tworek” zaśpiewał piosenki. Pokazali klasę. Zresztą tak jak i ci, którzy zostali, by występy oglądnąć, w tym nasi szczególni, zaproszeni Goście, którzy przeczekali burzę pod parasolem, wsłuchując się  w teksty recytowane i wyśpiewywane na scenie janowickiej. Mamy nadzieję, że się podobały.

Na szczęście burza trwała krótko i jak nagle przyszła tak nagle sobie poszła. Wtedy zabawa rozpoczęła się na dobre. Złożono m.in. życzenia wszystkim Tato, bo przecież 23. czerwca to również Dzień Ojca. Po występie przedszkolaków i uczniów na scenie zjawili się reprezentanci szkółki karate, z którymi nikt nie mał szans wygrać, a byli tacy co próbowali. Następnie zagrała orkiestra dęta z Kaniowa, a na końcu popis dał Zespół Regionalny „Bestwina”, w którym występuje spora ilość dzieci z Janowic.

Zanim jeszcze rozpoczęła się zabawa taneczna, której przygrywał zespół „Albatros”, Jolanta Kuczyńska – prowadząca- wręczyła w imieniu Dyrekcji szkoły, Grona Pedagogicznego i Rady Rodziców dyplomy Przyjaciołom szkoły, w tym i Sponsorom.

Zostały też w czasie Pikniku Rodzinnego sprzedane wszystkie egzemplarze gazetki „MISZMASZ”. Redakcja składa wielki podziękowania wszystkim tym, którzy je zakupili.

Dużyym wzięciem cieszyły się koszulki, grochówka, kiełbaski i bigos oraz kołacz. Bawiono się do rana.

Już dziś zapraszamy na III Janowicki Rajd  i kolejny Piknik Rodzinny.

 

PS. Możemy być z siebie dumni! Mamy wspaniałą Radę Rodziców, wiernych Przyjaciół

oraz sprawdzoną Publiczność.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/Tekst napisała : Jolanta Kuczyńska/


„To już koniec….”

Minęło nam już sześć lat jak zostaliśmy pasowani na uczniów tej szkoły. Były to piękne, beztroskie lata dla nas i trudne dla rodziców i nauczycieli oraz pozostałych pracowników.

Zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności przydatne każdemu uczniowi w szkolnej dżungli.  

Dzisiaj pożegnaliśmy już wszystkich. Pełni wiary w przyszłość wyruszamy na wakacyjne wędrówki. Żegnały nas słowa piosenki – „Szczęśliwej drogi już czas….”., a w głowach jeszcze gra muzyka, przy której bawiliśmy się wczoraj po raz ostatni.

W niejednym oku zakręciła się łza i drżącymi rękoma odbieraliśmy ostatnie świadectwo. Wielki tort i kosz kwiatów był podziękowaniem za trud włożony w nasze wychowanie wszystkim nauczycielom i wychowawcy.

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego zobacz w Galerii

Zdjęcia z komersu klasy VI zobacz w Galerii

/opracowała mgr Ilona Wójtowicz/


Czwartkowe rozdanie nagród

    21. czerwca 2007 roku zostały rozdane nagrody uczniom, którzy w ciągu roku szkolnego 2006\7 brali udział w różnych konkursach:

 

    W V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Komputerowej "Wielcy Polacy w Europie i na świecie" Patrycja Mikoda otrzymała nagrodę za pomysłowość ujęcia tematu.

 

    

 

 

Laureaci plastycznego konkursu „Najpiękniejsze zakątki janowickich lasów”

   

Laureaci literackiego konkursu  „Janowicki las”

   

 

 

 

Laureaci konkursu Olimpus wiosna 2007

 

 

 

Nagrody w konkursie czytelniczym otrzymali: Izabela Gancarczyk, Daniel Suwała i Norbert Czana

 

 

Nagrody za pracę w Spółdzielni Uczniowskiej otrzymały: Klaudia Dusza, Angelika Dźwig, Ewa Kozieł, Sabina Kręcichwost, Anna Małysz, Patrycja Rąba, Patrycja Mikoda, Paulina Borutka.

 

 

Nagrodzeni w szkolnym konkursie SKO wspaniale pozują do zdjęcia...

 

 

 

Pani Marlena Niemczyk-Handzlik i Mateusz Ochman - laureaci konkursu na najpiękniej posługujących  się językiem polskim Nauczyciela i Ucznia, ogłoszonego i przeprowadzonego przez polonistkę p. Jolantę Kuczyńską

 

 

 

„Tylko mądrość jest wartością, która nigdy się nie dewaluuje” – powiedział Sokrates. Jego słowa stały się mottem dla młodych dziennikarek, które za swą pracę pod okiem polonisty – p. Jolanty Kuczyńskiej zostały nagrodzone książkami „Cuda świata”.

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


"Zielona Szkoła" pod znakiem ciepłego morza i słońca!

    W dniach od 7 do 20 czerwca 2007 roku uczniowie klasy III byli na Zielonej Szkole w Jastrzębiej Górze. Mieszkaliśmy w luksusowym domu wczasowym DREJK 2, w pięknych pokojach łazienkami i z telewizorami.

Poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z nadmorską przyrodą oraz piękne klifowe wybrzeże rozciągające się wzdłuż całej plaży Jastrzębiej Góry. Korzystaliśmy z gimnastyki korekcyjnej, basenu krytego na obiekcie pod okiem instruktora, z pięknych placów zabaw, a także z naturalnych warunków klimatycznych. Piesze wycieczki i spacery po plaży, zachody słońca, zbieranie muszelek, kamyków na plaży to była nasza codzienność przez całe dwa tygodnie. Graliśmy w piłkę na plaży, opalaliśmy nasze spragnione słońca ciałka, a przede wszystkim zażywaliśmy kąpieli morskiej, bo woda w Bałtyku osiągała niespotykanie wysoką jak na tę porę roku temperaturę – nawet 22 stopnie Celsjusza.

Organizowane były różne konkursy: czystości, na największą i najciekawszą budowlę z piasku, plastyczny „Zachód słońca nad morzem”. Dodatkowymi atrakcjami był: chrzest, po którym wszystkie lądowe szczury stały się wilkami morskimi, ognisko z pieczeniem kiełbasek, tresura psów policyjnych, pokaz iluzji, randka w ciemno, występ zespołu regionalnego z Kaszub „Jorki” oraz wspaniałe dyskoteki.

Zwiedziliśmy Gdynię i Oceanarium, płynęliśmy statkiem spacerowym po porcie gdyńskim. W Sopocie widzieliśmy piękne molo i słynny Grand Hotel. Podziwialiśmy piękno Półwyspu Helskiego, kutry rybackie i żaglówki cumujące w porcie, a w fokarium oglądaliśmy karmienie fok. Byliśmy także w Łebie, gdzie ruchome piaski zrobiły na nas ogromne wrażenie. Z latarni morskiej na Rozewiu podziwialiśmy piękny, nadmorski krajobraz.

Pobyt nad morzem był dla nas wspaniałym wypoczynkiem, a równocześnie najciekawszą lekcją przyrody i geografii. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd i uczynili go tak atrakcyjnym.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Agata Karaś/


Edukacja leśna”

Przedstawicielki koła Przyjaciół Przyrody zaprosiły swoich młodszych kolegów i koleżanki na lekcję edukacyjną do lasu. Uczniowie klasy I i II mogli usystematyzować wiadomości o ekosystemie leśnym. W bezpośrednim kontakcie z naturą można było wymieniać warstwy lasu,  ich roślinność i zwierzęta. Przedszkolacy świetnie się bawili w zabawy naśladowcze, dobrze zapamiętali korzyści jakie daje las, uzasadniali celowość odpowiedniego zachowania się w lesie. Nad całością lekcji czuwały uczennice klasy piątej: D.Drążyk, P.Gajda, K.Kamczyk, M.Mruczek, M.Niemczyk. Dziewczęta zadbały także o powtórzenie zdobytej wiedzy poprzez jasne i rzeczowe pytania skierowane do danej grupy wiekowej uczestników zajęcia, przygotowane karty pracy dzieci rozwiązywały po powrocie do szkoły.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Urszula Kal/


Koniec roku szkolnego 2006/7- oto uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki zarówno w nauce jak i w zachowaniu:

Klasa pierwsza: Katarzyna Łukoś,

                   Dawid Gleindek,

                   Piotr Niemczyk,

                   Justyna Nóżka,

                        Piotr Stawowczyk,

                        Justyna Matura

Klasa druga: Kacper Siwiec,

                 Mateusz Olek,

                 Mariola Gola,

                 Tomasz Pękala,

                 Aleksandra Tlaga

Klasa trzecia: Aleksandra Stolarzewicz,

                  Małgorzata Bogusz,

                   Mirella Kubik,

                   Jakub Olejak,

                   Kamila Kóska,

                   Bartlomiej Kopaczka,

                   Barbara Niemczyk,

                   Damian Handzlik,

                   Marlena Mruczek,

                   Szymon Bartnicki,

                   Patrick Wróbel,

                   Monika Mędrala,

                   Daniel Suwała

Klasa czwarta: Agnieszka Wojtyła - średnia 4,88     

                      Teresa Woźniak - średnia 4,88

Klasa piąta: Mateusz Ochman - średnia 5,89

                  Dominika Drążyk - średnia 5,56

                  Wojciech Chromik - średnia 5,22

                  Magdalena Niemczyk - średnia 5,1

                  Grzegorz Chromik - średnia 5,0

                  Kinga Kampczyk - średnia 4,89

                  Paulina Gajda - średnia 4,78

Życzymy sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

Klasa szósta:   Patrycja Mikoda - 5,89

                            Izabela Gancarczyk - 5,78

                            Patrycja Rąba - 5,67

                            Anna Małysz - 5,56

                            Szczepaniak Tadeusz - 5,0

Życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.


WYCIECZKA DO ZOO

    Dnia 13 czerwca o godzinie 9.00 klasy 0, I, II oraz przedszkolaki wyruszyły autokarem i busem w kierunku chorzowskiego ZOO. Około godziny jedenastej, po zjedzonym drugim śniadaniu dzieci wyruszyły na zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Pani pilot ciekawie opowiadała o kolejnych egzotycznych zwierzakach, a wszystkie pociechy, nie wyłączając tych najmłodszych dzielnie pokonywały kolejne kilometry. Upał i humory nie opuszczały nas podczas całej wędrówki. Najwięcej emocji wzbudziły duże zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, żyrafy, nosorożce i słonie. Śmiechom i piskom nie było końca przy klatkach z figlującymi małpkami. Na osłodę i ochłodę dzieci dostały pyszne lody.

W drodze powrotnej co niektórzy jeszcze raz przeżywali wycieczkę w marzeniach sennych.

To był bardzo udany dzień, wzbogacony wiedzą przyrodniczą.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Elżbieta Żmij/


Czy w "EURO 2012" zagrają dziewczyny?

    6 czerwca w środę w naszej szkole odbył się I Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Nasze nowe boisko prezentowało się doskonale. Oprócz boiska doskonale prezentowały się zawodniczki, a przede wszystkim sędzia – prawdziwy sędzia w osobie naszego szanownego pana Sołtysa, któremu składamy serdeczne podziękowania za obiektywne i skrupulatne sędziowanie. Pierwsze miejsce w tych zawodach zajęła Szkoła Podstawowa z Bestwiny, drugie Szkoła Podstawowa z Kaniowa, trzecie miejsce zajęła reprezentacja naszej szkoły, czwarte miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Bestwinki. Walka była zacięta, gdyż Kaniów ustąpił Bestwinie jednym rzutem karnym. Podobnie zakończył się mecz naszej reprezentacji, my przegraliśmy z Kaniowem jedną bramką, która padła w dogrywce rzutów karnych.

    Drużyny damskie grają równie wspaniale jak drużyny męskie - może będą brać one udział w rozgrywkach EURO 2012.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Monika Krężelok/


Gdzie góry tam i my...

    W poniedziałek 4 maja o godz. 6.30 klasa V z Panią Krężelok i Panią Kuczyńską wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. W pierwszym dniu zaplanowano pieszą wycieczkę nad Morskie Oko. Po 3-godzinnym marszu udało nam się dotrzeć do celu. Długą i męczącą drogę wynagrodził widok Morskiego Oka.. Mogliśmy też zobaczyć Rysy Niżne. W drodze powrotnej zaskoczył nas ulewny deszcz, co w górach o tej porze jest normalne, więc przemokliśmy do suchej nitki – co nie ukrywamy było bardzo przyjemne, gdyż to wyjątkowa frajda poruszać się w strugach ulewnego ale ciepłego deszczu. Pierwszy dzień zakończył się w Białym Dunajcu, gdzie sympatyczna właścicielka pensjonatu „Borowy” Pani Bożenka zapewniła nam komfortowy nocleg i pyszny posiłek. Dodatkową atrakcją tego dnia była ku zaskoczeniu wszystkich dyskoteka.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem, następnie o godz. 8.30 wyruszyliśmy na Gubałówkę. Udało nam się również zwiedzić cmentarz na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium na Krzeptówkach oraz Kościółek na Jaszczurówce.

Przeżyliśmy dwa dni pełne wrażeń i zmęczeni ale jednocześnie zadowoleni wróciliśmy do domu.

Zdjęcia zobacz w Galerii (Dziękujemy za nie Pani Katarzynie Mruczek)

/opracowała mgr Monika Krężelok/


Dzień Dziecka i sportu

    W dniu 1 czerwca 2007 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Janowicach uczestniczyły we wspaniale zorganizowanej imprezie z okazji ich święta.

        Po wspólnym śpiewaniu na sali gimnastycznej o godzinie 9.00 uczniowie klas I – III przeszli wraz z opiekunami na tereny rekreacyjne w Janowicach, natomiast klasy IV – VI i część drużyny piłkarskiej z kl. III pozostały na boisku szkolnym. Następnie rozpoczęły się dla klas I – III – gry i zabawy ruchowe w formie wyścigów rzędów oraz turniej „dwa ognie usportowione”. Dzieci były bardzo zaangażowane we wspólną rywalizację. Nagrodą za ich sportową postawę okazały się pyszne lody, smaczna kiełbaska i napoje.

        Starsze klasy w tym czasie dzielnie walczyły w turnieju piłki nożnej. Brało w nim udział aż pięć drużyn, które grały aż do wyłonienia zwycięzcy. Potem tak jak klasy młodsze tak i klasy IV – VI przeszły na tereny rekreacyjne, gdzie zostały im wręczone nagrody oraz poczęstunek (lody, kiełbaska i napoje). Wszyscy uczniowie opuścili w tym dniu mury szkoły z bardzo zadowolonymi minami i w świetnych humorach.

        W związku z tym pani dyrektor, dzieci i nauczyciele chcą bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniu tej wspaniałej imprezy. Na szczególne podziękowania zasłużyli: - p.Joanna Niemczyk – zorganizowanie poczęstunku: lody, napoje, kiełbaska, przywóz grilla: p.Piotr Gajda, p.Zbigniew Maga, p.Jacek Pustelnik, obsługa grilla: p.Hanna Sławińska, p.Czesława Trzebińska, p.Jolanta Piotrowska

 Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Ewelina Olejak/


Laureat Konkursu Biblijnego

W dniu 31 maja w Bielskim Centrum Kultury uczeń naszej szkoły Mateusz Ochman odebrał nagrodę laureata Konkursu Ekumenicznego "Jonasz". Wykazał się bardzo obszerną znajomością treści Ewangelii wg św. Mateusza. Gratulujemy.


Pies – nasz przyjaciel

    Dnia 30  maja uczniowie klasy pierwszej i drugiej spotkali się na zajęciach Dogoterapii. Dwa wspaniałe Golden Retreviery o imionach Joko i Blues bawiły dzieciaki przez półtora godziny.

Uczniowie byli podzieleni na trzy zespoły. Te psy maja wyjątkowo łagodny charakter i zawsze chętnie podejmują zabawę.

Po psim przywitaniu- podaniu łapy, pieszczotom i harcom nie było końca. Wielkie emocje wzbudziło karmienie piesków z brzucha i bieg przez tunel.

Te zajęcia przyniosły na pewno nie tylko wiele radości, ale przypomniały również jak należy zachowywać się podczas spotkania z nieznajomym psem, a także o tym że pies to żywe stworzenie, które może być doskonałym przyjacielem. Wszystkie dzieci, i te nieśmiałe i te nadpobudliwe, wykazały się świetnym kontaktem z naszymi czworonożnymi gośćmi.

Szczegółowe założenia Dogoterapii można znaleźć na stronie internetowej naszego przedszkola.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Elżbieta Żmij/


Święto Mamy w klasie I

    29 maja klasa I uroczyście powitała swoje mamy na klasowym Święcie Mam. Mamy już przy wejściu były zaskoczone  odświętną dekoracją. Dzieci były bardzo podekscytowane i nie mogły doczekać się aby powiedzieć swoim Mamom jak bardzo ich kochają , zwłaszcza że przygotowania były objęte całkowitą tajemnicą. Kiedy wszystkie Mamy usiadły już wygodnie rozpoczęło się przedstawienie. Dzieciaki recytowały wiersze, śpiewały i tańczyły a w niektórych momentach nawet rozbawiły swoje Mamusie. Po oficjalnej części artystycznej nastąpiło wręczanie przez uczniów samodzielnie wykonanych kartek z życzeniami oraz prezentów dla Mam. Pojawiło się także  co oczywiste moc całusów, wspólne przytulanie, a nawet łzy wzruszenia  w oczach Mam. Jednak nie mogło się  obejść bez sprawdzenia znajomości swoich pociech. Mamy musiały odgadnąć, który portret  mamy wykonało ich dziecko.   

Zdarzały się pomyłki, ale za to śmiechu było przy tym co nie miara. Wszystkie mamy przeczytały również, z ciekawością, wykonane przez ich pociechy opisy mamusi. Na koniec wraz z dziećmi zostały ugoszczone smacznym poczęstunkiem i miały czas na wspólne przeżywanie tych radosnych chwil.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Ewelina Olejak/


Uwaga! Straż jedzie!

Jak zwykle niezawodni strażacy również i w tym roku 21 maja przyjechali do naszej szkoły. Wprawdzie pożaru, a co za tym idzie ewakuacji, nie mieliśmy to i tak zastęp dzielnych strażaków wzbudził wielki szacunek i zainteresowanie. Nie tylko chłopcy pragnęli za wszelką cenę posiedzieć za kierownicą wozu bojowego lub kierować armatką wodną. Niektórzy nawet przymierzali hełmy strażackie, chwytali sagany itp. Czyżby zawiązywała się powoli drużyna młodzieżowa?

        Uczniowie z przejęciem słuchali opowieści o zmaganiach z żywiołem. Ich pełne zachwytu oczy mówiły – „Ja też chcę zostać strażakiem!”.

Zresztą sami oceńcie oglądając zdjęcia w galerii.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Ilona Wójtowicz/


Byliśmy na Szyndzielni

W środę 23 maja 2007r., pełni obaw i niepokoju wyruszyliśmy na szlak Szyndzielnia – Klimczok – Błatnia. Przed nami był szczyt Szyndzielni, na który mieliśmy wyjść pieszo. Czy nam się uda? Zacisnęliśmy zęby i ....już po około 2 godz. mogliśmy odpocząć przy herbatce w schronisku.

Niemało strachu napędziły nam odgłosy grzmotów, ale na szczęście obyło się bez burzy. Ta burza i ulewny deszcz zastała nas dopiero przy posiłku w schronisku na Błatniej, gdzie mieliśmy nocleg. Wydawało się, że z wieczornego ogniska i pieczenia kiełbasy będą „nici”, jednak pogoda była dla nas łaskawa. Gdy się przejaśniło, kierownik schroniska rozpalił nam grilla, na którym usmażyliśmy kiełbaski. W podziękowaniu odwdzięczyliśmy się gospodarzom małym koncertem, który bardzo się podobał.

Drugiego dnia, po nieprzespanej nocy, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zeszliśmy do „Chaty Wuja Toma”, a następnie Szczyrku Biłej. Tam okazało się, że czeka nas jeszcze jedno podejście – mieliśmy dojść do Sanktuarium Maryjnego na Górce w Szczyrku. Nie pomogły żadne protesty i prośby, że jesteśmy niewyspani i zmęczeni. Pani wychowawczyni stwierdziła, że cudowne źródełko, które wypływa obok Sanktuarium uleczy wszelkie rany, a i zmęczenie przepędzi. Cóż było robić. Podjęliśmy również i to ostatnie wyzwanie.

        Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i satysfakcji. Udało się nam pokonać zmęczenie i brak wiary we własne siły. Będziemy mogli się pochwalić prawdziwie turystycznym wyczynem – zdobyciem szczytu Szyndzielni.

Wszystkich zachęcamy do takich wędrówek, a jak się bawiliśmy, zobaczcie na zdjęciach zamieszczonych w galerii.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Ilona Wójtowicz/


„165. rocznica urodzin Patrona naszej szkoły - Marii Konopnickiej ”

 

23. maja 2007 roku obchodziliśmy 165. rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły - Marii Konopnickiej. Uczniowie klasy piątej wraz z p. polonistką Jolantą Kuczyńską przygotowali uroczysty apel, w którym przedstawili fragmenty z życia Marii Konopnickiej na podstawie tekstu Jana Ziemskiego  „Wspomnienia o Marii Konopnickiej”. Uczniowie opowiedzieli o tym, jak Patronka naszej szkoły niosła pomoc najuboższym. Usłyszeliśmy również o tym, że „Po raz pierwszy w historii Żarnowca, w okresie pobytu tam Marii Konopnickiej, wyszła ze wsi w świat liczna rzesza wykształconej młodzieży; zachowała ona w sercach głęboką wdzięczność dla naszej protektorki.”

Apel rozpoczęły uczennice klasy piątej recytując wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”, a zakończyli ich koledzy wierszem „O ziemio…”

Uroczystość okazała się ciekawym wspomnieniem o naszej Wielkiej Patronce - Marii Konopnickiej, z której powinniśmy być dumni.

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


Wiking

Dziękujemy wszystkim, którzy wiernie kibicowali nam w czasie konkursu „WIKING, na najciekawszą wycieczkę po najbliższej okolicy. Niestety nie udało nam się wygrać, jednak na prawie 160 szkół zdobyliśmy 14 miejsce, co jest tym większym osiągnięciem, że byliśmy najmniej liczną placówką biorącą udział w konkursie.

Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, którzy w nas wierzyli i na nas głosowali.”


Wyniki II etapu Gminnego Konkursu Języka Angielskiego “Little Genie” dla klas trzecich

Nasi trzecioklasiści zostali Małymi Dżinami. Potrafią wspaniale czarować językiem angielskim. Udowodnili to 24 maja 2007 w Szkole Podstawowej w Bestwince. Nasze dzieci okazały się najlepsze.

I miejsce- Małgorzata Bogusz, Jakub Olejak

II miejsce- Aleksandra Stolarzewicz

IV miejsce- Marlena Mruczek, Damian Handzlik, Patrick Wróbel

Gratuluję i życzę dalszych najwyższych miejsc!

/współorganizator konkursu Marlena Niemczyk- Handzlik/


Mateusz Ochman został Laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS, uzyskując 8 miejsce na 2248 miejsc. Pozostali uczestnicy również uzyskali wysokie miejsca nie spadając poniżej pięćdziesiątego miejsca na prawie trzy tysiące możliwych miejsc do zdobycia.

    Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Turniej piłki nożnej klas I-III

    24.05.2007r w Bestwince odbył się Turniej piłki nożnej III klas. Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce. Walczyliśmy do końca o drugie miejsce, ustąpiliśmy Bestwinie dopiero po dogrywce w karnych i w efekcie przegraliśmy jedną bramką. Najlepszym zawodnikiem w naszej drużynie został Damian Handzlik, który strzelił wszystkie bramki jakie zdobyła nasza drużyna.

/opracowała mgr Monika Krężelok/


Koncert Pieśni Kościelnej    

    W niedzielę 20 maja 2007 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Józefa Robotnika w Janowicach po Mszy Św. o godzinie 9.00 odbył się "Koncert Pieśni Kościelnej" wykonanej przez szkolny chór "PO-TWOREK". Nasi wokaliści wykazali się dużym talentem i niemałą odwagą. Osoby które zostały po mszy Świętej nie żałowały. Najbardziej podobał im się występ Mateusza Ochmana w piosence pt. „O happy day” i Jakuba Foltaka w pieśni „Godzien o godzien”. Byliśmy bardzo zadowoleni z naszego występu, a najbardziej nasza pani Dorota Pollak.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowali: Paulina Borutka i Tadeusz Szczepaniak/       


Byliśmy pod Ziemią w kopalni soli i w Grodzie Smoka

17 maja 2007 o 7 rano - czwartoklasiści wraz z wychowawczynią panią Marleną Niemczyk- Handzlik oraz panią Agnieszką Czerwińską- wyruszyli na podbój Wieliczki i Krakowa. Po dwugodzinnej podróży autokarem schodziliśmy pod ziemię do kopalni pokonując kilka tysięcy schodów. Na wstępie pan przewodnik oznajmił nam, że każdy z nas może, jeżeli ma taką ochotę, zlizać 2 kg soli (niektórzy z nas właśnie tego próbowali). Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam o historii kopalni, mogliśmy zaobserwować pracę górników kilkaset lat temu na specjalnie wykonanych manekinach ludzi, czy zwierząt. Wrażenie robiło również przedstawienie światła i dźwięku- słyszeliśmy i widzieliśmy ducha dawnego górnika kopalni. Idąc wzdłuż wielu osolonych korytarzy mijaliśmy wiele kapliczek a nie sposób nie wspomnieć o tej największej Kaplicy Św. Kingi. Po dwugodzinnym marszu wyjechaliśmy na powierzchnię ziemi windą górniczą- to była frajda. Kraków to kolejny nasz przystanek. Pan Marian Grzywacz- przewodnik beskidzki oprowadzał nas po słynnym zamku na Wawelu. Pokazał nam ziejącego ogniem słynnego Smoka Wawelskiego oraz serce Krakowa- sukiennice i Kościół Mariacki. Po zakupie pamiątek i czasie wolnym wracaliśmy do Janowic. Po drodze zatrzymaliśmy się przy nowo otwartym Parku Miniatur w Inwałdzie. Mamy nadzieje, że go kiedyś odwiedzimy. 

Zobacz zdjęcia w Galerii

/opracowała mgr Marlena Niemczyk-Handzlik/


Czytam ze zrozumieniem

16 maja trójka uczniów z klas młodszych naszej szkoły wzięła udział w gminnym etapie konkursu „Czytanie ze zrozumieniem”. Uczestnicy finału zostali wyłonieni w konkursach klasowych. Najlepszymi okazali się: Kasia Łukoś z klasy I, Tomasz Pękala z klasy II oraz Ola Stolarzewicz z klasy III. W finale gminnym naszej koleżance Oli Stolarzewicz udało się znaleźć w ścisłej czołówce – zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

/opracowała mgr Agata Karaś/


Janowiczanka znowu wyróżniona!

Michalina Mruczek, uczennica klasy piątej, uzyskała wyróżniona w X Ogólnopolskim Konkursie na Baśń. Gratulujemy!  Uczennicę przygotowała p. mgr Jolanta Kuczyńska.


Nagrody od strażaków

W środę 16. maja przywitaliśmy w szkole dzielnych Panów Strażaków, Pana Jerzego Kudłę i Pana Krzysztofa Wróbla, bukietem kwiatów i dobrym słowem. Kwiaty z okazji Dnia Strażaka (trochę spóźnione ale szczere) wręczyła p. Jolanta Kuczyńska, życząc wielu młodych naśladowców, w tym trudnym i odpowiedzialnym zawodzie, optymizmu i większego wsparcia finansowego.

            Panowie Strażacy podziękowali i rozdali upominki - przybory szkolne i słodycze-

uczniom, którzy brali udział w konkursie z wiedzy pożarniczej.

Szczególnie wyróżnieni zostali uczniowie, którzy zajęli miejsca  I-III tzn. Izabela Gancarczyk z kl. VI oraz Dominika Drążyk i Magdalena Niemczyk z kl. V.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


JANOWICE – EURO 2012 - integracja środowiska

        12 maja, w sobotę, od godz. 10:00 zgrana ekipa JANOWICZAN pomagała w montowaniu siatek – piłkochwytów na boisku szkolnym w Janowicach. Po raz kolejny mieszkańcy Janowic wraz z władzami Gminy zaangażowali się w pracę dla dobra wspólnego.

Pan Sołtys odgwizdał początek „roboty”. Wszyscy zgodnie podjęli się pracy. Jedni wdrapali się na traktory, inni na drabiny a pozostali stanęli mocno na ziemi – „Matce naszej”. W pocie czoła, z zapałem i humorem „ z boiskiem walczył”, kosząc trawę, pan Jacek Niemczyk. Niemniej wysiłku włożyli w zawieszenie siatek:

Sołtys Janowic – pan Jan Stanclik

Członkowie Rady Sołeckiej    – pan Andrzej Nycz

                               - pan Stanisław Niemczyk

Radni Sołectwa Janowic       - pan Jerzy Borutka

                               - pan Stanisław Nycz

                               - pan Andrzej Wojtyła

Panowie wykazali się wzorową sprawnością fizyczną.

Natomiast pan Piotr Gajda i pan Zbigniew Maga wywalcowali teren boiska, by piłka płynnie mogła trafiać w bramki. A o to przecież chodzi. W końcu już niedługo Euro 2012 i trzeba gdzieś rozwijać piłkarskie umiejętności.

Ekipie dzielnie towarzyszyła pani dyrektor szkoły Urszula Kal, serwując zapracowanym Panom kawę i pączki. Praca w pocie czoła trwała ponad 5 godzin.

Kolejny raz JANOWICZANIE udowodnili, że działając wspólnie można wiele osiągnąć. Sobotnie przedpołudnie, które mogli poświęcić najbliższym i swoim prywatnym sprawom, przeznaczyli dla dobra wspólnego, jakim jest szkoła i jej boisko.

Gorące podziękowania pod adresem pracujących Panów kierują nauczyciele i uczniowie.

PS. Pierwsi zapaleni piłkarze strzelili już w sobotnie południe pierwsze bramki na wspaniałym boisku.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


Mundurki szkole

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji, zostaną wprowadzone w szkołach obowiązkowe jednolite stroje. W związku z tym, w naszej szkole została przeprowadzona ankieta, w której uczniowie i ich rodzice mieli anonimową możliwość wypowiedzenia się odnośnie formy stroju szkolnego jak i jego koloru.

Wyniki ankiet uczniów:

Kamizelka -                 39 uczniów    42,39%

Bluza -                       35 uczniów    38,04%

Podkoszulek -              16 uczniów    17,39%

Komplet dresu -           1 uczeń          1,09%

Spodnie -                   1 uczeń          1,09%

Niebieski -                   24 uczniów    26,09%

Czarny -                     19 uczniów    20,65%

Granatowy -                14 uczniów    15,22%

Zielony -                     12 uczniów    13,04%

Czerwony -                  7 uczniów      7,61%

Niebieski lub zielony –    4 uczniów      4,35%

Czarny lub granatowy -  3 uczniów      3,26%

Różowy -                     2 uczniów      2,17%

Niebieski lub moro -        2 uczniów      2,17%

Niebiesko-czerwony -     1 uczeń         1,09%

Fioletowy -                   1 uczeń         1,09%

Biały -                          1 uczeń         1,09%

Żółty -                         1 uczeń         1,09%

Szary -                         1 uczeń         1,09%

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rodziców:

kamizelka   -                      24 osoby         38,71 %

bluza -                              23 osoby         37,10 %

koszulka -                          14 osób           22,58 %

mundurek szkolny -               1 osoba           1,61 %

bluza zimą, latem koszulka -    1 osoba           1,61 %

niebieski -                          19 osób           30,65 %

granatowy -                       25 osób           40,32 %

granatowy lub zielony-          4 osoby           6,45 %

niebieski lub granat -             5 osób            8,06 %

brak koloru -                        3 osoby           4,84 %

czarny -                              1 osoba           1,61 %

czerwony -                          1 osoba           1,61 %

moro -                                1 osoba           1,61 %

brązowy -                            1osoba            1,61 %

khaki -                                1osoba            1,61 %

czarny lub czerwony -            1 osoba          1,61 %

szkoła                                62 osoby         100 %

do 40 zł -                          43 osoby          69,35 %

do 60 zł -                          13 osób            20,97 %

bezpłatny -                         2 osoby            3,23 %

powyżej 60 zł -                    2 osoby             3,23 %

mniej niż 40 zł -                   1 osoba             1,61 %

brak odpowiedzi -                 1 osoba             1,61 %


Zawody sportowe

    8 maja w Bestwince odbyły się eliminacje gminne w czwórboju lekkoatletycznym. Reprezentacja naszej szkoły  zajęła IV miejsce w kategorii chłopców, natomiast w kategorii dziewcząt nie udało się nam ukończyć konkurencji ze względu na kontuzję kolana jednej z zawodniczek. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęła reprezentacja Bestwiny, a w kategorii chłopców reprezentacja Kaniowa.

/opracowała mgr Monika Krężelok/


„Jak Oni Śpiewają”

    27 kwietnia 2007r odbył się Szkolny Konkurs „JAK ONI ŚPIEWAJĄ”. Nie zabrakło oczywiście humoru. Konkurs opierał się na „show” prowadzonym w telewizji „Polsat”. W rolę Krzysztofa Ibisza i Katarzyny Cichopek, wcieliły się dwie uczennice klasy szóstej: Anna Małysz i Patrycja Rąba. W jury zasiadły: mgr Barbara Nycz, Szanowna Pani Dyrektor Urszula Kal, oraz zastępca przewodniczącej Rady Młodzieżowej: Patrycja Mikoda (pomysłodawca konkursu). Oto uczestnicy - klasy młodsze: Sylwia Suwała, Katarzyna Woźniak, Szymon Bartnicki, Mariola Gola, Mirella Kubik. Klasy starsze - Darek Trzybiński, Iwona Suwała, Mateusz Nycz, Tadeusz Szczepaniak oraz Sabina Kręcichwost. Werdykt Jury ogłosiła Pani Dyrektor. Oto wyniki: 1 miejsce w kategorii klasy młodsze zdobyła: MIRELLA KUBIK, 1 miejsce w kategorii klasy starsze zdobyła: SABINA KRĘCICHWOST. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, szczególnie laureatkom.

Zdjęcia zobacz w Galerii

 /opracowała Patrycja Mikoda kl.6/


Witaj Maj! Trzeci Maj!

    30 kwietnia 2007 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Janowicach - klasa 6- przygotowała pod kierunkiem mgr Jolanty Kuczyńskiej uroczystą akademię dotyczącą obchodów 216. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja- (pierwszej w Europie, drugiej na świecie!).

Uczniowie wspaniale przygotowani wcielili się w role dziennikarzy: Anna Małysz, Patrycja Mikoda, Agnieszka Krzemień, a w rolę króla Stanisława – Patrycja Rąba. Prócz wymienionych uczniów, w akademii wzięli również udział recytatorzy: Izabela Gancarczyk, Angelika Dźwig, Paulina Borutka, Konrad Buczek, Paweł Grygierzec, Szymon Stanclik i Klaudia Dusza.

Program miał charakter wywiadu, którego udzielał król Staniaław August Poniatowski. Król wyczerpująco przedstawił trudną historię naszego pięknego kraju, pouczająco tłumaczył przyczyny i skutki wydarzeń historycznych, a dziennikarki mądrze podsumowały jego wypowiedzi.

Mam nadzieję, że Wszyscy zapamiętają z dzisiejszej akademii słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA i zrozumieją doniosłość wydarzeń majowych. Pamiętajmy również, że 1 maja obchodzimy kolejną rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


Dzień Ziemi: -gdzie czysta rzeczułka? -gdzie czysty las? -gdzie świeże powietrze? -gdzie dawny czas?...

    Dnia 21 kwietnia 2007 roku odbyła się akademia związana z obchodami Dnia Ziemi. Przebiegała ona w kilku etapach. Na wstępie pani dyrektor mgr Urszula Kal przywitała zaproszonych gości (przedstawicieli Gminy Bestwina oraz Radnych Janowic) jak i całą społeczność szkoły. Następnie dzieci z klas starszych wcieliły się w role uczniów Ziemi oraz planety Niburia aby przypomnieć nam co to znaczy być grzecznym i dbać o swoją zieloną planetę w przedstawieniu pt.: ”Na planecie grzeczności” przygotowanym przez panią mgr Agnieszkę Czerwińską. Kolejną część obchodów zajęli uczniowie klas IV i V prezentując nam przedstawienie pt.: „Ekologia na wesoło” (przygotowane przez mgr Monikę Krężelok oraz mgr Marlenę Niemczyk- Handzlik, opracowanie muzyczne - mgr Dorota Pollak, plastyczne mgr Ilona Wójtowicz). Młodzi aktorzy pouczali nas jak segregować śmieci, co należy robić z ZSEE oraz jak wyglądają statystyki używania ZSEE w Janowicach i kraju. Poznaliśmy pięć złotych zasad postępowania z ZSEE:

1. Niech każdy człowiek od dzisiaj wie, że nie należy wyrzucać byle gdzie ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny)

2. Nie demontuj ZSEE sam, bo możesz zaszkodzić wszystkim nam.

3. Oddawaj do punktu zbierania w Twojej gminie lub do sklepu ZSEE, wtedy będziesz miał pewność, że rozsądnym człowiekiem jesteś.

4. Oszczędzaj surowce, energię, będziesz bogatszy, a Twoje otoczenie piękne.

5. Nie chomikuj nie chomikuj, bo i tak kiedyś skończy to w śmietniku.

Mogliśmy oczywiście liczyć jak zawsze na najmłodszych. Przedszkolacy również miały swój EKO występ oraz przyrzeczenie, że wzorowo będą dbać o naszą wspólną planetę Ziemię. Po popisach dzieci głos zabrali przedstawiciele Gminy dziękując za piękny występ oraz przypominając, iż co roku organizuje się zbiórkę wszelkiego rodzaju odpadów. Po występach cała szkoła utworzyła na boisku szkolnym łańcuch na znak solidaryzowania się z dziećmi, które nie mają możliwości uczęszczania do szkół (w ramach projektu „Send my friend to school” w programie europejskiej współpracy szkół eTwinning).

Na koniec obchodów Dnia Ziemi zasadziliśmy wspólnie dwa drzewka symbolizujące nasz niepokój i starania o czystą i bezpieczną planetę. Obchody Dnia Ziemi zakończono ciepłym posiłkiem.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Marlena Niemczyk-Handzlik/


"Asy z III klasy"

18 kwietnia odbyła się w Szkole Podstawowej w Bestwinie kolejna edycja konkursu „Asy z trzeciej klasy”. Tradycyjnie wzięli w nim udział uczniowie klas trzecich wyłonieni w szkolnych konkursach. Naszymi „Asami” zostali w tym roku: Małgosia Bogusz, Bartek Kopaczka oraz Ola Stolarzewicz. To oni właśnie wypadli najlepiej w szkolnym etapie konkursu. Na etapie gminnym też osiągnęli duży sukces: Małgosia zajęła III miejsce, a Bartek i Ola – IV. Najlepszy okazał się kolega z Bestwiny, któremu serdecznie gratulujemy.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Agata Karaś/


Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej- puchary rozdane

    17 kwietnia 2007 odbyła się IV edycja Szkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej. Każda klasa zaprezentowała przygotowaną przez siebie piosenkę angielską i walczyła o puchar i dyplom. Klasa I zaśpiewała "Teddy" oraz "If you're happy and you know it", klasa II "Old Mcdonald had a farm", klasa III "Hickory, dickory, dock", klasa IV "Me and you", klasa V "Oh, Happy Day" i klasa VI "The time of my life". Jury (w składzie: mgr Urszula Kal, mgr Jolanta Kuczyńska, mgr Agnieszka Czerwińska, mgr Marlena Niemczyk-Handzlik) miało trudności z podjęciem decyzji ze względu na wysoki poziom doboru, wykonania i zaprezentowania piosenek przez dzieci. W kategorii klas młodszych wygrała klasa III. Miejsce II przypadło klasie I a III klasie II. Natomiast w kategorii klas starszych wygrała klasa IV. Miejsce II uzyskała klasa VI a III klasa VI. Wszyscy wspaniale bawiliśmy się przyklaskując śpiewającym klasom. Czekamy na kolejną edycję konkursu!

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Marlena Niemczyk-Handzlik/


Problem współczesnego świata - ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

    Nasza Szkoła jako jedna z 700 szkół w Polsce przystąpiła do projektu „Każdy uczeń wie, co zrobić z  ZSEE”. W ramach projektu zadaniem piątoklasistów jest nie tylko edukowanie uczniów szkoły odnośnie zagrożeń związanych z nieprawidłowym składowaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także  propagowanie proekologicznych zachowań wśród społeczności Janowic. Skala problemu w Polsce jest ogromna (co roku przybywa 75 tyś. ton złomu).

Przeciętny człowiek produkuje w ciągu swojego życia:

    77%  małych i dużych urządzeń sprzętu AGD

    7%  sprzętu informatycznego i komunikacyjnego

    13%  urządzeń audiowizualnych

    3%  elektronarzędzi

Jeśli nie podejmiemy już dzisiaj odpowiednich działań – nasza planeta będzie jednym wielkim śmietniskiem złomu ZSEE.

Zachęcamy rodziców, społeczność Janowic do współpracy.

/opracowała mgr Urszula Kal/


„Akcja żabiniec”

    Płazy w związku z cyklem rocznym i zamieszkiwaniem różnych siedlisk w zależności od pory roku muszą odbywać wędrówki. Po okresie zimowym udają się do najbliższych zbiorników wodnych w celu odbycia godów i złożenia jaj. Trasy wiosennych i letnich wędrówek płazów są poprzecinane przez drogi, tysiące osobników, zarówno dorosłych, jak i młodych ginie corocznie pod kołami samochodów. Należy zdać sobie sprawę, iż płazy stanowią element środowiska przyrodniczego, w którym i my żyjemy. Ich zniknięcie spowoduje reakcje, których skutków nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć. Los płazów zależy od ludzkiej świadomości, wrażliwości i rzeczywistej potrzeby ochrony przyrody.

    Ratujmy płazy Naszej Małej Ojczyzny! Pomóżmy im przejść przez drogę!

Płazy spotykane w Janowicach można zobaczyć w Galerii

/opracowała mgr Urszula Kal/


Świąteczna Kartka Wielkanocna.

Mamy zwycięzcę w konkursie plastycznym o tematyce Świąteczna Kartka Wielkanocna organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sporu. Zwycięzcą została Patrycja Mikoda z klasy VI.

   

 Wyróżnienie dostał również Krystian Góra z klasy V. GRATULUJEMY.


Nasze Palmy Wielkanocne - ale są piękne!!!

    2 kwietnia 2007 został rozstrzygnięty konkurs na Palmę Wielkanocną. Wszystkie palmy były piękne i okazałe. Wybór najlepszych był bardzo trudny. W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła klasa II, II miejsce- klasa III i III miejsce- klasa I. W klasach starszych zwyciężyli najstarsi, II miejsce zajęła klasa V i III miejsce- klasa IV. Specjalne wyróżnienie otrzymała zerówka za piękną tradycyjną Palmę Wielkanocną. Gratulujemy wszystkim! Efekty pracy były imponujące!

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Agnieszka Czerwińska/


Odnosimy sukcesy wśród uczniów województwa śląskiego...

    Mateusz Ochman, Dominika Drążyk oraz Anna Chrząszcz zostali wyróżnieni  w XI Ogólnopolskim Konkursie na Pracę Literacką dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przez Centrum Edukacyjno- Metodyczne w Katowicach. Mateusz Ochman otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem.

Uczniowie przygotowani byli przez p. mgr Jolantę Kuczyńską. Serdecznie gratulujemy!


Nietypowe lekcje w naszej szkole

„I Ty możesz zostać Robinsonem!”

 Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem p. polonistki Jolanty Kuczyńskiej stworzyli ALBUM dotyczący lektury: „Przypadki Robinsona Cruzoe„ Daniela Defoe, który składa się z następujących rozdziałów: botanika, zoologia, ornitologia, geografia, matematyka, psychologia, etnografia, medycyna, technika, kulinaria.

Uczniowie w zabawny, ale i poważny sposób przygotowali powierzone im zadania, a więc: rys historyczny ukazujący czas zdarzeń, linię czasu – prezentującą wykres okresu pobytu na wyspie, fragmenty pamiętnika bohatera – opatrzone komentarzem, barwne fotografie wykonane przez uczniów, ukazujące egzotyczną faunę i florę, fachowe opisy występujących w ekturze roślin i zwierząt, własnoręczny rysunek planu wyspy Robinsona, namalowaną samodzielnie mapę okolic wyspy, określającą jej położenie geograficzne i strefę klimatyczną, rysunki, komputerowe wydruki i opis karaibskich plemion ludożerców – ich wygląd i zwyczaje, opis stanów emocjonalnych bohatera oraz analizę ich przyczyn, instrukcję jak rozniecić ogień i wypalić glinę na bezludnym terenie, jadłospis rozbitka – czyli tropikalne menu wraz z przepisami.

    Prezentacje okazały się świetną zabawą dla całej klasy, zaktywizowani zostali najsłabsi uczniowie, zespół klasowy się zintegrował jeszcze bardziej, praktycznie zostały wykorzystane informacje z lektury, poszerzona wiedza z wielu dziedzin. Została rozwinięta pomysłowość i kreatywność uczniów, poszerzone zainteresowania i odkryte różne talenty: aktorskie, wokalne, manualne itp. Szczególne słowa uznania i oklaski skierowane zostały pod adresem: Anny Małysz i Reginy Mańdok oraz Patrycji Rąby i Patrycji Mikody. Natomiast fachowych porad psychologicznych udzieliła Izabela Gancarczyk. Po takiej lekcji każdy umie zrobić coś z niczego!

 

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


WIELKI SUKCES TRZECIOKLASISTEK!

23 marca w Szkole Podstawowej NR 9 w Bielsku Białej odbył się konkurs „CZYTAM, ROZUMIEM, POTRAFIĘ” przeznaczony dla uczniów klas trzecich. Bój o laur najlepszych stoczyło 15 dwuosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Stolarzewicz i Małgorzata Bogusz pod opieką wychowawczyni pani Agaty Karaś. Konkurs składał się z trzech etapów. Zadania wymagały nie tylko umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale przede wszystkim logicznego myślenia. Okazało się, że reprezentantki naszej szkoły uporały się z nimi najlepiej ze wszystkich. Ola i Małgosia za zajęcie I miejsca otrzymały piękne nagrody oraz pamiątkowy puchar. Zwyciężczyniom gratulujemy, a organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

/opracowała mgr Agata Karaś/


Śpiewamy, śpiewamy...

Zespół wokalny PO-TWOREK wciąż koncertuje. Tym razem 23 marca 2007 roku wziął udział w VII przeglądzie pieśni i piosenki patriotycznej w Hałcnowie. Zaprezentował utwory: "Rotę" i "A kto chce rozkoszy użyć...". Występujących było mnóstwo - przegląd trwał dwa dni.

Wytrwałych wokalistów do występów przygotowuje nasza wspaniała pani muzyk mgr Dorota Pollak.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Brawa dla naszych wokalistów

Nasi wokaliści – czyli chór PO-TWOREK 22.04.2007r zaprezentował naszą szkołę w konkursie muzycznym „SAGA” zorganizowanym przez Centrum Wychowania Estetycznego w Bielsku –Białej. Przedstawili dwa utwory :,,Lato, lato” oraz ,,Iść ciągle iść”. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Konkurencje mieli bardzo dużą. Prezentowali się tam: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, zespołów młodzieżowych, ognisk muzycznych i ,, bandów”. PO- TWORKI przywieźli ze sobą dyplom i dobry humor!    

Dziękujemy p. mgr Dorocie Pollak za trud i przygotowanie szkolnego chóru do konkursu! Wszystkim serdecznie gratulujemy!

/opracowała mgr Marlena Handzlik/


Zapraszamy wszystkich internautów do głosowania na nas w konkursie "WIKING ODKRYWCA".

Aby wziąć w nim udział należało zorganizować jednodniową wycieczkę po najciekawszych miejscach w naszych okolicach, opisać i wysłać do organizatorów.

Zorganizowaliśmy wyprawę do Bestwiny, przedstawiliśmy ją barwnie i szczegółowo lecz bariery organizatorów były surowe i tylko niewiele z tego mogliśmy przesłać (to jednak wystarczyło aby wziąć udział w konkursie).

Teraz wszystko w rękach naszych internautów. Głosujcie na nas!!! klikając na link na obrazku tutaj lub na stronie startowej.

Zachęcamy jednak do przeczytania szczegółowego jej opisu >>>Wyprawa w najciekawsze miejsca Bestwiny.


Pierwszy dzień wiosny!!!

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas śniegiem!

21.03.07 wszyscy uczniowie przyszli do szkoły z niezwykłą radością. Dzisiejszy dzień zapowiadał się bardzo ciekawie. Do szkoły wszyscy przyszliśmy na 8:00. Klasy młodsze (I-III) miały tylko dwie, pierwsze lekcje. O godzinie 10:00, wszyscy spakowali książki i zeszyty do plecaków i pojechali do "Banialuki". Zobaczyli sztukę pt. „Baśń o rycerzu bez konia”. Nawet te najmłodsze dzieci, czyli nasz przedszkolaczki, bawiły się świetnie!

Starsi uczniowie, również nie mieli zaplanowanego dnia w klasie na lekcjach. O godzinie 9:20 na szkolnym parkingu czekał już na nas autobus. Klasy starsze (IV-VI) pojechały do kina „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach. Zobaczyliśmy fantastyczną i zabawną bajkę -„Happy Feet- tupot małych stóp”. Po powrocie do szkoły wszyscy mieli tylko jedną lekcję.

Bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom za opiekę, a Radzie Rodziców, za zorganizowanie nam tak miłego dnia.

/opracowała Patrycja Rąba/


Udział w powiatowych zawodach tenisa stołowego

W czwartek 8 marca 2007 r. odbył się Powiatowy Finał Drużynowego Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: Rąba Patrycja, Gancarczyk Izabela, Gajda Paulina, Kampczyk  Kinga reprezentowały naszą szkołę i gminę w tych zawodach. Nasze koleżanki walczyły dzielnie i w swoim debiucie na zawodach powiatowych zajęły wysokie V miejsce. Jednak do finałowej szesnastki udało się zakwalifikować tylko Patrycji Rąbie. Zajęła ona ostatecznie 11 miejsce, co jest dużym sukcesem biorąc pod uwagę fakt, że większość uczestników turnieju to czynni zawodnicy trenujący w klubach.

Tak więc zachęcamy nadal do gry w "ping ponga" na świetlicy szkolnej - trening czyni mistrza.


Nagroda za promocję Gminy Bestwina

    W poniedziałek, 26 lutego br Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie gościło laureatów Nagrody Rady Gminy za osiągnięcia w promocji Gminy. Przewodniczący Kapituły Nagrody Rady Gminy pan Jerzy Zużałek powitał zebranych i wręczał nagrody wszystkim, którzy swoją postawą, swoim działaniem, osiągnięciami przynoszą chlubę sobie, ale przy okazji również  gminie Bestwina. Nie zabrakło wśród nagradzanych przedstawicieli naszej szkoły.

    Radni Gminy Bestwina docenili ogrom pracy włożonej w tworzenie naszej strony internetowej, która promując Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach, promuje również całą Gminę na świecie. ..."W maju 2006 roku wygrali ogólnopolski konkurs na szkolną witrynę internetową. Każdy uczeń, każdy rodzic, każdy mieszkaniec gminy oraz ci wszyscy, którzy poszukują informacji o naszej gminie, a dzięki ich zwycięstwu takich osób pojawiło się więcej, znajdzie pod adresem www.zspjanowice.bestwina.pl wiele ciekawych informacji."...

    I tak w II edycji Kapituła Rady Gminy Bestwina postanowiła nagrodzić panią mgr Danutę Uniwersał za osiągnięcia w promocji Gminy Bestwina w 2006 roku. Zarówno główny "Webmaster" jak i członkowie Rady Pedagogicznej otrzymali w dowód uznania piękną statuetkę, która trwale uwieczniła nasz sukces. Serdecznie dziękujemy.


Wiosenno-teatralne akcenty na języku polskim

    W środę na lekcjach języka polskiego w humanistycznej sali na lekcji z V klasą zaroiło się od słowików. Czyżby to już wiosna? Na pewno też. Ale przede wszystkim zabawa w teatr.

Uczniowie przebrani za Państwa Słowików, z samodzielnie wykonanymi: dekoracją i rekwizytami  wcielili się w role bohaterów z tekstów:  Mariana Załuckiego i Juliana Tuwima. Ach! Co to była za lekcja! Nieśmiali często uczniowie teraz wykazali się talentem aktorskim, a przede wszystkim poczuciem humoru, co w dzisiejszych czasach jest coraz rzadsze. Chłopcy nie wstydzili się przebrać za żony panów Słowików, a dziewczęta za mężów  pań Słowikowych.

W przedstawienia zaangażowali się również Rodzice uczniów, co widać było w zgrabnych szwach fartuszków, przypiętych piórkach, czy pożyczonych od mam strojach. Rodzice jesteście Wspaniali!!

Na pewno na długo w pamięci uczniów pozostaną oba teksty oraz zabawna i pouczająca lekcja, bo nie ma nic lepszego, jak łączyć przyjemne z pożytecznym.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


Koszykówka w Bestwince.

26 lutego w Szkole Podstawowej w Bestwince odbył się Gminny Turniej Minikoszykówki.

Zgromadziły się zespoły chłopców i dziewcząt aby zmierzyć się i w tej dziedzinie sportu. Nikomu nie brakowało ducha walki. Pierwsze miejsce wśród chłopców jak i wśród dziewcząt wywalczyli zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Bestwince, czyli gospodarze.

Pozostałe wyniki:

Chłopcy

II miejsce – SP Kaniów

III miejsce – SP Bestwina

Czwarte miejsce przypadło chłopcom z naszej szkoły.

Dziewczęta:

Drugie miejsce przypadło dziewczynom z naszej szkoły.

        Gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałej gry i zdobytych miejsc! Żałujemy tylko, że nie przybyły zespoły dziewcząt z Bestwiny i Kaniowa.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała Anna Małysz/


WYJŚCIE DO KINA

    W Dniu Świętego Walentego 30 dzieci wyjechało do kina w Bielsku-Białej na film pt. „Noc w muzeum”. W świątecznej atmosferze święta zakochanych przemaszerowały przez Galerię Sfera, zaopatrzyły się w popcorn i zasiadły przed ekranem. Mimo, że dzieci były w różnym wieku od 7 do 12 lat, wszystkie doskonale się bawiły nie wyłączając pani Elżbiety Żmij, pani Maroli Ferfeckej i pani Renaty Matuszek, które w tym dniu pełniły rolę opiekunek. Film był doskonałą komedią w doborowej obsadzie i z świetnymi efektami specjalnymi. Ponad to przypomniał o takich wartościach jak miłość, przyjaźń i konieczności zdobywania wiedzy. W doskonałych humorach wróciły pod  szkołę o godzinie 14.00, gdzie czekali stęsknieni rodzice.


WYCIECZKA DO BESTWINY

15 lutego, w czwartek (zaznaczmy „tłusty czwartek”) grupa uczniów klasy V (SP Janowice) z opiekunami: p. Urszulą Kal i p. Jolantą Kuczyńską wybrała się na podbój Bestwiny. Ponieważ był to „tłusty czwartek”  grupa została zaopatrzona w pączki i dobry nastrój. Zbiórka była wyznaczona przed szkołą o 10.30. Stawili się na nią zainteresowani i opiekunowie. Niestety z powodu epidemii grypy czy też anginy część uczniów była zmuszona do pozostania w domu. Grupa z żalem stwierdziła, że szkoda, że nie pojedziemy w komplecie, ale po chwili oceniła, że jednak straty będą mniejsze, jeśli obecni skonsumują za nieobecnych przydział pączkowy. Tak też się stało. Mimo zapowiadanego od samego rana deszczu pogodę mieliśmy piękną, zważywszy, że był to luty a nie jakiś tam kwiecień czy maj. Wsiedliśmy do autobusu nr 56 i pojechaliśmy szukać śladów historii (w ramach kółek: dziennikarskiego i LOP). Po dojechaniu na miejsce ruszyliśmy w kierunku Muzeum Regionalnego, które mieści się na ulicy Kościelnej. Po muzeum oprowadziła na s pani dyrektor Urszula Kal, która jako prawie rodowita bestwinianka, zna tam każdy kąt. W myśl starej, ludowej prawdy: „Kto ma oczy niech patrz, kto ma uszy niech słucha!” chłonęliśmy wszystkie informacje. Zwiedziliśmy też tam starą pasiekę, w której znajdują się ule z całej Europy (to nie przesada).

         Kolejnym obiektem na trasie naszej wycieczki był zabytkowy późnogotycki kościół z XI wieku. W tym miejscu może kilka słów o samej Gminie Bestwinie i o kościele.

Gmina Bestwina położona jest w Kotlinie Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od południa - rzeką Białą. Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.

Powierzchnia gminy wynosi 38 km2, a zamieszkuje ponad 10 tys mieszkańców. Nazwa "Bestwina" pochodzi z początku XIV wieku, ale fakt istnienia średniowiecznego grodziska Wiślan, pochodzącego z okresu panowania Mieszka I świadczy o tym iż ten teren mają tysiącletnią przeszłość.

ok. 960 za czasów panowania Mieszka I na terenie Bestwiny istnieje średniowieczne grodzisko Wiślan.

ok. 1100 prawdopodobnie zbudowano pierwszy drewniany kościół w Bestwinie.

1326 z tego roku pochodzi najstarszy znany dokument wymieniający z nazwy Bestwinę. Jest to spis parafii dekanatu oświęcimskiego w sprawie dziesięciny.

początek XVI wieku w okresie ruchów protestanckich w całej Europie kościół w Bestwinie zostaje przejęty przez kalwinów, którzy to prawdopodobnie na miejscu drewnianego starego kościoła stawiają murowany zbór.

w 1683 roku przez Bestwinę przeszły wojska króla Jana III Sobieskiego z Krakowa na sławną wyprawę pod Wiedeń.

w 1784 roku wojewoda krakowski Piotr Małachowski z 11 okolicznych gmin stworzył stanowe Państwo Bestwińskie.

w latach 1824-1826 z inicjatywy arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga wybudowano pałac w stylu późnoklasycystycznym.

w latach 1933-1944 Bestwina należała do drugiego syna arcyksięcia Karola Stefana - Leona Karola Habsburga.

 Program wycieczki, który łączył przyjemne z pożytecznym ułożyli uczniowie przy pomocy nauczycieli. Towarzyszy nam w drodze św. Nepomucen, którego mijaliśmy dwukrotnie zmierzając w stronę muzeum i wracając z niego oraz dwa potoki: Pasiecki i Łękawka.

Na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkim uczestnikom wyprawy spotkanie z panem wójtem ,jego zastępcą oraz z panem sekretarzem, który to oprowadził nas po Urzędzie Gminy, tłumacząc przy tym, co można załatwić w każdym z referatów. Opowiedział też nam o Czarnej Pani, która straszy, jak głosi legenda, w murach pałacu Habsburgów. Został on wybudowany w latach 1824-1826 z inicjatywy arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga, a wybudowano go w stylu późnoklasycystycznym.

Po zwiedzeniu pałacu Habsburgów, w którym obecnie odbywają się prace archeologów związane z odkryciem cennych malowideł na ścianach, zwiedziliśmy Park Starodrzewia - 19 pomników przyrody - dęby szypułkowe, a następnie skierowaliśmy się w stronę przystanku autobusowego linii 56, by dotrzeć do centrum Janowic. Wycieczka się udała. Kolejną wyprawę planujemy szlakiem janowickich kapliczek. Już nie możemy się doczekać.

Członkowie LOP, Kółka Dziennikarskiego i opiekunowie.

    Ps. Nie tylko byliśmy zaabsorbowani historią. Otóż, jak poinformowała nas p. dyrektor, Urszula Kal, zamiłowany przyrodnik, rozpoczęły się 14 lutego (czy to nie zbieg okoliczności - walentynki!) ptasie gody. Podczas wyprawy dostrzegliśmy: sójki, raniuszki, mysikróliki, sikory bogatki, sikory modre oraz wiewiórkę

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Jolanta Kuczyńska/


BIAŁE SZALEŃSTWO!

    13. 02. 07 w godz. 9.00  wyruszyliśmy autokarem pod opieką Pań: U. Kal, M. Krężelok, I. Wójtowicz na podbój Wisły, a dokładniej - Kubalonki. Uzbrojenie nasze składało się z sanek, worków z sianem i innego typu ślizgaczy. Nie ukrywamy, iż mimo w/w przygotowania sceptycznie zapatrywaliśmy się na dobrą zabawę na śniegu, bo i jak można było myśleć inaczej przy temperaturze +10 stopni C? Niektórzy z nas nawet nie uznali za konieczne ubrać się stosownie do okoliczności i pojechali w dżinsach. Humory nam jednak dopisywały, bo w najgorszym przypadku mieliśmy w planie spacer szlakami Wisły. Im bliżej byliśmy celu, adrenalina się nam bardziej podnosiła.!

No tak... jak można było nie wierzyć w zapewnienia Pani Krężelok! Śniegu było pod dostatkiem! Popędziliśmy z parkingu prosto na Kubalonkę! Nasz kolega Paweł miał pecha, jego nowe sanki nie wytrzymały zetknięcia ze śniegiem i... rozsypały się na kawałki (zabrał je z powrotem w celu reklamacji). Nie stał jednak bezczynnie na stoku, dzięki solidarności chłopców mógł zjeżdżać do wyboru solo lub w duecie. Zjazdy z górki odbywały się też większą grupą tzw. kuligami w wykonaniu dziewcząt i chłopców z klasy szóstej, co widać na zdjęciach. Radości było co nie miara, ale wszystko co dobre, szybko się kończy. Musieliśmy otrzepać siedziska ze śniegu i ruszyć do autobusu. Na rozgrzewkę wypiliśmy gorącą herbatę i skonsumowaliśmy ogromne ilości drożdżówek - trzeba było uzupełnić spalone kalorie.  

Niestety nie wyjechaliśmy z powrotem zgodnie z planem, a to za przyczyną innego autokaru, któremu  pękła ośka i zatarasował wjazd - wyjazd z parkingu. W końcu po czterdziestu minutach doczekaliśmy się przyjazdu dźwigu, który przestawił przeszkodę, a my w końcu mogliśmy wyruszyć w drogę powrotną. Byliśmy zadowoleni, choć trochę przemoczeni. Było fantastycznie!

Zdjęcia zobacz w Galerii

/w imieniu uczestników opisała mgr Urszula Kal/


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

    Dnia 9 lutego spóźnione, ale najgorętsze życzenia składali uczniowie klas młodszych swoim ukochanym Dziadkom i Babciom. Po serdecznym przywitaniu przez panią dyrektor Urszulę Kal wystąpiły pierwszaki w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez panią Ewelinę Olejak. Mimo dużej tremy wnuki pięknie recytowały wierszyki, co potwierdzały westchnienia wzruszonych babć i dziadków.

Później wystąpili uczniowie klasy drugiej i trzeciej w przedstawieniu teatralnym pt. „Królewna Śnieżka”.

Wszyscy uczniowie mieli przydzielone role i wszyscy się świetnie spisali, począwszy od roli Królewny, Księcia, Krasnoludków, Macochy, Myśliwego, Zwierciadła, Zwierzątek, Kwiatów do ról Narratorów i Bajarek. Przedstawienie przygotowały panie Agata Karaś i Elżbieta Żmij, tańce opracowała pani Elżbieta Żmij, oprawę muzyczną pani Dorota Polok, a dekoracje pani Urszula Kal oraz pani Ilona Wojtowicz. Oj, polała się niejedna łezka wzruszenia, a oklaskom nie było końca. Po przedstawieniu gości zaproszono na słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy uczniów.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Elżbieta Żmij/


8.02.2007r. o godz. 8.00 uczniowie klasy VI wezmą udział w spotkaniu z Arturem Amendą pracującym w Ośrodku Pomocy „Arka Noego”. Odbędzie się ono w szkole w Bestwinie.

Artur Amenda - Prezes Stowarzyszenia " Arka Noego ",

Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień , Dyplomowany Lektor w dziedzinie alkoholizmu i narkomanii.

Celem zajęć jest zachęcenie uczniów do mówienia "NIE" dealerom i kolegom promującym narkotyki, czy alkohol; poznanie brutalnej prawdy o uzależnieniu, a także zastanowienia się nad samym sobą i swoją przyszłością w kontekście uzależnień. Po zajęciach przeprowadzana jest dobrowolna mini-ankieta ( dla chętnych anonimowa ). Udostępniane są kasety audio z nagranymi świadectwami byłych narkomanów i alkoholików, które były emitowane w ponad 40 radiostacjach w tym w I programie Polskiego Radia.

„Zgubne skutki głupoty"

Niedawno temu, chyba gdzieś w maju,
zajączek misia spotkał w tramwaju.
Zdziwił się bardzo patrząc na niego.
Pomyślał: „Dzieje się coś niedobrego".

Czemuś taki mizerny? - zapytał go szczerze.
Tak ci się przyglądam i oczom nie wierzę!
Zawsze taki silny, potężnej postury,
teraz same kości, blady kolor skóry.

Łapy ci się trzęsą i dziwnie dygocą,
jeśli masz kłopoty służę swą pomocą.
Wzruszył się misiaczek, we łzach tonie cały:
Jakiś ty, zajączku, dobry chociaż taki mały!

Powiedzieć całej prawdy nie mam zbyt ochoty.
Bo moje kłopoty wzięły się z głupoty.
Koledzy namawiali, ja się nie broniłem.
Zażywałem fetę i trawkę paliłem.

To one sprawiły, moje ty kochanie.
Że dzisiaj mnie widzisz właśnie w takim stanie.
Tak smutno mówiąc, misio do morału zmierza:
Narkotyki zniszczą i taaaaakiego dużego zwierza

/Katarzyna Górnik z Wrocławia/


 Z pierwszą wizytą w bibliotece szkolnej.

Jeszcze przed feriami - 7 lutego 2007 roku, klasa I, na zaproszenie pani Ilony Wójtowicz zjawiła się w szkolnej bibliotece.

Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z pomieszczeniami bibliotecznymi i wytłumaczyła dokładnie w jakim celu się ją odwiedza, po czym odbyła z nimi szczegółową rozmowę na temat zasad korzystania z zasobów bibliotecznych, a przede wszystkim poszanowania wypożyczanych książek. Dzieci uważnie słuchały, a na wszelkie pytania odpowiadały bardzo dokładnie.

Po części oficjalnej nastąpiła najciekawsza chwila, kiedy to dzieci mogły osobiście zapoznać się z księgozbiorem bibliotecznym, a zwłaszcza z lekturami dla najmłodszych.

Kiedy każdy z uczniów wybrał już sobie interesującą lekturę do czytania, wtedy nadeszła pora na własnoręczne podpisanie swojej osobistej karty bibliotecznej, a co za tym idzie, każdy oficjalnie stał się czytelnikiem szkolnej biblioteki. Ponadto pani bibliotekarka ogłosiła dzieciom konkurs na najładniejszy zeszyt lektur oraz najlepszego czytelnika.

Nie zabrakło również niespodzianki. Pani Ilona Wójtowicz obdarowała każdego ucznia ozdobną zakładką do książek, a na zakończenie przeczytała fragment jednej z nowo nabytych pozycji książkowych.

Uczniowie w dobrych humorach i pełni zapału do przeczytania wszystkich książek znajdujących się w bibliotece wrócili na zajęcia.

     

/opracowała mgr Ewelina Olejak/


Bal karnawałowy klas I-III

Karnawał to czas zabaw i bali. Również w naszej szkole 1 lutego o godzinie 10.00 barwny korowód uczniów klas I-III rozpoczął balowanie.

Rodzice włożyli wiele pracy i pomysłowości, aby ich dzieci wyglądały w ten dzień wyjątkowo. W czasie zabawy nie tylko tańczono, ale odbywały się również liczne konkurencje i zawody. W konkursie na króla i królową balu wygrali Monika Mędrala z klasy III i Piotr Niemczyk z klasy I.

Najładniejszy strój wg Komisji miała Aleksandra Stolarzewicz i Krzysztof Dźwig z klasy III.

Najładniej tańczącą nauczycielką została uznana p.Elżbieta Żmij, drugie miejsce zdobyła p.Ewelina Olejak, a pani Agata Karaś jak zwykle dzielnie pracowała jako paparazzi.

W przerwie dzieci zostały zaproszone na pączka i soczek przygotowany przez panią kucharkę.

Uczniów zabawiali starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego. Dzieci zmęczone, ale w doskonałych humorach i pełne wrażeń zakończyły bal o godzinie 12.15.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Elżbieta Żmij/


Karnawałowa dyskoteka klas IV-VI

Dzień  1.02.2007 upływał w naszej  szkole pod znakiem zabawy. Najpierw bawiły się na balu przebierańców klasy I- III, a po południu swoją karnawałową dyskotekę mieli uczniowie klas starszych. O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy VI, a dziewczęta bawiły wszystkich uczestników. Świetnym przerywnikiem super zabawy były konkursy ze słodkimi nagrodami ufundowanymi przez SU. Dużą niespodziankę sprawiła wszystkim bawiącym się  nasza Pani Jasia, która przygotowała dla nas pyszne pączki oraz soczki. Dziękujemy.

Zdjęcia zobacz w Galerii

/opracowała mgr Iwona Pieczka/


Mali uczniowie w prawdziwym teatrze

    30 stycznia dzieci z klas pierwszej, drugiej i trzeciej były w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej na przedstawieniu pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.

W spektaklu grało prawie 20 aktorów, każdy po trzy lub cztery role. Przygotowano niezliczoną ilość wspaniałych, kolorowych i pomysłowych kostiumów. Skomponowano świetną muzykę. Jednak – choć przygody Dorotki opisane w książce Franka Bauma dzieją się w baśniowej, malowniczej krainie - tutaj cała akcja toczy się na prawie pustej scenie. Jedynym elementem dekoracji są ogromne drzwi w tle. Za nimi kryje się tajemniczy Oz..., kraina do której małą Dorotkę z Kansas przeniosła trąba powietrzna. Gdy dziewczynka otworzyła oczy, dostrzegła, że znajduje się w bajkowym świecie z wróżkami, mówiącymi drzewami i latającymi małpami. Na swojej drodze Dorotka spotyka blaszanego człowieka, straszydło na wróble, Hunka, oraz mówiącego lwa, dzięki któremu zła czarownica zostaje w końcu ujarzmiona.

    Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Jedne płakały ze wzruszenia, inne zanosiły się od śmiechu, a jeszcze inne wyrywały się na scenę, aby zatańczyć tam wraz z aktorami. Wszyscy wyszli z teatru zachwyceni, a w drodze do szkoły wymianom wrażeń nie było końca.

/opracowała mgr Agata Karaś/


Turniej mini siatkówki   

W dniu 31.01.2007 r. w Bestwinie odbyły się zawody gminne, były to eliminacje w mini piłkę siatkową. Naszą szkołę w zawodach reprezentowali uczniowie klasy szóstej i dwóch przedstawicieli klasy piątej. Zarówno w konkurencji dziewcząt jak i chłopców nasza szkoła zajęła trzecie miejsce. Na szczególne uznanie zasługuje drużyna chłopców, której udało się pokonać reprezentację Bestwiny 2 : 0. Wśród dziewcząt zwyciężyła  Bestwina, a wśród chłopców Bestwinka.

 

    Turniej piłki siatkowej już za nami teraz przygotowujemy się do kolejnych zawodów, a mianowicie 27.02.2007 r. odbędą się gminne eliminacje w mini piłkę koszykową. Zawody te odbędą się w Bestwince, „trzymajcie za nas kciuki”.

/opracowała mgr Monika Krężelok/


Koncert naszych wokalistów

28 stycznia w naszym kościele parafialnym pw Św. Józefa Robotnika odbył się koncert kolęd. Koncert ten przygotowali uczniowie zespołu „Po-tworek” oraz Koła Misyjnego pod opieką pań Doroty Pollak i Barbary Nycz. Na zorganizowane spotkanie z kolędą przyszło wielu parafian, którzy już po raz ostatni w tym roku (bo przecież kończy się okres Bożego Narodzenia) mogli obejrzeć jasełka i posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy byli na naszym koncercie kolęd i wsparli finansowo naszą inicjatywę.

/opracowała mgr Barbara Nycz/


SKRZYNKA ZAUFANIA

Zgodnie z wcześniejszymi planami założyliśmy w szkole „Skrzynkę zaufania”. Każdy uczeń zupełnie anonimowo może podzielić się swoim problemem, o którym nie chce powiedzieć osobiście, a jest on dla niego ważny. Skrzynka znajduje się w gablocie przy głównym wejściu do szkoły. Jest to miejsce, w którym każdy może bezpiecznie wrzucić swoją kartkę. Kluczyk posiadam tylko ja, a odpowiedzi bądź porady udzielane będą na łamach szkolnej gazetki „Przez dziurkę od klucza” lub na zajęciach prowadzonych przeze mnie. Celem założenia skrzynki jest pomoc w sytuacjach trudnych dla uczniów, ale również reakcja na niewłaściwe zachowania, które nie zawsze są możliwe do zauważenia przez nauczyciela, a obserwowane przez uczniów. Serdecznie zachęcam do korzystania z tej formy pomocy!

Pegagog szkolny


Koniec pierwszego półrocza - oto nasi najlepsi uczniowie:

Klasa pierwsza: Katarzyna Łukoś,

                   Dawid Gleindek,

                   Piotr Niemczyk,

                   Justyna Nóżka

Klasa druga: Kacper Siwiec,

                 Mateusz Olek,

                 Mariola Gola,

                 Tomasz Pękala,

                 Aleksandra Tlaga

Klasa trzecia: Aleksandra Stolarzewicz,

                  Małgorzata Bogusz,

                   Mirella Kubik,

                   Jakub Olejak,

                   Kamila Kóska,

                   Bartlomiej Kopaczka,

                   Barbara Niemczyk,

                   Damian Handzlik,

                   Marlena Mruczek,

                   Szymon Bartnicki,

                   Patrick Wróbel,

                   Monika Mędrala,

                   Daniel Suwała

Klasa czwarta: Agnieszka Wojtyła     

                      Teresa Woźniak,

                      Dominik Kozieł

Klasa piąta: Mateusz Ochman,

                  Dominika Drążyk,

                  Magdalena Niemczyk,

                  Wojciech Chromik,

                  Paulina Gajda,

                  Grzegorz Chromik

Mateusz Ochman jako jedyny w klasie miał 100% frekwencję

Klasa szósta: Izabela Gancarczyk,

                    Anna Małysz,

                    Patrycja Mikoda,

                    Patrycja Rąba

Izabela Gancarczyk jako jedyna w klasie miała 100% frekwencję.


Zawody sportowe

9 stycznia 2007 r. odbył się III Świąteczny Turniej Gier i Zabaw w Bestwinie. Było tam wesoło i bardzo ciekawie. W turnieju uczestniczyli przedstawiciele  klas II – V szkół podstawowych z gminy Bestwina. Wszystkie klasy walczyły dzielnie. Najlepiej z naszej szkoły zaprezentowała się klasa V, zajęła drugie miejsce. W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy czwarte miejsce, zwyciężyła Bestwina, byli bezkonkurencyjni. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zabawa była przednia więc z niecierpliwością oczekujemy na IV Świąteczny Turniej Gier i Zabaw.

Zdjęcia zobacz w Galerii


Gminny konkurs kolęd i pastorałek

6 stycznia w kościele parafialnym w Bestwince odbył się konkurs kolęd i pastorałek, w którym zdobyliśmy I miejsce. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy. Nasz szkolny zespół muzyczno – wokalny PO-TWOREK pod kierunkiem pani mgr Doroty Pollak, zaprezentował dwie pieśni: kolędę „Cicha noc” oraz współczesna pastorałkę „Uciekali”. Tymi utworami podbił serca jury i zebranych gości. Najserdeczniej została przyjęta prezentowana pastorałka, podczas której wszyscy klaskali, a w tłumie słychać było słowa uznania dla naszych solistów. Z dumą odbieraliśmy zasłużony dyplom i puchar. Gratulujemy wykonawcom.

Zdjęcia zobacz w Galerii


Jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku

gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole.

Jest taki wieczór, kiedy gasną spory,

wieczór gdy łamiemy opłatek,

składamy życzenia…

To noc wyjątkowa… Jedyna…Niepowtarzalna…

Noc Bożego Narodzenia

W tę jedyną i niepowtarzalną Noc

życzymy Wszystkim

obfitych łask i błogosławieństwa Bożej Dzieciny

-pracownicy i uczniowie ZSP Janowice


Święta, Święta tuż, tuż...

I my też jesteśmy już w świątecznym nastroju. 22 grudnia 2006 spotkaliśmy się aby wspólnie uczcić nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie przedstawili krótką inscenizację jasełkową przeplataną kolędami i pastorałkami. Następnie przedszkolaki rozpoczęły wigilijny koncert kolęd. Po nich każda klasa zaprezentowała przygotowane wcześniej utwory bożonarodzeniowe. Nastrój był bardzo świąteczny i wzruszający.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Mikołajki

    „Mikołajki” to dzień radości, niespodzianek i prezentów. Również w naszej szkole na dzieci czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III zostały zaproszone na film pt. „Dżungla” do kina Świt w Czechowicach – Dziedzicach. Dzieci świetnie się bawiły wybuchając śmiechem przy żartach sytuacyjnych, a panie przy humorze słownym. Po powrocie czekała kolejna niespodzianka. Mikołaj przyniósł wielkie paki ze słodyczami.

W tym czasie starsi uczniowie bawili „Mikołaja” śpiewem i tańcem.
    Tradycją szkolną stały się już występy uczniów w „Mini Playback Show”. W tym roku klasa V podbiła serca wszystkich podziwiających występy (zwłaszcza pań) brawurowym wykonaniem „Psalmu dla Ciebie”. W rolę Piotra Rubika wcielił się Grzegorz Chromik, który do perfekcji opanował „ruchy” wielkiego dyrygenta. Uczniowie wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru.

Jako druga wystąpiła klasa IV z utworem Gosi Andrzejewicz pt.: „Pozwól żyć”. Chociaż klasa to nieliczna, a głosiki jeszcze słabiutkie – pokazali, że też potrafią się dobrze bawić. W „Mini Playback Show” udział wzięli również uczniowie klasy VI.: Paweł Grygierzec- gitarzysta, Damian Dittrich- perkusista oraz Patrycja Rąba i Patrycja Mikoda – wokalistki (i tancerki).
Występy oceniało Jury w składzie:
p. Dyrektor – Urszula Kal
p. „Muzyk” – Dorota Pollak
przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego -  Agata Dittrich.

    W tym roku poprzeczka została postawiona bardzo wysoko. Uczniowie przygotowali się wzorowo, stąd – konkurencja bardzo duża. Zabawę zakończono słodkim poczęstunkiem, który otrzymali wszyscy uczestnicy.             

Na zakończenie mikołajkowego szaleństwa odbyły się rozgrywki w siatkówkę klas V i VI. Było dużo zabawy i sportowej rywalizacji.

Mikołajem była Rada Rodziców, która dochody z organizowanych imprez hojnie przeznacza na rzecz dzieci.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Zabawa andrzejkowa

    30 listopada to dzień szczególny – Andrzejki. W naszej szkole tradycją już jest, że w tym dniu bawimy się na balu. Dzieci z klas młodszych przygotowały na tę okazję piękne stroje. Zabawa była wspaniała, a uroku dodały jej andrzejkowe wróżby. Każdy mógł dowiedzieć się czegoś na temat swojej przyszłości.

    Starsi natomiast bawili się na pełnej atrakcji dyskotece andrzejkowej. I w grupie starszej nie zabrakło również tańców, dobrej muzyki, zabaw i wróżb andrzejkowych.

    Dziękujemy wszystkim wychowawcom, którzy się nami opiekowali! Popatrzcie jak się świetnie bawiliśmy!

Zdjęcia zobacz w Galerii


Wyniki zbiórki żołędzi

    Nadeszła długo oczekiwana chwila dla dzieci. Dziś- 27.11.06 zostały ogłoszone wyniki konkursu zbiórki żołędzi. Przedstawiciele Koła Łowieckiego „Bażant” rozdali cenne nagrody dla uczniów, którzy zdołali najwięcej uzbierać żołędzi. Nagrody otrzymali: Bożena Mazur za 230 kg żołędzi- odtwarzacz Mp3 (szkoda, że była dziś nieobecna i nie mogła osobiście odebrać nagrody), natomiast nagrody książkowe Tańcula Maciej, Pękala Tomasz, Kowalczyk Robert, Mruczek Michalina oraz Góra Angelika. Serdecznie gratulujemy!

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


"Twój Demon - Agresja"

22 listopada odbyło się w naszej szkole czterdziestopięciominutowe warsztaty dla klas IV – VI zatytułowane „Twój Demon - Agresja”. Po krótkiej scence wspólnie zdefiniowaliśmy pojęcie agresji, jej formy oraz omówiliśmy sposoby radzenia sobie ze skłonnością do agresji. Treścią warsztatów była historia trojga nastolatków, prezentujących odmienne postawy, podejmujących różne decyzje, które nie pozostają bez wpływu na ich życie. Taka forma lekcji bardzo podobała się wszystkim uczniom, którzy z zaciekawieniem i ogromną aktywnością brali udział w warsztatach.  Oto niektóre wypowiedzi uczniów na temat lekcji o agresji:

„Przedstawienie było bardzo pouczające. Podobało mi się, odnosiło się pod każdym względem do codzienności”.

„Moim zdaniem było to fajne, a szczególnie scenki. Było dużo tłumaczenia, czym jest agresja”.

„To przedstawienie mówiło o bardzo ważnych sprawach. Uważam, że należy o tym rozmawiać. Na przyszłość będziemy wiedzieć, jak można się zachować w sytuacji agresji”.

„Bardzo mi się podobało. Myślę, że powinno być więcej takich rozmów o agresji”.

„Przedstawienie było super! Bardzo śmieszne, a zarazem pouczające!”

„Przedstawienie było bardzo obrazowe. Bardzo mi się podobało! Uświadomienie przez scenki jest bardzo dobrym pomysłem”.

„Nauczyłem się, że przemoc rodzi przemoc”.

Ponadto uczniom spodobał się pomysł założenia w szkole „skrzynki zaufania” zaproponowany przez aktorów. Do takiej skrzynki mogliby oni anonimowo umieszczać zapisane na kartkach swoje problemy, kłopoty, o których chcieliby porozmawiać niekoniecznie ujawniając swoje nazwisko. Myślę, że spróbujemy zorganizować taką skrzynkę. Być może poznając w ten sposób problemy uczniów, łatwiej będzie pomóc i reagować na nieodpowiednie zachowania, zwłaszcza że nie zawsze nauczyciele są w stanie o wszystkim wiedzieć.

Pedagog.


Dzień wróżb w naszej szkole

    21 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Wróżb przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Był to istny "zlot czarownic"! Andrzejkowe wróżby w niesamowitym wydaniu! Dziewczyny z klasy VI i V Patrycja Rąba. Patrycja Mikoda, Agata Dittrich i Iwona Suwała zapewniły niezwykłe przeżycia uczniom naszej szkoły. Pomagały im w tym dzielne duchy (Damian Dittrich, Paweł Grygierzec i Tadziu Szczepaniak. Towarzyszyły temu wydarzeniu ogromne emocje. Dreszczyk emocji wzbudzał już sam wygląd czarownic, duchów, nie mówiąc już o samym miejscu! Gdy do sali wypełnionej światłem świec wchodzili uczniowie, nie mogli oprzeć się wrażeniu tajemniczości i grozy. Nie obyło się również bez śmiechu i radości. Uczestnicy odwiedzali trzy stacje: przepowiadanie przyszłości, kosztowanie czarodziejskich specyfików oraz wypróbowanie makijażu przyszłych czarownic i czarowników.

Wszystkim ten dzień na długo pozostanie w pamięci i zapewne

z niecierpliwością będą oczekiwać tego dnia w przyszłym roku!

Opracowała Iwona Suwała z kl. V

Zdjęcia zobacz w Galerii


Powstała u nas nowa gazeta "Miszmasz"

Gazeta powstała początkiem tego roku szkolnego. Przez dwa miesiące bardzo się rozwinęła. Pierwotny wzór był o wiele mniej ciekawy. Z czasem dodawałyśmy nowe rubryki, które redagujemy. Najdłużej zastanawiałyśmy się nad tytułem naszego dzieła J. Wielką pomocą dla redakcji okazała się pani Barbara Gleindek i to właśnie pani Basia wygrała konkurs na tytuł naszego pisma. Prosimy o wyrozumiałość. Liczymy na wskazówki i porady względem pisma.

„Miszmasz” w planach miał być gazetą dla wszystkich mieszkańców Janowic i nie tylko. Staramy się, aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Pragniemy stworzyć gazetę, która zyska sobie duże poparcie ludzi. Dokonamy wszelkich starań, by każdy numer był ciekawy i bliski czytelnikom.

Redakcję tworzą na razie same kobiety: Anna Małysz (redaktor naczelny), Izabela Gancarczyk (zastępca redaktora naczelnego), Agnieszka Krzemień, Dominika Drążyk, Michalina Mruczek oraz opiekun w osobie mgr Jolanty Kuczyńskiej. Każda z nas jest dyrektorem swojej rubryki i stara się włożyć w swoje artykuły wiele pracy i serca. Pracujemy w pocie czoła J. Mamy nadzieję, że będą rezultaty i spodoba się Państwu nasza gazeta.

Z naszą gazetą można się bawić (Rozrywka i Hobby), dowiedzieć wielu rzeczy (Aktualności i Ogłoszenia), przeczytać artykuły o trudnych tematach (Tabu), przygotować pyszne danie (Kuchnia).

Chcemy dodawać do każdego pisma jakąś niespodziankę-prezent.

Bardzo gorąco zachęcamy do czytania gazety „Miszmasz”. Jednocześnie prosimy o rady, sugestie, zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę naszego pisma, artykuły. Pierwszy numer już w sprzedaży.

Redakcja


Niech nam żyje wolna Ojczyzna!

13 listopada 2006 odbyła się uroczysta akademia z okazji 88 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademię poprowadziła p. Jolanta Kuczyńska (polonista i historyk), przypominając uczniom o zasadach śpiewania hymnu i znaczeniu wydarzeń z 11 XI 1918 roku. Uczniów klasy 5 i 6 przygotowały do akademii p. Monika Krężelok (reżyser) i p. Dorota Pollak (część wokalna). Ciężka i wytrwała praca dała efekty. Pięknie recytowane wiersze przerywały Anna Małysz i Patrycja Rąba historycznymi komentarzami. Akademię uświetniły występy nagrodzonego pierwszym miejscem w Diecezjalnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej chóru PO-TWOREK, przygotowanego przez p. Dorotę Pollak. Na zakończenie uroczystości p. Jolanta Kuczyńska „przepytała” uczniów z tego, co zapamiętali z dzisiejszej akademii. Okazało się, że najwięcej zapamiętali uczniowie klas młodszych! Wiedzieli, że mowa była o I wojnie światowej, o trzech zaborach, o marszałku Józefie Piłsudskim i o odzyskanej przez Polskę wolności.

Zdjęcia zobacz w Galerii


I miejsce naszych wokalistów!

    Dnia 11 listopada 2006 zespół wokalny PO-TWOREK z Janowic, pod kierownictwem p. Doroty Pollak wziął udział w VII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Bestwinie. Organizatorami byli Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Parafialny oddział Akcji Katolickiej w Bestwinie. Dzięki ciężkiej pracy włożonej w naukę pieśni zespół zdobył I miejsce w kategorii „chóry”. Sukces ten zakwalifikował nas do II etapu tego konkursu. Na scenie wystąpili: Borutka Paulina, Gajda Paulina, Mikoda Patrycja, Rąba Patrycja, Małysz Anna, Szczepaniak Tadeusz, Mańdok Regina, Kręcichwost Sabina, Kozieł Ewa, Dusza Klaudia, Chrząszcz Anna, Sławińska Joanna. Kolejny raz uczniowie z Janowic udowodnili, że są wyjątkowi, mają talent i chcą się rozwijać. Biorąc udział w konkursie, uświetnili uroczystości związane ze świętem 11 listopada, czyli rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przełamali tremę i zwyciężyli. Nie tylko pięknie zaśpiewali, wmaszerowali też na scenę niczym zawodowi, wyszkoleni żołnierze (czyżby ukryty talent wojskowy Pani Doroty Pollak?) z uśmiechem na twarzy zaśpiewali „A kto chce rozkoszy użyć”. Ale pieśń patriotyczna to nie tylko radość z odzyskania niepodległości to również ból stu dwudziestu trzech lat niewoli, o czym chór przypomniał, wykonując na dwa glosy „Rotę”. Łzy w oczach publiczności i aplauz na zakończenie występu nie wymagają komentarza. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 


Góra grosza

    Akcja „Góra grosza” rozpoczęła się 12.X.2006 roku zakończyła 27.X.2006r. Odbywa się co roku i ma na celu pomoc potrzebującym. Zbieramy drobne pieniądze. Począwszy od jednego grosza zakończywszy na pięciu złotych. W tym roku w ZSP Janowice uzbieraliśmy dużą kwotę pieniędzy tj. 254 zł i 35 gr. Dziękujemy za wszystkie wrzucone monety!

Akcją opiekowała się p. Agnieszka Czerwińska. Uzbierane pieniądze liczyły Agnieszka Krzemień, Anna Małysz oraz przedstawiciele klasy piątej.

Zbiórce pieniędzy towarzyszyła akcja plakatowa pod tym samym hasłem. Uczniowie wykazali się dużym talentem i zaangażowaniem. Wejdź na „prace dzieci” na naszej stronie i sam oceń.

Plakaty zostaną przekazane do fundacji na konkurs - może wygramy!?

Opracowały:

Patrycja Rąba i Anna Małysz 


Makiety Janowic - lekcja ponadprzedmiotowa

    Uczniom klasy czwartej tak bardzo spodobał się pomysł z tworzeniem makiet obrazujących różne domy świata (zobacz w pracach uczniów), że na propozycję stworzenia na lekcjach makiet ich miejscowości (w 4 grupach) zareagowali oni okrzykami radości. Było nieco problemów z ustaleniem, co i gdzie się znajduje, bo według niektórych uczniów "prawa strona to lewa", a "przód to tył". Jednak po krótkich ale żywiołowych obradach ustalili oni, że wszyscy mają prawe ręce z prawej strony itd. Ta dwugodzinna lekcja j. polskiego i historii w dniu 31.10.06 była lekcją integrującą treści polonistyczne z historycznymi. Uporządkowano ulice, wykonano makiety domów, kościoła, szkoły i lasu. Zabawa była wyśmienita, konkurencja duża, a wiedza została uporządkowana.

polonistka mgr Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia zobacz w Galerii


…Płonie ognisko… kiełbaski się pieką…

Dnia 24 października 2006r klasa IV wraz z wychowawcą p.Marleną Niemczyk-Handzlik zorganizowała ognisko. Spotkaliśmy się niedaleko domu Darka Trzybińskiego i Asi Sławińskiej – rodzicom dziękujemy za pomoc. Ognisko płonęło, kiełbaski się piekły, ziemniaczki dochodziły w popiele. Mimo że troszeczkę kropiło, czas upłynął nam miło  przy rozmowach i śpiewie. Było super. Ognisko klasowe się udało. Takie spotkania pozwalają nam lepiej się poznać – na pewno będzie ich więcej.

Uczniowie klasy IV


Akcja "Pomagamy zwierzętom" - zbieramy kukurydzę

    W dniu 24.10.06. klasy 4-6 wraz z opiekunami: panią Jolantą Kuczyńską, panią Barbarą Nycz, panią Dorotą Pollak, panią Moniką Krężelok, panią Urszulą Kal i panią Marleną Handzlik wyruszyły „na pomoc zwierzętom”. Dzieci wraz z opiekunami zbierały kukurydzę z Janowickich poletek należących do Koła Łowieckiego „Bażant”. Mozolna praca uwieńczona została wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Inicjatorem akcji był Łowczy Koła Łowieckiego „Bażant” – pan Marek Handzlik. Zgromadzona kukurydza będzie wykorzystana w okresie zimowym jako pokarm dla dzikich zwierząt: saren, dzików, bażantów i innych.

    Łowczy Koła Łowieckiego „Bażant” dziękuje Szkole Podstawowej w Janowicach za pomoc i owocną współpracę.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Nasz laureat w konkursie powiatowym 

    Janowicki las

Lesie! Mój cichy i wierny przyjacielu!
Przed Tobą zwierzam moje troski i kłopoty.
Ty jesteś dla mnie srebrny i złoty.
W Tobie miękka poduszka i liściaste drzewa do wypoczynku.
Ćwir, ćwir, kwili, kwili, kra, kra witają cię Twoi latający lokatorzy.
W Twoim wnętrzu głucha, leśna, spokojna toń.
Jesteś usłany dywanem lasu, nadzieją dla głodnych zwierząt.
W Twoich leśnych bramach stoją głodne sarny i czekają na liczne dary.
Gdy zapada zmrok i świat już ukołysany, odwiedzają cię Twoi ukochani powietrzni akrobaci,

a nad Tobą w srebrnej zbroi nocna latarnia stoi.
Jesteś już uspany.
Kiedy niebo już prawie czarne gwiazdkami się złoci,
Ty zapadasz w sen głęboki.

Lesie! Przyjacielu mój drogi!

    W dniu 24 października 2006 uczeń naszej szkoły Mateusz Ochman z klasy V został laureatem w III powiatowym konkursie ekologicznym "Człowiek, a środowisko" w kategorii literackiej. Napisał powyższy wiersz i otrzymał wyróżnienie redakcji miesięcznika "Mój Powiat", gdyż oceniającymi byli redaktorzy bielskich gazet.

    Mateusz na pytanie pani redaktor -"Czy trudno być poetą?" - udzielił bardzo interesującej odpowiedzi -"Trzeba mieć natchnienie".

    Jesteśmy dumni z Mateusza, gdyż na konkurs dotarło około 480 prac, a laureatów było 35 i wśród nich nasz kolega - gratulujemy!!!

Gratulujemy również pani polonistce mgr Jolancie Kuczyńskiej.


Zbieranie żołędzi

Dnia 20.10.06. uczniowie należący do kółka przyrodniczego wybrali się do lasu, aby zbierać  żołędzie. Każdy z nas otrzymał spory worek. W lesie panowała piękna jesień. Dodatkowym naszym zadaniem było odróżnianie żołędzi dębu czerwonego od żołędzi dębu szypułkowego. Owoce dębu czerwonego są grube i ciemne, a owoce dębu szypułkowego są wąskie i jasne.

Rozdzielanie tych żołędzi nie sprawiało nam trudności. Wracając, każdy miał pełen worek. Żołędzie, które pozbieraliśmy zostaną przeznaczone na karmę dla dzikich zwierząt. Zbiórkę zorganizowało Koło Łowieckie Bażant. Była to dla nas wielka frajda, spacerowaliśmy po lesie zbieraliśmy żołędzie i równocześnie pomagaliśmy zwierzętom.

Napisała: Michalina Mruczek

Zdjęcia zobacz w Galerii


Ślubowanie klasy I

    Dnia 12.10.2006 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy I. Najmłodsi uczniowie naszej społeczności musieli zdać egzamin z wiedzy i umiejętności aby oficjalnie mogli zostać włączeni do braci uczniowskiej. Pomimo iż trema była duża, a wszystkie zadania oceniane były nie tylko przez ukochanych rodziców ale i przez oficjalną komisję, w skład której weszły pani dyrektor mgr Urszula Kal, przedstawiciel nauczania zintegrowanego mgr Agata Karaś oraz przedstawiciel rodziców pani Gabryjela Drążyk, uczniowie zaliczyli wszystkie zadania śpiewająco, a wszyscy zgromadzeni na sali byli usatysfakcjonowani. Pod ciężarem  tradycyjnego ołówka do pasowania  żaden Pierwszak się nie ugiął, a duma rozpierała ich, kiedy odbierali swoje pierwsze dokumenty: legitymacje szkolne, książeczki SKO oraz pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia. Wspaniali rodzice, z kolei, wręczyli swoim pociechom rogi obfitości pełne słodyczy. Cała uroczystość została  uwieńczona poczęstunkiem dla rodziców i dzieci, podczas którego wszyscy mogli wymienić się wrażeniami i wspólnie cieszyć z udanej imprezy.

    Uroczystość przygotowały wraz z dziećmi mgr Ewelina Olejak wychowawczyni klasy I oraz mgr Elżbieta Żmij wychowawczyni klasy II. Oprawą muzyczną zajęła się pani mgr Dorota Pollak, a plastyczną pani mgr Ilona Wójtowicz.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Akademia z okazji święta KEN

11 października 2006 święto KEN uczczono akademią oraz przedstawieniem pt. "Bajka o rycerzu i o królu". W uroczystościach wzięli udział uczniowie klas5 i 6. Łzy wzruszenia i drżące głosy towarzyszyły składającym życzenia nauczycielom uczniom oraz odbierającym je i dziękującym za nie pedagogom. Program przygotowany przez naszą wspaniałą polonistkę panią Jolantę Kuczyńską rozbawił wszystkich widzów od najmłodszych do najstarszych. Świetnie dopasowane teksty, wspaniała dykcja i uroczysta atmosfera sprawiły, że każdy miał dobry humor. Oprawą muzyczna zajęła się pani Dorota Pollak, a plastyczną pani Ilona Wójtowicz. W czasie akademii wręczone zostały Nagrody Dyrektora: p.Danucie Uniwersał, p.Elżbiecie Małysz, p.Marlenie Handzlik, p.Agnieszce Czerwińskiej, p.Barbarze Gleindek, p.Annie Markiel, p.Jackowi Pustelnik.

    Niech nam żyją 100 lat!

Nauczycielem roku w oczach dzieci została fantastyczna p.Monika Krężelok. Nagrodę w konkursie na portret nauczyciela otrzymał Mateusz Olek z kl.II

 

Sz.Dz.Kl.Kult.

Bajka o rycerzu i o królu – B. Krupska

        Pomysł na przedstawienie pt. „Bajka o rycerzu i o królu” powstał na lekcji języka polskiego w klasie 5. Postanowiono, że uświetni ono akademię z okazji święta KEN. Czasu było niewiele, 6 dni. Chętnych dużo, ról mało. Ostatecznie w role bohaterów bajkowych wcielili się: Michalina Mruczek (Król), Grzegorz Chromik (Rycerz), Kinga Kampczyk (Królewna), Dominika Drążyk (Smok), Paulina Gajda (Narrator). Spektakl wyreżyserowała p.Jolanta Kuczyńska, a dekoracje stworzyła p.Ilona Wójtowicz.

    Zabawa była wyśmienita, aktorzy i reżyser nagrodzeni zostali brawami, a widzowie uśmiali się do łez. Warto urządzać takie przedstawienia, bo jest to świetna zabawa i dla widzów i dla aktorów.

Sz.Dz.Kl.Kult. -Dominika Drążyk kl.5

Zdjęcia zobacz w Galerii


Pierwsza w tym roku dyskoteka...

 

    28 września 2006 roku miała miejsce szkolna dyskoteka dla klas 4-6. Rozpoczęła się o 16.00 i zakończyła się o 18.30. Było wspaniale. Nasza pierwsza dyskoteka była dedykowana chłopcom z okazji dnia chłopca. Dj’e byli świetni a muzyka typowo dyskotekowa skoczna i żywa. Na koniec mimo, że byliśmy bardzo zmęczeni, musieliśmy posprzątać salę po zabawie. Dziękujemy bardzo za opiekę p. Ilonie Wojtowicz oraz p. Marlenie Handzlik


Sztafetowe biegi przełajowe

    W dniu 27.09.2006 r., w naszej szkole odbyły się zawody sportowe „sztafetowe biegi przełajowe”. Zawody te były eliminacjami gminnymi, brały w nich udział zarówno Szkoły Podstawowe jak i Gimnazja. Uczniowie dwóch najlepszych szkół będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych w Zabrzegu.

    Wyniki:

Szkoły Podstawowe

Dziewczęta:

1.Bestwinka

2.Bestwina

3.Kaniów

4.Janowice

Chłopcy:

1.Bestwinka

2.Kaniów

3.Bestwina

4.Janowice

Gimnazja

Dziewczęta

1.Bestwinka

2.Bestwina 

Chłopcy:

1.Bestwinka

2.Bestwina

Organizatorem zawodów była Monika Krężelok nauczyciel wychowania fizycznego. Korzystając z okazji organizator chciałby serdecznie podziękować za pomoc pani Dyrektor Urszuli Kal, pani Ilonie Wójtowicz, zastępcy przewodniczącego Rady Rodziców panu Jackowi Pustelnik, oraz pracownikom obsługi pani Barbarze Gleindek, pani Annie Markiel i pani Janinie Filipowicz.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Rok Języka Polskiego

Chodzi mi o to, aby język giętki

Powiedział wszystko, co pomyśli głowa;

A czasem był jak piorun jasny, prędki,

A czasem smutny jak pieśń stepowa,

A czasem jako skarga Nimfy miętki

A czasem piękny jak aniołów mowa...

Aby przeleciał wszystko ducha skrzydłem.

Strofa powinna być taktem nie wędzidłem.

            Juliusz Słowacki

    Rok 2006 nazwany został Rokiem Języka Polskiego. Dla uczczenia tego wydarzenia w naszej szkole został ogłoszony konkurs na: "Najpiękniej posługującego się językiem polskim Ucznia i Nauczyciela". Zasady konkursu wkrótce na naszej stronie i na gazetce szkolnej.


Udział w akcji „sprzątanie świata”...

15 września 2006 roku zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w naszej szkole realizowane były w ramach ścieżek edukacyjnych. Głównym celem był udział w akcji „sprzątanie świata”. Rano uczniowie klas starszych pisali test ekologiczny, młodsi natomiast pracowali nad plakatami ekologicznymi z surowców wtórnych.

O godz. 9.00, uzbrojeni w worki i ochronne rękawice, wyruszyliśmy walczyć z brudem (oczywiście wygraliśmy z nim!!!).

Każda klasa, pod opieką wychowawców, ruszyła na wyznaczone tereny. Nawet przedszkolaki włączyły się w akcję i na terenach rekreacyjnych w Janowicach zebrały 5 worków śmieci. Łącznie zebraliśmy 16 worków, a klasa IV i V zlikwidowała nawet jedno z wielu dzikich wysypisk śmieci w okolicach Pięciu Alej.

Wszystkie odpady typu plastik, papier, szkło zostały posegregowane.

W szkole przywitała nas uśmiechnięta Pani kucharka wraz z pomocnikami i ... pachnące kiełbaski z grilla. Wtedy też okazało się, jak bardzo jesteśmy głodni. Niektórzy nawet sięgali po repetę.

Gdy wszyscy już zaspokoili swój głód, rozpoczęły się rozgrywki w piłkę nożną. Na pochwałę zasługuje dziewczęca drużyna z klasy VI, która wystąpiła w oryginalnych strojach.  

Zajęcia trwały do godz. 12.30, po czym wróciliśmy do domów z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i nadzieją, że nasz trud sprzątania nie będzie tylko jednorazową akcją, ale że pozostanie nawyk wyrzucania śmieci do kosza i ich segregacji.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Witaj szkoło! Jak się masz?

   

Był plecak na plecach i były walizki,

a teraz wakacje skończone.

Tornistry i teczki czekają na wszystkich

i zaraz zawoła dzwonek (...)

 

    Tymi słowami wiersza Wandy Chotomskiej po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie powitali swoją szkołę oraz wychowawców. Pierwszemu spotkaniu towarzyszyły różne uczucia: z jednej stron żal rozstawać się z wakacjami, latem, wolnością; z drugiej – ciekawość przed spotkaniem z kolegami, nauczycielami.

    Szczególnie serdecznie Pani Dyrektor powitała najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły. Specjalne powitanie dla nich przygotowali też starsi koledzy.

Po akademii uczniowie udali się do klas wraz ze swoimi wychowawcami, po czym z planami lekcji w rękach rozeszli się do domów, żeby wrócić następnego dnia na prawdziwe już lekcje.

 

Na powitanie szkoły nasi koledzy napisali wiersze - poczytaj...


Gdzie szukać ubiegłorocznych aktualności?

Rok szkolny 2005/6 obfitował w wiele ciekawych i radosnych zdarzeń.  Jednak już minął i następuje po nim nowy 2006/2007, dlatego, żeby nie tylko wspominać, ale przede wszystkim realizować nowe plany i uczyć się, treści ubiegłorocznych „Aktualności” strony internetowej zamykamy do zaczarowanego kuferka, a sami udajemy się w podróż do krainy nauki, zabawy i przyjaźni, czyli radosnym krokiem wchodzimy w nowy rok szkolny.

Od tej pory aktualności oznaczać będą informacje od 4 września 2006 roku do 1 września 2007. „Aktualności” stare będzie można znaleźć w „ ARCHIWUM".