AKTUALNOŚCI             powrót


Na wakacje ruszać czas

Za dni kilka –o tej porze
będę witać polskie morze.
Bo najbardziej mi się marzy
żeby bawić się na plaży.

A ja chciałbym dotknąć chmury
i dlatego jadę w góry.
Razem z mamą, razem z tatą
w górach lubię spędzać lato.


Podziękowanie, czyli Sześciu(Siedmiu) Wspaniałych:)
Bardzo dziękuję Uczniom z koła teatralnego, którzy przyszli pomóc w pakowaniu pracowni polonistycznej z powodu przeniesienia jej na piętro. To była bardzo ciężka praca. Prawie 20 lat w jednym miejscu, mnóstwo książek, pomocy i rekwizytów…
Drodzy Uczniowie, zawsze można na Was liczyć. Podziękowałam osobiście, ale chciałam też oficjalnie:
Jakubie, Igo, Olu, Julio, Saro, Aniu :) - DZIĘKUJĘ, bez Was trwałoby to bardzo długo.
PS Dziękuję też za kartony p. Niemczykom- rodzicom Ani i Oli i za pomoc absolwentowi Wojciechowi.

/Jolanta Kuczyńska/


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Punktualnie o 8.00 uczniowie, ich rodzice, nauczyciele wraz z pracownikami szkoły spotkali się na uroczystej Mszy Świętej kończącej ten rok szkolny. Ksiądz Proboszcz powitał wszystkich obecnych, w tym poczet sztandarowy. Pani katechetka, Barbara Nycz, zadbała o to, by Msza miała szczególnie uroczysty charakter.
Po Mszy wszyscy udali się za pocztem sztandarowym do szkoły, gdzie miała mieć miejsce uroczysta akademia.
Po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i powitaniu Wszystkich przez p. Dyrektor, nastąpiło wręczenie świadectw z wyróżnieniem. Wychowawcy mieli przyjemność wręczać świadectwa, p. Dyrektor Listy Gratulacyjne Rodzicom, a p. M. Portasińska – Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców- nagrody książkowe. Można było dostrzec dumę w oczach Rodziców, Nauczycieli i radość na twarzach Uczniów.
Został również wręczony list gratulacyjny Witoldowi Chromikowi, który uzyskał tytuł finalisty w Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego. To już drugi tytuł. Podziękowanie z kuratorium za przygotowanie ucznia otrzymała także z rąk p. Dyrektor polonistka Jolanta Kuczyńska.

Następnie zostały wręczone „Podziękowania” oraz nagrody za wiedzę w konkursie pożarniczym.
Program artystyczny zaprezentowali piątoklasiści, którzy wspaniale odegrali swoje role, wykazali się dużym talentem i poczuciem humoru. Uczniów przygotowała p. J. Kuczyńska
Na koniec p. Dyrektor jeszcze raz podziękowała Wszystkim za pracę i obecność, przypomniała o bezpieczeństwie podczas wakacji.
Wakacje czas zacząć!

/Tekst: Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>

                Ekspresem przez rok szkolny >>>prezentacja


Konkurs wiedzy o życiu i działalności św. Jana Pawła II
20. czerwca odbył się finał szkolnego konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas IV - VII, którzy zdobyli najlepsze wyniki w eliminacjach. Finaliści odpowiadali na pytania związane z życiem i działalnością Papieża Polaka. W konkursowych zmaganiach pomagał im doping kolegów i koleżanek z klasy. Każda bowiem z klas przygotowała transparenty dla swojej drużyny i zawołania zachęcające do rywalizacji i walki o zwycięstwo (to tak a propos Mundialu podczas którego uczymy się zasad fair play).
I miejsce - Iga Portasińska, Piotr Kubik, kl. IV
II miejsce - Natalia Bubak, Patryk Kubik, kl. VII
III miejsce - Julia Wójcik, Alicja Stanclik, kl. V
IV miejsce - Anna Sawkiewicz, Aleksandra Niemczyk, kl. VI
Idze i Piotrowi gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim finalistom gratulujemy wiedzy.
Składamy serdeczne podziękowania księdzu Proboszczowi za ufundowanie nagród dla wszystkich biorących udział w konkursie.

/p.Barbara Nycz/

Zdjęcia>>>


Podsumowanie roku szkolnego 2017/2018
Tradycją naszej szkoły stał się uroczysty apel w przeddzień zakończenia roku szkolnego, który w tym roku odbył się 21 czerwca. Wraz z zaproszonymi Gośćmi zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Okazją do spotkania w tak licznym gronie była chęć podziękowania wszystkim tym, którzy w mijającym roku szkolnym wspierali i pomagali naszej placówce. W imieniu całej społeczności szkolnej podziękowania, wraz z piękną czerwoną różą „Przyjaciołom szkoły” oraz „Wspaniałym Rodzicom”, wręczyła Pani Dyrektor.

Wśród zaproszonych gości była również przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Gębczyńska na ręce, której Pani dyrektor złożyła podziękowania za wspaniałą i owocną współpracę oraz za trud, włożony przez rodziców.
Ostatnie dni roku szkolnego to również świetna okazja do podsumowania pracy. Wszystkie sukcesy oraz wspomnienia z najciekawszych wydarzeń mogliśmy sobie przypomnieć dzięki prezentacji wykonanej przez panią Ilonę Wójtowicz, a przedstawionej przez uczniów Julię Zolich i Bartosza Michulec.


Uczniowie naszej szkoły brali liczny udział w konkursach szkolnych, gminnych, rejonowych, ogólnopolskich, niejednokrotnie uzyskując bardzo wysokie wyniki. Na dzisiejszym apelu nauczyciele rozdali dyplomy tym właśnie laureatom. Nagrodzono również uczniów za pracę w Samorządzie Uczniowskim, w Spółdzielni Uczniowskiej oraz za systematyczne oszczędzanie. Oficjalna część spotkania była przeplatana występem przedszkola, koła teatralnego i koła tanecznego.

Zdjęcia>>>


Teatralne podsumowania
Moi drodzy Aktorzy, dziękuję Wam za rok ciężkiej pracy, kreatywność, cierpliwość i wyrozumiałość.
Dziękuję za przepiękne kwiaty na zakończenie i za to, że jesteście, że mam z kim tworzyć spektakle, widowiska, etiudy. Dziękuję, że zawsze mogę na Was liczyć.
Opiekun zespołu Jolanta Kuczyńska


Pokazy kulinarne „Tradycyjnie i nowocześnie na co dzień”
W dniu 18.06. bieżącego roku zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach pokazy kulinarne „Tradycyjnie i nowocześnie na co dzień” . Była to pierwsza tego typu impreza i pierwsze z dwóch zadań: „Domowe przekąski bez konserwantów i półproduktów – pasty kanapkowe”.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Janowicach oraz zaproszeni goście.
Zadanie służyło propagowaniu zdrowego stylu odżywiania na bazie tradycyjnych, świeżych i nieprzetworzonych składnikach spożywczych, eliminowaniu z codziennej diety półproduktów, nadmiernej ilości cukrów oraz tłuszczów. Uczestnicy zapoznali się poprzez pokaz z tradycyjnym wyrobem twarogu, masła oraz majonezu. Poprzez prezentację multimedialną „Zioła janowickich łąk i lasów oraz ogródków przydomowych” przyswoili wiele rodzimych ziół mających działania zdrowotne
i przyprawowe w tradycyjnej kuchni. Mieli także możliwość bezpośrednio smakować zgromadzone na wystawie zioła i uwalniać ich aromaty. Jednak głównym założeniem zadania był aktywny udział pięciu grup uczestników w działaniach takich jak: wykonanie hamburgerów „domowym sposobem” oraz past kanapkowych na bazie sera białego, ryby, warzyw, jaj i ziół.
Atmosfera podczas pracy była wspaniała. Młodzież i goście spisali się na medal.
Efekt końcowy zadania pod względem estetycznym jak i smakowym zachęcał do degustacji.
Jutro drugie zadanie „Napoje orzeźwiające na bazie mleka, owoców i ziół”.

/p. Urszula Kal/

Zdjęcia cz.1>>>        Zdjęcia cz.2>>>


Laureaci literackiego konkursu zorganizowanego przez TMZB pod honorowym patronatem Wójta Gminy Bestwina w ramach Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości:
W kategorii klas 4-6 zdobyliśmy wszystkie nagrody
I kategoria wiekowa: I miejsce – Sara Kondratowicz (Janowice); II miejsce – Bartosz Michulec (Janowice); III miejsce – Aleksandra Niemczyk (Janowice); I wyróżnienie – Anna Niemczyk (Janowice); II wyróżnienie – Dawid Lukowiec (Janowice).
Jurorzy konkursu poetyckiego to: nauczyciele języka polskiego w ZSTiL w Czechowicach – Dziedzicach Aleksandra Kaplita, Jolanta Uchyła i Anita Plucińska – Kukucz.

  

Zdjęcia>>>


Beskidzki Festiwal Dobrej Energii
15 czerwca piątoklasiści z opiekunem J. Kuczyńską wzięli udział w Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii i odebrali nagrodę za wyróżniony film w konkursie „Powietrze nie zna granic”, organizowanym przez Euroregion Beskidy. Otrzymaliśmy dla szkoły małą stację meteorologiczną do pomiaru m.in. temperatury i ciśnienia powietrza.
Piątoklasiści byli zachwyceni różnorodnością przygotowanych stacji i atrakcji.
Już planujemy, co zrobimy w klasie szóstej, by także się tam pojawić.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Fundacja Zaczytani.org składa serdeczne podziękowania dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego za ciągłą i bezinteresowną pomoc, serce, życzliwość i wsparcie organizowanej przez nas Wielkiej Zbiórki Książek 2018 na rzecz małych i dużych Pacjentów >>>zobacz>>>


Ostatni w tym roku szkolnym wyjazd do kina za nami!
12 czerwca wyruszyliśmy pod opieką pani Teresy, pani Eweliny Moczek oraz pani Agnieszki Czerwińskiej sporą grupką na autobus, by wesoło i atrakcyjnie spędzić popołudnie w miłym towarzystwie. Tym razem było nam bardzo wesoło, bo wybraliśmy się na szaloną komedię „Wyszczekani”. Max, pracujący dla policji rottweiler, samotnik w typie macho, zostaje wysłany na prestiżową wystawę psów, by zbadać tajemniczą sprawę związaną z nielegalnym handlem zwierzętami. Niestety, zostaje tam wysłany wraz ze swym partnerem – człowiekiem, co rodzi mnóstwo zaskakujących i zabawnych sytuacji. Film wszystkim bardzo się podobał i wprawił w dobry humor. Potem jak zwykle małe „co nie co”, chociaż niektórzy wcale nie takie małe:) i powrót do domu. I tak zakończyliśmy nasze wyjazdy w roku szkolnym 2017/18! Udanych wakacji!
Organizator wyjazdu Agnieszka Czerwińska

Zdjęcia>>>


XIII Janowicki Rajd Rowerowy
8 czerwca miał miejsce trzynasty (jak się okazało szczęśliwy:) rajd rowerowy, którego organizatorami byli: Dyrektor ZSP w Janowicach p. U. Kal oraz Rada Rodziców. Zapisało się na niego 369 osób. Z zaproszonych gości przybyli: Wójt Gminy Bestwina p. A. Beniowski, Radny Powiatu: p. Jan Stanclik, Radni Gminy Bestwina: p. S. Nycz, p. J. Borutka, Prezes Stowarzyszenia KGW w Janowicach p. K. Norymberczyk, Prezes OSP w Janowicach p. Z. Łukoś, kierownik Referatu Sportu i Rekreacji p. Ł. Wojsław.
Peleton rodzinny, w tym roku magiczny, bo trzynasty, jak każdego roku wyruszył o godzinie 14.00 z Terenów Rekreacyjnych w Janowicach. Rowerzystów „wypuszczał” na „STARCIE” i witał na „MECIE” p. Wójt – Artur Beniowski, któremu mimo licznych obowiązków udało się przybyć.

Trasa tegorocznego rajdu wynosiła 17,3 km i biegła ulicami: Janowicką, Targanicką, Pszczelarską, Prusa, Szkolną, Leszczynową, Ofiar Wojny, Bialską, Bestwińską, Podleską, Brzozową, Górską, Jowisza, Zagrody, Taterniczą, Czernichowską, Jastrzębią, Społeczną, Pielgrzymów, Łanową, Janowicką.
Po zakończeniu rajdu przyznane zostały regulaminowe nagrody i dyplomy dla: najliczniejszej startującej rodziny XIII Janowickiego Rajdu Rowerowego, najstarszego uczestnika, najmłodszego jadącego samodzielnie, najmłodszego jadącego w koszyku i najliczniejszej reprezentacji szkolnej. Tę ostatnią przyznano uczniom z Bestwinki, którzy przybyli pod opieką p. Małgorzaty Węgrzyn-Kędzior. Następnie rozlosowano fanty, w tym zaproszenia do restauracji, na sesje zdjęciowe oraz m.in. piłki, skakanki i okulary do pływania.

 
Po części sportowej nastąpiła część artystyczna, w której swoje talenty zaprezentowali przedszkolacy oraz szkolni wokaliści i tancerze. Po reakcjach publiczności, która biła brawo, widać było, że występy się podobały, a wiemy, że Janowice słyną z niezwykle utalentowanych dzieci i młodzieży.


Po zakończeniu tej części Dyrektor ZSP- p. Urszula Kal podziękowała wszystkim za pracę, a uczestnikom (wśród których są także stali goście z Berlina) za obecność. Zaraz po tym pani Magdalena Gębczyńska-Przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Janowicach na ręce p. Dyrektor przekazała tort z napisem „XIII Janowicki Rajd Rowerowy”, który następnie został rozkrojony i zjedzony. Szczęściarze twierdzili, że pyszny:.

Trzecią, ostatnią już częścią sobotniej imprezy sportowo-artystyczno-zabawowej był Piknik Rodzinny, przygotowany i poprowadzony przez Radę Rodziców.
W czasie całej sobotniej imprezy można było zjeść pyszną grochówkę, prażone, kiełbasę z grilla, karczek, frytki, hod-dogi, chleb ze smalcem, przeróżne domowe wypieki, w tym: serniki, ciasta z owocami, tzw.raffaello, pierniki, babeczki, szarlotki i inne specjały oraz niesamowite gofry. Było w czym wybierać. A wszystko przygotowali rodzice, przyjaciele szkoły.
Na specjalne miejsce w tym artykule i podziękowania zasługują także uczniowie, którzy pomagali w przygotowaniach rajdu i pikniku, obsłudze i niedzielnym sprzątaniu. A rodzice tychże dzieci na słowa uznania w dziedzinie wychowania.
Podsumowując sobotni dzień i sobotnią noc- było wspaniale! Nawet kapryśna pogoda dopisała.

/Jolanta Kuczyńska/
Zdjęcia>>>

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO TEGO, BY IMPREZA SIĘ ODBYŁA

GORĄCE - IMIENNE PODZIĘKOWANIA w zakładce >>>PRZYJACIEL SZKOŁY>>>


1 czerwca- Dzień Dziecka w naszej szkole
Dzień Dziecka od wielu lat obchodzony jest w naszej szkole jako Dzień Patrona, Profilaktyki i Sportu. Tak było też tym razem. Uczniowie, którzy przybyli do szkoły, klas 4-7, rozwiązywali testy dotyczące profilaktyki, które opracowała p. Małgorzata Węgrzyn-Kędzior , następnie układali trimino, w którym należało wykazać się wiedzą na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej- za tę część była odpowiedzialna Jolanta Kuczyńska. W tym samym czasie uczniowie klas młodszych mieli podobne zajęcia ze swoimi nauczycielami. Ostatnią atrakcją były zajęcia sportowe, przygotowane przez p. Monikę Krężelok. Uczniowie klas 1-7 wzięli udział w wyścigach rzędów, w których wykazali się znajomością zasad gry fair play, empatią i umiejętnościami sportowymi. Po zakończeniu wyścigów, część rozegrała mecz piłki nożnej, pozostali pod opieką nauczycieli miło spędzili czas na rozmowach, grach w piłkę siatkową lub bawiąc się na placu zabaw. Zajęcia trwały do 12.30, potem zgodnie z planem uczniowie czas spędzili na zajęciach w ramach świetlicy.
Jak co roku Rada Rodziców ufundowała bohaterom dnia- Dzieciom- soczki i ciastka, a Spółdzielnia Uczniowska słodkie nagrody za udział w zabawie.


Cieszymy się, że mimo dnia wolnego od zajęć dydaktycznych, przyszło tak dużo dzieci, aby ten szczególny dzień, jakim jest Dzień Dziecka, spędzić w szkole razem z kolegami i nauczycielami.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia - Dzień Patrona>>>            Dzień Dziecka - zawody sportowe>>>


Projekty

4 czerwca otrzymaliśmy miłą niespodziankę od uczniów z Grecji, z którymi korespondują nasi uczniowie. Piękne, ręcznie wykonane plakaty przedstawiające znanych greków jak i zabytki z regionu Chianti, jak i całego kraju! Dziękujemy

 /p. Aleksandra Mąkosa/


Wymiana listów
Uczniowie klas 4 oraz 5 i 6 w ramach eTwinningu oraz zajęć z języka angielskiego prowadzą wymianę korespondencji z uczniami z Grecji i Albanii. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi na nasze listy oraz liczymy na długoletnią współpracę pomiędzy naszymi szkołami :)

 /p. Aleksandra Mąkosa/


Realizacja projektu „Polskość” – język polski
Chcąc urozmaicić zajęcia języka polskiego, wystarczy wyjść ze szkolnej ławy. Tak też się dzieje u nas. Siódmoklasiści zaprezentowali swoje projekty pt. „Polskość” w Bibliotece Publicznej, gdzie dzięki życzliwości p. Alicji Englert mogliśmy skorzystać z komputerów, projektora i ekranu. Prezentujący projekt-prezentacje uczniowie wykazali się dużą wiedzą, swobodą wypowiedzi i świetnym przygotowaniem. Byłam dumna z moich podopiecznych, że tak poważnie i rzetelnie podeszli do długoterminowego zadania, jakim były projekty. Podobnego zdania była p. A. Englert, która przysłuchiwała się wystąpieniom uczniów. Uczniowie uzyskali oceny za treść, za poprawność zapisu, za prezentację wiadomości.
Oto siódmoklasiści zdobyli kolejne doświadczenie.

/p.Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Książki dla szpitalnych bibliotek!- Wolontariat
Także w tym roku społeczność szkolna czynnie wzięła udział w zbiórce książek dla szpitalnych bibliotek. Przekazaliśmy pudła z książkami zarówno dla małych jak i starszych pacjentów szpitali. Dziękujemy p. Krężelok za przewóz zebranych książek do WOM w Bielsku-Białej.

/Jolanta Kuczyńska - opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu/


IV Janowicki Konkurs Pieśni Gospel
Muzyka gospel powstała w XIX wieku pośród czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Dla strudzonych pracą niewolników muzyka była chwilą ucieczki od trudności. Robotnicy żalili się w niej na swój ciężki los, prosili o siłę i wsparcie ciężkich czasach. Nazwa muzyki gospel pochodziła od słów GOD i SPEL, co w połączeniu ma oznaczać głoszenie Ewangelii. Była ona zatem świadectwem zaufania i wiary w pomoc i opiekę Boga.
A dzisiaj? Czym jest dziś muzyka gospel? Obecnie całkowicie zmienił się jej kontekst. Nie mamy już do czynienia z niewolnictwem, a każdy człowiek, niezależnie od rasy, jest wolną istotą ludzką. Nadal jednak świat nie jest idealny i na co dzień każdy boryka się w życiu z wieloma przeciwnościami. Wykonywanie muzyki gospel, podobnie jak modlitwa, może zatem służyć ludziom jako środek wyrażania wdzięczności za posiadane dobra, może mieć charakter uwielbienia, a także stanowić wołanie o opatrzność boską i pomoc. Jej nadrzędnym celem pozostaje niezmiennie głoszenie Słowa Bożego.
Muzykę gospel od innych nurtów muzyki chrześcijańskiej różni przede wszystkim jej pozytywny i radosny wymiar. To muzyka bardzo żywa i dynamiczna. Nierzadko towarzyszy jej taniec, klaskanie w dłonie i mnóstwo dobrych emocji. Rozmodleni chórzyści śpiewają z uśmiechem na ustach, wielbiąc dobrego Boga.

29 maja 2018r. w kościele parafialnym Św. Józefa Robotnika w Janowicach odbył się IV Janowicki Konkurs Piosenki Gospel „Praise the Lord” pod patronatem Dziekana Dekanatu Wilamowickiego – Księdza Prałata Stanisława Morawy oraz Wójta Gminy Bestwina Pana Artura Beniowskiego.
W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół. Występowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VII oraz gimnazjum. W każdej kategorii mogliśmy usłyszeć występy solowe, zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych, a także chóry. W sumie gościliśmy 236 uczestników.
Soliści:
• Barbara Postka, SP Bestwinka
• Mateusz Pollak, Czechowice - Dziedzice
• Wiktoria Polak, Gimnazjum w Bestwinie
• Martyna Szczotka, Gimnazjum w Bestwinie
• Kamila Klasa, ZSP Janowice
• Anna Sawkiewicz, ZSP Janowice
Zespoły:
• Nutki, SP Bestwinka
• De-molki, SP Czechowice -Dziedzice
• Wiolinki, ZSP Janowice
• Crescendo, ZSP Janowice
• Trio: Antonina Foksińska, Julia Placuch, Aniela Gwóźdź, SP Bestwina
• Angels, SP Bestwinka
Chóry:
• Divertimento, SP Kaniów
• Cantata, SP Bestwina
• Andante, Gimnazjum Bestwina
• Presto, Gimnazjum Bestwinka
Nad poprawnością i rzetelnością konkursu czuwało jury, które oceniło zaprezentowane wykonania:
Pani Beata Zacharko – pianistka. Całą swoją edukację muzyczną związała z Krakowem, począwszy od muzycznej szkoły podstawowej, aż po studia na Akademii Muzycznej na wydziale Wychowanie Muzyczne. Dyplom Akademii uzyskała z wyróżnieniem, co dało jej możliwość objęcia funkcji akompaniatora na tejże uczelni. Stanowisko to piastowała przez kolejne 18 lat.
Pan Piotr Mirecki – śpiew i gitara w Zespole „Dzień Dobry”. Czerpie inspiracje z różnych kultur i stylów muzycznych. Oprócz autorskich kompozycji gra utwory muzyki poetyckiej i filmowej. Laureat licznych nagród i wyróżnień; min. I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, laureat Bursztynowego serca Szczerozłotego podczas Grechuta Festiwal.
Pan Stanclik Daniel-muzyk, instrumentalista, ukończył szkołę muzyczną w Bielsku-Białej w klasie fortepianu oraz studia z zakresu Edukacji Artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Uniwersytecie Śląskim. Od kilkunastu lat pracuje jako organista w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie, prowadzi trzy zespoły wokalne: schole dziecięcą, scholę młodzieżową i chór parafialny.

Oto werdykt jury:
• Szkoły podstawowe - klasy I-III: zespoły:
I miejsce - zespół Nutki, SP w Bestwince
II miejsce – zespół De-Mollki, SP nr 1 w Czechowicach - Dziedzicach
• Szkoły podstawowe klasy IV-VI: zespoły
I miejsce – Trio, SP w Bestwinie
II miejsce - Wiolinki z ZSP w Janowicach
III miejsce - Crescendo z ZSP w Janowicach
• Szkoły podstawowe - klasy IV-VI: chóry
I miejsce – Divertimento, SP w Kaniowie
• Gimnazja - soliści:
I miejsce – Mateusz Pollak, Czechowice – Dziedzice
II miejsce – Martyna Szczotka, Bestwina
• Gimnazja - chóry:
I miejsce – Andante, Bestwina
II miejsce – Presto, Bestwinka
III miejsce – Angels, Bestwinka
Ponadto:
Nagrody Grand Prix za występ solowy - Wiktoria Polak z Bestwiny
Nagroda Grand Prix za występ chórowy – Cantata z Bestwiny
Wyrazy podziękowania składamy osobom, które przygotowały dzieci do występów. Dziękujemy:
-Pani Magdalenie Wodniak- Foksińskiej
-Pani Dorocie Pollak
-Pani Elżbiecie Ryś-Jarczok
-Pani Annie Makuchowskiej
-Pani Urszuli Szkucik – Jagiełka
-Pani Ewie Adamaszek
Dziękujemy naszemu szanownemu jury oraz wszystkim, dzięki którym mógł odbyć się dzisiejszy konkurs:
- Księdzu Józefowi Walusiakowi
- Pani dyrektor ZSP Janowice Urszuli Kal,
- Pani Ilonie Wójtowicz,
- Pani Aleksandrze Mąkosie, Pani Barbarze Nycz.
Specjalne podziękowania dla fundatorów nagród- Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego oraz Dziekana Dekanatu Wilamowickiego ks. Stanisława Morawy.

/organizatorzy konkursu/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Sandomierza klas: 5,6,7.
24 i 25 maja 2018 roku klasy starsze miały okazję podziwiać i poznać dwa niesamowite miasta: Kazimierz Dolny zw. „Perłą Wschodu” i Sandomierz zw. „Małym Rzymem”.
Są to miasta zaliczane do pereł architektury, a z powodu wybitnych walorów architektoniczno–krajobrazowych zostały docenione przez malarzy i rysowników.
Oba miasta zostały wpisane na listę Pomników Historii.
Pierwszego dnia uczniowie mogli podziwiać w Kazimierzu: Rynek, Kamienicę Przybyłów, Kościół Farny św. Jana Chrzciciela; odbyć rejs statkiem po Wiśle i przejażdżkę meleksami do zabytkowych spichlerzy i lessowej doliny.
Drugiego dnia w Sandomierzu zwiedzali „Mały Rzym”, czyli: pełną tajemnic podziemną trasę turystyczną, Rynek, Kościół św. Józefa, Synagogę, Kamienicę Oleśnickich, Dom Długosza oraz przeszli przez „Igielne ucho”, wypowiadając życzenie, które tylko czekać, kiedy się spełni.
Na koniec uczniowie mogli zakupić sobie pamiątki, zjeść pyszne lody lub ciepły posiłek.
Na drogę powrotną otrzymali suchy prowiant. Nocleg spędziliśmy w Dworze Dwikozy, trzygwiazdkowym hotelu, gdzie uczniowie zjedli pyszną obiadokolację a na drugi dzień śniadanie („szwedzki stół”). Dla wielu było nowe doświadczenie. Mieli też możliwość ( ok.3 godz.) zabawy na świeżym powietrzu lub spędzenia wolnego czasu w pokojach w towarzystwie kolegów i koleżanek.
Jesteśmy dumne z naszych podopiecznych. Wykazali się wysoką kulturą, cierpliwością i ciekawością. Mamy nadzieję, że nikt nie żałował, że zdecydował się z nami pojechać. Celem organizowanych wycieczek jest nie tylko element poznawczych, ale także wychowawczy.
Dziękujemy Paniom A. Czerwińskiej i E. Moczek za pomoc w opiece nad uczniami. Bez dodatkowych pedagogów wycieczka nie mogłaby się odbyć.
Wychowawczynie klas: 5,6,7: J. Kuczyńska, I. Pieczka, M. Krężelok (kierownik wycieczki)

JK

Zdjęcia>>>


ZAJĘCIA UNIKIDS DOBIEGŁY KOŃCA
Za nami ostatnie zajęcia UNIKIDS, tym razem dzieci zrobiły pachnące mydełka.
Starte mydło do wyboru w trzech zapachach dzieci wymieszały z makiem lub kokosem do. Po dodaniu wody długo stymulowały swoje dłonie powstałą pianą, później przełożyły składniki do silikonowych foremek, wybierając odpowiedni kształt. Mydełka zostały zapakowane w plastikowe pojemniczki.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę. Na pewno zapamiętamy te zajęcia na długo.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Jesteśmy Szkołą Dobrego Wychowania!
Od września 2017r. do kwietnia 2018r. braliśmy udział w Ogólnopolskim Konkursie Szkoła Dobrego Wychowania organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Nasi uczniowie zrealizowali zaplanowane zadania i otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Dobrego Wychowania. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy podjęli trud wykonania różnorodnych działań konkursowych oraz brali aktywny udział w prowadzonych zajęciach!

Koordynator konkursu - Agnieszka Czerwińska


Zajęcia plenerowe klasy IV
W dniu 15.05.2018r. wyruszyliśmy w teren pod opieką pani Dyrektor Urszuli Kal (nauczycielki przyrody). Uczniowie klasy IV udali się nad stawy (do pana Jacka Niemczyka) oraz na łąkę. Po drodze zobaczyliśmy spacerującego bociana, cztery ropuchy oraz śpiewającego kosa, dwie sarny i jaszczurkę.
Napotkaliśmy także dużo roślin między innymi: czosnek pospolity, miętę, paproć leśną, margaretki, pokrzywy i bluszczyk kurdybanek. Widzieliśmy również rzekę Łękawkę, której źródło znajduje się na terenie Janowic. Wykorzystaliśmy podczas wędrówki zmysł węchu, słuchu i dotyku.
Pani opowiadała nam o wszystkich spotkanych roślinach i zwierzętach. Cała klasa świetnie się bawiła, bo przecież nie co dzień lekcje przyrody spędza się w plenerze.

Iga Portasińska, Kamila Klasa

Zdjęcia>>>


I miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Przyrodniczym
17 maja uczniowie klasy szóstej: Ania Sawkiewicz, Jakub Portasiński i Bartosz Michulec reprezentowali naszą szkołę w Międzyszkolnym Turnieju Przyrodniczym, którego organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kaniowie. Konkurs miał na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia dla atmosfery wynikające z działalności człowieka i podejmowane przeciwdziałania. Zagadnienia do konkursu obejmowały budowę atmosfery, rodzaje klimatów, rodzaje wiatrów i źródła zanieczyszczeń powietrza.
Nasza drużyna wykazała się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami. Gratulujemy!

/p.Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Janowickie historie niepodległościowe
16 maja uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, dziadkowie i każdy, kto miał ochotę, mógł uczestniczyć w lekcji o niepodległości, która miała miejsce w Bibliotece Publicznej w Janowicach.
Tak o spotkaniu napisała pani Alicja Englert, której dziękujemy za okazałą życzliwość, przygotowanie spotkania i zaproszenie do biblioteki:
„16 maja w naszej bibliotece miało miejsce ciekawe spotkanie, inaugurujące, mamy nadzieję, cykl odkrywania historii nieznanej, a związanej bardzo blisko z janowickimi rodzinami. Spotkanie to prowadziła pani Dorota Surowiak, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Pani Dorota nie tylko z racji pełnionej funkcji w towarzystwie, ale z zamiłowania interesuje się naszą lokalną historią. Powoli, jak ogniwa łańcuszka, dzięki osobom, które pamiętają jeszcze te odległe czasy, łączy fakty, zdarzenia, ludzi i odkrywa nowe karty. Usłyszeliśmy historie związane z odzyskiwaniem niepodległości, opowieści o miejscowych legionistach, żołnierzach, którzy "dla odrodzenia Ojczyzny szukali drogi przez krew i blizny". O "Sokole"- Towarzystwie Gimnastycznym, które przygotowywało młodych do walki o wolną Polskę, poprzez podnoszenie sprawności fizycznej i duchowej. Organizując to spotkanie chcieliśmy, aby te opowieści ujrzały światło dzienne, aby poznała je cała społeczność, uzupełniając ją w
 jeszcze nam nieznane fakty, a skrywane wśród rodzinnych pamiątek. Cieszymy się, że w spotkaniu wzięli udział młodzi ludzie, gdyż to daje nam nadzieję, że historie te nie zostaną zapomniane. Dziękuję wszystkim, tak licznie przybyłym uczestnikom spotkania, a w szczególności pani Dorocie oraz pani Joli Kuczyńskiej za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.”

/p.Jolanta Kuczyńska/

https://bibliotekawjanowicach.blogspot.com/         Zdjęcia>>>  


Projekt „Woda”
W ramach realizowanego międzyklasowego projektu „Woda”, którego podsumowanie odbyło się w Światowym Dniu Wody, uczniowie klas piątej i szóstej na lekcjach przyrody wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie, odkreślające j
ej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Piątoklasiści obejrzeli film „Kropla Wody” przygotowany przez Polską Akcję Humanitarną uświadamiający problem niedoboru wody w Afryce. A na języku polskim uczniowie obu klas poznali związki frazeologiczne związane z wyrazem woda, rodzinę tego wyrazu oraz stworzyli zawiadomienia, ogłoszenia, napisali listy otwarte i oficjalne wzywające do walki o czystą wodę i jej oszczędzanie.
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy oraz konieczność dbania o nie.

/p.Jolanta Kuczyńska, p.Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>

Związki frazeologiczne: woda
„bać się jak diabeł święconej wody”
„burza w szklance wody”
„być w gorącej wodzie kąpanym”
„iść jak woda”
„czuć się jak ryba w wodzie”
„przepaść (zapaść się, zniknąć) jak kamień w wodę”
„rzucić (wrzucić) kogoś na głęboką wodę”
„być gotowym (chcieć, móc) utopić kogoś w łyżce wody”
„być w gorącej wodzie kąpanym”
„woda sodowa uderzyła (komuś) do głowy”
„wypływać (wypłynąć) na szerokie wody”
„coś jest wodą na czyjś młyn”
„coś spływa po kimś jak woda po kaczce, gęsi”
„cicha woda”
„dziesiąta woda po kisielu”
„krew nie woda”


Wiosenny spacer klasy 1

W dniu 8.05.2018r.,w piękne przedpołudnie pod opieką wychowawcy p. Barbary Mróz i Pani Dyrektor Urszuli Kal nauczycielki przyrody, uczniowie kl.1 wyruszyli na łąkę w pobliżu szkoły, żeby zaobserwować zmiany w wiosennej przyrodzie. Uczniowie "zaopatrzeni " w lupy i lornetki, wykorzystując zmysły wzroku, słuchu, dotyku, węchu z ogromnym zaciekawieniem obserwowali życie łąki - śledzili drogę mrówek, biegających pająków, widzieli latające motyle, biedronki, krążącego nad lasem jastrzębia i bociana. Pani dyrektor pokazywała dzieciom pospolite rośliny łąkowe i nauczyła ich nazw, a były to: bluszczyk kurdybanek, niezapominajka, margaretka, jaskier łąkowy, firletka, rumianek. W ciszy dzieci słuchały rechotania żab i śpiewu ptaków, a dotykiem i węchem poznawały rośliny nazywając ich poszczególne części.
Edukacja przyrody w praktyce była dla dzieci niezwykłym wydarzeniem, tym bardziej, że sprawdzili się w roli "Małych przyrodników" i wrócili do klasy pełni wrażeń, z ogromnym zadowoleniem i przekonaniem, że o przyrodę trzeba dbać i chronić ją.

/p. Barbara Mróz/

Zdjęcia>>>


Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szkolne obchody rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu państwowego, następnie klasa 6 w ciekawy sposób przybliżyła zebranym okoliczności tego wielkiego wydarzenia. Występ uświetniły również piosenki śpiewane przez wszystkich uczniów z klas 4 – 7 przygotowane pod opieką pani Anny Makuchowskiej. Na zakończenie pani dyrektor przypomniała o tym, aby w te świąteczne dni na każdym domu powiewała biało-czerwona flaga.

/p. Iwona Pieczka/

Zdjęcia>>>


Lekcja o niepodległości
25 kwietnia miała miejsce w naszej szkole lekcja o niepodległości, którą poprowadziła p. Dorota Surowiak, katechetka Bestwiny, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, z zamiłowania historyczka.
W lekcji wzięli udział uczniowie klas 5-7. Usłyszeli oni historie związane z ich miejscem zamieszkania, z odzyskiwaniem niepodległości, opowieści o miejscowych legionistach, żołnierzach, jednym słowem wielkich Polakach, którym ojczyzna zawsze była bliska.
Lekcja została zorganizowana jako wstęp do uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie gminy Bestwina.
Młodzi ludzie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści pani Surowiak. Niektórzy rozpoznali w dziejach żołnierzy historie swoich dziadków, wujków.
Na kolejne spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczniów, w maju do Biblioteki Publicznej w Janowicach.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


VIII Festiwal Książki za nami
20 kwietnia 2018 roku sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Finale VIII Festiwalu Książki, do którego przygotowywali się od grudnia. Rywalizowaliśmy z siedmioma szkołami: trzema szkołami bielskimi, dwiema czechowickimi, jedną z Porąbki i jedną ze Skoczowa. Nie udało zdobyć się nam żadnego miejsca, choć brakło niewiele. W konkursie znajomości lektur mieliśmy ex aequo III miejsce ze szkołą ze Skoczowa. W dogrywce, która polegała na odgadnięciu kalamburu, rywale byli szybsi i to oni uzyskali trzecie miejsce w ostateczności. Organizatorzy dla wszystkich uczestników i opiekunów przygotowali piękne nagrody książkowe.
Jestem bardzo dumna z moich podopiecznych, bo wykazali się ogromną pracowitością, zaangażowaniem, pomysłowością i przede wszystkim wiedzą i talentem aktorskim oraz niesamowitą kulturą osobistą. Stworzyli też zgrany zespół. Byli niesamowici! Jestem dumna z tego, że mogłam z nimi uczestniczyć w festiwalu.
Radio Bielsko o Festiwalu a w nim zdjęcia naszych aktorów :-)>>>
http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/37305/unikalna-inicjatywa-nauczycieli-ksiazka-jest-dobra-na-wszystko-wyniki

Julio, Martyno, Amelio, Saro, Grzegorzu i Filipie – dziękuję za to, że godnie reprezentowaliście naszą szkołę!

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Dzień Ziemi
23 kwietnia kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Uczniowie klas I-III przygotowali montaż, którego celem było promowanie postaw ekologicznych. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej „chory” stan. Udzielono zatem wskazówek odpowiadając na pytanie: „A co ty możesz zrobić dla planety?”

Poruszono również temat wymierania pszczół, a dzięki uprzejmości Państwa Jordanek mogliśmy zobaczyć ul, odzież oraz akcesoria związane z pracą pszczelarza. Z pasją o pracy swoich rodziców w pasiece opowiadali Martynka i Marek Jordanek. Na zakończenie rozdano nagrody za udział w konkurach „Zwierzęta Wokół Nas” oraz „Pani Wiosna” /informacje o konkursach w zakładce Sukcesy/. Salę gimnastyczną zdobiły plakaty ekologiczne wykonane przez uczniów klas IV- VII. Myślę, że dzięki takim spotkaniom wychowamy społeczeństwo odpowiedzialne za swoją planetę.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wycieczka do Bochni
20 kwietnia uczniowie klasy pierwszej i drugiej zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która w roku 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie.
Pobyt w kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze oraz praca ludzi i koni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, że praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich.

Jedną z wielu atrakcji była wizyta w kaplicy św. Kingi oraz spotkanie z Skarbnikiem, dobrym duchem bocheńskiej kopalni. Zwiedzanie zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na relaks, zabawę i zjedzenie pysznego obiadu. No i na zakończenie nie mniej ważny punkt programu- zakup pamiątek.
Do domu wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Była to niezwykła przygoda.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Tańcząca Zuzia
Nie od dziś wiadomo, że do naszej szkoły uczęszczają zdolniachy. Zdobywają nagrody w konkursach, osiągają wysokie wyniki w nauce, pokazują talenty aktorskie, taneczne, sportowe i muzyczne. Wielu uczniów rozwija swoje talenty również na zajęciach pozaszkolnych. W kwietniowe piątkowe popołudnie zostałam zaproszona na koncert Zespołu Tańca i Piosenki Jarzębinki z Bielska Białej, w którym występuje uczennica klasy drugiej Zuzanna Goryl. Były to dwie wspaniałe godziny podziwiania profesjonalnych tańców i układów ruchowych połączonych z piosenką. Rodzicom i Zuzi dziękuję za zaproszenie, a Zuzi gratuluję talentu.
Źródło: www.bck.bielsko.pl
Zdjęcia można obejrzeć>>>  lub na facebook>>>

/p. Elżbieta Żmij/


"Piotruś Królik"
W środę 18. maja 30 uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Teresy Maroszek, Eweliny Moczek i Agnieszki Czerwińskiej oraz Pauliny Giercuszkiewicz udało się do kina. Tym razem była to wspaniała historia "Piotruś Królik". Złośliwy, niepokorny i ciekawski Piotruś Królik to postać wyjątkowa; na jego zuchwałych przygodach wychowują się kolejne pokolenia dzieci na całym świecie. W komedii „Piotruś Królik” wojna tytułowego bohatera z panem McGregorem (Domhnall Gleeson) przechodzi na zupełnie nowy poziom – być może najwyższy z możliwych. Walka toczy się, oczywiście, o kontrolę nad ogrodem pana McGregora oraz o serce zakochanej w zwierzętach sąsiadki (Rose Byrne). Wszystkim film bardzo się podobał. Wracaliśmy w "króliczkowych" nastrojach, co widoczne jest na zdjęciu:)

/organizator wyjazdu - Agnieszka Czerwińska/


Jestem grzeczny i nie wstydzę się swojego zachowania
Na zajęciach z pedagogiem uczniowie kl.4 wykonali zadanie konkursowe ze Szkoły Dobrego Wychowania. Tym razem rozmawialiśmy jak zachować się w sytuacjach trudnych, które mogą wywołać w nas złość i gwałtowne reakcje. Uczniowie obejrzeli filmik w dwóch częściach. W pierwszej z nich przedstawiony został początek sytuacji mogącej spowodować konflikt. Następnie w grupach omawiano pomysły, jak te sytuacje mogły przebiegać dalej oraz jak powinny się zakończyć. Po omówieniu wyników pracy grupowej obejrzeliśmy drugą część filmu, która prezentowała właściwe zakończenia. Większość z nich została przewidziana przez uczniów. Podsumowaniem pracy było zwrócenie uwagi na to, że nie zawsze każde zdarzenie wygląda tak, jak się nam wydaje, a nie wszystko, co ktoś nam zrobił - zrobił specjalnie lub złośliwe. Warto najpierw spokojnie wyjaśnić sytuację. Tak postępuje osoba, którą postrzegamy jako grzeczną i kulturalną.

/koordynator konkursu - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


20.04. Wielki Finał VIII Festiwalu Książki! Trzymajcie za nas kciuki!
Festiwal Książki ma swój profil na Facebooku, można nas polubić>>>
Jolanta Kuczyńska i zespół festiwalowy: Amelia Staszewska, Filip Frączek, Grzegorz Köhler, Martyna Ziobro, Julia Wójcik, Sara Kondratowicz


Warsztaty na temat bibliografii-kl.7
13.04 siódmoklasiści wraz z p. polonistką udali się do Biblioteki Publicznej w Janowicach na warsztaty związane z tworzeniem bibliografii, przypisów, podawaniu źródeł informacji, zdjęć.
Pani Alicja Englert w ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła młodzieży, jak należy to robić. Dodała również, że zawsze mogą przyjść do biblioteki, a ona im pomoże w doborze materiałów i w tworzeniu bibliografii.
Informacje i umiejętności te potrzebne są siódmoklasistom do rzetelnego podawania źródeł przy tworzeniu prezentacji, referatów, opracowywaniu różnego rodzaju tematów.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Kolorowa „RAFA KOLOROWA”
Za nami kolejne zajęcia UNIKIDS na których grupa Rybek i klasy 1-3 wykonały swoja własną „ Rafę koralową”. Uczniowie do plastikowych pojemników wlewali wodę, a następnie szkło wodne (jest to roztwór wodny krzemianów sodu, potasu). Po połączeniu tych dwóch składników bardzo precyzyjnie wsypywali do pojemniczków różnokolorową sól metaliczną przy użyciu małej łyżeczki. W ten sposób sól zastygała tworząc piękne wzory do złudzenia przypominając małe rybki pływające w rafie koralowej. Zapakowane prace dzieci zabrały do domu, gdzie staną się piękną ozdobą pokoju. Czekamy na kolejne zajęcia, zobaczymy czym organizatorzy nas zaskoczą.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Powtórkowe rozgrywki z języka polskiego
Powtórzenie i utrwalenie materiału przed sprawdzianem może wyglądać bardzo różnie. Piątoklasiści mieli okazję zmierzyć się w konkursie pytań, które sami opracowali. Sami zdecydowali, że podzielą się na dwie grupy: męską i damską. Konkurs „Powtórkę” wygrały dziewczyny, były niesamowite! Chłopcom poszło nieco słabiej. Rewanż będzie miał miejsce niedługo, przy kolejnym podsumowaniu działu z języka polskiego.
Oprócz powtórzenia, zabawa miała na celu integrację klasy. Piątoklasiści wykazali się wysoką kulturą, empatią, wiedzą i umiejętnością współpracy.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Wolontariusze w akcji wizyta w Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym RAZEM.
11 kwietnia wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się z wizytą do ośrodka w Bestwinie, w którym przebywają osoby z upośledzeniem umysłowym. Mieszkańcy wraz z opiekunami przygotowali dla nas program artystyczny, symboliczne przedstawienie o dwóch dzbanach, tańce, do których i my zostaliśmy zaproszeni oraz słodki poczęstunek. My podarowaliśmy im kubki zakupione z pieniędzy zebranych podczas akcji sprzedaży toreb wielokrotnego użytku. Na kubkach zostały umieszczone imiona mieszkańców, co sprawiło obdarowanym wielką radość. Dużo większą sprawiły im jednak nasze odwiedziny, wspólne rozmowy i tańce. My w ramach podziękowań otrzymaliśmy ręcznie wykonaną przez mieszkańców ośrodka pamiątkę z podziękowaniami.
Dla wielu osób było to pierwsze spotkanie z osobami z upośledzeniem umysłowym. Bardzo szybko jednak został nawiązany kontakt między wolontariuszami a mieszkańcami, a wspólna zabawa pokonała bariery. Po powrocie pojawiły się pytania dotyczące dalszej współpracy. Uczniowie chcą angażować się w podobne działania, co świadczy o ich dużej wrażliwości na drugiego człowieka i wielkich sercach. Byłam dumna z moich wolontariuszy. Mogło jechać tylko 7 osób, chętnych było dużo więcej.

Składamy podziękowania Mieszkańcom, p. J. Warzesze, p. A. Dutce, Panu Kierowcy, p. E. Moczek i Wszystkim,

którzy przyczynili się do tego, że spotkanie mogło się odbyć.

Jolanta Kuczyńska
i Szkolny Klub Wolontariatu

Zdjęcia>>>


„Tajemniczy ogród” w słoiku, czyli pomysł na lekturę!
Zaproponowałam uczniom w ramach omawiania „Tajemniczego ogrodu” wykonanie podobnego w słoiku. Pomysł bardzo się spodobał. Oto efekty pracy. Kolejne zostaną zaprezentowane już niedługo. Pierwszy „ogród” wykonała Martynka Jordanek.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Sukcesy w konkursie Zwierzęta Wokół Nas
W tegorocznej edycji Regionalnego konkursu Zwierzęta Wokół Nas organizowanego przez SP nr 2 w Czechowicach- Dziedzicach wzięło udział zaledwie sześcioro uczniów. Uczestnicy: Kacper Dittrich, Amelia Pycia, Wojciech Pycia, Ewa Stanclik i Zuzia Goryl wykonali bardzo pomysłowe i estetyczne prace plastyczne. Wojtek za kolaż pt. „Kameleon” otrzymał nagrodę w swojej kategorii wiekowej. Wiersz pt. „Moje wakacje” napisała Magdalena Kozłowska, która otrzymała nagrodę w kategorii klas młodszych.
Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy Wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w konkursach.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Unikids - sól kąpielowa
Na kolejnym już spotkaniu Unikids uczniowie klas 1 - 3 poznali różne rodzaje soli, w tym sól himalajską i kąpielową oraz mieli okazję stworzyć własną sól do kąpieli. W tym celu najpierw uczniowie oglądali i wąchali składniki, które można dodać do kąpieli oraz uważnie wysłuchali jakie właściwości posiadają: np. lawenda ma działanie uspokajające, cynamon rozgrzewające, a kawa to naturalny pilling dla skóry. Następnie dzieci według dokładnych wytycznych pani prowadzącej włożyły do pojemników odpowiednią ilość soli oraz wybranych przez nie samodzielnie składników kompozycji i dokładnie je wymieszały. Później uczniowie dobierali do swojej kompozycji zapach olejku, który następnie dodali do utworzonej wcześniej mieszanki i jeszcze raz dokładnie połączyli delikatnie mieszając. Na koniec każdy wsypał swoją sól do pudełeczka i ozdobił je informacją dotyczącą własnego wyrobu. W tym dniu chyba każdy skorzystał z długiej relaksującej kąpieli z dodatkiem własnoręcznie zrobionej soli kąpielowej (nawet największy brudasek ;) )

/p. Ewelina Olejak/

 

Zdjęcia część 1>>>           Zdjęcia część 2>>>


Zajęcia z ornitologiem
W ramach projektu przyrodniczego „ Zrozumieć Świat- zajęcia z przyrody poprzez eksperyment”,
dwunastu uczniów pod opieką pani Marii Drewniak i pani Sylwii Zagaty uczestniczyło w zajęciach przyrodniczych przeprowadzonych przez ornitologów. Pan Dariusz Czernek i Stanisław Gacek w interesujący sposób przedstawili dzieciom wiele zagadnień związanych z życiem ptaków, ich wędrówkami oraz trasami wiosennych i jesiennych migracji. Zaprezentowali gniazda kosa, remiza, kulczyka oraz jaskółki. Opowiedzieli o gniazdownikach i zagniazdownikach. Pokazali budki lęgowe, omówili sposób ich budowy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się film autorstwa pana Dariusza przedstawiający ptaki naszych okolic. Dzieci zadawały wiele pytań. W drugiej części zajęć uczniowie wyposażeni w lornetki i przewodniki pod kierunkiem prowadzących obserwowali i rozpoznawali ptaki w terenie. Mieliśmy okazję zobaczyć myszołowa, usłyszeć dzięcioła oraz sikorkę. Zajęcia były bardzo udane.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Tajemnice Karbońskich Lasów
Uczniowie klasy piątej w ramach wojewódzkiego konkursu „Tajemnice Karbońskich Lasów”, przygotowali piękne prace nawiązujące do „Zielonego Świata” sprzed 300 milionów lat. Wykazali się pomysłowością i znajomością przyrody wilgotnego lasu równikowego. Prace Ani Sawkiewicz, Jakuba Portasińskiego, Weroniki Honkisz, Bartosza Michulca i Oli Niemczyk zostały wysłane do Instytutu Geologii w Sosnowcu. Wyniki konkursu otrzymamy w maju.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Wyróżnienie w konkursie „Co zrobię, żeby powietrze, którym oddycham było czystsze?”
Film przygotowali piątoklasiści: P. Barut, K. Czana, M. Jordanek, S. Kondratowicz, G. Khöler, P. Maga, A. Pilska, N. Stanclik, M. Staszewski, J. Wójcik, F. Wiewióra, M. Ziobro wraz z wychowawczynią.

Zobacz film>>>
Konkurs odbywał się w ramach mikroprojektu pod nazwą „Powietrze nie zna granic” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Region Beskidy” wraz ze słowackim partnerem Zdrużeniem Region Beskydy od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku. Obejmuje on szereg działań mających na celu m.in. zapobieganie degradacji środowiska naturalnego jak również zmierzających do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców Euroregionu Beskidy, przyczyniając się do ratowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego dla przyszłych pokoleń.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej >>>


Wielkanoc w klasie 3
Uczniowie klasy 3 również przygotowywali się do Wielkanocy. Zajączek wielkanocny wcześniej przyniósł im jajka z gipsu, które samodzielnie ozdabiali farbami akrylowymi. Natomiast dzieci w podziękowaniu zrobiły zajączkowi niespodziankę i przygotowały jego podobiznę z kubeczków plastikowych i kolorowego filcu oraz pianki.

/p.Ewelina Olejak

Zdjęcia>>>


Wielkanocne ozdoby
Dwa tygodnie przed Wielkanocą drugoklasiści wysiali owies w ozdobnych doniczkach, który wyrósł nad podziw. Tuż przed świętami dzieci wykonały włóczkowe kurczaczki oraz zajączki z klamerek, umieściły je na patyczkach i wbiły w ziemię. Pani Ela rozdała jeszcze po czekoladowym jajeczku i własnoręcznie wykonany stroik był już gotowy. Myślę, że zagościł on na niejednym wiosennym stole, bo przecież nic nie daje tyle radości jak samodzielnie zrobiona ozdoba.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia część 1>>>        Zdjęcia część 2>>>


Dzień kolorowej skarpetki
"Dlatego daję Was światu, aby nieczułe i skamieniałe ludzkie serca drgnęły na wasz widok. Jesteście jednymi z najpiękniejszych kwiatów na mojej łące, bo wymagacie najwięcej troski, opieki i miłości.” /„Nieustająca baśń o Krainie Nadziei”- Małgorzata Pankiewicz/
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.
Każde dziecko rozwija się w swoim rytmie, ma swoje uzdolnienia i trudności, ma swoje marzenia i potrzeby. Dzieci z Zespołem Downa wyróżnia przede wszystkim twarz. Jej charakterystyczny wygląd od razu wskazuje, że dzieci są bogatsze. Bogatsze o jeden nadprogramowy chromosom 21, który odpowiada za zespół Downa. Ale to "bogactwo" przynosi problemy. Największe ze zdrowiem i nauką. Jednocześnie pozwala żyć w świecie, w którym jest szczerość, potrzeba miłości, przytulania, opiekuńczość, a nie ma wyrachowania.
Kolejny raz nasi uczniowie i nauczyciele włączyli się w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki zakładając dwie niepasujące skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Również w tym dniu odwiedził naszą szkołę dziennikarz Radia CCM, który rozmawiał z naszymi uczniami na temat obchodów tego dnia. Dzieci wykazały się dużą mądrością, empatią, wrażliwością i tolerancją.
Od pierwszych chwil życia dziecko z zespołem Downa, tak jak każde inne, powinno być kochane, uznawane, akceptowane, mieć zapewnione bezpieczeństwo i szacunek. Weronika jest naprawdę wyjątkowym kwiatem w naszej małej szkolnej społeczności.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wiosenny wyjazd do kina
We wtorek 20. marca wybraliśmy się po raz kolejny na seans filmowy. Wyruszyliśmy w składzie 20 uczniów pod opieką Pań Teresy Maroszek i Agnieszki Czerwińskiej. Tym razem była to bajka „Gnomeo i Julia. Historia zaginionych krasnali.”
Słynni Gnomeo i Julia z popularnej animacji powracają w zupełnie nowym filmie! Kiedy Gnoemo i Julia przyjeżdżają wraz z przyjaciółmi do Londynu, ich głównym zmartwieniem jest przygotowanie ogrodu do zbliżającej się wiosny. Wkrótce spostrzegają, że na terenie Londynu ktoś wykrada ogrodowe krasnale na masową skalę. Kiedy okazuje się, że w ogrodzie zostali jedynie oni dwoje, jest tylko jedna osoba, którą można wezwać z prośbą o pomoc… Sherlock Gnom.
Sherlock przybywa z odsieczą wraz ze swym nieodłącznym kompanem – Watsonem. Śledztwo zaprowadzi naszych bohaterów w nieoczekiwane miejsca, poznają nowe ornamenty, wspólnie z którymi będą odkrywać nieznane zakamarki miasta.
Jak zawsze nie zabrakło czasu na pyszne jedzonko, a potem na autobus i do domku! Bardzo miło i w dobrym towarzystwie spędziliśmy nasz wolny czas!

/Organizator wyjazdu - Agnieszka Czerwińska/


Sukces w III Gminnym Świetlicowym Konkursie CZTERY PORY ROKU – Wiosna
Tematem konkursu zorganizowanego przez świetlicę w ZSP w Bestwinie była „Pani Wiosna” wykonana techniką kolażu.
Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, fantazji, wyobraźni twórczej dzieci, doskonalenie warsztatu plastycznego, rozwijanie zdolności i zainteresowań dzieci oraz motywowanie do aktywności twórczej.
Najliczniej do konkursu przystąpili uczniowie klasy drugiej.
Pierwsze miejsce w kategorii klas drugich zajęła Magdalena Kozłowska.
W kategorii klas piątych pierwsze miejsce zajął Filip Słowik, a Martynka Jordanek miejsce drugie. Gratulujemy!

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Chcemy oddychać czystym powietrzem! Łączymy przyjemne z pożytecznym, rozwijamy talenty!
Na lekcji przyrody piątoklasiści w ramach konkursu wojewódzkiego „Śląskie bez smogu – zadbajmy razem o czyste powietrze” wykonywali plakaty nawiązujące do tematyki zanieczyszczenia powietrza. Celem konkursu jest edukacja, popularyzacja działań ograniczających powstawanie smogu. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą, pomysłowością i starannością wykonania.
Z kolei na lekcjach języka polskiego uczniowie klas 4-7 mieli możliwość oglądnięcia filmów edukacyjnych w ramach jednego z działań mikroprojektu pn. „Powietrze nie zna granic”.
Jednym z elementów projektu był udział w konkursie, który polegał na realizacji krótkiego filmu (od 15 do 120 sekund) pt. „Co zrobię, żeby powietrze, którym oddycham było czystsze?”, film miał dotyczyć problematyki zanieczyszczenia powietrza w regionie pogranicza polsko-słowackiego (Region Eurobeskidy). Piątoklasiści zdecydowali się wziąć udział w konkursie i nakręcili film, w którym przedstawili zachowania, których należy unikać, by powietrze było czystsze i w którym radzą, co robić, by jakość powietrza była coraz lepsza. Do ogłoszenia wyników konkursu nie można publikować filmu, ale zrobimy to zaraz na po ich ogłoszeniu.
Tworzenie filmu wiązało się jednocześnie z realizacją podstawy programowej z języka polskiego, przyrody i programu profilaktyczno-wychowawczego. Wiele się nauczyliśmy.

/Jolanta Kuczyńska, Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Dzień najsympatyczniejszych szkolnych kobiet:)

8 marca w naszej szkole, jak obyczaj dobry każe, chłopcy i mężczyźni uczcili wszystkie kobiety i te duże i te małe. Najpierw podczas krótkiego występu członkowie Samorządu Uczniowskiego w zabawny sposób przedstawili kobiecą naturę. Niektórzy w tym celu musieli nawet przebrać się za kobiety, co oczywiście wywołało niepohamowane salwy śmiechu pośród zebranych na sali gimnastycznej. Po tym wesołym występie przyszła pora na wręczenie kwiatów paniom i słodkich bransoletek koleżankom. Najprzyjemniejsze jednak zostało na koniec. Chłopcy uhonorowali swoje koleżanki, które wybrali podczas "tajnego głosowania". Najsympatyczniejszą dziewczynką w klasach 1 - 3 została Maja Rezik z klasy III, a w klasach 4 - 7 Natalia Bubak z klasy VII. Jednak to nie jedyne dziewczynki, w szkole, na które chłopcy oddali swoje głosy. Pozostałe można zobaczyć na zdjęciach. Zwyciężczynie otrzymały korony i szarfy, a dla wszystkich sympatycznych kobietek zostały wystrzelone uroczyste salwy z konfetti i płatków białych róż. W tym dniu wszystkie kobiety poczuły się docenione i rozbawione.

/Opiekun SU/

Zdjęcia>>>


Warsztaty profilaktyczne w klasie 6
W piątek 9. marca uczniowie klasy 6 uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Panią Dominikę Wąsik i Marka Wąsik z Akademii Profilaktyki Pozytywnej z Krakowa. Tematyka zajęć dotyczyła szeroko pojętych emocji. Uczestnicy zaczęli od tego, jakie znają emocje, które ogólnie możemy podzielić na przyjemne i trudne. Prowadząca zwróciła uwagę, że nie jest łatwo nazywać swoje emocje, a czasami ciężko uświadomić sobie, co tak naprawdę czujemy. I tak przeszliśmy do trudnej emocji - złości. Okazało się, że złość często jest wierzchołkiem góry. Jeśli natomiast zajrzymy w głąb siebie to na dnie jest poczucie krzywdy, poniżenia, niesprawiedliwości, żalu, smutku, a złość jest tego efektem. Czasami prościej nam na kogoś w złości nakrzyczeć, obrazić, niż dużo wcześniej zacząć rozmawiać, powiedzieć o tym, co nas rani, denerwuje. Zobrazowała to „gorączka złości”, na której każdy uczeń zaznaczał, co czuje w jakiejś wybranej przez siebie sytuacji. Następnie uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniu, które pomogło im zrozumieć, w jaki sposób emocje często zasłaniają nam prawdziwy obraz sytuacji, że w emocjach bardzo trudno jest nam nad sobą panować. Z kolei w ćwiczeniu pokazującym wybuch złości (przebity balon) oraz możliwość spokojnego mówienia o swoich emocjach (powolne wypuszczanie powietrza z balona) wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że drugi sposób jest zdecydowanie bezpieczniejszy i właściwszy. Argumentem było, że wtedy nikogo nie skrzywdzimy, nie obrazimy i unikniemy konfliktu.

Na zakończenie Pani Dominika przypomniała uczniom poznane już wcześniej dwa sposoby komunikowania się, a mianowicie „język szakala” i „język żyrafy”. Kiedy używamy tego pierwszego zawsze kogoś zranimy, obrazimy, poniżymy i nie unikniemy konfliktu. Natomiast używając „języka żyrafy” swój komunikat budujemy w czterech krokach: „Czuję (nazywamy swoje uczucie)… kiedy (opisujemy sytuację, która wywołuje to uczucie)… ponieważ (wyrażamy swoją potrzebę)… oczekuję (wyrażamy swoje oczekiwania, co do zachowania drugiej osoby). Rozmawianie „językiem żyrafy”, czyli mówienie o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach gwarantuje nam uniknięcie nieporozumień i konfliktów.
Zajęcia były bardzo emocjonujące, a wszyscy byli bardzo zaangażowani i twórczy. Czas spędzony na warsztatach został w pełni wykorzystany, a uczestnikom nie pozostaje nic innego, jak wdrożyć we wzajemne relacje zdobytą wiedzę i umiejętności. Powodzenia!

/pedagog szkolny - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Spotkanie z policjantem
W czwartek 8. marca uczniów klasy 6 odwiedził policjant z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach mł. asp. Kamil Chrapek. Szóstoklasiści zbliżają się do magicznej „13-stki”, czyli wieku, w którym zaczynają ponosić odpowiedzialność karną za swoje czyny. Pan Policjant bardzo szczegółowo przedstawił uczniom, jakie zachowania są przekroczeniem prawa i jakie są tego konsekwencje prawne. Podawał też przykłady sytuacji, gdzie pozornie niewinne „żarty” kończyły się tragiczne. Spotkanie przebiegło w atmosferze skupienia i uważności. W każdym uczniu słowa pana Policjanta wzbudziły pewnie refleksję nad swoim zachowaniem i oby w przyszłości cenne informacje zostały wykorzystane w odpowiedni sposób.
Bardzo dziękujemy Panu Kamilowi Chrapek za owocne spotkanie!

/pedagog szkolny - Agnieszka Czerwińska/


Powiatowy konkurs "Lepiej zapobiegać niż leczyć"
15 lutego w naszej szkole odbył sie pierwszy etap konkursu "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Brali w nim udział następujący uczniowie: Marek Jordanek, Krzysztof Kasolik, Sara Kondratowicz, Katarzyna Zawada, Weronika Szymańska, Alicja Stanclik, Natalia Bubak, Bartosz Michulec, Dawid Stefański, Dominik Stanclik.
28 lutego na etapie gminnym reprezentowała naszą szkołę drużyna w składzie: Katarzyna Zawada, Krzysztof Kasolik i Dominik Stanclik. Uczniowie naszej szkoły wygrali etap gminny i tym samym będą walczyć o jak najlepsze miejsce na etapie powiatowym.

Życzymy im powodzenia - Sylwia Zagata, Monika Krężelok


Konkurs Wiedzy Pożarniczej
W środę 7 marca 2018r. odbył się Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Wzięłli w nim udział następujący uczniowie: Frączek Filip, Olszewska Zofia, Stefańska Maja, Kiedroń Paulina, Michulec Bartosz, Janota Krzysztof i Portasiński Jakub.


I miejsce zajął - Janota Krzysztof
II miejsce zajął - Michulec Bartosz
III miejsce zajął - Portasiński Jakub
Uczniowie ci będą reprezentowali naszą szkołę na etapie gminnym.

/p. Monika Krężelok/


Międzynarodowy Dzień Kobiet w klasie 5
8 marca w klasie 5 upłynął bardzo miło. Chłopcy wręczyli wychowawczyni, swoim koleżankom i uczącym ich paniom prześliczne żonkile w doniczkach, złożyli też życzenia.
W imieniu wszystkich kobiet, małych i dużych, składam podziękowanie za pamięć o nas:)

/p. Jolanta Kuczyńska/


Co nowego u aktorów i dziennikarzy?
W II półroczu nasza praca skupiać się będzie na rozwijaniu zdolności literackich, ale nie zamierzamy rezygnować z działań teatralnych. Przed nami m.in. realizacja krótkiego przedstawienia konkursowego na Festiwal Książki i przygotowanie baśni dla mieszkańców Stowarzyszenia Razem w Bestwinie.
Ostatnie zajęcia poświęcone były nabyciu i utrwaleniu umiejętności poszukiwania trudnych słów, zwrotów, wyrażeń w różnego rodzaju słownikach: frazeologicznych, symboli, ortograficznych, etymologicznych, poprawnej polszczyzny, wyrazów obcych oraz encyklopediach. Zadanie okazało się dość trudne, ale nie niemożliwe do wykonania.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Dzień Języka Ojczystego
W naszej szkole Dzień Języka Ojczystego przypadający na 21 lutego był obchodzony cały tydzień. Uczniowie na lekcjach mieli możliwość uzupełnić swoją wiedzę z dziedziny ortografii, interpunkcji, frazeologii, symboli, motywów. Było ciekawie, a gazetka z trudnymi wyrazami jeszcze przez jakiś czas będzie przypominać ten tydzień.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Wyniki kwalifikacji do konkursu Festiwal Książki 2018
Eliminacje VIII Festiwalu Książki, który odbędzie się 20 kwietnia, zostały rozstrzygnięte.
Komisja kwalifikacyjna obradowała w składzie:
dr Gabriela Machaczek i mgr Roman Waluś (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej),
mgr Renata Kruszyna (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej),
mgr Jolanta Biernat, mgr Katarzyna Zioła-Zemczak i dr Dorota Siwor (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej).
Drużyna w składzie: Martyna Ziobro, Sara Kondratowicz, Julia Wójcik, Grzegorz Kӧhler, Amelia Staszewska, Filip Frączek, Jolanta Kuczyńska-opiekun – przeszła eliminacje pozytywnie!
Teraz jeszcze przed nami doczytanie lektur do końca, a jest ich niemało:
1. J. Brzechwa „Akademia Pana Kleksa” 2. Baśnie polskie (K. W. Wójcicki, „Szklana góra”, „Waligóra i Wyrwidąb”, „Diabeł Rokita”, „Boruta (I)”; J. Kasprowicz „O śpiących rycerzach w Tatrach”) 3. A. Chylińska „Zezia, Giler i Oczak” 4. R. Dahl, „Charlie i fabryka czekolady” 5. F.E. Burnett „Tajemniczy ogród” 6. R. Gościnny, J.J. Sempé „Mikołajek” 7. T. Janson „Opowiadania z Doliny Muminków” 8. S. Lewis „Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” 9. A. Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” 10. R. Piątkowska „Baśń o tym, co się nad rzeką Białą dawniej wyprawiało” 11. M. Twain „Przygody Tomka Sawyera” 12. M. Wojciechowska „Dzieciaki świata”.
Trzymajcie za nas kciuki!

/p. Jolanta Kuczyńska/


Witold Chromik – finalistą!
Witold Chromik kolejny raz uzyskał tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Witek, aby dotrzeć do III etapu, musiał przeczytać dodatkowych 6 książek, opanować materiał z całej klasy 7 (język polski) oraz uczyć się na bieżąco. Na przygotowania do konkursu poświęcił swój wolny czas, w tym ferie i dni wolne od zajęć dydaktycznych (przygotowania do konkursu z polonistą oraz czytanie, opracowywanie lektur). W tym czasie Witek nie był zwolniony z nauki, zadań, dlatego tym bardziej należą mu się gratulacje!

/p. Jolanta Kuczyńska (dumna z ucznia polonistka)/


Wolontariusz w przedszkolu
Jednym z działań w ramach wolontariatu jest czytanie przedszkolakom przez uczniów klas starszych. W sposób niesamowity czyni to Marcel Ochman, siódmoklasista, który zdobył serca młodszych kolegów i koleżanek. Należy tu dodać, że Marcel ma niezwykłe zdolności dykcyjne, świetnie interpretuje teksty i przez 3 lata był członkiem zespołu teatralnego w naszej szkole.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Wspieramy Pawła! Sz.K.W. ZSP Janowice
W ramach Akademii Przyszłości Szkolny Klub Wolontariatu wspiera Pawła w edukacji. Jesteśmy wszyscy (darczyńcy) współfundatorami indeksu, dzięki któremu wolontariusze pomagają Pawłowi w pokonywaniu trudności w szkole i nie tylko. Oto jego rysunek i informacja o jego postępach.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Zimowe zabawy na śniegu z klasą III
Na zajęciach w-f w klasie 3 wykorzystaliśmy sprzyjająca pogodę i wyszliśmy na boisko szkolne pobawić się i poćwiczyć na śniegu. Oczywiście wszyscy byli odpowiednio ubrani, zabezpieczeni przed zimnem i uzbrojeni w sanki ;) Na rozgrzewkę uczniowie dobrali się w trójki i wykonali uroczysty przejazd na sankach dookoła boiska, zmieniając się podczas przejazdu miejscami. Potem odbyły się wyścigi trójek, podczas, których wszyscy ostro walczyli o wygraną i pędzili co tchu w piersiach. Następnie, z sanek, dzieci tworzyły mur ochronny, za którym się chowały a ich koledzy celowali w mur śnieżkami. Uśmiech nie schodził nikomu z buzi przez cały czas zabaw.

Na końcu za zezwoleniem pani wychowawczyni wszyscy uczniowie obrzucili ją śniegiem, bo w końcu bez tego zabawa byłaby nie w pełni udana, a tak jak się bawić to się bawić i pani też była zadowolona;)

/p.Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Zajęcia UNIKIDS - „gniotek”
Grupa „Misiów” oraz klasy I-III kolejny raz uczestniczyły w zajęciach UNIKIDS. Tym razem dzieci zrobiły bardzo fajną zabawkę - „ gniotka”. Po wymieszaniu mąki ziemniaczanej z woda powstała fantastyczna masa, którą dzieci przez chwilę mogły się pobawić. Później przy użyciu lejka przelewały ją do balonika. Po zawiązaniu zabawka była gotowa, pozostało ją ozdobić oczkami, włoskami według własnego pomysłu.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Zajęcia europejskie
W ramach powtórzenia wiadomości o Europie szóstoklasiści mieli okazję utrwalić zdobytą wiedzę dzięki wykorzystaniu tablicy interaktywnej. Zadaniem uczniów było dopasowanie stolic do państw europejskich, zaznaczenie odpowiedniej flagi, wybranie państw należących do Unii Europejskiej oraz rozwiązanie wielu ciekawych poleceń. Uczniowie świetnie poradzili sobie z ułożeniem przygotowanej rozsypanki z informacjami o Europie.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Festiwal Książki-czy się zakwalifikujemy?
16 lutego przekazaliśmy prace, które zdecydują o tym, czy zakwalifikujemy się do VIII Festiwalu Książki, którego temat w tym roku brzmi:. „Szkoła z przeszłości, szkoła w przyszłości”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Anioły są wśród nas”- sobotnia impreza środowiskowa 2018r.
Przypadek sprawił, że przedstawienie świąteczne kończące zawsze pierwsze półrocze nauki, z powodu grypy panującej wśród uczniów, miało miejsce w okresie wielkopostnym. Uniwersalna tematyka, a przede wszystkim gra młodych aktorów i taniec artystów sprawiły, że spektakl poruszył serca wszystkich. A forma była trudna, inna od tej, która dotąd gościła na naszych szkolnych deskach teatralnych. Dotąd były to baśnie, tym razem - sceniczna adaptacja powieści Doroty Terakowskiej „Tam, gdzie spadają Anioły”. Było bardzo poważnie. Pojawił się temat samotności dziecka pośród zajętych sobą rodziców, wyśmiewanej starości, opuszczenia, bezdomności, społecznej znieczulicy, śmierci, nieuleczalnej choroby, wyśmiewanej wiary i gloryfikowanej nowoczesności.

 

Wszystko skończyło się dobrze, Anioł odzyskał symboliczne skrzydła, dziecko zdrowie a rodzina siebie.
Niestety, w rzeczywistości nie zawsze jest tak pięknie. Dbajmy zatem o to, by nie stracić tego, co w rodzinie najcenniejsze- miłości do drugiego człowieka, zainteresowania nim i wrażliwości, bo możemy nie mieć tyle szczęścia co Ewa i jej rodzina.
Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tej ważnej dla naszej społeczności imprezy, która pozwala zaprezentować talenty uczniów i pokazać się szkole z nieco innej strony.

Dziękujemy za wszystkie miłe słowa, wyrazy uznania i finansowe wsparcie.

Jolanta Kuczyńska,
w imieniu wszystkich tworzących spektakl

Zdjęcia>>>

 

        Zobacz również na stronie Gminy Bestwina artykuł Pana Sławomira Lewczaka>>>

 

                    i zdjęcia dołączone do tego artykułu>>>


Spotkanie z pisarzem
W pierwszym dniu po feriach, uczniowie klas I – III zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki w Janowicach na spotkanie z pisarzem dla dzieci. Pan Wiesław Drabik okazał się człowiekiem o dużym poczuciu humoru i pokładach cierpliwości. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o jego twórczej pracy, pomysłach na książki i życiu osobistym. Zaangażowały się w rozwiązywanie zagadek, układanie rymowanek, za co były nagradzane kolorowymi naklejkami. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i kreatywnością. Po zajęciach wiele rodziców zostało „zaciągniętych” do biblioteki po książki pana Drabika.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Walentynki
Na zajęciach języka angielskiego uczniowie klasy 4 pisali listy do Świętego Walentego z użyciem 5 wyrazów podanych przez nauczyciela. Praca w grupach okazala sie wspaniałą zabawą. Uczniowie wykazali sie kreatywnością i poczuciem humoru.

/p. Aleksandra Mąkosa/


Warsztaty - mydełka glicerynowe25 stycznia zajęcia kółka plastycznego były niespodzianką. Dzieci wzięły udział w warsztatach mydlarskich, na których poznawały tajniki produkcji mydełek. Zobaczyły glicerynę w formie stałej, wąchały i wybierały aromaty, dobierały kolory barwników do swoich rękodzieł. Następnie do silikonowych foremek wsypywały wybrane przez siebie dodatki m.in. kawę, płatki owsiane, sól, cekiny i różnego rodzaju błyskotki. Z pomocą prowadzących dzieci zalewały foremki rozpuszczoną gliceryną. Po ochłodzeniu mydełek w lodówce uczniowie zapakowali je w celofan. Dzieci które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć w warsztatach, mogą je zakupić na kiermaszu szkolnym. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Ewelina Olejak, Agnieszka Czerwińska i Ewelina Moczek.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Zimowisko 2018
W dniach 29.01-02.02 odbyło się zimowisko w naszej gminie. Ze szkoły w Janowicach uczestniczyło w nim 15 uczniów. Każdego dnia spotykaliśmy się w szkole w Bestwinie, gdzie oczekiwały nas rozmaite atrakcje w formie wyjazdów bądź zorganizowanych zajęć stacjonarnych. Pierwszego dnia wyjechaliśmy do kina w Czechowicach, gdzie najpierw zagraliśmy w kręgle. Dla niektórych był to pierwszy raz, a mimo to każdy poradził sobie doskonale. Następnie po zajęciach na sali kinowej obejrzeliśmy film „Paddington 2”.

Następnego dnia braliśmy udział warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztatach tanecznych oraz plastycznych. Na zakończenie poznaliśmy ciekawostki o prądzie na zajęciach z naukotechniki „Elektron”. I tak upłynął dzień drugi. Trzeciego dnia mieliśmy wyjazd do Żywca, gdzie zwiedziliśmy muzeum i poznaliśmy „Zabawki naszych dziadków”. Tam też każdy z nas mógł własnoręcznie pomalować drewnianego ptaszka, który był wspaniałą pamiątką. Potem wyjechaliśmy kolejką na górę Żar, zobaczyliśmy ogromny zbiornik wodny i mimo mroźnego wiatru, zjechaliśmy bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani widokami.

Odwiedziliśmy elektrownię wodną, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach „Prąd – wytwarzanie i bezpieczne korzystanie”. Niestety nasz młody wiek nie pozwolił nam na zjechanie w głąb elektrowni. Poczuliśmy się jednak zachęceni, by w przyszłości poznać wnętrze elektrowni. Kolejny dzień spędziliśmy w szkole na warsztatach „Młody pszczelarz w pasiece” oraz na warsztatach tanecznych i plastycznych.

 

  

  Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Banialuki, by poznać teatr od „środka”. Podczas zajęć „Magiczne miejsca teatru” zobaczyliśmy, jak wygląda na scenie, za sceną, mogliśmy nawet poczuć się aktorami i odgrywać scenki z lalkami, kukiełkami, pacynkami. Zobaczyliśmy garderoby pełne pięknych strojów, miejsce, gdzie powstają stroje i lalki. Teraz każdy z nas będzie zapewne w pełniejszy sposób przeżywał każde przedstawienie. Odwiedziliśmy też ciekawe i nie wszystkim chyba znane miejsce w Bielsku, a mianowicie Centrum Hobbystyczne, gdzie każdy może zagrać w ciekawe gry planszowe. Można je tam zakupić, ale też wypożyczyć. I na zakończenie naszego zimowiska „wisienka na torcie” – Zabawowo! Nie trzeba chyba mówić, że było to wspaniałe zakończenie naszego wspólnego tygodnia. Tak upłynął nam pierwszy tydzień ferii, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam tak twórczo i ciekawie spędzić zimowy czas wolny i nawet brak śniegu nam w tym nie przeszkodził! Dziękujemy Urzędowi Gminy, GOPS, Dyrekcji SP w Bestwinie i Wychowawcom!

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Bal karnawałowy dla uczniów klas I-III
W karnawale, w karnawale
dzieci bawią się wspaniale,
w karnawale każdy chce
tańczyć, śpiewać, bawić się.
            /Zbigniew Dmitroca/
Bal karnawałowy dla dzieciaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W dniu 16 stycznia w naszej szkole pojawiły się wróżki, królewny, delikatne motylki, panna młoda, żołnierze, rycerze, piraci, policjanci, Spider-Man, kosmonauci, pudełka z klockami Lego, bohaterowie Gwiezdnych Wojen, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, a pani Ela w wodzireja.

Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów!

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Konkurs Szkoła Dobrego Wychowania
Na zajęciach z pedagogiem uczniowie klasy IV i V zrealizowali kolejne zadanie w konkursie. Tym razem były to warsztaty na temat „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Zastanawialiśmy się wspólnie, co można wyczytać z wyglądu, wyrazu twarzy osoby, którą widzimy pierwszy raz. Wnioski były bardzo różne, każdy miał swoje spostrzeżenia. Niektóre były podobne, inne całkiem odmienne. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że często pierwsze wrażenie, jakie sprawia nasz wygląd na drugiej osobie ma duże znaczenie. Ustalaliśmy, na co w naszym wyglądzie mamy wpływ i co robić, aby dobrze o nas świadczył.

/Koordynator konkursu - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


O bezpieczeństwie w czasie ferii zimowych w klasie 5
Piątoklasiści już wiedzą jak bezpiecznie spędzać zimowe ferie. Uczniowie wykonali na lekcji plakat promujący bezpieczne zachowania, zabawy oraz przypomnieli sobie zasady udzielania pomocy. Wiedzą, gdzie nie należy się bawić i jak wezwać pomoc, gdyby wydarzyło się coś złego.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Wolontariat- Akademia Przyszłości
Szkolny Klub Wolontariatu działający w naszej szkole wsparł działania AKADEMII PRZYSZŁOŚCI działającej w ramach SZLACHETNEJ PACZKI .
„AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to nowatorski program edukacyjny skierowany do dzieci ze szkół podstawowych”.

https://akademiaprzyszlosci.org.pl/o-akademii
Sz.K.W. wsparł Pawła, któremu ufundowaliśmy indeks, pozwalający rozwijać talenty i pokonywać trudności, z którymi się zmaga. Trzymamy za niego kciuki!

/p. Jolanta Kuczyńska - opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu/


Piątoklasiści pamiętają o swoich Dziadkach
Na ostatniej lekcji wychowawczej uczniowie klasy piątej przygotowali gazetkę, której celem było przypomnienie wszystkim, jak ważną rolę w życiu rodziny pełnią babcia i dziadek, jak wiele potrafią nauczyć, ile tradycji, zwyczajów przekazać.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Gminny konkurs kolęd i pastorałek
Dnia 17. stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie, na którym prezentowali swój talent muzyczny. Byli to: Joanna Wołoszczak, Iga Portasińska, Magdalena Szlosarczyk, Filip Frączek, Kinga Czana, Stanclik Alicja, Julia Wójcik i Anna Sawkiewicz. Uczestników było bardzo dużo w wielu kategoriach, śpiewane utwory były piękne i różnorodne. Nasi koledzy wrócili z nagrodami książkowymi i dyplomami. W kategorii duety Asia Wołoszczak i Magda Szlosarczyk zdobyły I miejsce, w kategorii soliści Ala Stanclik zajęła II miejsce, Filip Frączek III miejsce i Ania Sawkiewicz IV miejsce. Natomiast w kategorii zespoły do 10 osób Iga Portasińska, Kinga Czana i Julia Wójcik zdobyły miejsce II. Razem z zespołem regionalnym "Mała Bestwina" występowała również nasza młodsza koleżanka Weronika Kania z kl. 2, której zespół wyśpiewał sobie I miejsce.
Serdecznie wszystkim gratulujemy!

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Sukces siódmoklasistów
10 uczniów klasy siódmej uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie wiedzy na temat zdrowia i jego ochrony - „MEDITEST”, którego organizatorem było Ogólnopolskie Centrum Edukacji. 5 uczniów Natalia Bubak, Witold Chromik, Martyna Kubik, Patryk Kubik, Katarzyna Zawada uzyskali wysokie miejsca w rankingu wojewódzkim otrzymując dyplom Wyróżnienia. Pozostali uczniowie Klaudia Kuczek, Piotr Zeman, Mikołaj Olejak, Angelika Mynarska oraz Marek Jordanek otrzymali dyplom Uznania.

Gratulacje!

/p. Sylwia Zagata/

 


„KOLORY W PROBÓWKACH” - to temat przewodni na kolejnych zajęciach Unikids. Dzieci podczas zajęć wsypywały, dolewały, mieszały, odkrywały. Bazą do eksperymentu był wywar z czerwonej kapusty, wymieszany m.in. z proszkiem do pieczenia czy kwaskiem cytrynowym dawał wspaniały efekt. To było fantastyczne szaleństwo kolorów.

/p.Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Gramy z WOŚP
Celem 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.” Kolejny raz nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami przyłączyli się do tej wspaniałej inicjatywy. Słoneczny, ale bardzo mroźny dzień nie zniechęcił naszych wolontariuszy do kwestowania. Pani Iwonie Pieczka towarzyszyli Ania Sawkiewicz i Bartosz Michulec, pani Ewelinie Olejak - Ola Niemczyk, Karina Brańka i Krzyś Janota, a pani Elżbiecie Żmij - Krzyś Sobierajski, Magda Kozłowska, Miłosz Ochman oraz Paweł i Weronika Kania. Wspólnymi siłami zebraliśmy – 4583,50 zł, a w puszce pani Eli doliczono się największej kwoty w całej gminie -2180, zł.
Dziękujemy mieszkańcom Janowic, którzy po raz kolejny otworzyli swoje wielkie serca.

/p.Elżbieta Żmij/


Zimowe dokarmianie zwierząt leśnych i ptaków.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego w okresie zimowym zobowiązali się do pomocy zwierzętom leśnym i ptakom. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców otrzymaliśmy sporą ilość marchwi (serdecznie dziękujemy), którą mogliśmy zanieść do pobliskiego paśnika i dzięki temu wspomóc głodne sarny i zające. Natomiast mieszanki ziaren, które uczniowie przynosili do szkoły wsypywaliśmy regularnie do szkolnego karmnika. Oczywiście nie jest to pomoc jednorazowa bo należy pamiętać, że jeżeli rozpoczęliśmy dokarmianie zwierząt to musimy je kontynuować przez cały okres zimowy - one na nas liczą. Mamy nadzieję, że im smakowało bo marchew wyglądała bardzo apetycznie i nawet chłopcom przyszła ochota na małą zdrową przekąskę.

/p.Ewelina Olejak/

 

Zdjęcia>>>


Warsztaty przyrodnicze
Uczniowie klasy piątej w ramach utrwalenia wiadomości o układzie ruchu wykonywali staw łokciowy z wykorzystaniem plasteliny. Pracowali zgodnie z instrukcją karty pracy. Przykładali także swoje dłonie na kartkę, obrysowywali jej kształt i zaznaczali poszczególne stawy. Dzięki takim zajęciom dzieci z łatwością zrozumiały trudniejsze pojęcia i zagadnienia. Praca na lekcji przebiegała wzorowo.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>


Zajęcia Unikids


Tuż przed świętami odbyły się kolejne zajęcia Unikids. Tym razem dzieci zrobiły pyszną herbatkę z suszonymi owocami, w sam raz na zimowe wieczory. Herbata została zapakowana w papierowe torebki, które dzieci wcześniej ozdobiły według własnego uznania.

/p. Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Świąteczne życzenia>>>

 

 


Boże Narodzenie w szkole
21 grudnia był dla nas dniem świątecznym.
W salach ławki zamienimy się w stół rodzinny przy którym każda z klas dzieliła się opłatkiem życząc sobie wszystkiego, co najlepsze.


Następnie cała społeczność szkoły spotkała się razem, by poczuć się jak jedna wielka rodzina. Nasze świętowanie wzbogacił artystyczny występ sześcioletnich Misiów, jasełka w wykonaniu trzecioklasistów i śpiewy prowadzone przez solistów z poszczególnych klas.

Razem, w atmosferze wzajemnej życzliwości kolędowaliśmy, ciesząc się cudem Świat Bożego Narodzenia.

/p. Barbara Nycz/

    Wigilie w klasach od pierwszej do siódmej>>>       

                Kolędowanie w klasie drugiej>>>       

                            Jasełka>>>

                                        Świąteczne wieńce klasowe>>>

 

 

 

 


„Spóźniony słowik” w wykonaniu czwartoklasistów
Na lekcji języka polskiego czwartoklasiści mieli możliwość zaprezentowania swoich scenicznych możliwości. Ci uczniowie, którzy mieli ochotę, wcielili się w role pana Słowika i pani Słowikowej oraz narratora. Lekcja wypadła wspaniale, a młodzi artyści odkryli swoje talenty.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Zemsta” na szkolnej (klasowej) scenie
Siódmoklasiści, aby oswoić się z dramatem A. Fredry, otrzymali zadanie, które polegało na przedstawieniu wybranej sceny dramatu. Z zadania wywiązali się wspaniale, czego dowodem były wysokie oceny i brawa. Ponadto uczniowie wykazali się poczuciem humoru, kreatywnością i talentem aktorskim oraz udowodnili, że potrafią ze sobą współpracować, niektórzy grali nie tylko w swoich zespołach, ale także grali, statystowali w tych, w których brakowało aktorów.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Ortograficzne potyczki planszowe
8 grudnia na języku polskim spotkali się uczniowie klasy 4 i 5. Otrzymali oni zadanie stworzenia gier planszowych, które „utrwalałyby” poprawną pisownię. Ale to nie koniec! Aby takie planszówki stworzyć, uczniowie zostali podzieleni losowo na grupy, następnie musieli ustalić podział prac, to okazało się najtrudniejsze. Doświadczeni piątoklasiści oraz chętnie współpracujący czwartoklasiści i z tym zadaniem sobie poradzili. Efektem współpracy były niezwykłe ortograficzne gry planszowe, których przydatność na kolejnej lekcji uczniowie sprawdzili.
Na lekcji uczniowie: wykazali się współpracą, nauczyli się planowania pracy, tworzenia regulaminów i zasad gry, odpowiedzialności za wykonanie przydzielonego im zadania, pracy ze słownikiem ortograficznym, wynotowali i przyswoili sobie wyrazy z tzw. trudnościami ortograficznymi, a przy tym dobrze się bawili.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Byliśmy w Teatrze Polskim! Mikołajkowa „Alicja w krainie czarów”
5 grudnia uczniowie klas 4,5,6 mieli przyjemność oglądnięcia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej spektaklu „Alicja w krainie czarów” wystawionego przez Teatr Bohema z Cieszyna>>>
Uczniowie przerwę wykorzystali na zwiedzenie zabytkowego obiektu, jakim jest teatr. Byli zachwyceni, poczuli się wyjątkowo, zasiadając w lożach, na czerwonych krzesłach, przeglądając się w wielkich pozłacanych lustrach. Wyjazd był udany. Dzięki Radzie Rodziców, która opłaciła autokary, uczniowie zapłacili tylko za bilety.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Przedświąteczny wyjazd do kina
Ostatni w tym roku (kalendarzowym!) wyjazd do kina za nami. Atmosfera w mieście już w pełni świąteczna! Gdy wracaliśmy było już ciemno, więc efekty oświetleniowe były niesamowite! Dodatkowo uatrakcyjniło to naszą wyprawę. Tym razem obejrzeliśmy bajkę Coco. Mały Miguel, zafascynowany grą na gitarze marzy o tym, by pójść w ślady swojego muzycznego idola, Ernesto de la Cruz. Chłopiec - wbrew rodzinnemu zakazowi - za wszelką cenę chce rozwijać swój talent. W tajemniczych okolicznościach trafia do niezwykłej Krainy Zmarłych, gdzie na swej drodze napotyka uroczego oszusta Hektora i z nim odkrywa historię swojej rodziny. Niektórzy wzruszyli się do łez! Opiekę sprawowały panie Teresa Maroszek, Ewelina Moczek, Agnieszka Czerwińska, a grupka była spora, bo prawie 30 osób! Oczywiście już są pytania o następny wyjazd! Będzie za "rok"!!!

/organizator wyjazdu Agnieszka Czerwińska/


Wykonujemy mapy obrotowe nieba
    Na lekcji przyrody szóstoklasiści zagłębiają wiedzę o kosmosie, pracują z globusem oraz wykonują wiele doświadczeń. Podczas zajęć wykonali starannie mapy obrotowe nieba służące do orientacji na nocnym niebie. Dzięki takiej mapie dzieci będą potrafili określić jaka część nieba widoczna jest nad horyzontem w danym momencie, o której wschodzą i zachodzą dane obiekty astronomiczne.
Zadanie wymagało skupienia i precyzji z którą uczniowie świetnie sobie poradzili, wykazali się dokładnością oraz wiedzą o wszechświecie.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Walory turystyczne Krakowa
    W celu utrwalenia wiadomości o największych miastach wyżyn, piątoklasiści przygotowali plakaty na temat walorów turystycznych Krakowa. W swoich pracach przedstawili najważniejsze zabytki Krakowa oraz obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Każda grupa wspaniale zaprezentowała swój plakat wzbogacając go w dodatkowe ciekawostki i piękne zdjęcia.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Wizyta świętego Mikołaja w klasie pierwszej
6 grudnia klasę pierwszą odwiedził długo oczekiwany gość – święty Mikołaj! Dzieci przygotowywały się na to spotkanie już kilka dni wcześniej – czytały teksty o świętym Mikołaju, wykonały podobiznę świętego na zajęciach plastycznych, ale co najważniejsze wszystkie pierwszaki starały się być bardzo grzeczne. 6 grudnia dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością nasłuchiwały dzwoneczków obwieszczających przybycie tego jakże miłego gościa. Święty Mikołaj na szczęście nie kazał zbyt długo na siebie czekać i ku ogromnej radości dzieci zawitał w naszej szkole. Święty Mikołaj docenił starania pierwszaków i każdemu dziecku przyniósł piękny prezent. Zdjęcia zrobione z Mikołajem są wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Dziękujemy!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Andrzejki klasy pierwszej
28 listopada uczniowie klasy pierwszej obchodzili andrzejki. Podczas klasowej zabawy andrzejkowej uczestnicy mogli „z przymrużeniem oka” spojrzeć w przyszłość. Dzieci dowiedziały się jaki zawód jest im przeznaczony, poznały imię przyszłej sympatii, a także losowały magiczną liczbę, która określała co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Uczniowie wykonali popularną – choć nieco zmienioną- wróżbę z ustawianiem butów. Dzieci losowały także przedmioty ukryte pod kubeczkami – tego dnia każdy rekwizyt miał swoje tajemnicze znaczenie!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Mikołaj w naszej szkole!

W tym roku troszkę obawialiśmy się, czy św. Mikołaj nas odwiedzi. Pogoda nie była sprzyjająca dla kogoś, kto podróżuje saniami. Od samego rana z niecierpliwością i utęsknieniem, ale i niepewnością wyczekiwaliśmy naszego Gościa.

I w końcu doczekaliśmy się! Przyjechał… bryczką! Tradycji stało się zadość!

Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali obdarowani wspaniałymi paczkami, a radości i zabawy było co niemiara!

DZIĘKUJEMY ŚW. MIKOŁAJU i już teraz zapraszamy za rok!!!

Podziękowania dla pomocników św. Mikołaja
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w przygotowanie wspaniałego dnia dla uczniów naszej szkoły. Byli to: p. Magdalena Gębczyńska, p. Rafał Waluś, p. Marzena Morończyk, p. Agata Dziergas, p. Katarzyna Wójcik, p. Sylwia Stanclik, p. Stanisław Nycz, p. Ewa Zeman p. Dorota Formas. 

/p. Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Każdy może zostać Świętym Mikołajem - Dary dla dzieci z domu dziecka
W naszej szkole mamy wspaniałych uczniów, którzy potrafią myśleć o innych. Uczennica klasy 5 Julia Wójcik, która jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego zainicjowała wspaniałą akcję na terenie naszej placówki, która miała na celu zbiórkę darów dla dzieci z Domu Dziecka w Bielsku-Białej. Oczywiście wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji. Przez cały miesiąc listopad uczniowie przynosili paczki pełne smakołyków, artykułów papierniczych i chemicznych, które z pewnością przydadzą się podopiecznym z domu dziecka. Na koniec miesiąca uczniowie pod opieką nauczycieli posegregowali przyniesione dary, a następnie opakowali tak, aby tworzyły kolorowe paczki mikołajowe. Od rozpoczęcia całej akcji Julię, która była jej pomysłodawcą, bardzo mocno wspierali jej rodzice, również przy zakończeniu akcji okazali swoje wielkie wsparcie i pomogli w dostarczeniu całkiem sporych rozmiarów prezentów do domu dziecka. W związku z tym 5 grudnia Julia jako przedstawiciel naszej placówki pod opieką rodziców odwiedziła Dom Dziecka w Bielsku – Białej, gdzie już czekali na nią opiekunowie i podopieczni z placówki. Wizyta była bardzo wielkim przeżyciem dla Julii i jej rodziców. Nie obyło się bez poczęstunku, zwiedzania placówki, rozmów z nowo poznanymi kolegami i koleżankami oraz ich opiekunami. Na zakończenie Julia otrzymała piękny podarunek dla społeczności naszej szkoły w formie pięknego stroika świątecznego i kartki z życzeniami, które zostały własnoręcznie wykonane przez dzieci z domu dziecka. Największą radość jednak przyniósł uśmiech na twarzach obdarowanych.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz w naszej szkole doczekamy się tak wspaniałych inicjatyw ze strony uczniów.

Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu

Zdjęcia>>>


Klasy 1 - 3 na przedstawieniu pt: "Koziołek Matołek"
1 grudnia uczniowie klas 1 - 3 wyjechali na przedstawienie pt: "Koziołek Matołek" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji. Dzieci miały okazję obejrzeć dobrze znaną im lekturę w formie sztuki teatralnej, w której pojawiły się również elementy wyświetlanego filmu rysunkowego. Wszyscy obejrzeli sztukę z wielkim zainteresowaniem, a na koniec mieli okazję dowiedzieć się co to jest pantomima i jak wykorzystują ją aktorzy w swojej pracy podczas mini warsztatów teatralnych, które odbyły się tuż po przedstawieniu. Po powrocie do szkoły dzieci miło wspominały wyjazd i dzieliły się wrażeniami. Już czekamy na następny wyjazd.
Organizatorzy wyjazdu: Elżbieta Żmij, Natalia Wójcik, Ewelina Olejak

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Andrzejki w klasie 3
W tym roku szkolnym klasa 3 wykazała się dużą samodzielnością w przygotowaniach do Andrzejek. Uczniowie przygotowali różnego rodzaju wróżby i zabawy. Było zatem losowanie wróżb dotyczących przyszłego wybranka lub wybranki serca, zawodu jaki uczniowie będą wykonywali w przyszłości, ciekawych przygód jakie na nich czekają np. podróż dookoła świata, wygranie konkursu Master Chef, lot w kosmos itp. Ponadto odbyły się wróżby z przekłuwaniem serca z imionami dziewcząt i chłopców, którzy być może w przyszłości okażą się czyjąś sympatią, albo najlepszym przyjacielem czy przyjaciółką oraz wróżba z kubeczkami dzięki, której okazało się, że ponad połowa chłopców w przyszłości wygra konkurs na mistera Polski. Nie zabrakło również poczęstunku, w tym przygotowanych przez jedną z dziewczynek pysznych domowych ciasteczek. Największym powodzeniem cieszyła się jednak zabawa z łowieniem jabłek z miski z wodą tylko za pomocą ust. Śmiechu było przy tym bardzo dużo, ale znaleźli się śmiałkowie, którzy przeszli tę próbę zwycięsko nawet kosztem lekko zmoczonej koszuli czy grzywki. Wiemy, że wszystkie wróżby należy traktować z przymrużeniem oka, ale gdyby niektóre z nich kiedyś okazały się spełnione to na pewno byłoby przyjemne ;)

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Wesoły bałwanek
Pierwszy śnieg zainspirował naszych uczniów do ulepienia bałwanka. Dwóch dzielnych siódmoklasistów w pocie czoła ustawiło go na naszym boisku szkolnym. Brawo chłopaki!


Andrzejki drugoklasistów
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć, radości i emocji, a przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Jednak dzieciaki gorączkowo czekały na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, bo przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
Wróżby przeplecione były wesołą muzyką. Zabawa była udana. Szkoda, że ten czas tak szybko minął…

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Dzień Pluszowego Niedźwiadka w klasie drugiej
Bohaterowie bajek, filmów i piosenek: Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego niedźwiadka, więc kolejny rok obchodziliśmy święto najsympatyczniejszej zabawki jaką jest pluszowy miś. Tym razem dzieci zaprosiły swoje maskotki na zajęcia wychowania fizycznego. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o misiach, wzięliśmy udział w zabawie „Stary niedźwiedź mocno śpi”, a następnie w zaprosiliśmy pluszaki do ćwiczeń gimnastycznych. Najwięcej radości przyniosło dzieciom pokonywanie toru przeszkód wraz ze swoimi miśkami. Po tej lekcji uzupełniliśmy energię małym „conieco” (powiedzenie najsłynniejszego misia- Kubusia Puchatka), czyli pysznymi Lubisiami z nadzieniem czekoladowym. STO LAT MISIU!

/p.Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Nasi zwycięzcy w Gminnym Konkursie Recytatorskim i plastycznym!
   
23. listopada odbył się VII Gminny Konkurs Recytatorski „Jesień w wierszach dla dzieci” dla klas I – III. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Amelia Pycia z kl. I, Miłosz Ochman z kl. II oraz Maja Brach z kl. III. Jury konkursowe miało bardzo trudny wybór, gdyż wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani, każdy dodatkowo miał wspaniały kostium i rekwizyty. W tej trudnej i wyrównanej rywalizacji nasi uczniowie okazali się najlepsi i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż WSZYSCY zdobyli I MIEJSCE w swojej kategorii!!!
Paniom, które przygotowywały dzieci wręczono podziękowania, a były to Panie Natalia Wójcik, Elżbieta Żmij i Ewelina Olejak.
Przed rozpoczęciem konkursu wręczono nagrody z Gminnego Konkursu Plastycznego „Płynie Wisła, płynie”, w którym również zwyciężyły nasi uczniowie. W kategorii klas I wyróżnienie otrzymała Amelia Pycia, w kategorii klas II – I miejsce otrzymała Zuzanna Goryl, a w kategorii klas III również I miejsce otrzymała Nikola Mikoda.
 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia>>>


Nasz Szkolny Kodeks Dobrego Zachowania
Zadanie 1 konkursu Szkoła Dobrego Wychowania zostało wykonane i ocenione przez Komisję Studium Prawa Europejskiego na 10 pkt, czyli maksymalną ilość! W efekcie prac powstał Szkolny Kodeks Dobrego Zachowania Kulturalnego Ucznia. A oto efekt naszej wspólnej pracy:
1. Kulturalny uczeń dba o czystość w szkole, szanuje pracę innych.
2. Kulturalny uczeń okazuje szacunek osobom starszym.
3. Kulturalny uczeń pomaga młodszym, daje dobry przykład innym.
4. Kulturalny uczeń nie używa wulgarnych słów.
5. Kulturalny uczeń nie stosuje przemocy wobec kolegów i koleżanek.
6. Kulturalny uczeń na lekcjach jest grzeczny, nie żuje gumy.
7. Kulturalny uczeń szanuje własność swoją i cudzą.
8. Kulturalny uczeń jest zawsze czysto i schludnie ubrany.
9. Kulturalny uczeń jest zawsze punktualny.
10. Kulturalny uczeń w sposób spokojny przedstawia swoje racje.

Koordynator konkursu - Agnieszka Czerwińska


Nasz sposób na ciekawe popołudnie - kino.
    21. listopada kolejna 20-stka uczniów mogła pochmurne popołudnie spędzić w interesujący i kulturalny sposób. Tym razem obejrzeliśmy bajkę Emotki. Ukryte za aplikacją, z której korzystamy, wysyłając wiadomości, gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda oprócz Minka – żywiołowej, energetycznej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie emocje. Niestety, wada zagraża całemu telefonowi, dlatego Minek łączy siły z najlepszym przyjacielem – „Piątką” i super-hakreką Matrix, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę.
Wspólnie wyruszają w wielką, pełną niespodzianek i przygód podróż po zakamarkach aplikacji, by ocalić Tekstopolis. Po emocjonującym seansie posililiśmy nasze ciała i zadowoleni oraz usatysfakcjonowani pożytecznym spędzeniem czasu wróciliśmy do domu. Jak zawsze czekali na nas stęsknieni rodzice! Opiekę nad uczniami sprawowały pani Teresa Maroszek i Agnieszka Czerwińska

/Organizator wyjazdu - p. Agnieszka Czerwińska/


Zajęcia profilaktyczno – plastyczne
Na ostatnich zajęciach kółka plastycznego w klasach I – III było trochę inaczej niż zwykle. Wynikało to z nieobecności opiekuna koła plastycznego pani Eweliny Olejak. Przed wykonaniem pracy plastycznej uczniowie przybliżyli sobie znaczenie pojęcia tolerancja. Akurat na 16. listopada wypadał Światowy Dzień Tolerancji. Najpierw w zabawie „koło fortuny” uczestnicy odgadli hasło. Następnie w trakcie pogadanki niektórzy poznali, a inni utrwalili sobie na czym polega tolerancja. Podsumowaniem była natomiast praca plastyczna. Uczniowie odrysowali swoje dłonie, na których wypisali bądź za pomocą rysunku przedstawili zachowania tolerancyjne. Wszystkie dłonie zostały przyklejone na dużej kartce i powstał wspaniały plakat „Tolerancja”.

/p. Agnieszka Czerwińska, p. Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Ogólnopolski konkurs „Meditest”

Dziesięciu uczniów klasy siódmej Natalia Bubak, Marek Jordanek, Martyna Kubik, Patryk Kubik, Klaudia Kuczek, Angelika Mynarska, Mikołaj Olejak, Piotr Zeman, Witold Chromik, Katarzyna Zawada uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie Meditest, którego organizatorem jest Ogólnopolskie Centrum Edukacji Olimpiady. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu. Konkurs miał formę testu składającego się z 30 pytań.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 5 stycznia.

/p.Sylwia Zagata/


Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Jak co roku 11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.

Aby uczcić Święto Narodowe w naszej gminie odprawiona została uroczysta msza święta z udziałem władz, mieszkańców oraz pocztów sztandarowych. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Poczet Sztandarowy w składzie Julia Kut, Aleksandra Mędrala i Witold Chromik oraz pani dyrektor Urszula Kal i opiekun pocztu pani Elżbieta Żmij. Po zakończeniu mszy wszyscy udali się pod Urząd Gminy, gdzie odbyły się główne uroczystości przy pomniku "Tym, co życie oddali Polsce" pod którym złożono biało-czerwone kwiaty.

/p.Elżbieta Żmij/


Akademia z okazji Święta Niepodległości
10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na samym początku został wprowadzony sztandar, odśpiewano hymn oraz przypomniano znaczenie słów niepodległość, patriotyzm i ojczyzna.
Następnie występujący zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom opowieść o trudnej historii naszego kraju. Młodzi artyści uświetnili uroczystość znanymi pieśniami („Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „ Miły Wodzu mój”), którym towarzyszyła ciekawa choreografia.

Zanim uczniowie rozeszli się do klas, rozdane zostały nagrody.
Pani Dyrektor przekazała podziękowania Annie Sawkiewicz i Aleksandrze Niemczyk za udział w konkursie „List do Taty”.
Następnie Jolanta Kuczyńska wręczyła nagrody wszystkim uczestnikom konkursów (indywidualnych i zbiorowych) na plakat „Pomocna dłoń” i na wiersz „Pomaganie jest fajne”.
Przewodnicząca SU -Julia Wójcik wręczyła słodkie upominki za prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę niepodległościową.
Na sam koniec wszyscy obecni w radosnym nastroju odśpiewali żołnierską pieśń, pt. „Pieśń o Wodzu miłym”.
W akademii udział wzięli piątoklasiści, 2 uczennice z klasy czwartej i 4 z klasy szóstej. Akademię przygotowała p. J. Kuczyńska przy współpracy p. M. Piekarskiej i A. Makuchowskiej.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Byliśmy na musicalu: „Opowieści z Narnii”
Uczniowie klas 4 i 5 mieli przyjemność oglądania, wysłuchania musicalu zaprezentowanego przez Teatr Muzyczny Forte „Opowieści z Narnii”. O spektaklu można przeczytać na stronie : http://teatrmuzycznyforte.pl/portfolio/opowiesci-z-narnii/
Uczniom najbardziej podobały się efekty świetlne, dźwiękowe, postać fauna Tumnusa, scenografia.
Dzięki Radzie Rodziców, która opłaciła autokar, mogliśmy kolejny raz uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym. Przed nami jeszcze jedno w tym roku, „Alicja w krainie czarów” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

/p. Jolanta Kuczyńska/


KABOOM - uczniowie klas 1-3 eksperymentują

W środę 8 listopada odbyły się 2 zajęcia UniKids dla klas 1-3. Dzieci znowu eksperymentowały, tym razem Panie prowadzące pokazały 2 doświadczenia - ” LAMPA LAWA”, oraz wybuchający „WULKAN Z PIANY”. Dzieci bardzo zaangażowane, odkrywały tajniki nowych doświadczeń, a uśmiech na ich twarzach bezcenny :). Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia, a to już za miesiąc.

/p. Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu w akcji!
Od 7 listopada rozpoczęliśmy sprzedaż toreb, które mają zastąpić jednorazowe opakowania foliowe. Dziękuję: Bartoszowi Michulcowi, Jakubowi Portasińskiemu i Julii Zolich, że poświęcili swój wolny czas, by sprzedawać torby, które cieszyły się ogromną popularnością. Do tej pory udało nam się zebrać około 600 zł. Pieniądze zostaną przekazane na dobroczynny cel.
Torby są szyte społecznie przez uczennice Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach – Dziedzicach oraz p. Bogusławę Mojeszczyk- Zolich z materiału podarowanego przez p. Katarzynę Jordanek.
Dziękujemy!

/Jolanta Kuczyńska, Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>

                    Piszą o nas na stronie>>>


Lektura inaczej, czyli „Sposób na Alcybiadesa”
Szóstoklasiści na lekcji języka polskiego wcielili się w role sędziego, prokuratora, obrońcy, winnych oraz ławników. Celem rozprawy było określenie, czy bohaterowie lektury (z Ciamciarą na czele) zasługują na karę za stosowanie „sposobu” na nauczycielach. Dodajmy, że tzw. „sposób” na nauczycieli okazał się „sposobem” na uczniów, którzy od czasu stosowania go poszerzyli swoją wiedzę z dziedziny historii i nie tylko.
Uczniowie przyjmując role, musieli wykazać się wiedzą oraz umiejętnością argumentowania, z czym poradzili sobie wyśmienicie.
Nic tak dobrze nie uczy, jak przykład i działanie. Lekcja bardzo się podobała, a grający odkryli w sobie nowe talenty. Oskarżeni zostali pouczeni.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Pasowanie na czytelników


24 października uczniowie klasy pierwszej odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Janowicach. Była to niezwykła wizyta, podczas której każdy pierwszoklasista złożył uroczyste ślubowanie i został pasowany na czytelnika przez panią bibliotekarkę.

Dzieci poznały bibliotekę, jej zbiory, regulamin oraz zasady poszanowania książek.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały zakładki, które stanowią wspaniałą zachętę do dalszej nauki czytania.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Współpraca miedzy szkołą a przedszkolem
Wzorem ubiegłych lat w naszej szkole uczniowie klas starszych po skończeniu lekcji czytają młodszym kolegom z przedszkola różnego typu bajki w uzgodnieniu z wychowawcą grupy. W tym roku uczniowie czytają przygody z serii „Franklin”. Czytać może przedszkolakom każdy, kto wyrazi na to chęć. Ten sposób darowania kilku chwil młodszym sprawia, że zacieśniają się więzy między obecnymi a przyszłymi uczniami i szkoła dla przyszłych pierwszoklasistów nie jawi się jak wielka niewiadoma. Uczniowie za to, dzieląc się czasem, dostrzegają podziw w oczach przedszkolaków i odczuwają satysfakcję z poświęcenia czasu innym.

Szkolny Klub Wolontariatu - opiekun: Jolanta Kuczyńska

Zdjęcia>>>


Umiem więcej i mogę więcej. Podniesienie kompetencji kluczowych uczniów w Gminie Bestwina.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020


Tytuł projektu: Umiem więcej i mogę więcej. Podniesienie kompetencji kluczowych uczniów w Gminie Bestwina.

Projekt skierowany do
254 uczniów i 29 nauczycieli szkół podstawowych w Bestwince, Janowicach i Kaniowie.

Celem głównym projektu
jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, zniwelowanie deficytów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, poprzez realizację zajęć dodatkowych i specjalistycznych oraz podniesienie kompetencji zawodowych 29 nauczycieli w Gminie Bestwina.

Korzyści wynikające z uczestnictwa w projekcie:
● rozwinięcie kompetencji kluczowych uczniów szkół objętych wsparciem,
● rozwinięcie zainteresowań uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi,
● pomoc uczniom z problemami edukacyjnymi poprzez zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
● wyposażenie szkół objętych wsparciem w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć w projekcie.

Projekt będzie realizowany w okresie od września 2017 do czerwca 2019 roku.


Wykrywamy witaminę C i nie tylko...
Siódmoklasiści na lekcji biologii w celu poznania ważnych dla naszego organizmu składników pokarmowych wykonywali doświadczenia na wykrywanie skrobi, tłuszczów w pokarmach pochodzenia roślinnego oraz nauczyli się jak można wykryć witaminę C w soku z cytryny. Formułowali problemy badawcze, stawiali hipotezy, wyciągali wnioski z danego doświadczenia.
Wzorowo przygotowali się do zajęć i ostrożnie posługiwali się materiałami doświadczalnymi. Każdej grupie udało się uzyskać prawidłowy wynik doświadczenia.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Formy ochrony przyrody - lekcja z metodą aktywizującą.
Uczniowie klasy piątej na lekcji przyrody poznali formy ochrony przyrody takie jak: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat przyrody i pomnik przyrody. Dostrzegli ważność tworzenia takich obszarów. Pracując metodą piramidy priorytetów stworzyli spośród wielu pomysłów listę najważniejszych zasad zachowania się na terenie obszaru chronionego. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą i pomysłowością.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Szkoła Dobrego Wychowania


   
Ruszyła realizacja zadań, które mamy do wykonania w konkursie. W klasach odbyły się spotkania z panią pedagog na temat savoir vivre, czyli zasad dobrego wychowania. W trakcie zajęć uczniowie stworzyli postać kulturalnego ucznia (niektórzy stwierdzili: idealny – nierealny) oraz Kodeks Dobrego Zachowania. Na ich podstawie zostanie opracowany Szkolny kodeks. W ten sposób zostanie zrealizowane pierwsze zadanie.
Jestem pewna, że uda nam się wspólnie sprawić, iż w naszej szkole realnie będziemy stawać się idealnie kulturalni. Wszystko w naszych rękach!

/Koordynator konkursu - Agnieszka Czerwińska/

Zdjęcia>>>


Zajęcia integracyjne w klasie czwartej

 

Wkraczając w nowy etap edukacyjny uczniowie klasy IV brali udział w ciekawych zajęciach integrujących zespół. W trakcie różnorodnych zabaw i ćwiczeń poznali lepiej swoich kolegów i siebie samego. Była to wielka frajda dla uczniów.

/p. Agnieszka Czerwińska/


Kulturalny czwartek klasy siódmej
26.10.2017 roku siódmoklasiści uczestniczyli aż w dwóch wydarzeniach kulturalnych.
Rano mieli przyjemność oglądnięcia spektaklu „Balladyna” w Teatrze Lalek „Banialuka”, a po powrocie do Janowic, wystawy prac w Bibliotece Publicznej, portrecisty, pana Zbigniewa Popadiucha. O wystawie, pracach i autorze portretów opowiedziała nam p. Alicja Englert. Uczniowie w wielu pracach rozpoznali twarze znanych bielszczan.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pokrycie kosztów przewozu.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


„Wichura” – koło teatralne na szkolnej scenie
W czwartek uczniowie koła teatralnego wystąpili przed swoimi kolegami z klas 4-7w przedstawieniu „Wichura”, które powstało w wyniku połączonych prac Szkolnego Klubu Wolontariatu ze szkolnym kołem teatralnym. Scenariusz został napisany w oparciu o prawdziwe wydarzenia, które miały miejsce 12-13 sierpnia 2017 roku, a dotyczyły kataklizmu, który przeszedł nad Polską i spowodował ogromne straty i śmierć aż 5 osób.
„Sztuka” miała na celu szerzenie idei solidarności i bezinteresownej pomocy z potrzeby serca. Wszystkim bardzo się podobała, została omówiona na lekcjach.
Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała aktorom i opiekunowi koła, zwróciła też uwagę na to, że takie kataklizmy mogą zdarzyć się wszędzie. Tym razem nas ominęły, dlatego warto pomóc tym, którzy nie mieli tyle szczęścia co my.

/opiekun koła: Jolanta Kuczyńska (scenariusz, reżyseria)/

Zdjęcia>>>


Współpraca klasy 5- tworzenie plakatu
Piątoklasiści uczą się współpracy przy każdej możliwej okazji. Tym razem wspólnie pracowali przy tworzeniu plakatu „Pomocna dłoń”.

/p. Jolanta Kuczyńska/

Zdjęcia>>>


Doświadczenia przyrodnicze – Badamy właściwości magnesów.


Na lekcji przyrody szóstoklasiści badali właściwości magnesów oraz ich wzajemne oddziaływanie, a także oddziaływanie na różne przedmioty. Pracowali z magnesami sztabkowymi, podkowiastymi oraz swoimi które przynieśli na lekcję. Poznali budowę magnesu oraz jego praktyczne wykorzystanie w życiu codziennym.
Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pracowitością.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Plakat: „Pomocna dłoń” i wiersze „Pomaganie jest fajne”
Miesiąc ( 11.09 - 11.10) w naszej szkole trwał konkurs plastyczny pt. „Pomocna dłoń”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-7. Prace wykonane mogły być indywidualnie lub zespołowo/klasowo. Technika wykonania oraz format były dowolne
W tym samym czasie miał miejsce także ogólnoszkolny konkurs na opowiadanie/wiersz pod hasłem: „Pomaganie jest fajne”. Najlepsze prace stworzyli uczniowie klas młodszych.
Zanim prace zostały stworzone, nauczyciele wychowawcy przeprowadzili na swoich lekcjach pogadanki na temat niesienia pomocy, rodzajów pomocy oraz uczuć z niesieniem jej związanymi.
        Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej akademii 10.11.2017 r.

/p. Jolanta Kuczyńska (organizator)/

Zdjęcia>>>


Idzie lasem Pani Jesień
Korzystając z nadejścia Złotej Polskiej Jesieni wybraliśmy się na krótką wycieczkę do pobliskiego zagajnika. Podziwialiśmy niezwykłe barwy w które przystroiły się drzewa, wsłuchiwali w odgłosy lasu i oddychaliśmy pełną piersią. Drugoklasiści udowodnili, że świetnie znają tematykę dotyczącą ochrony przyrody, doskonale wiedząc, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to kolejna dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Podzieleni na małe zespoły dzieci szukały rzeczy o które prosiłam, a więc „coś czerwonego”, „coś twardego” „coś miękkiego”, „coś zielonego”. Uczniowie wykazali się niezwykłą spostrzegawczością i kreatywnością przynosząc skarby lasu.

„Ale było fajnie pani Elu” – Weronika podsumowała naszą małą wyprawę.

/p. Elżbieta Żmij/

Zdjęcia>>>


Wspólnie możemy więcej, czyli wolontariat i ekologia!
Wspólne działania Szkolnego Klubu Wolontariatu ZSP Janowice oraz uczniów Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach pozwoliły z podarowanego przez p. Katarzynę Jordanek materiału uszyć kilkadziesiąt toreb. Torby są także wynikiem wspólnego działania klubu z kołem przyrody, gdyż szycie toreb z materiału miało być elementem akcji: „STOP foliowym jednorazówkom!” . Materiałowe torby mają zastąpić foliowe jednorazówki i reklamówki i tym samym ochronić naszą planetę przed niepotrzebnymi śmieciami.
Kolejnym etapem naszych wspólnych działań będzie zachęcenie do kupienia opisanych toreb. Część z nich wolontariusze będą mogli przyozdobić według własnego pomysłu. Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać mieszkańców gminy Bestwina i okolic, że nasze torby świetnie nadają się na zakupy przedświąteczne, a nawet na prezent.
Zebrane pieniądze przekażemy na cel dobroczynny, o czym poinformujemy.
Ogromne podziękowania kierujemy na ręce Pani Katarzyny Jordanek, która sama wyszła z inicjatywą podarowania nam materiałów oraz Uczniom z Zespołu Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, którzy zgodzili się torby uszyć w wolnym czasie. Dziękuję też wszystkim Paniom, które wyraziły chęć pomocy w szyciu toreb.

/p.Jolanta Kuczyńska, p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Leśne przygody klasy 3
Jesień to doskonały czas na spacery, podziwianie piękna przyrody i utrwalanie zdobytej wiedzy poprzez obserwacje. Ponieważ pogoda w ostatnim czasie była sprzyjająca klasa 3 postarała się to wykorzystać i odwiedziła zagajnik w pobliżu szkoły oraz wybrała się na dłuższy spacer do lasu. Uczniowie przypomnieli sobie nazwy poznanych drzew liściastych i iglastych oraz ich cechy charakterystyczne, po których można je rozpoznać. Przyglądali się dokładnie wszystkim warstwom lasu i wyszukiwali ich mieszkańców. W lesie mieli okazję zobaczyć paśnik i porozmawiać o tym jak ważne jest aby pomagać zwierzętom przetrwać okres zimowy. Jeden z uczniów miał takie szczęście, że podczas podglądania mieszkańców najniższej z warstw lasu znalazł króla grzybów - borowika szlachetnego, ale przyjemne było także oglądanie grzybów trujących, które czarują swoją szatą. Uczniowie mieli również okazję przyglądnąć się jakich zniszczeń w lesie dokonały ostatnie wichury i nie mogli uwierzyć, że to wiatr połamał tak ogromne drzewa, a inne wyrwał z korzeniami. Oczywiście podczas spaceru dzieci rozwijały się również ruchowo pokonując naturalne przeszkody terenowe: przeskakiwali przez mały strumyk, przechodzili nad powalonym drzewem i przedzierali się przez warstwę podszytu.

/p.Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Poznaj Stachu po smaku i zapachu.
Na zajęciach z edukacji przyrodniczej uczniowie klasy 3 omawiali tematykę związaną z roślinami uprawnymi, zbożami i owocami. Oprócz wiedzy teoretycznej trzeba było sprawdzić się w praktyce co wcale nie było takie łatwe. Uczniowie mieli bowiem za zadanie rozpoznać wybrane warzywa i owoce po zapachu i dotyku. Pomimo, że niektóre warzywa wydawały się nie do odgadnięcia wszyscy świetnie się przy tym bawili. Na zakończenie zajęć wszyscy mieli okazję skosztować białej odmiany arbuza wyhodowanej w ogródku jednego z ich kolegów. Okazało się, że to również było zaskakujące doświadczenie ponieważ arbuz miał wygląd taki jak wszystkie inne arbuzy, ale smakował podobnie do melona.

/p.Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Rozpoczęliśmy wyjazdy do kina
10. października odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd do kina. W liczbie 20 osób pod opieką p. Teresy Maroszek i p. Agnieszki Czerwińskiej wyruszyliśmy we wtorkowe popołudnie, aby w ciekawy sposób i w miłym towarzystwie spędzić czas. Tym razem byliśmy na bajce „My Little Pony”. Tradycyjnie po seansie zdążyliśmy przekąsić coś dobrego, a potem na przystanek i autobusem do Janowic, gdzie już oczekiwali nas Rodzice. Wszyscy wrócili troszkę zmęczeni (to w końcu cały dzień poza domem), ale również jak zawsze zadowoleni. Oczywiście już są pytania o następny wyjazd! Pewnie w listopadzie. Na następny wyjazd pierwszeństwo będą miały osoby, które nie były w październiku.

/Organizator wyjazdu - p. Agnieszka Czerwińska/


Konkurs na portret nauczyciela rozstrzygnięty
12 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji spotkaliśmy się na okolicznościowej akademii, podczas której odbyło się rozdanie nagród uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie plastycznym na portret nauczyciela. Prace wszystkich dzieci były piękne i bardzo trudno było wyłonić trzy najlepsze prace, dlatego aż pięć osób zostało nagrodzonych. Nagrody otrzymali: Amelia Pycia, Joanna Murawska, Wojciech Pycia, Aleksandra Redosz, Zuzanna Goryl.
Serdecznie gratulujemy!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Święto Edukacji Narodowej
   
12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy 3 wraz ze starszymi kolegami z Samorządu Uczniowskiego przygotowali z tej okazji zbiór krótkich scenek z życia szkolnego przedstawionych w ”krzywym zwierciadle uśmiechu”. Chociaż w realnym życiu również często zdarza się, że uczniowie wymyślają tysiące wymówek, żeby tylko usprawiedliwić brak zadania lub nieprzygotowanie do zajęć albo udzielają zabawnych odpowiedzi na pytania. Najważniejsze jednak jest to, że wykazują się przy tym dużą kreatywnością, a o to przecież chodzi w nauczaniu. Występ uświetniły również piosenki śpiewane przez wszystkich uczniów z klas 4 – 7 przygotowane pod opieką pani Anny Makuchowskiej. Były to utwory pt: „Awans”, „Samba dla pani” i „Życzenia”. Jednak najciekawszym punktem programu był moment, w którym uczniowie z klasy 7 zagrali utwór „Sto lat” dla wszystkich nauczycieli na muzycznych rurach. Na zakończenie uczniowie wręczyli wszystkim pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane ozdobne kartki z podziękowaniami za trud i zaangażowanie wkładane w pracę i nauczanie każdego dnia.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>

 

W tym dniu zostały również wręczone Nagrody Wójta Gminy Bestwina dla nauczycieli>>>


Wycieczka do zagajnika
10 października uczniowie klasy pierwszej wybrali się do pobliskiego zagajnika, by przyjrzeć się rosnącej tam roślinności. Szczególną uwagę zwróciliśmy na drzewa i różnice między nimi. Dzieci wspomagając się lornetką i lupą - by nie umknął żaden szczegół - oglądały igły i liście drzew, zaobserwowały również, że liście poszczególnych okazów różnią się od siebie. Uczniowie uchwycili także, że pnie drzew różnią się kolorem oraz fakturą kory. Na zakończenie naszej wycieczki poszukiwaliśmy oznak jesieni, a znalezione skarby zabraliśmy do szkoły.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Wyniki konkursu „Wiedza o drzewach”.
   
Wspaniałą znajomością drzew wykazali się uczniowie klasy piątej, szóstej i siódmej. Uczestnicząc w szkolnym konkursie przyrodniczym potrafili rozpoznać drzewa po ich pokroju, opisie oraz rozwiązać krzyżówkę dendrologiczną. Najwięcej punktów uzyskali Piotr Barut kl.5, Marek Jordanek kl.7, Aleksandra Niemczyk kl.6.

Gratulujemy!

/p.Sylwia Zagata/


Smaczna i zdrowa sałatka owocowa!
   
Uczniowie klasy pierwszej wiedzą, że owoce są zdrowe i zawierają dużo witamin, dlatego na zajęciach postanowiliśmy zrobić sałatkę owocową. Każde dziecko przyniosło do szkoły niezbędne przybory i ulubione owoce. Tego dnia na stolikach pojawiły się: jabłka, banany, gruszki, brzoskwinie i inne pyszności, które dzieci kroiły pamiętając o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Samodzielne przygotowywanie posiłku przyniosło dzieciom wiele satysfakcji, a efekty końcowe apetycznie wyglądały i wspaniale smakowały!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Uczniowie klas I-III eksperymentują

W środę 4 października grupa starszaków i klasy I-III uczestniczyły w zajęciach Unikids, odbyły się one na świetlicy szkolnej.
Były to pierwsze z dziesięciu zaplanowanych zajęć.
Uniwersytet dziecięcy UNIKIDS to naukowa zabawa w studiowanie.
Wykłady będą dotyczyły wielu dyscyplin naukowych m.in. Astronomii, Fizyki, Paleontologii, Medycyny, Sztuki.
Na pierwszych wykładach dzieci dowiedziały się jaką temperaturę ma suchy lód, co się stanie, gdy do miski z woda wsypiemy suchy lód? Dzieci obserwowały wybuch wulkanu z piany, dowiedzieli się w jaki nietypowy sposób można nadmuchać balon. To była świetna zabawa!
Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

/p. Ewelina Moczek/

Zdjęcia>>>


Hejt? Jabłko w roli głównej…
   
Pod pojęciem hejt przyjmujemy działanie w internecie wymierzone w indywidualne osoby. Zjawisko, które coraz częściej jest spotykane, a nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego tragicznych skutków. Pamiętaj, zanim udostępnisz coś w internecie – pomyśl! Rodzicu czuwaj nad tym co robi Twoje dziecko w sieci!
    Scenka z jabłkiem na lekcjach informatyki przybliżyła uczniom to zjawisko, natomiast filmik o Szymonie uświadomił kwestię cyberprzemocy. Hejt to element mowy nienawiści, którą należy zwalczać, zgłaszać, reagować, nie dopuszczać do cyberprzemocy. Hejt jest przemocą psychiczną i tak samo jak w przypadku każdej innej formy przemocy każdy ma prawo do obrony siebie, swoich praw czyli swojej godności jako człowieka.
Więcej informacji „Jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia przez dziecko hejtu”: materiały>>>

/p. Danuta Uniwersał/

Zdjęcia>>>


Światowy Dzień Zwierząt
4 października w klasie piątej obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Stał się on okazją do zaprezentowania przez dzieci swoich pupili. Uczniowie przygotowali piękne opisy, rysunki i zdjęcia swoich domowych zwierzątek. Były to: koty, psy, chomiki, świnki morskie i króliczki. Dzieci opowiadały o opiece i trosce nad zwierzętami. Taka lekcja przyrody stała się także okazją do ukazania problematyki bezdomnych zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


W jaki sposób poznajemy świat?
   
Na powyższe pytanie odpowiedzi szukali pierwszoklasiści, którzy podczas zajęć starali się rozpoznać różne przedmioty za pomocą wybranych zmysłów. Podczas codziennych zajęć często odwołujemy się do zmysłu wzroku i słuchu, dlatego tym razem szczególną uwagę zwróciliśmy na zmysły: smaku, węchu oraz dotyku. Dzieci z zawiązanymi oczami smakowały różne artykuły spożywcze i rozpoznawały je. Uczniowie mieli okazję skosztować produktów słodkich, kwaśnych i słonych. Jak się okazało rozpoznanie produktów nie zawsze było łatwym zadaniem i nieraz wystąpiła różnica zdań pomiędzy uczniami, ale ostatecznie każdy produkt został rozpoznany. Następnie za pomocą zmysłu węchu dzieci identyfikowały rozmaite zapachy. Zapach cytrynowy uczniowie rozpoznali bardzo szybko, ale z zapachem pomarańczowym i migdałowym było nieco trudniej. Na zakończenie zadaniem uczniów było rozpoznanie przedmiotów ukrytych w woreczkach, oczywiście wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku. Dzieci do wszystkich zadań podeszły z dużym entuzjazmem i dzielnie rozwiązywały kolejne zagadki.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Dzień Chłopca w klasie pierwszej


   
29 września uczniowie klasy pierwszej obchodzili dzień chłopca. Z tej okazji chłopcy otrzymali upominki oraz życzenia. Szybko okazało się jednak, iż jest to świetna okazja do zabawy nie tylko dla chłopców, ale także dla ich koleżanek. Dzieci chętnie angażowały się w zabawy proponowane przez nauczyciela oraz swobodne tańce w rytm muzyki.

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Dzień Chłopaka w naszej szkole
   
29 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Przygotowania do tego święta dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego, ale nie tylko, rozpoczęły już dużo wcześniej. Przygotowały gazetkę ścienną na tę okazję, a także przeprowadziły "tajne" wybory na "najsympatyczniejszego chłopaka w szkole". Kiedy nadszedł oczekiwany dzień cała społeczność szkoły zebrała się na krótkim apelu podczas którego zostały oficjalnie ogłoszone wyniki przeprowadzonych wyborów. Wszystkie osoby, na które zostały oddane głosy zostały dodatkowo nagrodzone, natomiast główni wybrańcy otrzymali korony i szarfy najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. W kategorii klas 1 - 3 był to Marcin Jachowicz z kl.3, a w kategorii klas 4 - 7 Witold Chromik z kl.7. Ponadto dziewczyny częstowały wszystkich zebranych chłopców lizakami. Chłopcy również przyczynili się do oprawy estetycznej tego święta ponieważ założyli krawaty lub muszki wg uznania. Mamy nadzieję, że wszyscy będą miło wspominali ten dzień, a dziewczęta chyba już nie mogą się doczekać Święta Kobiet;)

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>

 


Byliśmy w teatrze!
    26 września klasy: 4 i 5 miały okazję zobaczyć niesamowity spektakl „Buratino” w reżyserii Mariana Pecko, przygotowany specjalnie z okazji 70-lecia Teatru Banialuka.
„Z okazji 70. urodzin Teatr Lalek Banialuka proponuje widzom prawdziwą teatralną ucztę. Zrealizowany z rozmachem spektakl „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki przeniesie wszystkich do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek. Buratino, został stworzony na wzór Pinokia Carla Collodiego i tak jak jego pierwowzór jest drewnianą lalką wyrzeźbioną z kawałka zaczarowanego polana. Naiwny acz krnąbrny bohater, przez swoją niefrasobliwość wpada w kolejne tarapaty i przeżywa zabawne ale i pełne grozy przygody. Szczęśliwie zdobyte doświadczenia pozwalają mu zrozumieć, gdzie kryją się prawdziwe skarby i komu warto zaufać i uwierzyć. „Buratino” w bielskiej inscenizacji to nie tylko perypetie sympatycznego bohatera, ale także opowieść o teatrze.”
Tekst ze strony Teatru Banialuka http://www.banialuka.pl/buratino

        Warto było pojechać i zobaczyć.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Młodzieżowe Zawody Strażackie

We wrześniu w Bestwinie odbyła się wspaniała impreza, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, naszej miejscowości Janowice. Były to Młodzieżowe Zawody Strażackie, w których uczestniczyły trzy zastępy. Konkurencje były różnorodne, np.: bojówka, sztafeta, musztra - wymagały dużej sprawności i wytrzymałości uczestników. Najlepszym okazał sie zastęp z Janowic - zdobył pierwsze miejsce i będzie reprezentował gminę Bestwina na zawodach powiatowych. Gratulacje dla wszystkich młodych strażaków z Janowic, a byli to: Bartosz Michulec, Jakub Portasiński, Krzysztof Janota, Mateusz Woźniak, Marek Jordanek, Mateusz Lis, Damian Kopaczka, Bartłomiej Mynarski.

/Bartosz Michulec/

Zdjęcia>>>


Sprzątanie Świata - Clean Up the World!
 
   W ramach akcji „Sprzątanie Świata” w środę szóstoklasiści na lekcji przyrody dyskutowali nad działaniami człowieka prowadzącymi do zmniejszenia śmieci w otaczającym nas środowisku. W tym celu pracowali metodą metaplanu. Postawili sobie problem „Co zrobić, aby na świecie było mniej śmieci?” Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na konieczność segregacji śmieci oraz eliminowanie jednorazowych przedmiotów. Zajęcia na pewno uświadomiły konieczność dbania o nasze środowisko przyrodnicze.
    Uczniowie klas 4-5 w ramach tej samej akcji, tym razem w piątek, uczestniczyli w wyprawie przyrodniczej do zagajnika, gdzie mieli możliwość obserwacji różnorodnych grzybów, owadów, pajęczaków, pierścienic oraz możliwość podziwiania jesiennego piękna, którym obdarzyła nas przyroda.
Uczniowie w zagajniku rozwiązali krzyżówki o tematyce ekologicznej, które były podsumowaniem dzisiejszej wyprawy.
    Tego samego dnia uczniowie klas 5 i 6 na języku polskim, mieli możliwość porozmawiania na temat mądrej segregacji odpadów, wielokrotnego wykorzystania opakowań i różnego typu przedmiotów, tym samym zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci. Została także zaprezentowana akcja „Boomerang Bags – Świat bez Foliówek” oraz działania Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które proponuje różne rozwiązania w ramach segregacji odpadów oraz zmniejszenia ich wytwarzania.
    Ponadto, w ramach współpracy miłośników przyrody z wolontariuszami naszej szkoły (i nie tylko szkoły), ruszyła akcja „Stop foliówkom!” Są już pierwsze efekty! Część osób zrezygnowała z jednorazowych foliowych opakowań na rzecz torebek papierowych i opakowań wielokrotnego użytku. Brawo!
Ale to nie wszystko!
Od października rusza „produkcja” :) toreb wielokrotnego użycia. Mamy już materiały, są chętni do uszycia siatek i toreb. Już niedługo zaprezentujemy nasze prace, które mamy nadzieję, choć w części, zastąpią reklamówki i foliowe jednorazówki. Do prac włączyli się nauczyciele, rodzice, uczniowie naszej szkoły, uczniowie Zespołu Szkół "Silesia" w Czechowicach- Dziedzicach oraz Biblioteka Publiczna w Janowicach.
Wszystkim zaangażowanym DZIĘKUJEMY!

/p. Jolanta Kuczyńska i p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


„Jak zadbać o zdrowie skóry?”
W tym roku szkolnym siódmoklasiści na lekcjach biologii będą się uczyć o budowie człowieka oraz będą poznawać sposoby zapobiegające wielu chorobom zagrażającym naszemu zdrowiu. Podczas wtorkowych zajęć realizowaliśmy projekt edukacyjny na temat chorób i pielęgnacji skóry młodzieńczej. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o zdrowie skóry oraz jak udzielić pomocy poparzonym osobom, a także nauczyli się rozpoznawać niepokojące zmiany na skórze. Wielu uczniów przygotowało ciekawe informacje.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Wizyta policjanta w klasie pierwszej
Edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa jest bardzo ważnym elementem ich kształcenia, dlatego już w pierwszych tygodniach września rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Odwiedził nas także pan policjant - mł.asp. Kamil Chrapek, który przybył do nas z Komisariatu Policji w Czechowicach – Dziedzicach. Podczas spotkania dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach, prawidłowym powiadamianiu służb ratunkologowych, sposobach zachowania się, gdy zaczepi nas nieznajoma osoba oraz rzeczach, które są dla dziecka niebezpieczne i z których nie powinno samo korzystać. Największe emocje wzbudziły jednak u uczniów opowiadania o codziennej pracy policji oraz możliwość dotknięcia, a nawet przymierzenia policyjnych akcesoriów. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, kamizelkę kuloodporną oraz dokładnie obejrzeć kajdanki czy pałkę policyjną. Na zakończenie spotkania w sali uczniowie otrzymali opaski odblaskowe, z których obiecali korzystać. To jednak jeszcze nie koniec atrakcji! Ku wielkiej radości uczniów, przed budynkiem szkoły czekał radiowóz, który dzieci nie tylko obejrzały z zewnątrz, ale mogły również do niego wsiąść, a nawet samodzielnie włączyć sygnały świetlne i dźwiękowe.
Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie i przekazaną wiedzę!

/p. Natalia Wójcik/

Zdjęcia>>>


Światowy Dzień Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk
We wtorek 19 września uczniowie klasy szóstej na lekcji przyrody w ramach Światowego Dnia Fauny i Flory tworzyli mapy występowania gatunków zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem. Zapoznali się z przyczynami zagrożeń, uświadamiając sobie jednocześnie rolę człowieka w niszczeniu wielu siedlisk.
Zajęcia zakończyły się projekcją filmu „Korytarze życia”, który na przykładzie dużych drapieżników: wilka i niedźwiedzia opowiadał o znaczeniu korytarzy ekologicznych dla ochrony dzikich zwierząt.
Dzieci starannie wykonały swoje mapy i wzorowo pracowały na lekcji.

/p. Sylwia Zagata/

Zdjęcia>>>


Wolontariat w naszej szkole
Od marca zeszłego roku w naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariatu
24 marca 2017 została przeprowadzona debata: „Co to jest wolontariat?”. Wzięły w niej udział klasy 4-6.
W trakcie debat były prezentowane prezentacje PP oraz filmy, aby teorię poprzeć przykładami i odpatetycznić temat. Każdy film był omawiany. Filmiki były też zaprezentowane po to, by uświadomić uczniom, że w naszej szkole także od wielu lat działa wolontariat.
W trakcie dyskusji padło wiele pomysłów, co do funkcjonowania SKW oraz możliwych do wykonania zadań.
20.04.2017 absolwentki naszej szkoły, Roksana Formas i Natalia Ewa Mynarska, w ramach przerwy egzaminacyjnej w ich w szkole, przeprowadziły lekcję o wolontariacie. Roksana ukończyła specjalny kurs wolontariacki. Dziewczyny w ciekawy sposób przybliżyły obecnym już piątoklasistom temat bezinteresownej pomocy.
29 maja dostarczyliśmy do Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Bielsku-Białej trzy pudła z książkami, które to zostały przekazane bibliotekom w szpitalach.
Dzięki życzliwości wielu darczyńców zdołaliśmy zebrać książki dla dzieci i dorosłych. Uczniowie i przedszkolacy wykonali także laurki dla małych pacjentów i napisali listy. Mamy nadzieję, że dzięki tym darom, na twarzach przebywających w szpitalach, zagościł uśmiech.
9 czerwca uczniowie klasy chcieli podzielić się z seniorami (i nie tylko) wiedzą i umiejętnościami związanymi z obsługą komputera i programów komputerowych. Pani Alicja Englert przygotowała plakat, zaprosiła do czytelni Biblioteki Publicznej zainteresowane takimi zajęciami osoby, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu zajął się wyborem wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, chęci, by przekazać ją innym.

 
W tym roku też planujemy współpracę z Samorządem Uczniowskim, Kołem Misyjnym, chcemy szerzyć wiedzę o wolontariacie, pomagać dużym i małym, także zwierzętom i podejmować różnego rodzaje bieżące akcje.
Najbliższe to:
Konkurs plastyczny na plakat: „Pomocna dłoń”
Konkurs na wiersz/opowiadanie „Pomaganie jest fajne”
Obchody Dnia Wolontariusza - spektakl –„Wichura”
Czekamy na pomysły dotyczące działań oraz prawdziwą, praktyczną współpracę.

/p. Jolanta Kuczyńska/


Ocean Wiedzy - Szkoła

    4 września 2017 roku uczniowie spotkali się po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej. Po mszy świętej, w kościele, wszyscy przybyli do szkoły aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Na wstępie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. Pani dyrektor przywitała serdecznie wszystkich zgromadzonych na sali, a w szczególności uczniów klasy 1 wraz z rodzicami, dla których był to podwójnie ważny dzień. Po powitaniu rozpoczął się występ w wykonaniu uczniów klasy 3 i kilku pierwszoklasistów, podczas którego uczniowie przypomnieli o wakacyjnych przygodach, w zabawny sposób przedstawili realia z życia szkolnego oraz przywitali gorąco młodszych kolegów, którzy dopiero wstępują w szkolne progi i wpływają na Ocean Wiedzy jakim jest Szkoła. Następnie pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni - pani Natalii Wójcik złożyli uroczyste ślubowanie. Po wysłuchaniu ich szczerych zapewnień o gotowości do podjęcia nauki w szkole pani dyrektor przy pomocy ogromnego ołówka pasowała każdego z nich na ucznia Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Janowicach oraz wręczyła pierwszoklasistom ich pierwszy ważny dokument, jakim jest legitymacja szkolna. Po tej części akademii pani dyrektor przedstawiła wszystkim zebranym nowych kolegów, którzy w tym roku dołączyli do grona uczniowskiego, a następnie wszyscy w dobrych humorach rozeszli się do klas aby przywitać się z wychowawcami i podzielić się wakacyjnymi wspomnieniami. Wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy aby ten rok szkolny 2017/2018 okazał się dla nich pomyślny, a pływanie po Oceanie Wiedzy jakim jest Szkoła przynosiło im satysfakcję.

/p. Ewelina Olejak/

Zdjęcia>>>


Dzień dobry szkoło!

 

    Żegnajcie lasy zielone,

    Żegnajcie rzeki błękitne,

    Już wrzesień idzie przez łąki

    I wrzosem liliowo kwitnie.

 

    Żegnajcie letnie przygody

    Czas już powracać do domu,

    Złocą, czerwienią się liście

    Dębów jesionów i klonów.

 

    Witaj nam szkoło radosna,

    Grająca dzwonkiem co rano!

    Dzień dobry szkoło wesoła

    Lesie i łąko dobranoc.