ARCHIWUM AKTUALNOŚCI z roku szkolnego 2005/6  


I Janowicki Rajd Rowerowy i II Piknik Rodzinny

Pomysłodawcami rajdu byli: Rada Rodziców i Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach - Urszula Kal.

Nie ukrywam, że początkowo dość sceptycznie podchodzono do „tego” pomysłu. A kiedy Pani dyrektor Urszula Kal przedstawiła listę „zadań”, które należało wcześniej załatwić, wydawało się, że rajd zostanie odwołany. Jednakże pełna wiary i optymizmu Urszula Kal natychmiast rozwiała wszelkie wątpliwości i wraz z Radą Rodziców wciągnęła wszystkich „zainteresowanych” do pracy.

24 czerwca 2006 roku wystartował I Janowicki Rajd Rowerowy. Od godziny 13.30 na tzw. „Terenach rekreacyjnych w Janowicach” wydawano koszulki rajdowe, bloczki na gorący posiłek i napój oraz znaczki z logo rajdu. W grupie nauczycieli trudniących się tym zadaniem była p. Iwona Pieczka, dlatego nikt nie wątpił w to, że „kasa” jest w dobrych rękach

Upał był niemiłosierny, jednak „rajdowcy” dopisali. Na starcie stanęło prawie 130 rowerzystów. Niestety nie obyło się bez przykrych niespodzianek. Otóż, zamiast wystartować o godzinie 14.00, z powodu opóźnień karetki, wystartowaliśmy o 15.00, ale humorów popsuć sobie nie daliśmy. Pełna optymizmu i entuzjazmu, zarażona nimi od p.Urszuli Kal, podnosiłam uczestników rajdu na duchu. Po trzykrotnym okrzyku hip hip hura rowerzyści ruszyli. Pierwszy w kolejności jechał radiowóz policyjny, za nim czterej reprezentanci organizatorów: p.Monika Krężelok, p.Barbara Nycz, (Rada Pedagogiczna) p.Stanisław Nycz (Rada Rodziców) i p.Urszula Kal (dyrektor ZSP) w radiowozie (z własnej inicjatywy, a nie z przymusu), dalej kolumna rowerzystów, za nią p.Bogdan Gleindek (organizator), a następnie karetka pogotowia, policja i straż pożarna, której zadaniem m.in. było zbieranie uszkodzonych rowerów i „rowerzystów”. Tych ostatnich nie było. Tu należy oddać honor dzielnym strażakom, którzy w pełnym umundurowaniu czuwali nad bezpiecznym przebiegiem rajdu na skrzyżowaniach dróg oraz niesamowicie punktualnym i sympatycznym panom policjantom, którzy również z poświęceniem pełnili swe obowiązki.

Koło godziny 17.00 I Janowicki Rajd Rowerowy zakończył się. Zmęczeni ale zadowoleni sportowcy zasiedli do wspaniałej janowickiej grochówki i janowickimi napojami chłodzili rozpalone ciała i dusze. By im umilić czas podczas jedzenia oraz nagrodzić poniesiony trud rozlosowałam przy pomocy Piotrusia Niemczyka oraz pań Danuty Uniwersał i Elżbiety Żmij dyplomy uczestnictwa i nagrody dla wybranych losowo uczestników rajdu (Piotruś losował numery). Dyplom dla najliczniejszej Rodziny biorącej udział w rajdzie otrzymała Rodzina p. Wawrzeczków i Oni też wylosowali najwięcej nagród. Los im sprzyjał. Dyplomy dla Najmłodszych uczestników otrzymali sześciolatkowie: Jaś Stolarzewicz i Natalka  Murawska oraz dodatkową nagrodę Juleczka Bogusz przypomnijmy, że długość trasy wynosiła 19 kilometrów, a sześciolatkowie pokonali ją samodzielnie! Najstarszym uczestnikiem rajdu okazał się p. Adam Kozieł, który tak naprawdę z wiekiem starszym niewiele miał wspólnego. Następnie rozlosowane zostały nagrody: piłki, skakanki, paletki. Tym miłym akcentem zakończyła się część „rajdowa” a rozpoczął „II Janowicki Piknik Rodzinny”.

Około godziny 18.00 młodzi artyści ze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janowic zaprezentowali swoje talenty wokalno-recytatorskie. Jako pierwsi wystąpili przedszkolacy przygotowani przez Panie Elżbietę Małysz i Lillę Czernek. Wystąpili oni w roli warzyw spierających się na straganie. Występ oszołomił publiczność. Owacjom nie było końca. Kalarepki, Kapusty, Selery i „inne”
 Groszki nie kryły z tego powodu zadowolenia.

Zanim na scenę weszli uczniowie klasy II (jako Smurfy,) przygotowani przez niezawodną p.Agatę Karaś, „wdarli” się na nią dawni uczniowie Pani Ireny Olejak, którzy wraz z nauczycielami i Radą Rodziców odśpiewali „sto lat”, odchodzącej po 37 latach pracy w zawodzie nauczyciela, mistrzyni elegancji i dobrego słowa - Pani Irenie. Pani Olejak miała łzy w oczach. Miałam je i ja, gdy odczytywałam szacownej Koleżance list przez nas – nauczycieli do Niej skierowany z życzeniami. Podobny list przygotowała Rada Rodziców, a odczytał go pan Stanisław Niemczyk. Łzy jednak się polały. Ale takich wstydzić się nie należy. Pani Irenka obiecała o Janowicach nie zapominać. Trzymamy Ją za słowo.

 Po tej wzruszającej chwili Smurfy z II klasy przypomniały w uroczy sposób wszystkim swoim kolegom jak należy bezpiecznie spędzić wakacje. Dumni Rodzice, Wychowawczyni oraz Publiczność podziękowali im brawami, w pełni zasłużonymi.

Kolejną atrakcją był występ chóru szkolnego, przygotowanego przez Panią Dorotę Pollak. Występ okazał się sukcesem. Kolejny raz Pani Dorota udowodniła, „że śpiewać każdy może” i to tylko lepiej, o „gorzej” nie było mowy. Najbardziej podobało się to, że wszystkie Dzieci zostały dostrzeżone.

Po Janowickiej części na scenę zostali zaproszeni kolejni artyści: zespół „Rodzina Wachów” z Nowego Targu. Przez ponad godzinę czworo sympatycznych, utalentowanych młodych ludzi umilało góralskim śpiewem i graniem czas „II Pikniku Rodzinnego”. Około godziny 21.00 ze sceny popłynęły znane wszystkim melodie i piosenki w wykonaniu niezastąpionego i niezwykle utalentowanego zespołu „Albatros”, który od zawsze towarzyszy imprezom janowickim. Porwani w tan uczestnicy pikniku zakończyli dzień około godziny czwartej.

 

Na koniec należy dodać, że gdyby nie sponsorzy imprezy ani rajd ani festyn nie byłyby możliwe. Dlatego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janowicach kieruje bardzo serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów rajdu rowerowego i pikniku rodzinnego oraz dla SPONSORÓW tych imprez - zobacz stronę- przyjaciele szkoły.

Ps. Oczywiście w przygotowaniach powyższych imprez brało udział wiele osób, nie sposób ich wszystkich wymienić, ale wszystkim gorąco dziękujemy.

Natomiast jako nauczyciel życzę Wszystkim „szkołom” takiej jak nasza Rady Rodziców oraz takiej współpracy, jaka jest między Nią a nami nauczycielami.                                                

Jolanta Kuczyńska, (prowadząca rajd i piknik)

nauczycielka języka polskiego w ZSP Janowicach

Rajd cieszył się dużą popularnością, napisano o nim nawet wiersze - zachęcamy do czytania

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Minął roczek szkolny...

    W piątek 23 czerwca 2006 zakończyliśmy kolejny rok szkolny. W tym roku mury naszej szkoły opuściło 14 szóstoklasistów wychowanków pani mgr Iwony Pieczki. W związku z tym przygotowali oni część artystyczną akademii kończącej rok szkolny. W krótkich, żartobliwych wierszykach podziękowali wszystkim pracownikom za ich trud i poświęcenie. Swoich młodszych kolegów pożegnali słodyczami, by osłodzić gorycz rozstania. Swój program artystyczny zaprezentowali również najmłodsi członkowie naszej społeczności czyli przedszkolacy. Piosenki o lecie w wykonaniu zespołu wokalnego zakończyły tę część uroczystości.

Następnie pani dyrektor wraz z wychowawcami rozdała świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe dla najlepszych uczniów z klas 4 – 6 oraz Listy Gratulacyjne dla rodziców.

    W tym roku nagrody za najlepsze wyniki w nauce otrzymali:

W klasie 4:

Mateusz Ochman, który uzyskał najwyższą średnią w całej szkole-5,67!

Grzegorz Chromik, Wojciech Chromik, Dominika Drążyk, Paulina Gajda, Kinga Kampczyk i Magdalena Niemczyk.

W klasie 5:

Izabela Gancarczyk, Anna Małysz, Patrycja Mikoda, Patrycja Rąba i Tadeusz Szczepaniak.

W klasie 6:

Anna Łukoś i Zuzanna Wróbel.

Nagrody otrzymali również uczniowie czynnie działający w samorządzie uczniowskim oraz w Spółdzielni Uczniowskiej.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

    Pożegnanie klasy VI to nie jedyne rozstanie w tym roku szkolnym.

Z wielkim żalem żegnaliśmy naszą wieloletnią nauczycielkę panią Irenę Olejak, która przechodzi na emeryturę. Mamy jednak nadzieję, że nie mówimy jej „żegnaj” tylko „do widzenia”. Liczymy na to, że jeszcze nie raz będzie nas odwiedzać.

    Wszystkim życzymy dużo słońca, pogody ducha, wspaniałego odpoczynku w czasie wakacji.

-Do zobaczenia we wrześniu. 

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Zielona szkoła na medal!

Szumi morze szumi, dzieci spacerują

zbierają muszelki, wspaniale się czują.

W dniach od 9-22 czerwca 2006r uczniowie klasy III oraz grupa z kl. V-VI byli na zielonej szkole w Jastrzębiej Górze. Dzieci mieszkały w luksusowym domu wczasowym DREJK 2B, w 2-3 osobowych pokojach z telewizorem.

Obsługa tu jest wspaniała, jedzenie na medal,

tych śniadań, obiadków zapomnieć się nie da.

W czasie pobytu nad morzem realizowano program profilaktyki zdrowotnej i edukacji ekologicznej.  Dzieci  poznały przyrodę nadmorską, piękne klifowe wybrzeże rozciągające się wzdłuż całej plaży Jastrzębiej Góry. Dzieci korzystały z gimnastyki korekcyjnej, basenu krytego na obiekcie pod okiem instruktorów, a także z naturalnych warunków klimatycznych. Odbywały piesze wycieczki i spacery po plaży, podziwiały zachody słońca, zbierały muszelki, kamyki na plaży, bawiły się i grały w piłkę, zażywały kąpieli słonecznych.  Organizowane były różne konkursy: czystości, na największą i najciekawszą budowlę z piasku, plastyczny "Zachód słońca". Dodatkowymi atrakcjami był: chrzest morski, ognisko z pieczeniem kiełbasek, tresura psów policyjnych, pokaz iluzji, randka w ciemno, zabawy w wesołym miasteczku i oczywiście wspaniałe, profesjonalne dyskoteki z d-jay.

Na wycieczki jeździmy, cuda dziwy oglądamy,

a te wszystkie miłe chwile wciąż będziemy wspominali.

Zwiedziliśmy Gdynię i Oceanarium, statek szkoleniowy "Dar Pomorza" oraz płynęliśmy po pięknym Bałtyku. W Sopocie spacerowaliśmy po molu. Podziwialiśmy piękno Półwyspu Helskiego, kutry rybackie i żaglówki cumujące w porcie, a w fokarium oglądaliśmy karmienie fok. Byliśmy także na zamku krzyżackim w Malborku, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Z latarni morskiej na Rozewiu podziwialiśmy piękny, nadmorski krajobraz.

Każdy dzień był ciekawy, wesoły

więc trudno nam było wrócić do prawdziwej szkoły!

Pobyt nad morzem był wspaniałym wypoczynkiem dla dzieci, wzmocnił ich zdrowie, uodpornił oraz umocnił więzi międzyosobowe w grupie.

Hej zielona szkoło, było nam wesoło!

Opracowała pani Irena Olejak

Ciekawe zdjęcia zobacz w Galerii


Lekcja języka polskiego i przyrody w plenerze - w szkole może być naprawdę przyjemnie

 

Uczniowie czwartej klasy podczas zajęć języka polskiego z panią Jolantą Kuczyńską tworzyli "impresje janowickie". W przyszłym tygodniu w planie jest lekcja z "kubizmem".

 

Natomiast uczniowie klasy piątej z panią dyrektor Urszulą Kal diagnozowali ptaki w zagajniku.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


Wyprawa na Rysiankę

    Było wspaniale! Wspaniała pogoda, przepiękne widoki, zdyscyplinowani i grzeczni uczniowie, panie z poczuciem humoru, a wszyscy z uśmiechem na twarzy i wzorową kondycją. Tak w największym skrócie wyglądała wycieczka klasy 4 na Rysiankę. Gościnie wzięli w niej udział 3 piątoklasiści. Żałujemy tylko, że czas tak szybko płynie. Już planujemy następne wojaże w kolejnym roku szkolnym. Aha! Należy jeszcze dodać, że w wolnych chwilach dzielnie kibicowaliśmy drużynom mundialowym. Wiedzieliśmy, że będzie fajnie, ale nie sądziliśmy, że aż tak!

Zobacz zdjęcia w Galerii


Wycieczka w Beskidy

    Dnia 7 czerwca klasy pierwsza i druga oraz przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę ekologiczną. Mimo że pogoda była niepewna to humory dopisywały wszystkim, zwłaszcza kiedy pod szkołę zajechał luksusowy, piętrowy autokar. W drodze do Istebnej dzieci obejrzały „Epokę lodowcową”. Na miejscu w Centrum Edukacji Ekologicznej wysłuchały opowieści leśnika i odgłosy przyrody oraz obejrzały wystawę. Potem ruszyły ścieżką ekologiczną. Po ciężkiej wędrówce dzieciaki wypiły herbatę i z apetytem zjadły drugie śniadanie. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po rodzinnym mieście pana Adama Małysza-Wiśle i oczywiście zakup pamiątek. W drodze powrotnej odwiedziliśmy farmę strusi w Bielsku-Białej. To był udany, pełen wrażeń dzień.

 

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii


Międzynarodowy Dzień Dziecka

1 czerwca w naszej szkole, jak i w całej Polsce, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Ze względu na niską temperaturę i przelotne opady musieliśmy zmienić plany z „leśnych na szkolne”, ale zabawa i tak się udała.

    Wszystkie klasy stworzyły cudowne drzewka szczęścia dotyczące propozycji „reform” w edukacji, sporcie oraz chmurki marzeń i propozycji zmian na świecie. Potem dla uczniów klas młodszych zorganizowany był seans filmowy. Dzięki posiadanemu przez szkołę wideoprojektorowi wszyscy czuli się jak w kinie ze specjalnymi efektami dźwiękowymi.

    W tym czasie starsi uczniowie wzięli udział w międzyklasowych rozgrywkach piłki siatkowej- wygrała drużyna klasy VI. Równocześnie realizowany był projekt - "prawa dziecka" przygotowany przez panią pedagog Agnieszkę Czerwińską. Potem zasiedliśmy wokół ogniska i wspólnie biesiadowaliśmy. Nasze ognisko nie płonęło, ale i tak mieliśmy na poczęstunek smażone kiełbaski. W rzeczywistości upiekła je nam pani Jasia w kuchni, a podawały panie: Ania, Marzena i Basia. Potem rozstrzygnięte zostały konkursy ekologiczne na utwór o tematyce leśnej i dzieło malarskie, uczniowie wyróżnieni otrzymali z rąk pani Dyrektor i pani Jolanty Kuczyńskiej dyplomy i albumy na zdjęcia, a wszyscy uczestnicy - słodkie upominki.

Nie zapomniała o dzieciach również Rada Rodziców, która przygotowała wszystkim słodkie niespodzianki.

        Dziękujemy wszystkim Pracownikom szkoły i naszym Rodzicom za wspaniały Dzień Dziecka –

                 UCZNIOWIE

Nagrodzone prace można zobaczyć w galerii, a wiersze przeczytać na naszej stronie - zapraszamy.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii


"Matematyczny Bzik" - gminny konkurs matematyczny dla klas IV

    Dnia 30.05.2006 w naszej szkole odbył się finał kolejnej edycji Gminnego konkursu „Bzik Matematyczny”. Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów matematyką poprzez zabawę oraz rozwiązywanie nietypowych zadań. W tym roku startowali uczniowie czwartych klas Szkół Podstawowych z Bestwiny, Bestwinki, Kaniowa i Janowic. Gościnnie udział wzięli uczniowie z Pogwizdowa.

    Pierwsze miejsce zajął Radosław Pawłowicz ze szkoły w Pogwizdowie, drugie - Agnieszka Romańska ze szkoły w Kaniowie, a trzecie Damian Handzlik z Bestwiny.

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Do zobaczenia w przyszłym roku. 


TURNIEJ ŻAKÓW - Gminny Turniej Piłki Nożnej klas I-III

    29 maja odbył się pierwszy Gminny Turniej Piłki Nożnej chłopców klas I-III. Nasza szkoła wystawiła drużynę, którą reprezentowała druga klasa. Bawiliśmy się doskonale. Zajęliśmy IV miejsce. Najlepszym zawodnikiem naszego zespołu okazał się Damian Handzlik, drużyna również spisała się rewelacyjne. Zawody zakończył poczęstunek gospodarzy, czyli kiełbasa z grila.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii


"Matka" to najpiękniejsze słowo świata

    25 maja w naszej szkole odbyła się niesamowita uroczystość. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali niespodziankę dla mam. Już wchodząc, mamy musiały rozpoznać swoje podobizny na przygotowanych przez dzieci portretach. Oczywiście wszystkie bezbłędnie rozpoznały swoje rysy twarzy w namalowanych sercem pracach. Następnie mamy przystąpiły do rozwiązywania testu dotyczącego "znajomości" swojego dziecka. Wszystkie mamy okazały się "SUPER MAMAMI" , za co otrzymały dyplomy. Uroczystość uświetniły występy pociech, w które mamy wpatrywały się jak w obrazki. Dodatkową atrakcją okazał się słodki poczęstunek. Nad całością spotkania czuwała mgr Elżbieta Żmij.

 

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii


Nietypowe obchody 164 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej w janowickiej szkole

    23 maja, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PATRONA, czyli kolejną rocznicę urodzin MARII KONOPNICKIEJ. W tym roku nasza pani polonistka ogłosiła konkurs na najwspanialsze i najoryginalniejsze przebranie związane z bohaterami utworów naszej patronki - Marii Konopnickiej. Postanowiła, jak sama stwierdziła, podstępem zachęcić nas do przeczytania dzieł i dziełek tej wspaniałej pisarki i poetki (nie tylko tych obowiązkowych).

    Dzisiejszy dzień był dowodem na to, że pomysł się udał. Od samego rana szkolne korytarze przemierzały krasnoludki, sierotki Marysie, jagody, pszczółki, kałamarze, pióra, królowe Tatry, lisy Sadełka, Mendle Gdańskie z żonami, a nawet jeden Jaś Wędrowniczek Wymieniać by można długo bohaterów dzisiejszego dnia, ale zamiast tego, zapraszamy „ciekawych” na obchody Dnia Patrona w przyszłym roku. Warto również dodać, że nie tylko uczniowie przebrali się nie do poznania. Pani Dyrektor – królowa Tatra i pani Polonistka - Krasnal również podjęły wyzwanie. Trzeba przyznać, że majestatyczna królowa i radosny krasnal podbili serca publiczności. Dobrze, że nauczyciele też potrafią się śmiać. Jeszcze raz wspólnie udowodniliśmy światu, że jesteśmy wyjątkową szkołą, z wyjątkowym poczuciem humoru. 

Pamiętajcie, że „małe jest piękne” , a taką maleńką kochaną szkołą jest właśnie nasza szkoła janowicka.

Szkolny Dziennikarski Klub Kulturalny

Zobacz zdjęcia w Galerii


Wspaniały skoczek narciarski - Adam Małysz w naszej szkole.

    19 maja 2006 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszych skromnych szkolnych murach wspaniałego Gościa, Olimpijczyka, Skoczka – Adama Małysza. Na spotkanie z panem Adamem przyjechały delegacje uczniów ze szkół z Bestwiny, Kaniowa i Bestwinki. Nasz Gość ciekawie odpowiadał na zadawane przez uczniów i nauczycieli pytania. Dowiedzieliśmy się między innymi, kiedy oddał pierwszy skok, jaki jest jego ulubiony kolor, ulubiona skocznia i czy ma przyjaciół, chociaż na to ostatnie pytanie nie musiał odpowiadać, bo przecież wszyscy jesteśmy Jego przyjaciółmi. Na zakończenie spotkania Mistrz otrzymał od nas kwiaty oraz wiersze stworzone na Jego cześć na lekcjach języka polskiego. Okazały się one miłą niespodzianką. Było widać wzruszenie na Jego twarzy. Jak sam stwierdził, nigdy jeszcze nie otrzymał „czegoś podobnego”. Gość natomiast zrewanżował się pamiątkowymi zdjęciami i oczywiście autografami.

Adam Małysz okazał się miłym i pełnym ciepła człowiekiem, a co najważniejsze, jak sam powiedział, lubiącym dzieci. Spotkanie to pozostanie na długo w naszych sercach i pamięci, bo to nie tylko wyjątkowy skoczek, ale przede wszystkim WYJĄTKOWY CZŁOWIEK. 

Wiersze dedykowane Adamowi Małyszowi

Szkolny Dziennikarski Klub Kulturalny - Anna Małysz i Izabela Gancarczyk

 

Zobacz ciekawe zdjęcia w Galerii


"Z Zakopanem za pan brat" - uczniowie klasy VI na Krzeptówkach

    18 i 19 maja klasa VI brała udział w wycieczce do Zakopanego. W czwartek zwiedziliśmy Karczmę Rzym w Suchej Beskidzkiej, Muzeum Wsi Orawskiej (skansen), Krupówki w Zakopanem, a wieczorem zorganizowaliśmy ognisko klasowe. W piątek odwiedziliśmy stary cmentarz i Kościół na Krzeptówkach oraz nowy Kościół z ołtarzem papieskim i pomnikiem papiża Jana Pawła II z kard. Stanisławem Dziwiszem. Z bliska przyglądaliśmy się wielkiej skoczni narciarckiej oraz wyruszylśmy na szczyt Gubałówki. Wycieczkę można uznać za udaną i piękną. Na zawsze zostaną nam w pamięci zapierające dech w piersi widoki i strzeliste oblicza Tatr.

Zdjęcia zobacz w Galerii


Flora i fauna janowickich lasów

Nasza grupa, w skład której wchodzą ciekawi świata przyrodniczego czwartoklasiści, często pokonuje przepiękne tereny janowickich lasów w celu zdiagnozowania rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Nasze spotkania z naturą podyktowane są wielkim apetytem na wiedzę o charakterystycznej biocenozie jaką jest las, a także uwiecznieniem jej wspaniałych okazów na fotografiach. Mamy nadzieję, że uda nam się zgromadzić zdjęcia roślinności poszczególnych warstw lasu wraz z ich mieszkańcami. Póki co, prezentujemy nasze „trofea”.    

   

Zobacz zdjęcia w Galerii


Nad stawem

 Dnia 12.05.2006r. na zajęciach szkolnego koła LOP poszliśmy razem z opiekunem  nad pobliski staw w Janowicach.

    Celem naszych obserwacji były organizmy związane ze środowiskiem wodnym. Mieliśmy możliwość dokładnej obserwacji żaby jeziorkowej wraz z kijankami, a także chrząszcza żółtobrzeszka, nartników, płoszczycy szarej i pijawek. Po dzisiejszym spotkaniu z przyrodą bez trudu potrafimy rozróżnić samca od samicy po  charakterystycznych modzelach godowych i rezonatorach powietrznych.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii


„Lokatorzy i sąsiedzi” , czyli co słychać u naszych latających przyjaciół.

9 marca na apelu szkolnym Pani Dyrektor ogłosiła „zbiórkę budek lęgowych”. Każdy mógł, z pomocą dorosłych lub sam, wykonać takową budkę według ustalonych wymiarów. Najwięcej budek przynieśli uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich. Budki były świetnie wykonane. Uczniowie z klas młodszych zawsze chętnie uczestniczą we wszystkich konkursach i zbiórkach. Wszystkie budki pan woźny zawiesił w pobliskim lesie. Wiemy, że spodobały się nowym lokatorom, gdyż każda klasa, która idzie na spacer do lasu obserwuje, czy zostały budki zasiedlone. Od jakiegoś czasu wyglądają z nich ciekawe dzióbki.

 

Zobacz zdjęcia w Galerii


    Konkurs cichego czytania ze zrozumieniem kl. I-III

    10 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły rywalizowali o tytuł mistrza gminy w cichym czytaniu ze zrozumieniem. Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową w Bestwince. Najpierw wyłoniliśmy zwycięzców w etapie szkolnym. Najlepsi pojechali na etap gminny. I mimo tego że nasza reprezentacja była najmniej liczna, możemy się poszczycić świetnymi wynikami. Uczennica klasy drugiej, Aleksandra Stolarzewicz zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej. Uczennica klasy trzeciej, Agnieszka Wojtyła – drugie miejsce, a uczennica klasy pierwszej, Aleksandra Tlaga – trzecie miejsce.

 

Zobacz zdjęcia z konkursu w Galerii


Na świętego Floriana

W poniedziałkowy ranek 8 maja 2006 - czekała na dzieciaki wspaniała niespodzianka. Pod szkołę zajechały "wypucowane", czerwone i błyszczące wozy strażackie. Dzieci mogły nie tylko posłuchać opowieści strażaków, zobaczyć sprzęt, usłyszeć pracujące pompy, ale również zasiąść w wozach i poczuć się „prawdziwymi strażakami.”   Kiedy włączono syreny wszyscy z piskiem i śmiechem wyrazili swą radość. Punktem kulminacyjnym była przejażdżka wozem strażackim po okolicy. Wiele dziewczyn i chłopaków zapewniło, że w przyszłości też zostanie strażakami. Przecież „fajnie jeździć takim dużym czerwonym samochodem i mieć mundur i hełm”.

Wcześniej odbył się konkurs wiedzy pożarniczej w klasach IV-VI. Liczna grupa uczniów wykazała się sporą wiedzą. Pierwsze miejsce zdobył Mateusz Ochman z klasy czwartej,  drugie miejsce Grzegorz Chromik z klasy czwartej, trzecie - Izabela Gancarczyk z klasy piątej. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni przez panów Jerzego Kudłę – prezesa OSP oraz Zdzisława Kubika – naczelnika OSP.

 

Zdjęcia jak zawsze w Galerii


W wiosennym nastroju

    Dnia 28 kwietnia 2006 w klasie pierwszej odbyła się hospitacja diagnozująca prowadzona przez mgr Elżbietę Żmij. Na zajęcia zaproszono panią dyrektor, nauczycieli oraz rodziców. Ogólnym celem zajęć było kształcenie ekspresji twórczej dzieci. Tematem dnia był wiosenny nastrój. Zajęcia miały sprawdzić: - czy uczeń potrafi twórczo myśleć? - czy potrafi wypowiedzieć się na temat wiosennej przyrody? - czy posiada umiejętności improwizowania? - czy potrafi tworzyć fabułę? - czy potrafi wyrazić uczucia ekspresją ruchową?  Aby to ukazać, dzieci rysowały swoje emocje, odbyły "wiosenny spacer" podczas zabawy relaksacyjnej, tworzyły opowiadanie, uzupełniały karty pracy, bawiły się przy piosence "Deszczyk", czytały wiersze i wykonały wiosenny kolaż.

Na zajęciach wykorzystano różnorodne metody pracy, a dzieci były bardzo aktywne. Cele zostały osiągnięte w stu procentach. Zajęcia wszystkim się podobały, a nauczyciel zebrał gratulacje i ciepłe słowa podziękowań.

 

        Zobacz zdjęcia w Galerii


Spotkanie z misjonarką

    27 kwietnia 2006 roku w naszej szkole gościliśmy świecką misjonarkę – Panią Gabrielę Filonowicz. Przez dwa lata przebywała ona na misjach w Malawi w Afryce.

Opowiadała ona o życiu tamtejszych ludzi: wyglądzie wioski, obowiązkach dnia codziennego, pracy, jedzeniu, problemach z jakimi się borykają. Swoje opowieści wzbogaciła rekwizytami z tamtych miejsc. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć: odświętny strój Afrykanki, prace malarskie mieszkańców, a także przedmioty wyrzeźbione przez nich w drzewie np.: misy, kielichy, popielnice, wkłady na długopisy. Na koniec, dzięki naszej wspaniałej pracowni komputerowej, mieliśmy możliwość zobaczenia ponad stu zdjęć z Afryki.

    Uczniowie szkoły otrzymali od misjonarki w prezencie różaniec misyjny. Wędruje on z domu do domu i codziennie inna rodzina podejmuje modlitwę dziesiątką różańca w intencji misji i wszystkich misjonarzy.

    Owocem pobytu Pani Gabrysi w szkole jest nowo założone Koło Misyjne, które ma na celu utrzymywać stały, żywy kontakt z misjonarką i wspierać jej prace duchowo i materialnie.

Członkowie Koła Misyjnego


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

    27 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany z uroczystościami trzeciomajowymi. Apel przygotowała pani Jolanta Kuczyńska (polonistka i historyk) przy udziale13 uczniów klasy szóstej i 3 uczniów klasy piątej. Apel rozpoczęliśmy hymnem narodowym, oczywiście w pozycji na baczność. Następnie Anna Łukoś wyrecytowała wiersz, w którym szczególnie zostało podkreślone to, że chce być dobrym Polakiem. Następnie Zuzia Wróbel z Justyną Pucka przypomniały wiersz „Kto ty jesteś?”, a po nich kolejni uczniowie zaprezentowali utwory, w których przypomniana została historia naszej pięknej i drogiej nam ojczyzny, jej smutna historia i chwalebne czyny jej mieszkańców. Teksty wystąpienia przeplatały słowa mazurka „ Witaj majowa jutrzenko!”. Tu należy dodać, że pieśń śpiewaliśmy wszyscy. Teksty zostały skserowane i rozdane nawet tym najmłodszym. Wesoło brzmiący śpiew było słychać w całej szkole, a myślę, że i poza jej murami też.

Słowa dzisiejszego apelu pozostaną w naszych sercach i pamięci na długo.

SZKOLNY DZIENNIKARSKI KLUB KULTURALNY

Zobacz zdjęcia w Galerii


Dzień Ziemi

    21 kwietnia 2006 roku obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście Dzień Ziemi. Każdy uczeń miał mieć w tym dniu „coś zielonego na sobie”. Nauczyciele również. Nikt nie zawiódł. Szkoła tonęła w zieleni. Na drugiej lekcji odbyła się akademia, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna. Akademia składała się z czterech części. W pierwszej wystąpiły krasnale i wiedźmy. Krasnale smutnie opowiedziały historię o dziewięciu młodzieńcach, którzy nie potrafili uszanować leśnej ciszy, mieszkania dzikich zwierząt i czystości przyrody.

„Czy Wy dzieci nie wiecie,

że nie krzyczy się w lesie!?

Że nie rzuca się śmieci?!

Co za dzieci! Co za dzieci!”

Na apel Krasnala odpowiedziała Czarownica (Sabina Kręcichwost):

„Nie chcesz, by zniknęły krasnale? Więc, gdy zobaczysz na ziemi papierek... weź go ze sobą... czy to tak wiele?”

 Drugą część stanowiła humorystyczna opowieść o losach Jasia i Małgosi, która dała nam wiele do myślenia. Szczególnie na uwagę zasługuje kreacja Małgosi, w którą wcielił się nasz kolega z czwartej klasy Mateusz Nycz. Był świetny. Jaś – Damian Dittrich też wykazał się aktorskimi  zdolnościami.

Trzecią część prowadził Mateusz Ochman. Pouczał nas, jak należy się zdrowo odżywiać i czego unikać. Ogólnie mówiąc, odżywiajmy się zdrowo!

Ostatnią, kończącą częścią, był pokaz mody ekologicznej. Uczennice klasy czwartej (Iwona Suwała, Kinga Kampczyk, Michalina Mruczek i Paulina Gajda) w strojach z surowców wtórnych podbiły serca publiczności. Owacjom nie było końca. Pomału tradycją w naszej szkole stają się tego typu akcje i spotkania. Po głównej uroczystości na uczestników Dnia Ziemi czekały jeszcze dwie atrakcje: kolorowe i zdrowe kanapeczki przygotowane przez personel szkoły oraz marsz ekologiczny. Po degustacji kanapek i koktajli zebraliśmy się    o 10.30 przed budynkiem szkoły i janowickimi uliczkami ruszyliśmy na podbój przepięknych Janowic.  Podczas „manifestacji ekologicznej” prezentowaliśmy przygotowane wcześniej transparenty, śpiewaliśmy piosenki. Nieśliśmy też hasła „KTO SZANUJE ZIELEŃ, TEN JEST JEJ PRZYJACIELEM”. Trasa była długa, ale warto było ją przemierzyć. Wróciliśmy zmęczeni, ale zachwyceni. Już wiemy co robić, by Janowice były jeszcze piękniejsze.

Nad całością akademii panowały p. Urszula Kal – dyrektor szkoły (zamiłowany przyrodnik) oraz p.Monika Krężelok, która wykazała się m.in. talentem w projektowaniu strojów ekologicznych i „ujarzmianiu” niesfornych uczniów. Kilku cennych uwag „teatralnych” udzieliła p. Jolanta Kuczyńska. Oprawą muzyczną zajęła się p. Dorota Pollak, która wraz z klasami I i II umiliła grą i śpiewem uroczystości. Nawet wyłączony na godzinę prąd nie zdołał popsuć naszych wiosennych nastrojów.

        SZKOLNY DZIENNIKARSKI KLUB KULTURALNY

Anna Małysz

        Zdjęcia zobacz w Galerii


    Konkurs na najciekawsze jajko wielkanocne

 

    Dnia 7 kwietnia w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs na najciekawsze jajko wielkanocne. Każda klasa wykonała plastyczną pisankę. Przygotowania były bardzo pracowite. Na naszych jajkach królowały zajączki, kurczaczki, baranki i inne symbole tych świąt. Klasa VI wzbogaciła spotkanie konkursowe o smakowity deser w postaci ciasta - mazurek wielkanocny w kształcie jajka. W przedświątecznym i miłym nastroju jury wybrało w kategorii klas 1-3 najoryginalniejszą pisankę z klasy trzeciej, a w klasach 4-6 wszyscy byli zwycięzcami, szczególne zaś wyróżnienie otrzymały klasy: czwarta za jajko przestrzenne, a szósta za słodką pisankę.

Uczennice z kl. VI

        Zdjęcia możesz oglądać w Galerii


    Asy z III klasyAsy z III klasy

    28 marca w naszej szkole odbył się konkurs ''Asy z III klasy''. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z czterech szkół naszej Gminy. Wystraszeni, ale z nadziejami na zwycięstwo usiedli trzecioklasiści przy stolikach i od razu ostro zabrali się do pracy. Mieli do rozwiązania 10 zadań, zróżnicowanych pod względem trudności. Walka o miejsca była bardzo wyrównana. Ostatecznie I miejsce zajęła - Justyna Slosarczyk, ze SP w Bestwinie zdobywając 86,5 pkt. na 94,5 pkt., II miejsce zajęła - Julia Fajkis, ze SP w Bestwinie zdobywając 80,5 pkt., III miejsce zajęły - Agnieszka Wojtyła ze SP w Janowicach oraz Gabriela Baranowska i Anetta Pasierbek ze SP w Bestwince zdobywając po 78,5 pkt. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki. Były też nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników konkursu. Konkurs przygotowała pani Irena Olejak. Przebiegał on w miłej i serdecznej atmosferze. Gratulujemy zwycięzcom!

        Zdjęcia zobacz w Galerii


    Pierwszy dzień wiosny - 21 marca - dzień wagarowicza w naszej szkole

 

    Może nie wszystkim z Was dzień „wagarowicza” kojarzy się z pobytem w szkole, ale nasz Samorząd Uczniowski na ten dzień zaplanował „randkę w ciemno” oraz konkurs na najbardziej oryginalną fryzurę w szkole…

Już od rana na korytarzach można było zobaczyć przedziwne fryzury.

Gdy wszyscy obecni w szkole uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, rozpoczęła się „randka w ciemno”. 

Tuż po zakończeniu pierwszego konkursu rozpoczęły się wybory na najładniejszą fryzurę. Kandydaci szybko zostali wyłonieni z uczniów obecnych na sali, a wszyscy otrzymali pyszne smakołyki ze sklepiku.

Tak właśnie spędziliśmy pierwszy dzień wiosny - 21 marca- dzień „wagarowicza” w naszej szkole…

Opracowała: Patrycja Mikoda

        Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii


    Żywa lekcja przyrody z gadamilekcja z gadami

    1 marca 2006 roku w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody. Uczestniczyła w niej „cała szkoła”, nawet przedszkolacy byli obecni. Lekcja ta odbyła się na sali gimnastycznej. Przywieziono do nas różne gatunki zwierząt.

    Były tam przedstawiciele owadów – wielkie pająki i modliszki, gadów – jaszczurki i węże, płazów – gigantyczne żaby i ropuchy. Zwierzęta te po kolei były pokazywane i omawiane. Jednego z węży – węża tęczowego można było nawet dotknąć. Skóra jego wbrew przypuszczeniom była sucha, gładka i miękka w dotyku. Towarzyszyły nam bardzo różnorodne, czasem nawet przeciwne odczucia: wstręt i zachwyt, bojaźń i podziw. Zdarzało się, że uczucia te wyrażane były zbyt głośno i nauczyciele musieli nas uciszać.

    Myślę, że prowadzący doskonale wywiązali się ze swego zadania . Przekazali nam wiele wiadomości w bardzo ciekawy i oryginalny sposób. Pokazali nam zwierzęta, które znamy jedynie z telewizji i książek. Chciałabym, aby takich lekcji było jak najwięcej i to nie tylko z przyrody. Łatwiej jest się uczyć, gdy nie tylko siedzi się w ławce, ale można bezpośrednio przeżywać lekcję.          

Opracowała Michalina Mruczek kl. IV

        Zdjęcia zobacz w Galerii


    Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej

konkurs piosenki angielskiej

 

Dnia 28 lutego 2006r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Każda z klas przedstawiła swoją piosenkę. Klasa I zaśpiewała "The train", klasa II "Classroom rap" i "Old Mcdonald", klasa III zaśpiewała "Hickory, disckory, dock". Klasa IV zaprezentowała piosenkę "Uh, la, la, la", klasa V "Last Christmas", klasa VI "What's in it for me" i "San Francisko".

W kategorii klas młodszych wygrała klasa III, klasa II zdobyła miejsce II, a klasa I - III miejsce. W kategorii klas starszych zwyciężyły klasy IV i VI natomiast klasa V uzyskała II miejsce.

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


    Lekcja przyrody w terenie -„ Śladami i tropami zwierząt ”. sladami i tropami zwierzat

    W dniu 23. 02. 2006 roku uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z opiekunami: U.Kal, M.Krężelok, B.Nycz, J. Pustelnik oraz z łowczym M.Handzlikiem wyszli na zajęcia terenowe do pobliskiego lasu w Janowicach.

Celem ogólnym w/w zajęć było utrwalenie i pogłębienie znanego już materiału, sprawdzenie i ocena wiadomości jak i zapoznanie się ze zjawiskami, z którymi uczeń dotychczas się nie spotkał. Szczegółowym celem było: ukazanie lasu jako całości, jako ekosystemu funkcjonującego w różnych warunkach klimatycznych, wykazanie różnorodności pokarmowych zwierząt, rozpoznawanie śladów i tropów zwierząt, a także orientacja w terenie – wyznaczanie kierunków głównych i pośrednich.

    Trasa zajęć była bezpieczna, a zarazem malownicza, las w aurze zimowej nie tylko wycisza, równocześnie dostarcza wielu przeżyć natury estetycznej. Prawie cały czas w lesie podążaliśmy rzędem, aby nie płoszyć zwierzyny staraliśmy się zachować całkowitą ciszę, niestety z zachowaniem jej, co niektórzy mieli kłopoty. Często zatrzymywaliśmy się w celu bezpośredniej obserwacji, analizy pozostawionych przez zwierzęta śladów i tropów jak np.: szczura, zająca , sarny, wiewiórki, bażanta. Wielką niespodziankę sprawił nam Pan łowczy prowadząc nas wprost do zagrody z parą dzików oraz ze stadem bażantów.

Jak przystało na prawdziwych przyrodników nie zapomnieliśmy o przyniesieniu karmy dla zwierząt, którą zostawiliśmy w paśniku. Nie opodal, na polance podsumowaliśmy dzisiejszą „lekcję przyrody”, a czwartoklasiści popisywali się swoją orientacją w terenie – oczywiście za pomocą kompasów. Potem zbieraliśmy chrust na ognisko, nad którym piekliśmy smakowite kiełbaski popijając gorącą herbatą. Fundatorem posiłku było Koło Łowieckie „Bażant”, za który serdecznie dziękujemy.

Do szkoły wracaliśmy zadowoleni, choć może odrobinę zmęczeni. Pobyt w lesie dostarczył nam wielu emocji i wrażeń, a zarazem był niezastąpionym środkiem dydaktycznym.   

 

        Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii


  bal karnawalowy  Karnawałowy bal przebierańców

 

    "W karnawale w karnawale

przystrojone wszystkie sale.

Dookoła przebierańcy,

każdy skacze, każdy tańczy".

    Tak też było w naszej szkole. W pięknie przystrojonej w kolorowe baloniki, serpentynki sali, przy dźwiękach muzyki bawiliśmy się bardzo wesoło. Były konkursy, nagrody. Było superowo!!

 

Zdjęcia zobacz w Galerii


    "Królowa Śniegu" - widowisko artystyczne

Trudno wyobrazić sobie świat bez baśni Andersena, to dzięki nim dzieci poznają świat wartości krolowa sniegu

i uczą się dobra. "Królowa Śniegu" to przedstawienie pełne magii i tajemnic, które działając

na wyobraźnię, przekonująco opowiada o sile ludzkiej miłości i prawdziwej przyjaźni.

W dniach 28 i 29 stycznia 2006 roku wspaniali artyści naszej szkoły przedstawili mieszkańcom

Janowic to właśnie widowisko. Zaproszeni goście dopisali, a na ich twarzach gościł zachwyt

i uśmiech. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Imprezę reżyserowała mgr Jolanta Kuczyńska, oprawę muzyczną przygotowała mgr Dorota Pollak, a przepiękną oprawę plastyczną wykonały mgr Urszula Kal i mgr Ilona Wójtowicz. Choreografie taneczną przygotowała z dziećmi mgr Elżbieta Żmij, a zaproszenia i program, który każdy gość dostał opracowała mgr Danuta Uniwersał.

    Część dochodu z imprezy została przeznaczona na pomoc ofiarom katastrofy na Śląsku, która wydarzyła się w dniu przedstawienia.

  Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii


 Zawody sportowe

12  stycznia 2006r nasz szkoła brała udział w gminnych zawodach w mini piłkę koszykową. Zawody odbywały się w Szkole Podstawowej w Bestwinie, naszą szkołę reprezentowali zarówno chłopcy jak i dziewczyny z klasy piątej i szóstej. Niestety nie udało nam się zakwalifikować do następnego etapu, czyli zawodów powiatowych. Dziewczyny zajęły III, a chłopcy IV miejsce.

 


Bożonarodzeniowe Wigilie

wigiliaW dniu 22 grudnia 2005 roku w naszej szkole odbyły się wigilie szkolne oraz wspólne kolędowanie wraz z krótkim przedstawieniem. Każda klasa nakryła stół. Wychowawcy już wcześniej przydzielili uczniów do poszczególnych zadań. Jedni przynieśli owoce, ciasta i ciasteczka, a niektórzy nawet wigilijne potrawy. Na początku pomodliliśmy się oraz podzieliliśmy się opłatkiem później zajęliśmy miejsca i jedliśmy nasze „wigilijne kolacje”. Potem klasy starsze oraz przedszkolaki zebrały się na sali gimnastycznej. Wspólne kolędowanie rozpoczęliśmy przedstawieniem, w którym występowały klasy IV – VI. Scenka przedstawiała przybycie pastuszków do Świętej Rodziny, później były wiersze. Całość przeplatał śpiew kolęd, które przygotował nasz szkolny chór pod kierunkiem p. Doroty Pollak. Były to między innymi: „Gwiazdeczka”, „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Do szopy”, „Bóg się rodzi”, 

„A wczora z wieczora”, „Wśród nocnej ciszy”.

Nauczyciele zaśpiewali „Lulajże, Jezuniu” i „Mizerna cicha”

Wspaniale i świątecznie spędziliśmy ten ostatni dzień przed świętami.   

 

Zobacz zdjęcia w Galerii


pracownia komputerowaMamy wspaniałą pracownię komputerową!!!   

    Grudzień 2005 rok - szkoła otrzymała nowoczesną, multimedialną pracownię komputerową współfinansowaną z Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymaliśmy 10 komputerów, drukarkę laserową, wideoprojektor, skaner oraz laptop.

Teraz mając taką pracownię i stały dostęp do Internetu czujemy się jak prawdziwi Europejczycy.


Andrzejkowa zabawa 2005

W ANDRZEJKI każdy z nas pragnie zarówno dla zabawy jak i własnej ciekawości uchylić rąbka zasłonyAndrzejkowe wróżby spowijającej naszą przyszłość. W naszej szkole, jak co roku, odbył się ten tajemniczy i zarazem zabawny dzień. Samorząd Uczniowski starannie zaplanował i przeprowadził wszystkie zabawy dla klas młodszych i wróżby dla klas starszych. Zabawa andrzejkowa dla przedszkolaków i uczniów klas 1–3 przebiegała pod znakiem balu przebierańców. Na parkiecie królowały księżniczki, wróżki, cyganki oraz dzielni rycerze, duchy i pajace. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb i zabaw prowadzonych przez wodzirejski z klasy 6.

Natomiast klasy IV-VI doskonale bawiły się tańcząc i poznając swoją przyszłość w trakcie wróżb prowadzonych przez uczennice klasy V.

         Cała impreza zakończyła się mile i bezpiecznie. Tegorocznym Andrzejkom można śmiało nadać miano „Andrzejek Stulecia”!

Opracowała: Patrycja Mikoda

 

Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii


Warsztaty teatralne

warsztaty teatralneW dniu 12 listopada 2005 już po raz drugi odwiedziła naszą szkołę aktorka pani Ewa Bryk – Nowakowska.  Została ona zaproszona przez p. Jolantę Kuczyńską, opiekunkę „Szkolnego Kółka Teatralnego”.  

Gość przedstawił najpierw uczniom rodzaje lalek teatralnych, następnie ich sposób poruszania oraz przykładowe role, w jakie mogą się wcielać. Lalki, które przywiozła prowadząca warsztaty pani, zostały przez nią wypożyczone z teatru lalek, niektóre z nich miały nawet powyżej stu lat. Były stare, ale piękne i posiadały „duszę”. Uczniowie zobaczyli kukiełki, marionetki, pacynki. Pani Ewa Bryk–Nowakowska zademonstrowała także uczniom sposoby budowania sceny i rekwizyty, które mogłyby być do tego potrzebne. Uczniowie bawili się wyśmienicie, zwłaszcza gdy do gry scenicznej zostali wciągnięci ich koledzy i koleżanki, którzy stawali się żywą dekoracją lub udzielali głosu lalkom. Najtrudniejszym okazało się opanowanie sposobu poruszania lalkami. Jest to bardzo ciężka praca i wymaga ogromnej koncentracji oraz dużego wysiłku fizycznego.

Finałem było wcielenie się uczniów w role ciekawskich sąsiadów, których odwiedza (E. Bryk-Nowakowska) kobieta z miasta. Zabawa osiągnęła apogeum, gdy uczniowie otrzymali do przebrania peruki, sukienki, okulary, chusty i inne elementy stroju. Nawet nie spostrzeżono, kiedy minęły dwie godziny i trzeba było wrócić na lekcje, bo w kolejce czekali już młodsi uczniowie z klas I – III, gdyż warsztaty teatralne prowadzone były w dwóch grupach wiekowych.

 

Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii


Już jestem uczniem

Od lat tradycją w naszej szkole jest uroczyste przyjęcie do społeczności szkolnej najmłodszych dzieci, a więcpasowanie na ucznia pierwszoklasistów. Impreza w tym roku odbyła się 13 października 2005, a do jej organizacji jak zawsze włączyli się rodzice oraz uczniowie klas starszych. Oprócz programu artystycznego przygotowanego przez pierwszaków oraz starszych kolegów, pasowania wielkim ołówkiem przez Panią dyrektor, dzieci czekało jeszcze wiele atrakcji. Należało do nich otrzymanie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych, książeczek SKO z wkładem fundowanym przez Bank Spółdzielczy (w tym roku 10 zł dla dziecka) oraz wielką „tutą” pełną łakoci. Po skończonej części oficjalnej pierwszaki wraz z rodzicami, Panią dyrektor i wychowawczynią zasiedli do słodkiego poczęstunku. To naprawdę był dzień pełen wrażeń nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców.

 

    Zobacz zdjęcia w Galerii


Pokaz strażacki

W dniu 1 października 2005 została przeprowadzona próbna ewakuacja dzieci i młodzieży oraz pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janowicach, na okoliczność zagrożenia bezpieczeństwa.
Ewakuację poprzedzono przypomnieniem nauczycielom i pracownikom planu ewakuacji i zasad postępowania na wypadek pożaru i innych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób.
Alarm ogłoszono o godzinie 10.00. Dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli opuściły budynek szkoły, zabierając z sal lekcyjnych plecaki i przybory szkolne, udając  się wyznaczonymi trasami ewakuacyjnymi do trzech otwartych drzwi. O godzinie 10.05 wszystkie osoby przebywające w budynku szkoły znalazły się poza nią.

Na boisku szkolnym odbył się jeszcze pokaz sprzętu gaśniczego.

Dyrektor
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
mgr Urszula Kal

        Zdjęcia są w Galerii


Wybory MIS i MISTERA w szkole

miss i misterWe wrześniu odbyły się w naszej szkole wybory Miss i Mistera Szkoły. Zostały one przeprowadzone z podziałem na grupy wiekowe: w klasach I-III i IV-VI. Z każdej klasy wystąpili reprezentanci spośród których jury dokonało wyboru najpiękniejszych pod każdym względem uczniów. Klasy młodsze reprezentowali: Aleksandra Stolarzewicz, Patryk Wróbel, Mirella Kubik, Dawid Włoch, Natalia Jakubiec, Karolina Haręża, Dominik Kozieł i Robert Kowalczyk. Z kas starszych wystąpili: Paulina Gajda, Iwona Suwała, Wojtek Chromik, Mateusz Nycz, Patrycja Rąba, Ania Małysz, Tadeusz Szczepaniak, Paweł Grygierzec, Ania Pustelnik, Mateusz Żaczek, Justyna Pucka. Kandydaci zaprezentowali się w strojach codziennych, wieczorowych i dyskotekowych. Musieli też udzielać odpowiedzi na postawione im pytania. Wybór był bardzo trudny, gdyż wszyscy byli dobrze i ciekawie przygotowani. Zwycięzcami klas I-III zostali: Aleksandra Stolarzewicz i Dominik Kozieł. Z klas starszych zwyciężyli: Patrycja Mikoda i Mateusz Żaczek.

Opracowała: Patrycja Rąba

    Zobacz nas na zdjęciach w Galerii


Żywa lekcja historii - "Od ziarenka do bochenka"w muzeum

Dnia 15 września 2005 roku uczniowie klas młodszych byli w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie na żywej lekcji historii "Od ziarenka do bochenka". Dzieci uczestniczyły w cyklu wyrobu i wypieku chleba. Zainteresowanie było duże, każdy mógł własnoręcznie zmielić mąkę na żarnach, wymieszać ciasto i skosztować gotowego wypieku. Wszyscy byli zachwyceni, takie przeżycie zostaje w pamięci. Uczniowie obejrzeli też wystawę robótek ręcznych, a wszystko to pod kierunkiem pani Walerii Owczarz. Jej opowieści sprawiły, że czuliśmy się jak w tamtych czasach. Bardzo serdecznie dziękujemy.

        Zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii